Jump to content



Thermaltake VE2000SWA....


pontifikas

Recommended Posts

Εδώ και χρόνια ζαχάρωνα το VA2000SWA και τώρα που βρήκα το χρήμα είδα ότι κυκλοφόρησε το VΕ2000SWA :

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/fulltower/armor_lcs/ve2000swa.asp

02swa_armor_lcs_3.gif

Με ~ +25 δηλαδή από την τιμή του VA σου δίνει και σύστημα υδρόψυξης.:...:

Το έχει κανείς, και αν το έχει μπορεί να πεί εντυπώσεις?

Πρώτη φορά ασχολούμαι με Watercooling και δεν έχω ιδέα.

Σκοπός μου είναι, εκτός από την CPU να προσθέσω blocks και την VGA και για το northbridge.

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος πεπειραμένος (ή πεπικραμένος :p ) μου έλεγε αν αξίζει τον κόπο. Με 3 blocks θα έχω τελικά μείωση ή να αγοράσω απλά το κουτί(είναι το ίδιο με το VA) και να αναζητήσω άλλη λύση για watercooling μελλοντικά(γιατί περιττό να πώ ότι από χρήμα δεν παίζει και πολύ και από λίγο που έριξα μια ματιά, μεμονομένα components βγαίνουν πολύ ακριβά :( ).

Ευχαριστώ

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου αν μου άρεσε και με βόλευε αυτό το κουτί που δίνει, τότε θα έδινα 25 ευρώ για την υδρόψυξη που δίνει μαζί (αν όντως το σύστημα υδρόψυξης που δίνει έχει 25 ευρώ και κατάλαβα καλά).

Με 25 ευρώ ούτε την αντλία δεν αγοράζεις από custom..

Να δώσεις 25 ευρώ για να μπεις στον κόσμο της υδρόψυξης είναι καλά.

Το thermaltake Big water δίνει αντλία 400l/h ενώ αυτό 500l/h οπότε λογικά block για northbridge και vga θα τις ψιλοσηκώνει.

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΤ.

Αν δεν δίνεις πάνω από 80 ευρώ τότε ,κατα την γνώμη μου πάντα, πάρε την.

Μην περιμένεις όμως επιδόσεις όσο τον άλλων συστημάτων υδρόψυξης με αγορασμένα τα κομμάτια ξεχωριστά.

Με πάνω κάτω 120 ευρώ μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη custom υδρόψυξη καλή.

Link to comment
Share on other sites

To κουτί μου αρέσει(χρόνια τώρα). Απλά το μοντέλο κοστίζει ~180.

Αυτό που παραθέτω, είναι ακριβώς το ίδιο κουτί αλλά με προσθήκη του συστήματος υδρόψυξης και κοστίζει ~210.

Με 25-30 δεν αγοράζω ούτε το tank κανονικά. Δυσκολεύομαι όμως να πιστέψω ότι επειδή βγαίνει τόσο φτηνό(κατ' απόλυτη τιμή) δεν θα είναι καλό. Για CPU μόνο θα είναι σίγουρα. Με τα άλλα 2 blocks που θέλω να βάλω δεν ξέρω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ίδιο έχω βάλει στο μάτι και εγώ (το μαύρο όμως), και μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με νερό πιστεύω πως είναι μια καλή εισαγωγή.

Πιστεύετε πως τα 500lt/hr είναι αρκετά για CPU μόνο;

Link to comment
Share on other sites

25 ευρώ και αντί για τη μαμά ψύξη(?) έχεις νεράκι. Μια χαρά μου ακούγεται. Τώρα αν θες να "επεκταθείς" με το υπάρχον σύστημα νερού και σε κάρτες γραφικών-μνήμες το κόβω δύσκολο εώς αδύνατο.

Εγώ πάντως θα το έπαιρνα άνετα.Και μόνο για τη cpu να το χεις, τα λεφτά είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα παιδια:D

Χτές μου ήρθε και αυτή την στιγμή έχω στήσει την υδρόψυξη εκτός κουτιού για να ελέγξω για διαρροές. Χτές το βράδυ την έστησα και μέχρι το πρωί που είδα δεν είχα πρόβλημα πάντως.

Τελικά δεν πήρα block για το northbidge. Πήρα μια παθητική της Zalman για αυτό.

Μόνο που ο μλκς ξέχασα να παραγγείλω ψύκτρες για την κάρτα γραφικών και μέχρι να μου έρθουν αύριο θα είμαι χωρίς PC.

Μόλις μπορέσω θα στείλω φωτό και μετρήσεις.

Το κουτί είναι απίστευτο πάντως. Είναι τέρας και είναι πανάλαφρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:13]

Μόλις μπορέσω θα στείλω φωτό και μετρήσεις.

Το κουτί είναι απίστευτο πάντως. Είναι τέρας και είναι πανάλαφρο.

ειναι 22kg οπως λεει στη περιγραφη; φαινεται υπερβολικο ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos [Σήμερα, στις 12:52]

ειναι 22kg οπως λεει στη περιγραφη; φαινεται υπερβολικο ?????

Μήπως αναφέρεσαι στο Black :...:

Δεν θυμάμαι ακριβώς το βάρος του. Τα γράφει πάνω στο κουτί αλλά τώρα είμαι την δουλειά. Πάντως στο link που δίνω αναφέρει ~14kg πράγμα λογικό αν σκεφτείς ότι σκέτο είναι ~7.5kg.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα αργήσουν οι φωτογραφίες....

Μου έβγαλε την παναγία το μαμημένο και τελικά κατάφερα και

έκαψα την motherboard μου :bye: :rip:

Λαμπάδιασε η καημένη Αυτά παθαίνουν οι αρχάριοι νερουλάδες.:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:09]

Παιδιά θα αργήσουν οι φωτογραφίες....

Μου έβγαλε την παναγία το μαμημένο και τελικά κατάφερα και

έκαψα την motherboard μου :bye: :rip:

Λαμπάδιασε η καημένη Αυτά παθαίνουν οι αρχάριοι νερουλάδες.:(

Απο διαρροή της πάτησες?:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί. Ήταν 3 το βράδυ και δέν είχα κουράγιο να το ψάξω.Μόλις γυρίσω από την δουλειά θα τσεκάρω πάλι. Απλά ενώ είχα συνδέσει την υδρόωυξη, χρειάστηκα να ξαναδειάσω το νερό γιατί δεν είχα υπολογίσει σωστά τους σωλήνες και έπρεπε να τους κόψω. Μάλλον κάποια σταγόνα από κάποιο σωλίνα θα πετάχτηκε προς την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.