Jump to content



WESTERN DIGITAL!!


argirisxt

Recommended Posts

καλα κατάλαβα,τωρα το πρόβλημα ειναι πως το κανουμε απο IDE mode σε AHCI mode?και εχω δεδομενα πανω στον σκληρο τι θα γινουν και πως θα γινει αυτο(τωρα διαβαζω το link μηπως και βγάλω άκρη)!!!HELP

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Στο ίδιο thread προς το τέλος, υπάρχουν 2 post (το ένα από εμένα) για διαδικασία μετατροπής. Δεν το έχω κάνει, απλά κάποιος συμπάσχων (το άλλο post) το ανέφερε ότι το έκανε (μέσω μεταφοράς στο JMicron controler που πιθανώς θα έχεις κι εσύ). Το ότι δεν έχεις data στο δίσκο νομίζω είναι +.

edit: τελικά έχεις δεδομένα - λάθος διάβασα

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ στο My Computer, καρτέλα Hardware, Device Manager, Menu View, επιλογή Devices by Connection, βρες το PCI bus και το κλαδί SATA RAID controller. Αν εκεί κρέμεται ο δίσκος σου είσαι σε SATA/RAID. Αν όμως είναι στο Ultra ATA τόσε είσαι IDE (ή PATA όπως το λένε τελευταία).

Αν θες ειδικά προγράμματα, Sysoft Sandra, Everest, PC Wizard 2006 (αυτό ειναι free νομίζω)

Drivers για SATA λογικά θα έχει η motherboard σου. Αλήθεια, είναι σίγουρο ότι υποστηρίζει SATA? Δες στην ASUS για latest drivers. Επίσης στην Intel θα βρεις το Intel Matrix Storage Manager (εφόσον έχεις Intel chipset και RAID controler).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ρύθμιση RAID στο bios, να έχεις περάσει τους drivers της Intel για τον RAID controler (αυτό γίνεται στο ξεκίνημα της εγκατάστασης των "WinXP Pro with SP2"). Μετά όλα έγιναν μόνο τους σε εμένα. Εννοείται έχεις συνδέσει το δίσκο στο σωστό SATA κανάλι στη mother. Για εκ των υστέρων εγκατάσταση RAID δεν ξέρω. Από σύντομη έρευνα που έκανα είναι λίγο μπάχαλο διαδικασία (πολλοί λένε για format & re-install) και γθι αυτό προτίμησα να φάω στη μάπα κάμποσα site για να καταλήξω σε όσα είδες στο σχετικό thread περί RAID-SATA-AHCI

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Ένας φίλος θέλει να πάρειαυτόν το σκληρό (επιμένει να μπλέξει με eshop, τι να τον κάνω...;:confused: ) και υπάρχει το εξής πρόβλημα: ο σκληρός είναι SATA 2, προτόκολο το οποίο δεν υποστηρίζει η μητρική του (μια INTEL 3ετίας με απλό SATA controler). Θα λειτουργεί κανονικά ο σκληρός; Εγώ εξ' αρχής πίστευα πως ναι, αλλά ένας "φωστήρας" από το Πλαίσιο που πήγε να ρωτήσει, του είπε πως αφού η μητρική του υποστηρίζει SATA και όχι SATA 2, δε θα βλέπει καν τον σκληρό!:confused: Τι ισχύει τελικά; Θα δουλεύει ο σκληρός αλλά όχι στο μέγιστο transfer rate που υποστηρίζει ή δε θα δουλεύει καθόλου;:confused:

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!:)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα δουλέψει. Σκέψου ότι οι SATA δουλεύουν και σαν IDE. Πόσο μάλλον σαν SATA I. Το transfer rate των προδιαγραφών είναι λίγο παραμύθι οπότε δεν υπάρχει λόγος ανυσυχίας. Μόνο αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή, που δε νομίζω. Το πολύ πολύ να τον πάει πίσω,

φίλε Koulou (το έχεις ακόμη το Stilo? ;-) )

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι πιστεύω, ότι θα δουλεύει κανονικά, τι στο καλό... Απλά το "τσακάλι" απ' το πλαίσιο με έβαλε σε σκέψεις...:whistling

Έτσι που λες φίλε neuromancer (που έχεις ρίξει μαύρη πέτρα...:p Το Stilo καλά, προσπαθεί...:p )

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται τπτ

(Post #29 of 29)

Αρχική απάντηση από Mertsa λοιπον εβαλα με F6 drivers αλλα δ γινεται τπτ!HELLLLLLLLPPPPPP MEEE εχω μια asus P4P800 SE!!!!!!!βασικα ποιες ειναι οι πραγματικες ταχυτητες για ide sata1 sata2?????κανεις......:banging: :banging:

ξερει κανεις τπτ??????μηπως δ ρύθμισα σωστα το bios???δ γινεται καποιος θα εχει asus και θ ειναι παρόμοια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O Seagate είναι πιο ακριβώς και γι'αυτό πήρα τον WD. Η αλήθεια είναι οτι δεν με νοιάζει η ταχύτητα καθώς ετοιμάζω RAID με 4 δίσκους ---> (http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=37237)

Οι δίσκοι που έχω χάσει όλα αυτά τα χρόνια είναι Quantium, Maxtor και τελευταία έναν Seagate. Κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι φταίει η εκάστοτε εταιρία. Ειδικά με τους δίσκους το ποιος θα χαλάσει είναι θέμα καθαρά τύχης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα!

Ψάχνω επείγοντος τον νέο μου δίσκο...

Έχω SATA2 WD 320Gb με 16mb Buffer! θέλω έναν γρήγορο αλλα όχι τόσο θορυβώδες όπως τον Raptor!

Έχετε να προτείνεται κάτι?

Η έστω σχετικά γρήγορο!

Να συνεχίσω με WD τον 500ri τους η να παω σε κάτι άλλο?

Tnks.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mertsa [15-01-2007 22:52]

Τι λετε να αγορασω???

WESTERN DIGITAL 250GB WD2500YD 7200RPM SATA RAID EDITION 86.80

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303844

WESTERN DIGITAL 320GB 16MB WD3200KS 7200RPM SATA2 94.50

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303779

ακουω και αλλες γνωμες

:D

WESTERN DIGITAL FOR EVER:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Koulou [09-03-2007 16:52]

Καλησπέρα κι από εμένα. Ένας φίλος θέλει να πάρειαυτόν το σκληρό (επιμένει να μπλέξει με eshop, τι να τον κάνω...;:confused: ) και υπάρχει το εξής πρόβλημα: ο σκληρός είναι SATA 2, προτόκολο το οποίο δεν υποστηρίζει η μητρική του (μια INTEL 3ετίας με απλό SATA controler). Θα λειτουργεί κανονικά ο σκληρός; Εγώ εξ' αρχής πίστευα πως ναι, αλλά ένας "φωστήρας" από το Πλαίσιο που πήγε να ρωτήσει, του είπε πως αφού η μητρική του υποστηρίζει SATA και όχι SATA 2, δε θα βλέπει καν τον σκληρό!:confused: Τι ισχύει τελικά; Θα δουλεύει ο σκληρός αλλά όχι στο μέγιστο transfer rate που υποστηρίζει ή δε θα δουλεύει καθόλου;:confused:

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!:)

πες στον υπάλληλο του πλαισίου ότι απολύεται...

μια χαρά δουλεύουν οι SATA2 δίσκοι σε SATA1 μητρικές... εκεί που χάνεις είναι ελαφρά σε επιδόσεις.... Εγώ στο μηχάνημα μου έχω έναν WD 250KS (sata 2) πάνω σε μητρική asus P4C800 (sata 1) και πετάει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.