Jump to content


Συγκριση PC


Themos

Recommended Posts

Ειμαι μεταξυ 2 επιλογων και θελω την γνωμη σας.

1)E6300 , Abit Ab9 pro , 2x512 DDRII 667

2)AMD x2 4400+ (939) , DFI lanparty sli-dr , OCZ 1GB (2X512) cl2

Ποιο ειναι καλυτερο απο τα δυο?Και ποσα λεφτα νομιζετε οτι μπορει να πιασει το 2ο μεταχειρισμενο σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις τις τιμές από e-shop ή ΠΛΑΙΣΙΟ. Κάνε τη σούμα, μετά επί 0.65 και έχεις μια πολύ καλή εκτίμιση του πόσο μπορεί να πιάσει.

Από επιδόσεις, οι δύo CPUs που λες πρέπει να είναι στα ίσα. Εγώ θα έπερνα E6300 που είναι νέο chip και δεν καίει και πολύ ρεύμα γιατί τελικά η ΔΕΗ μας παίρνει τόσα κι άλλα τόσα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με καλυψατε απολυτα :D .Εχω ομως μερικες ακομα αποριες.Mε ενδιαφερει να προσπαθησω να μπω και εγω στον μαγικο κοσμο του o/c και οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ηταν πολυ χρησιμη :D .

1)Να παρω τον Ε6300 η' αξιζει να περιμενω 10 μερουλες για τον 4300?

2)Επισης απο τα 4 mobo της Abit που εχει προσφορα το πλαισιο πιο ειναι καλυτερο απο αποψη τιμη/αποδοση?(εχω διαβασει καμια 10αρια threads γι αυτο το θεμα αλλα ακρη δε μπορεσα να βγαλω).Εκτος απο τις περισσοτερες Sata υποδοχες η Ab9pro υπερτερει καπου αλλου της Ab9 ωστε να αξιζει τα 30ε παραπανω?

3)Καπου διαβασα για ασυμβατοτητες της Ab9 με διαφορες Ram.Εχω σχεδον καταληξει στις

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=860905 .

Εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο στα ιδια περιπου λεφτα και γνωριζει αν θα εχω προβλημα με την Ab9?

4)Tροφοδοτικο μου εχουν πει πολλοι για τα seasonic.Mε την παραπανω συνθεση και μια MSI NX6800Gt θα μου ειναι αρκετο το 500αρι? : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923249

Στα ιδια λεφτα υπαρχει καποια καλυτερη προταση?

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας .

:devil:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 6300.

Το seasonic είναι αρκετό (και ακριβό, αλλά η ποιότητα κοστίζει). Δεν ξέρω βέβαια αν το σκίσεις σε o/c, αλλά και πάλι νομίζω φτάνει και περισεύει.

Ασυμβατότητες με RAM έχουν λίγο πολύ όλες οι μάνες. Με τον καιρό και τα BIOS updates στρώνει η κατάσταση.

Για διαφορές στις μάνες εστίασε σε υποστήριξη ή όχι 2πλης VGA (SLI ή Crossfire), ύπαρξη ή όχι firewire, αριθμό καναλιών SATA πάνω στο chipset, υποστήριξη RAID από chipset ή από πρόσθετη κάρτα, αν υπάρχει heatpipe για καλύτερη (και καλά!!) ψύξη του chipset και των κυκλωμάτων γύρω από τη CPU, και τέτοια.... Τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σού λεγα να κλοκάρεις τον Χ2 4400+ όσο πάει γιατί έχεις την καλύτερη μητρική για oc και ο 4400+ συνήθως έχει τα 2600ΜΗζ χαλαρότατα.

’σε που αν τα δώσεις μάλλον θα πρέπει να τα σκοτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.