Jump to content



abit ΑW9D-MAX overclocking


spartacos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 22:41]

To 14 λενε ότι είναι το χειρότερο, αλλα δεν βαριέσαι.

Ε, όχι και πουθενά βρε, εδώ βρίσκεις ότι θέλεις http://forum.abit-usa.com/forumdisplay.php?f=3

από εκεί είναι το λινκ ρα.Τα έχουν χωμένα.

έμενα το 14 μου φαίνεται καλύτερο από όλα.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [12-03-2007 01:16]

Eμενα πετούσε κάτι ΒSOD με Vista μονό,όταν είχα C1E και EIST enabled.

Κατά τα αλλά,η μητρική δεν μουλαρώνει πλέον στα ψηλά FSB ~450 με 1066strap και ~455 με 1333strap (1:1) (καλύτερη συμπεριφορά γενικά),ενώ είδα και πτώση θερμοκρασιών κατά ~3 Βαθμούς στο CPU και ~4 Βαθμούς στο Νοrth-South.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά τεστ,γιατί το τροφοδοτικό κελαηδούσε σε Load(ακόμη και στα Default) και έφυγε για RMA.

Με ενόχλησε η απουσία του Pcie Clock..:TD: (πάλι).

Τις θερμοκρασίες στο Νοrth-South πως τις βλέπεις? :toomuchne

Σήμερα έκατσα και πέρασα άλλα 2 bios, το 13 και 14, τα officials, τίποτα, τα ίδια.

Ακριβώς τα ίδια volts στο MCH θέλει και στα 5 bios που έχω δοκιμάσει μεχρι τώρα.

Παράξενο. Πιστεύω οι cellshock φταινε.

Από που καταλαβαίνουμε τι chip έχουν αυτές? Yπάρχει περίπτωση να μην έχουν Micron D9GMH ?

A......, και κάτι διάβασα από το Gorillako ότι μερικές δεν είχαν το τελευταίο firmware , αυτό πως το διαπιστώνω, έψαξα στο google δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 22:14]

Απο το BIOS ή από το mguru.

Ποιες Cellshock εχεις ακριβώς?

Μισό λεπτό, ποιες ενδειξεις αφορούν το NB/SB στο μguru? Στα temps στο guru/bios έχει cpu, system, PWM. Δεν βλέπω πουθενά ΝΒ/SB......

αυτές έχω http://cellshock.flagbit.com/en/products/ddr2/ddr2-800-cl4.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 22:19]

Μισό λεπτό, ποιες ενδειξεις αφορούν το NB/SB στο μguru? Στα temps στο guru/bios έχει cpu, system, PWM. Δεν βλέπω πουθενά ΝΒ/SB......

αυτές έχω http://cellshock.flagbit.com/en/products/ddr2/ddr2-800-cl4.html

Το PWM 1-3 ειναι ΝΒ/SB..τα αλλα 2 ειναι τα mosfet.

Link to comment
Share on other sites

Tα PMW δεν έχουν να κάνουν με NB/SB. ( όταν βρω το Link θα το post), Νομίζω κάνεις λάθος.

ειναι θερμοκρασίες απο τα ψηφιακα sensors στα κυκλώματα τροφοδοσίας, Το system temp είναι απο sensor, πάνω στη m/b στην περιοχή αναμεσα σε mguru chip και cmos , τίποτα το ενδεικτικό...κτλ..

@ΑΝ7 OverClocker Το EPP έχει να κάνει με το 680, το ξέρω έλεγα μηπως αλλάζει και τιποτα άλλο στα spd, ξέρω γω...έτσι κι αλλιώς μάλλον το τελευταίο έχω..

post-4508-1416073091,6164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Tα PMW δεν έχουν να κάνουν με NB/SB. ( όταν βρω το Link θα το post), Νομίζω κάνεις λάθος.

ειναι θερμοκρασίες απο τα ψηφιακα sensors στα κυκλώματα τροφοδοσίας, Το system temp είναι απο sensor, πάνω στη m/b στην περιοχή αναμεσα σε mguru chip και cmos , τίποτα το ενδεικτικό...κτλ..

αν το βρεις κανε ενα κοπο,αν και νομιζω οτι ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

αν το βρεις κανε ενα κοπο,αν και νομιζω οτι ετσι ειναι.

Όπα παίδες...

τα PWM δεν έχουν καμία σχέση με NB/SB...εκτός και αν η Abit τους έχει ονομάσει έτσι....

Τα PWM είναι τα voltage regulators

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 22:59]

Όπα παίδες...

τα PWM δεν έχουν καμία σχέση με NB/SB...εκτός και αν η Abit τους έχει ονομάσει έτσι....

Τα PWM είναι τα voltage regulators

Ναι αυτό λέω..δεν τα έχει τα έχει ονομάσει αλλιώς η Abit...(Pulse Width Modulation ,PWM) όλα τα PMW και στην abit δείχνουν ενδεικτικές θερμοκρασίες απο τα voltage regulators....

δεν μπορω να βρω και το link να σου δείξω ακριβώς που είναι...

το system πάντως βρίσκεται εδώ και το έχω επιβαιβεώσει και ο ίδιος με fan.

αριστερά απο το guru...

όταν βρώ και τα άλλα θα τα κάνω edit ...

post-4508-1416073091,6354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοασχετο αλλα μην ξεχνατε οτι στην συγκεκριμενη mobo τον Vmch ειναι και VPCIEX

Δε το αναφερω για να να σας ανησυχησω αλλα εχοντας δουλεψει αρκετο καιρο με 1.75 πιστευω οτι η παλια μου 7800 ισως παρεδωσε πνευμα και γι αυτο το λογο.

Τωρα δε ξερω κατα ποσο αντεχουν γενικα η nvidia αλλα πανω απο 1.7 για καθε μερα το θεωρω risky.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι..καλά κάνεις, είναι ένας απο τους λόγους που μετάνιωσα που την πήρα.

Αρχική απάντηση από Helly [Σήμερα, στις 00:35]

Ψιλοασχετο αλλα μην ξεχνατε οτι στην συγκεκριμενη mobo τον Vmch ειναι και VPCIEX

Δε το αναφερω για να να σας ανησυχησω αλλα εχοντας δουλεψει αρκετο καιρο με 1.75 πιστευω οτι η παλια μου 7800 ισως παρεδωσε πνευμα και γι αυτο το λογο.

Τωρα δε ξερω κατα ποσο αντεχουν γενικα η nvidia αλλα πανω απο 1.7 για καθε μερα το θεωρω risky.

Αρχική απάντηση από Dem [03-05-2007 21:02]

@Gomar δεν φοβάμαι το chipset της ABIT, δε πανα καει τελείως! . Είναι η πρώτη που θα πάρει πόδι.

Την GTX φοβάμαι για vmch > 1,70 για 24/7.

Δεν παει βήμα. Έχει μουλαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.