Jump to content



abit ΑW9D-MAX overclocking


spartacos

Recommended Posts

Παίξε με 1066 strap,με το 1333 δεν θα κερδίσεις κάτι.

Δεν λειτουργεί σωστά οπως βλέπεις.(^).Και εμένα τα ιδία έκανε.

Χαλάρωσε λιγάκι τα Timings σε 5-5-5-15.. και ξαναδοκίμασε για τα 400.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 21:19]

Χαλάρωσε λιγάκι τα Timings σε 5-5-5-15.. και ξαναδοκίμασε για τα 400.

έτσι τα είχα. Μετά ξαναδοκίμασα και Read delay(trd) σε 10 με 5-5-5-18 αλλά τα ίδια.

post-4508-1416073090,4113_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 21:33]

έτσι τα είχα. Μετά ξαναδοκίμασα και Read delay(trd) σε 10 με 5-5-5-18 αλλά τα ίδια.

Mε 1066 ή με 1333 strap?

Υπάρχει και τρόπος αν Modαρεις την μητρική..αλλά για μένα είναι Too risky.

Linky

Ρεύμα στις μνήμες έχεις δώσει καθόλου να δεις τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 21:59]

Mε 1066 ή με 1333 strap?

Υπάρχει και τρόπος αν Modαρεις την μητρική..αλλά για μένα είναι Too risky.

Linky

Ρεύμα στις μνήμες έχεις δώσει καθόλου να δεις τι παίζει?

Τα 400 με 1066 τα δοκιμάζω. Το 1333 το παρατάω αφου δεν την παλεύει με τις μνήμες και spd.

τις μνήμες τις έχω πάντα 5-5-5-15 στις δοκιμές και χαλαρώνω κι άλλο τα subtimings απο memtest χωρίς αποτέλεσμα. Τις δινω 2,2 ( το guru και bios βλέπει 2,25). Έχω δώσει και 2,3 αλλα τίποτα. Αν δεν πάρει το chipset δεν κουνιέται.

Το θέμα είναι ότι για να δικαιολογήσω τώρα αυτά που έδωσα για το pc, πρέπει να πάρω άλλη matherboard. Νομιζα ότι τα 3,4 24/7 με αερα αλλα και τα 3,6 με νερό θα τα είχε πιο ευκολα.

Δεν μπορω να καταλάβω πως και έχει τόση μεγάλη διαφορά απο τις δικές σας m/bs.

Σε άλλο chipset έπεσα? :hehe:

Edit: Ναι ξέρω το vmod του Hipro5 αλλα δεν ειναι αυτό το θέμα. Αφου δινω 1,65vmch για τα 356fsb αντε σε load να πεφτει σε 1,57vmch και? Εδώ οι άλλοι με 1,55 χωρίς vmod fφτάνουν 400fsb (Στις πρώτες abit max τουλάχιστον) Νομιζω κατι παιζει με τελευταιες.

Ασε που αν την βγάλω απο το κουτι δεν υπάρχει περιπτωση να μην φυγει απο το 4ο

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

@dem

η ερωτηση για το max fsb που σου εκανα εχει να κανει με το να δουμε αν σε κοβει ο επεξεργαστης ή η μητρικη.

εφοσον οπως λες τα 420 τα εχει πιασει σε αλλη μητρικη ο επεξεργαστης σου,κατεβασε Multi στο 8 και δες μεχρι ποσο παει το cpu.

αλλα οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια,αν δεν δωσεις ρευμα δουλεια δυστυχως δεν γινεται.ξερεις το stepping του cpu σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [04-05-2007 12:16]

@dem

η ερωτηση για το max fsb που σου εκανα εχει να κανει με το να δουμε αν σε κοβει ο επεξεργαστης ή η μητρικη.

εφοσον οπως λες τα 420 τα εχει πιασει σε αλλη μητρικη ο επεξεργαστης σου,κατεβασε Multi στο 8 και δες μεχρι ποσο παει το cpu.

αλλα οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια,αν δεν δωσεις ρευμα δουλεια δυστυχως δεν γινεται.ξερεις το stepping του cpu σου?

L629B366, δεν με κόβει ο επεξεργαστης.

Με 1.325v vcore και 1,75 vmch είμαι οκ στα 380χ9 fsb.

με λίγο παραπάνω vcore και 1,80 vmch στα 400χ9 fsb.

Mε την ψύξη του chipset ξαναλεω ότι δεν έχω πρόβλημα, κάτι μπορω να κάνω.

Δεν το φοβάμαι. Εκεί που κολλάω είναι ότι δίνοντας τάση στο mch δίνω παρ/λα και στο Pcie, στην συγκεκριμένη m/b. Tάσεις πάνω απο 1,8 στο Pcie με GTX για 24/7 τις φοβάμαι.

Αν πάθει ζημειά η VGA δυσκολα θα την αντικαταστατήσω, για την Αbit δεν με νοιάζει.

Τώρα τα έχω όλα default, έχω ξενερώσει λίγο, κοιτάω για άλλη m/b με περισσότερες επιλογές στο bios.

Aυτό που ανυσηχεί κάπως είναι μήπως φταίνε και οι μνήμες και το spd τους. μπορεί κάτι να παίζει με τα subtimmings. Tέτοιες διαφορές σε ίδιες matherboards (AW9D) δεν δικαιολογουνται. :...:

Thanks παιδιά για όλες τις απαντήσεις.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου?

με 1,9 λένε ότι φτάνει 470..δεν είναι συνατόν με 1,8 να μην μπορείς να ξεπεράσεις τα 400.

Δώσε 1,5 στον επεξεργαστή και δες αν μπορείς να ξεπεράσεις τα 400mhz στο FSB

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου?

με 1,9 λένε ότι φτάνει 470..δεν είναι συνατόν με 1,8 να μην μπορείς να ξεπεράσεις τα 400.

Μονταρισμένη μπορεί να φτάνει 470,αμοντάριστη με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και με VFSB.

To θέμα είναι ότι το παλικάρι από πάνω λέει πώς δεν περνάει τα 400...που μ φαίνεται κουλό...

Εγώ επιμένω να δώσει 1,5vcore και να δει αν μπορεί να τα περάσει

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ7 OverClocker μετά από σαφάρι στο net έχω καταλήξει ότι οι τάσεις στο chipset για την ΑW9D- MAX είναι φυσιολογικές στα συγκεκριμένα fsb.

Έχω φάει απειρα κολληματα, bsods , έχω δοκιμάσει άπειρους συνδιασμούς, έχω παίξει με αρκετά subtimings για την RAM. Iδίως για τα 3,4 και 3,2 .

Όπως γράφω και σε άλλο post εδώ δεν μπορει να κάνει boot με vcore 1,45v/1,50v vcore και 1,70vmch. Μπορεί με 1,45vcore και 1,75 vmch να κάνει boot στα 401 fsb, αλλά δεν είναι blend-orthos test stable, ουτε το memtest 3.5 βγάζει.

Αντιθέτως με 1,80vmch είναι ok ακόμα και με χαμηλότερο vcore. (στα 1,75-1,80 ανάμεσα δεν ξέρω τι γίνεται, ενδεχομένως να μπορεις να πετυχεις τα 400 stable με καλυτερη ψύξη στο chipset με λιγο παρακάτω απο 1,80).

Οι συχνοτητες που με ενδιαφέρουν με αέρα είναι 3,2 3,4 και 3,6. Ίσως με 1,80vmch να πηγαίνει και πάνω απο 401fsb δεν το έχω δοκιμάσει.

Η μανία που με έπιασε και συνέχισα τα posts εδώ (σε αυτό το thread) είναι ότι μου φάνηκε παρα πολυ περίεργο πως μερικοι σε αυτό το forum μπορεσαν να πάνε στα 400 με 1,55vmch.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορετικά revisions για αυτην την m/b. Δεν μπορω να το εξηγήσω αλλιώς. (ή να έχει η δικιά μου παρα πολυ μεγάλο vmch drop > 0.2v )

Tα 470χ9 με 1,9vmch χωρίς το vmod του Hipro5 δεν το έχω δει πουθενα...θα με ενδιέφερε 1 link.

Aπό εκεί και πέρα αν θέλουμε να μηλίσουμε ξεχνωντας τα Orthos και Memtest τοτε ναι, μπορεί να παίξει και με χαμηλότερα vmch. AΛΛΑ με τίποτα δεν έχει τα 400 με 1,55vmch που λένε, ουτε τα 356 δεν έχει, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΒΟΟΤ.

Με stock vmch φτάνει stable μέχρι 330-340 (Η δικιά μου μέχρι 332) απο εκεί και πέρα πρέπει να αρχίσεις να δίνεις στο chipset.

Όποιος ρίξει μια ματιά στο

Xstream θα διαπιστωσει αυτα που λέω που τουλάχιστον δεν με βγάζουν τρελό, αλλα και σε άλλα threads (όποιος ενδιαφερεται να τα ξαναψάξω και να τα παραθέσω).

Ξαναλέω ότι με 1,55 και 1,60 στο chipset αυτή η Matherboard δεν μπαινει στα 9χ400 fsb. Όποιοι το έκαναν έχουν πέσει σε KOMMATAΡΕΣ. (ή παίζουν διαφορετικά revisions)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 19:57]

Ίσως και με VFSB.

To θέμα είναι ότι το παλικάρι από πάνω λέει πώς δεν περνάει τα 400...που μ φαίνεται κουλό...

Πουθενά, σε κανένα post δεν είπα ότι δεν μπορω να ξεπεράσω τα 400, αν το έκανα λάθος μου, όπως φαίνεται και απο τα παραπάνω δεν μπορω να πιάσω τα fsb που λενε (σε αυτό και σε ένα άλλο Thread στο thelab) με συγκεκριμένες τιμές στο vmch, μπορώ με πολυ μεγαλύτερες τάσεις στο MCH.

Aμονταριστη τα 470 δεν τα έχει ούτε με 40KV στο cpu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 20:10]

απλά ο $George Vasil$ απ ότι ξέρω εχει τα 400 με 1.63 στο chipset..

Απο κει και πέρα ναι..τα 470 είναι με τα mod του hipro που έχω δεί..

Τις μνήμες τις παίζεις με διαιρέτη?

E ναι, αυτά βλέπω και :wall: . Τι να πω δεν ξέρω, κάπου είχα δει και ακόμα ενα με χαμηλό vmch και τόσο ψηλό fsb και τυχαινε και αυτός να είχε GSKILL μνήμες....

Θα με ενδιέφερε ένα memset του $George Vasil$ στα 400fsb με 1,63vmch ή σε όποιο άλλο fsb ήθελε με χαμηλό vmch. (που να είναι stable ή να βγάζει 2λεπτο έστω στο memset)

Kυρίως θέλω να δω τιμές για το (RMS) (tRD) κτλ.

Edit : @ΑΝ7 OverClocker το μονο που δεν έχω δοκιμάσει τώρα που το λές είναι τον διαιρέτη 4/3 σε strap 1066 στα 400fsb (αλλά οι μνήμες θα παίζουν χαμηλά εκεί) τεσπα το δοκιμάζω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 20:40]

E ναι, αυτά βλέπω και :wall: . Τι να πω δεν ξέρω, κάπου είχα δει και ακόμα ενα με χαμηλό vmch και τόσο ψηλό fsb και τυχαινε και αυτός να είχε GSKILL μνήμες....

Θα με ενδιέφερε ένα memset του $George Vasil$ στα 400fsb με 1,63vmch ή σε όποιο άλλο fsb ήθελε με χαμηλό vmch. (που να είναι stable ή να βγάζει 2λεπτο έστω στο memset)

Kυρίως θέλω να δω τιμές για το (RMS) (tRD) κτλ.

:p

92294596494594796194596vi5.th.jpg

Edit

tdersiv2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 21:05]

Α να χαθείς βρε :hehe:

Το memset που είναι?

Μόλις τώρα δοκίμασα με το 4/3( μπας και..) και 400 με vcore1,45 και vmch1,70 , ξέρεις τα γνωστά μπλε οθονη, windows has to be closed ...critical errors και ιστορίες. %&^%@@#$$ :rant:

Θέλει πάνω απο 1,75 για να μπει η δικια μου και με 5-5-5-15. (με 4-4-4-12 δεν ξερω).

Αλλά και οι περισσότεροι τόσο θέλουν.

Έχεις πέσει σε ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 21:24]

Α να χαθείς βρε :hehe:

Το memset που είναι?

Μόλις τώρα δοκίμασα με το 4/3( μπας και..) και 400 με vcore1,45 και vmch1,70 , ξέρεις τα γνωστά μπλε οθονη, windows has to be closed ...critical errors και ιστορίες. %&^%@@#$$ :rant:

Θέλει πάνω απο 1,75 για να μπει η δικια μου και με 5-5-5-15. (με 4-4-4-12 δεν ξερω).

Αλλά και οι περισσότεροι τόσο θέλουν.

Έχεις πέσει σε ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ :hehe:

Μήπως φταίει το Beta bios που φοράς?

έκανα EDIT^...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 21:38]

Μήπως φταίει το Beta bios που φοράς?

έκανα EDIT^...

To 13 έχεις έτσι, ? πάω να το κατεβάσω. Μόνο beta και Αlpha έχω δοκιμάσει. Tα official τα σνομπαρω :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 22:16]

To 13 έχεις έτσι, ? πάω να το κατεβάσω. Μόνο beta και Αlpha έχω δοκιμάσει. Tα official τα σνομπαρω :D

To 14.

Δεν θα τα βρεις πουθενα.Μονο εδω...

http://www.prism.gatech.edu/~tseagert3/AW9D/

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 22:35]

To 14.

Δεν θα τα βρεις πουθενα.Μονο εδω...

http://www.prism.gatech.edu/~tseagert3/AW9D/

:D

To 14 λενε ότι είναι το χειρότερο, αλλα δεν βαριέσαι.

Ε, όχι και πουθενά βρε, εδώ βρίσκεις ότι θέλεις http://forum.abit-usa.com/forumdisplay.php?f=3

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.