Jump to content



WESTERN DIGITAL!!


argirisxt

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Seagate 7200.10 --> 320gb sata2 16mb buffer 5 χρονια εγγυηση

Seagate = ποιοτητα,α8ορυβοι,δεν κανουν κλακ,τσαφ και αλλους παρομοιους ηχους

και φυσικα ΟΧΙ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ e-shop....το rma-service τους ειναι για πετρες.αμα κανεις μια γυρα 8α δεις πααααρα πολλα σχετικα ποστ.

προτιμησε το Πλαισιο ή οποιοδηποτε αλλο καταστημα γνωριζεις οτι εχει καλο service.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=857831 93.90 ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω WD - μ αρέσει το γουργούρισμα που κάνουν οι κεφαλές αν και πλέον δύσκολα το ακούς - παλιά ήταν πιό ωραία. Επίσης είναι η μόνη μάρκα που ποτέ δε κράσαρε (κάτι Maxtor και κάτι Seagate στο γραφείο.... έχει φοβηθεί το μάτι μου. Ξέρω, θα δημιουργήσω ενστάσεις, αλλά ...αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Seagate 7200.10 είναι πολύ γρήγοροι και αξιόπιστοι αλλά να ξέρεις οτι κάποια κομμάτια παρουσιάζουν έναν έντονο υψίσυχνο θόρυβο.Δεν επιδράει στο να χαλάσει ο δίσκος αλλά ενοχλεί στα αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 00:54]

Εγώ ψηφίζω WD - μ αρέσει το γουργούρισμα που κάνουν οι κεφαλές αν και πλέον δύσκολα το ακούς - παλιά ήταν πιό ωραία. Επίσης είναι η μόνη μάρκα που ποτέ δε κράσαρε (κάτι Maxtor και κάτι Seagate στο γραφείο.... έχει φοβηθεί το μάτι μου. Ξέρω, θα δημιουργήσω ενστάσεις, αλλά ...αυτή είναι η γνώμη μου.

Φυσικα ο καθενας μιλαει βασει των εμπειριων του...

Φιλε αυτο δεν ειναι γουργουρισμα...ειναι τρακτερ....και ακουγεται παααρα πολυ, ακομα και σε νεα μοντελα Σατα2...WD και αθορυβο πισι δεν συμβαδιζουν....επισης δεν μου εχει ξανατυχει σε σκληρο να τον ανοιγεις απο την συσκευασια του να τον βαζεις στο πισι και να εχει bad blocks ...αυτη ειναι η γνωμη μου..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπες "ο καθενας μιλαει βασει των εμπειριων του". Προσωπικά, για τεχνικούς λόγους, θέλω να ακούω τον δίσκο όταν διαβάζει - δεν θέλω να τον ακούω όταν απλά στροφάρει. Ίσως φταίει και το ότι το PC μου (το παλιό) βγάζει φύρω στα ...60bd φασαρία οπότε ο δίσκος είναι κελάϊδισμα... ;-))))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

και φυσικα ΟΧΙ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ e-shop....το rma-service τους ειναι για πετρες.αμα κανεις μια γυρα 8α δεις πααααρα πολλα σχετικα ποστ.

προτιμησε το Πλαισιο ή οποιοδηποτε αλλο καταστημα γνωριζεις οτι εχει καλο service.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=857831 93.90 ;)

βακικα παω σε e-shop points εχω αγορασει μερικες φορες ναι η αληθεια ειναι οτι δεν το κατεχουν το επάγγελμα μια φορα πηγε να με πασαρει οτι ηθελε....αλλα εαν ξερεις τι θες δ εχεισ προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω υπέρ των Seagate αλλα μην τα παραλέμε.

Εντάξει έχουν 5 χρόνια εγγύηση, αλλά για ταχύτητα και θόρυβο εξαρτάται απο το μοντέλο

είτε αυτο είναι wd είτε είναι Segate

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 02:42]

Φυσικα ο καθενας μιλαει βασει των εμπειριων του...

Φιλε αυτο δεν ειναι γουργουρισμα...ειναι τρακτερ....και ακουγεται παααρα πολυ, ακομα και σε νεα μοντελα Σατα2...WD και αθορυβο πισι δεν συμβαδιζουν....επισης δεν μου εχει ξανατυχει σε σκληρο να τον ανοιγεις απο την συσκευασια του να τον βαζεις στο πισι και να εχει bad blocks ...αυτη ειναι η γνωμη μου..!!!!!

αν αρχισουμε ολοι αν λεμε τις εμπειριες μας απο τους δισκους που ειχαμε στην κατοχη μας ακρη δεν 8α βγει.εμενα μου εχουν κλαταρει 3-4 WD διαφορων χωρητικοτητων και ακομα περισσοτεροι σε γνωστους μου που εχουν ftp servers και αλλα συναφη που δουλευουν απο καμια 20αρια δισκους ο κα8ενας....ενω απο Seagate κανενα παραπονο.για Maxtor δεν το συζηταω καν...δεν ξερω τωρα που εξαγοραστηκε απο την Seagate τι παιζει.

η αλη8εια ομως ειναι οτι μεχρι πριν κανα 1,5-2 χρονια η Seagate ειχε μεινει πισω σε σχεση με την WD αλλα αυτο εχει αλλαξει και παλι.ανεκα8εν η Seagate εβγαζε κορυφαιους δισκους οι οποιοι μαλιστα ηταν και αισ8ητα πιο ακριβοι απο τους υπολοιπους για οσους 8υμουνται.

τωρα οσον αφορα αυτο που ειπε ο Mertsa.το προβλημα δεν ειναι τι 8ελουν να σου πασαρουν ή τι γνωσεις εχουν.το προβλημα ειναι στο service και στο RMA τους...οποιος εχει μπλεξει ευκολα ακρη δεν εβγαλε...εμενα με τρεχανε 2 μηνες για ενα Headset των 9 ευρω που ηταν χαλασμενο απο την πρωτη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

πολλοι καλοι και οι Hitachi 8α συμφωνησω.οπως επισης και οι Samsung.αλλα 8εωρω τους Seagate καλυτερους ολων.

αν δεις και την υπογραφη μου εχω και Seagate και Samsung ;) 5 χρονακια ο κα8ενας

Link to comment
Share on other sites

Έχω καεί με Hitachi, έχουν και χάλια εγγύηση. Maxtor και τζάπα να μου τους δόσουν δεν παίρνω με τίποτα.

Απόλυτα ευχαριστημένος είμαι με τους WD RAID edition (5 χρόνια εγγύηση) και φυσικά με ότι γράφει Seagate.

Link to comment
Share on other sites

@GdamprXP

Απο την Seagate..

@format c:

5 Maxtor εχουν περασει απο τα χερια μου,ολοι τους διαμαντια σαν το ονομα της σειρας..

Το μαυρο προβατο για μενα ειναι οι WD ..sorry..

Aλλα τι να λεμε τωρα...οπως ειπε και καποιος αλλος φιλος πιο πανω..αν αρχισουμε να γραφουμε τις εμπειριες μας με τους σκληρους ,θα...ξημερωθουμε...δεν εχει νοημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια αρχή πάντως: με τη χρήση που κάνω (περίπου 10 ώρες τη μέρα) θεωρώ ρίσκο να έχω σκληρό (ότι μάρκα) με πολύτιμα data πάνω από 3 χρόνια. Τωρα θα μου πείτε, "back-up" κάνεις? (Κι εγώ θα απαντήσω: εσείς κάνετε? :-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.