Jump to content



no signal....


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

συναρμολογησα πριν λιγο το νεο Pc-κατεβαστηρι που αποτελειται απο

Asus A7N8X-E Deluxe

athlon XP 2600 barton core

Sapphire 9550 128mb (μαλλον)

1xWD 40gb master με λειτουργικο απο το προηγουμενο setup απο μητρικη με διαφορετικο chipset (τα λεω αυτα αν και δεν παιζουν καποιοπν ρολλο για να αποφευχουν περιττες ερωτησεις χαρην ευκολιας :-) )

1xWD 60gb master +dvd-rom pioneer slave (μονο που στην καλωδιοταινια εχω βαει αναποδα τα drives.δλδ στην υποδοχη που λεει master εβαλα το dvd-rom και στην υποδοχη slave τον hdd κα8αρα για πρακτικους λογους.κατι το οποιο ομως δεν νομιζω να παιζει καποιον ρολο αν και δεν το δοκιμασα λογο ελειψης χρονου μιας και αυτη τη στιγμη δεν ειμαι πια σπιτι.επιπλεον ο σκληρος αυτος δεν εχει μεσα λειτουργικο.)

PSU Codegen 300W (μαρκα μ'εκαψες)

SB Live Player 5.1

λοιπον η συναρμολογηση εχει γινει κατα 99.99% σωστα (δεν μπορω να φανταστω να εχει παει κατι στραβα)

με το που ανοιγει το Pc η μητρικη δουλευει οπως και ολα τα λοιπα φουρφουρια και ιστοριες δειγμα οτι απο συνδεσμολογια-ρευμα ειμαστε οκ.

το 8εμα ειναι οτι δεν δινει σημα η ο8ονη με τπτ.η οποια ειναι η ο8ονη που εχω για κα8ημερινη χρηση με το PC της υπογραφης οποτε δεν τι8εται 8εμα ο8ονης.

δοκιμασα και στην DVI και στην αναλογικη αλλα τα ιδια.καμια ιδεα?

Υ.Γ

η καρτα δουλευε κανονικα σε αλλο PC με διαφορετικο setup

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω...

μονο το αυτο του συστηματος της υπογραφης.

λογικα ομως δεν πρεπει να ειναι 8εμα τροφοδοσιας εφοσον η μητρικη και ολα τα υπολοιπα υποσυστηματα παιρνουν κανονικα ρευμα και λειτουργουν.εχει λεντακι η μητρικη που οταν ειναι on αναβει.και οταν συνδεω το τροφοδοτικο στην μπριζα δειχνει on.

8α δοκιμασω τωρα να μεινω με μια μνημη μονο γιατι εχω 2χ128 + 1χ256 PC2100 και οι τρεις οι οποιες σε δυο διαφορετικα board μεχρι τωρα δουλευαν απροβληματιστα.

παω να τσεκαρω με μια μνημη και επανεχομαι σε 3 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.δοκιμασα με τη μια μνημη και οπως ηταν αναμενομενο δεν αλλαξε τπτ.να προσ8εσω τα εξης.

πιο μπροστα δοκιμασα να bootaρω χωρια ν εχω πανω τον 2ο σκληρο και το dvd.μονο με τον 1 σκληρο-φλοπυ-μνημες-vga-sound

επισης το μηχανημα μεχρι πριν 2 μερες με διαφορετικο mobo+cpu+vga (μια GF2 Ti) με το ιδιο τροφοδοτικο και χωρις τον δευτερο σκληρο δουλευε ρολοι.συνεπως απο αυτα που μπορω να σκεφτω μαλλον εχει να κανει με την καρτα.αν δεν βρω την λυση αποψε 8α παω αυριο να απρω την παλια μου καρτα που την εχω στο PC της ανηψιας να δω αν φτει καμια ασυμβατοτητα μεταξυ board-vga...

δεν μπορω να σκεφτω τπτ αλλο...8α σπασει το ρημαδι.

Υ.Γ

εμπειρια σε συναρμολογηση και setup υπαρχει μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

αυτο αυριο.τωρα δεν μπορω.εκανα clear cmos τωρα μπας και...

λετε να εχουμε dead cpu?

αν και μετα το clear δεν εχουμε καμια αλλαγη 8α δοκιμασω με ενα 1600+ που εχω να δω μηπως ειναι 8εμα cpu

Link to comment
Share on other sites

τζιφος μετα το clear...

το mobo+cpu σημερα το μεσημερι τα παρελαβα...

δεν εχουμε λεφτα για να φτιαχνουμε κατεβαστηρια απο το 0...

8α κοτσαρω τωρα που μιλαμε πανω τον 1600+ μπας και.

Link to comment
Share on other sites

nop.τπτ

ουτε το κλασικο μπιπ οταν ανοιγει το PC κανει.βεβαια σε αυτο μπορει να οφειλεται και το ηχειακι του κουτιου που μπορει να εχει καει ή να μηντο εχω βαλλει σωστα αν και δοκιμασα τους δυο πι8ανους συνδοιασμους με τους οποιους μπορει να συνδε8ει πανω στο μποαρντ...

τωρα που μιλαμε ετοιμαζω να κοτσαρω πανω τον 1600+ να δουμε...

edit:

(κατσε να κανουμε κανα edit γιατι στο τελος 8α καταντησουμε σπαμερια :blink::boxed: )

η μεταμοσχευση εγινε επιτυχως αλλα ο ασ8νης παραμενει κλινικα νεκρος :tomato: :tomato:

συνεπως αποκλισαμε και το ενδεχομενω καμμενης cpu.

αρα κατα τα φενομενα εχουμε να κανουμε με καποια ασυμβατοτητα πιστευω.μενει αυριο να βαλλω πανω την GF2 Ti που εχω στο PC της ανεψιας για να αποκλισουμε ολα τα πι8ανα ενδεχομενα (που τουλαχιστον περνανε απο το δικο μου το μυαλλο...)

κα8ε ιδεα ευπροσδεκτη...:cry: :cry:

edit 2 :

Το ακους πως μπαινει στα windows?

βασικα δεν υπαρχει περιπτωση να μπει στα παρα8υρα γιατι το λειτουργικο που εχει πανω ο σκληρος ειναι απο το προηγουμενο σετθπ οπου η μητρικη που ηταν στο συστημα ειχε VIA KT400 chipset.συνεπως λογικα δεν προκειται να μπορεσει να μπει στο λειτουργικο αν δεν μεσολαβησει φορματ.το 8εμα ομως εδω ειναι δεν "βλεπω" τπτ στην ο8ονη ή οτι δεν POSTαρει καν.αλλα λογικα αν δεν ποσταρε παλι 8α εβλεπα κατι στην ο8ονη.

για να γινω πιο σαφης.η ο8ονη οταν ανοιγει το PC παραμενει σε "κατασταση αναμονης".δλδ το λαμπακι που δειχνει οτι ειναι ανοιχτη ειναι νε μεν ενεργο αλλα δεν γινετε πρασινο οπως οταν παιρνει σημα και απεικονιζει.ελπιζω να αποσαφηνησα την κατασταση πληρως με αυτο το last comment:unsure: :unsure:

edit 3 :

εχω και τριτο cpu αλλα δεν νομιζω οτι σε αυτην τη φαση εχει νοημα να δοκιμασω και με αυτο...δεν μπορει να ειναι ολα τα cpu που εχω καμμενα ενω μεχρι πριν 2-3 μερες δουλευαν κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...έχω την ίδια ακριβώς μητρική και επεξεργαστή. Η μητρική τουλάχιστον η δικιά μου θέλει μαγικά χέρια να την χειρίζονται για να μην έχει πρόβλημα...

1 φορά το χρόνο περίπου όταν βγάζω και αλλάζω κάτι στην μητρική πάνω παθαίνει ότι και εσένα..δεν κάνει καν μποοτ..

Οπότε την ξεβιδώνω και την ακουμπάω σε ένα αντιστατικό σακουλάκι.Της βάζω μόνο vga , ram και οθόνη.Αν δεν κάνει boot τότε κάνω clear bios και ανοίγω το pc με το jumper στην θέση clear .Αλλάζω το jumper στην σωστή θέση και τότε παίρνει μπρος μια χαρά.

Με το που κάνει boot αμέσως θέλει flash το bios (κατά προτήμιση το τελευταίο version).

Μια ακόμη συμβουλή αν οι δίσκοι ειναι western digital, θέλουν να μπουν σε cable select.

Δοκίμασες να βάλεις ένα dimm μνήμης σε όλες τις θέσεις? Δοκίμασε το με διαφορετικής μάρκας dimm (μου το έχει κάνει και αυτό..)

Μακάρι να παίξει και σένα..στο εύχομαι πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και εδω με τη μητρικη της υπογραφης. Θελει να βαλω το jumper στη θεση safe mode (100αρι fsb) να ανοιξω το pc, να μπω στο βιος και εκει να βαλω fsb 100. Μετα αλλαζω θεση το jumper, μπαινω βιος, fsb 200 (με ολες τις απαραιτητες αλλαγες), αποθηκευση ρυθμισεων, επανεκκινηση και ειμαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το τετράπινο του επεξεργαστή το έχεις βάλει?

Επίσης βγάλε όλες τις μνήμες δώσε ρεύμα χωρίς μνήμες να δεις τι κάνει

και αν μπιπάρει σημαίνει ότι το μόμπο δουλεύει οπότε σε έχεουν μπλοκάρει οι μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

ααα ωστε 8ελει βουντου η φαση :D

οκ 8α παω να κανω κανα μαγικο να δω τι 8α γινει

@dark22

δεν εχει τετραπινο καρδια μου :p :p

@apostolis22

εισαι Σαλονικιος μηπως? ;)

edit:

αλλαξα και καρτα γραφικων και παλι τα ιδια...

αδε να τα ωγαλς εκσς να δοθμε τι 8α γινει...

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοον..

τα εβγαλα ολα εξω φολα παρτιδα να δω μηπως ηταν καποιο βραχυκυκλωμα και εβαλλα πανω vga-ram-hdd

δοκιμασα με 1 μνημη.σε κα8ε ενα απο τα τρια σλοτ...τπτ

με 2 διαφορετικους δισκους,και σε cable select και χωρις το jumperaki πανω...τπτ

με 2 μνημες (2χ128 ιδιες twinmoss) στα σλτο που ειναι για dual chan...τπτ

χωρις κα8ολου δισκο με ram+vga μονο...τπτ (εδω τουλαχιστον επρεπε να βλεπω κατι ετσι δεν ειναι?)

i'm running out of ideas...

η μητρικη δεν φενετε να ειναι καμμενη (μαλιστα μεχρι πριν 2-3 μερες το παλικαρι που την ειχε την δουλευε κανονικα...)και οι καρτες γραφικων και οι 2 που δοκιμασα ειναι μια χαρα πανω σε αλλο μηχανημα.

αλλα ολα αυτα τα συμπτωματα δειχνουν οτι η μονη αιτια μπορει να ειναι η μητρικη...ή αν ειναι καμμενη ή να 8ελει πιο πολυ βουντου...τι να πω...

τι στο διατανο μπορει να φτεει?

apostolis22 εισαι εδω? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 13:52]

λοιποοοον..

τα εβγαλα ολα εξω φολα παρτιδα να δω μηπως ηταν καποιο βραχυκυκλωμα και εβαλλα πανω vga-ram-hdd

δοκιμασα με 1 μνημη.σε κα8ε ενα απο τα τρια σλοτ...τπτ

με 2 διαφορετικους δισκους,και σε cable select και χωρις το jumperaki πανω...τπτ

με 2 μνημες (2χ128 ιδιες twinmoss) στα σλτο που ειναι για dual chan...τπτ

χωρις κα8ολου δισκο με ram+vga μονο...τπτ (εδω τουλαχιστον επρεπε να βλεπω κατι ετσι δεν ειναι?)

i'm running out of ideas...

η μητρικη δεν φενετε να ειναι καμμενη (μαλιστα μεχρι πριν 2-3 μερες το παλικαρι που την ειχε την δουλευε κανονικα...)και οι καρτες γραφικων και οι 2 που δοκιμασα ειναι μια χαρα πανω σε αλλο μηχανημα.

τι στο διατανο μπορει να φτεει?

apostolis22 εισαι εδω? :cry:

Ρε συ μηπως εχει φαει φρικη το τροφοδοτικο σου???
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα με ενα QDI board + Athlon 1600+ που εχω,με μια μνημη και ακρτα γραφικων και ανοιξε κανονικα το PC απλα δεν POSTαρε γιατι δεν εφτανε το HDD LED να μπει πανω στην μητρικη.αλλα εμεινε κολημμενο στην ο8ονη πριν το POST.

κοινως το PSU οκ

κατα 99,99% ειναι 8εμα μητρικης συνεπως.το ζητουμενο ειναι εαν ειναι καμμενη (μεχρι 3 μερες δουλευε κανονικα...τοσο γκαντεμης μπορει να μαι?) ή εαν 8ελει βουντου για να παιξει...ποιος Σαλονικιος εχει ορεξη?γιατι τεχνικος απο Δευτερα και μεχρι τοτε 8α σκασω...

το ευχαριστω βεβαια ειναι οτι το board εχει ακομα κανα δυο μηνες εγγυηση απο Πουλιαδη...

ο Πουλιαδης τι λεει στα RMA ξερει κανεις?ή να απευ8υν8ω απευ8ειας στην Asus?

Link to comment
Share on other sites

χωρις επεξεργαστη πανω?αυτο εννοουσε και ο apostolis22?

και αν υπο8εσουμε οτι το κανω αυτο,8α δωσει σημα στην ο8ονη (αν ολα ειναι καλα ας πουμε) χωρις να εχει επεξεργαστη πανω?δεν το ηξερα αυτο...

κατσε να το δοκιμασω...τοσα και τοσα δοκιμασα δεν χανω και τπτ.

edit:

οταν λετε με μια μνημη πανω σε ολες τις 8εσεις,εννοειται απο μια σε κα8ε 8εση (δλδ3?) ή μια μνημη σε μια 8εση,και μετα στην δευτερη και μετα στην τριτη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.