Jump to content



lg wide οθονη


cabdik

Recommended Posts

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168513

ειδα αυτη την οθονη πριν λιγο καιρο και μου κεντρισε το ενδιαφερον. ειναι στην φθηνη κατηγορια. τι λετε? αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabdik [Σήμερα, στις 17:58]

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168513

ειδα αυτη την οθονη πριν λιγο καιρο και μου κεντρισε το ενδιαφερον. ειναι στην φθηνη κατηγορια. τι λετε? αξιζει τον κοπο?

Αυτήν έχω και είμαι υπερευχαριστημένος, νομίζω είναι ένα πολύ καλό value for money

Link to comment
Share on other sites

σε 19αρα wide πηρα μια φιλιπς για εναν φιλο πριν 1 μηνα περιπου και μου αρεσε παρα πολυ...

δεν θυμαμαι το μοντελο τωρα...εχει και 0 πιξελ εγγυηση(δεν ξερω αν εχει η lg)...

καπου στα 230 βγηκε αν θυμαμαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

α και μια απορια....! αν κατεβασουμε την αναλυση σε μια οθονη 4/3 απο τα 1280Χ1024 στα 1024χ960 για να παιζει καλυτερα η καρτα γραφικων, τι γινεται? παιζουν η εχουμε παρατραγουδα? επισης στις wide οθονες πως παιζουν τα παιχνιδια που τα περισσοτερα ειναι σχεδιασμενα για 4/3?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει η LG zero pixel εγγύηση τότε ποια έχει :)

Τη συγκεκριμένη οθόνη τη συνέστησα σε μια φίλη, την πήρε και ζηλεύω απίστευτα.... Είναι γαμάτη για τα λεφτά της!

Θα προτιμούσα 1000 φορές LG παρά Philips!!

Τώρα για την ανάλυση πιστεύω καλύτερα να κατεβάσεις τα υπόλοιπα (filtering, texture details κτλ) και να παίζεις στην ανάλυση της οθόνης!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabdik [27-01-2007 15:31]

α και μια απορια....! αν κατεβασουμε την αναλυση σε μια οθονη 4/3 απο τα 1280Χ1024 στα 1024χ960 για να παιζει καλυτερα η καρτα γραφικων, τι γινεται? παιζουν η εχουμε παρατραγουδα? επισης στις wide οθονες πως παιζουν τα παιχνιδια που τα περισσοτερα ειναι σχεδιασμενα για 4/3?

Eννοείς tft ή Crt 4:3;Οι tft, έχω ακούσει οτι, αποδίδουν καλύτερα στις native αναλύσεις και η αναλογία είναι 5:4 και όχι 4:3 όπως στις crt.Ιδιαίτερα παρατράγουδα δεν νομίζω να έχεις, αλλά δεν θα έχεις τη μέγιστη δυνατή αποόδοση.

Οσο για τα παιχνίδια, τα νέα παιχνίδια υποστηρίζουν wide αναλύσεις.Απο κει και πέρα, αν ένα παλιότερο παιχνίδι δεν υποστηρίζει wide αναλύσεις, ανάλογα με την οθόνη ή θα κάνει stretching την εικόνα ή θα σου εμφανίζει μαύρες μπάρες.Πάντως έχουν αναφερθεί και κάποια hacks στο widescreengamingforum για παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν wide αναλύσεις με καλά αποτελέσματα.

Οταν μου έρθει η καινούργια οθόνη θα δω τι σημαίνουν όλα αυτά στην πράξη, καθώς μέχρι στιγμής όλα τα παραπάνω απλά τα έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ZAK

αν δεν έχει η LG zero pixel εγγύηση τότε ποια έχει :)

Τη συγκεκριμένη οθόνη τη συνέστησα σε μια φίλη, την πήρε και ζηλεύω απίστευτα.... Είναι γαμάτη για τα λεφτά της!

Θα προτιμούσα 1000 φορές LG παρά Philips!!

Τώρα για την ανάλυση πιστεύω καλύτερα να κατεβάσεις τα υπόλοιπα (filtering, texture details κτλ) και να παίζεις στην ανάλυση της οθόνης!

Γιατί έχω την εντύπωση ότι lg-philips είναι το ίδιο? :p

Link to comment
Share on other sites

Η LG 20" εχει εγγυηση 7 καμενα pixel. Τωρα τελευταια το σκεφτομουν για αυτη και τελικα πηρα την 19" 1970HQ , η οποια εχει 0 pixel . Αλλωστε παντου στις διαφημισεις της LG στα περιοδικα, στο πλάι , γραφει με μικρα γραμματα οτι τα 0 pixel ισχυουν για τις 17" και 19" .

Link to comment
Share on other sites

Την εχω δει κι εγω αυτη την lg αλλα εχω μια απορια.

Τωρα με τη crt μου στις ρυθμισεις της αναλυσης δεν μου εμφανιζει επιλογη 1440-900. Οταν βαλω αυτη την wide και βαλω και τον driver της τοτε θα μου το εμφανιζει επιλογη η θα εχω καμια ασυμβατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γιατί έχω την εντύπωση ότι lg-philips είναι το ίδιο

LG και PHILIPS ειναι κοινοπραξια.

Η πρωτη κατασκευαζει τα πανελ κι η δευτερη προμηθευει το backlight ( τη λαμπα )

Προσοχη μην μπερδευτειτε.

Η PHILIPS δεν κατασκευαζει πανελ ουτε για τις LCD τηλεορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.