Jump to content



θερμοκρασιες-πρασινα artifacts


deviant

Recommended Posts

Γειά χαρά έχω εδώ και 2 βδομάδεσ το εξής σύστημα:

Core Duo Ε6300,

Abit AW9D-MAX,

Gecube X1950 pro 512mb,

2x1024MB ram supertalent 667mhz,

Hiper type-r 580Watt

Αρχικά να ανφέρω ότι δεν ενδιαφέρομαι για OC !!! Απλώς Θέλω ένα σταθερό σύστημα!

Έχω υψηλές θερμοκρασίες.

M;ono me windows φωρτωμένα καi browsing έχω 48C στις 1800 στροφές...

Σε full load exo 64-65C με τo coretemp kai 66-67 με το uguru... αυτά με ανοιχτό το case... To τροφοδοτικο που έχω είναι hiper type-r. άλλους ανεμιστηρεσ δεν έχω στο κουτί... το καλοκαιρι δηδή θα φτάνω στους 80+++

Επίσης σήμερα το πρωί είχα τον ανεμιστήρα σε full κίνηση 2800-3000 στροφες... και τον έβαλα default χωρίς καθόλου φορτίο... και μου πέταξε κάτι πράσινες στήλες με artifacts σε όλη την οθόνη... και το σύστημα κωλούσε... κανω reset δεν έμπενε bios...

Μετά από 3-4 restarts κατάφερα και μπήκα...

κατέβασα και έβαλα καινούργιο bios...

τα ίδια προβλήματα με τις θερμοκρασίες... αλλά οι στροφές του ανεμιστήρα στις 1800 στοφες ΜΑΧ !!!

Βγάζω ψύκτρα-επεξεργαστη βάζω πάστα καινούργια και πάλι τα ίδια...

Πάλι τα ίδια artifacts μόνο που πια δεν κόλαγε το σύστημα, αλλά έμπαινε σε bios, windows...

Μετά από κανα 10 λεπτο ως δια μαγείας χάνονται όλα τα artifacts...

Τι φτέει mobo, cpu, grafic card, mnimes, ti???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επαιζα τώρα nwn2 και ξαφνικά κλείνει η οθόνη σαν να μην έπαιρνε σήμα... ενώ ο ήχος του παιχνιδιού έπαιζε κανονικά.... Έχω ξαναπάθει χθες ανάλογο κρέμασμα...

στα παιχνίδια δεν βγαζει artifacts...μόνο το φαινόμενο που ανε΄φερα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ζεσταίνεται πολύ η κάρτα σου.

Μάζεψε ότι καλώδια έχεις διάσπαρτα μεσα στο κουτί και καθάρισε την ψύχτρα από την σκόνη και βγάλτην για να βάλεις νέα πάστα.

Ο επεξεργαστής με την νεα πάστα τι θερμοκρασίες έχει?

Link to comment
Share on other sites

Aν βγάλεις την ψύχτρα δεν νομίζω να χάσεις την εγγύηση.

Πάντως με το θέμα της ψύξης το PC σου δεν πάει πολύ καλά...

Εγώ θα άλλαζα και τις 2 ψύχτρες, cpu και vga. Ετσι θα το έκανα και ποιό ήσυχο το PC;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deviant [Σήμερα, στις 21:22]

na vgalo ti psiktra tis kartas grafion ....???

Μα τοτε πάει ι εγγυηση...

τα ίδια ο επεξεργαστης...

αραξε...πριν κανεις τετοιες "αλητειες" :) βαλε εναν 12αρη πισω και εναν 12αρη μπροστα... και κλειστο κουτι...εγγυημενα 5 βαθμους κατω μινιμουμ...απλουστατα πραγματα...και πριν το κανεις αυτο θα προτεινα να αποφυγεις στρεσοπρογραμματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτό το pc...

και ’φησα σήμερα ανοιχτό το pc για 9 ώρες να εκτελεί ένα αρκετά βαρύ προγραμματάκι...το orthos υπολογίζει πρώτους αριθμούς... χρησιμοποιούσε το 100% της CPU kai 1,3 G Ram και κατέγραφα τη θερμοκρασία με το core temp . Οι θερμοκρασίες ήταν 59-62C και δεν είχα κανένα error...

To παράξενο είναι πως σήμερα το πρωί μόλις ξεκίνησα το pc, στην αρχή δεν μου έδειχνε καθόλου εικόνα ενώ φαινόνταν να δουλεύει κανονικά...το κάνω restart ξεκινά και γ$%^&ηκε το σύμπαν από πρασινάδες..... άλλο ένα restart και όλα οκ... ???!!!

Τι φταίει %$^@$$^@ ?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το PC είναι διμονισμένο... και κοιτάζει να με τρελάνει...

Την δοκίμασα χθες σε άλλο pc και χωρίς να χριαστεί να μπούμε καν στα Windows πέταξε πράσινα artifacts... Χαρούμενος λοιπόν που βρήκα το πρόβλημα σηκώθηκα πρώι πρωί σήμερα ώστε να πάω τη κάρτα στο κατάστημα από όπου την πηρα... Αλλά... Anoigv to ΠΟΥΘΕΝΑ ARTIFACTS...ανοίγω το pc για να to ξανατεστάρω και πουθενά artifacts...!!!

Χθες βράδυ είχα παίξει με τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών από το Control Center και άλλαξα όπου έδινα την δυνατότητα στην εφαρμογή να καθορίσει τα γραφικά anisotropic, antialasing και έβαλα της ρυθμίσεις σε μεσαίες τιμές...

Και σήμαρα το πρωί δεν είχα καθόλου artifacts... έβαλα τις ρυθμίσεις στο full, έκλεισα το pc για μισή ώρα, το ξανανοίγω και πάλι πουθενά artifacts.....

Ποιές είναι οι σωστές ρυθμίσεις που πρέπει να έχω στο control Center?

Antialasing: 6x

Anisotropic: 16x, έχω τσεκάρει το ανισοτρπικό φίλτρο υφής υψηλής ποιότητας.

Catalyst A.I. : Κανονική

Επίπεδο Λεπτομέρειας mipmap: Ποιότητα

Αναμονή για την κατακόρυφη ανανέωση: Ποιότητα,

Εξομάλυνση με δυνατότητα προσαρμογής:Ποιότητα, έχω τσεκάρει το Ενεργοποίηση εξομάλυνσης με δυνατότητα προσαρμογής

Επίσης μιας και μιλάμε για ρυθμίσεις ποιες είναι οι " σωστές ρυθμίσεις" για το bios? Award Bios

Brand: Phoenix Technologies, LTD

Version 6.00

Date 12/12/2006

Link to comment
Share on other sites

εκανες και stress tests σε καρτες μνημης? καμμια φορα το unexpected ειναι που μετραει..περαν αυτου, απο προσωπικη εμπειρεια, μην αφηνεις το κουτι ανοιχτο...καλυτερα κλειστο και οπως ειπαν και πριν με 2 ανεμιστηρες μπρος κ πισω...αμα ειναι ανοιχτο δεν ψυχεται καλα και μαζευει σκονες κτλ ευκολα...

p.s. oσο για την καρτα γραφικων...το Α.Ι. της ΑΤΙ δεν το χρησημοποιησα ποτε(απο benchamrks εδειξαν οτι εχεις χαμηλοτερη αποδοση) και αμα ειναι δοκιμασε και αλλους drivers περαν των official drivers...good luck!

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου βγάζει artifacts είναι σίγουρα κάρτα γραφικών... Μην το ψάχνεις... Αν δεν την έχεις υπερχρονίσει και αν δεν της έχεις πειράξει την ψύκτρα, όπως είναι επέστρεψέ την...

Είναι ελαττωματική...

Link to comment
Share on other sites

Προχθές το σάββατο... μου πέταξε artifacts και μέσα στα windows και ξαφνικά όλη η οθόνη γίνεται πράσινη!!! και το σύστημα κρεμάει...

Σαν γροθιά στη κοιλιά ήταν... βγάζω την κάρτα και βουρ στο κατάστημα από ποθ την πείρα... σ΄μηερα το μεσημε΄ρι με πείραν τηλ να πάω να πάρω καινούργια...

Τέλος καλό όλα καλά !

ΤΗΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.