Jump to content



Για ακόμη μια φορά γνώμες γύρω από pc


Tsofli

Recommended Posts

Καταρχήν, να σας καλημερίσω, καλησπερίσω :D

Έτυχε να βρεθούν στα χεράκια μου μερικά όμορφα λεφτουδάκια, και αποφάσισα να πάρω ένα καινούργιο μηχανηματάκι γιατί πλέον θέλω να αφήσω τον PIII@1Ghz μου να ηρεμήσει από το καθημερινό μαρτύριο που τον αναγκάζω να περνάει...

[Πω πω πρόλογο αυτό το παιδί :p]

Μετά από έρευνα έχω καταλήξει εδώ...

PSU: Seasonic M12-600 600W

Mobo: Asus P5W DH Deluxe

CPU: Intel Core 2 Duo 6600

RAM : OCZ 2GB Kit (2x1GB) DDR2 800 MHz Gold

GPU : Gecube X1950 Pro 256 MB

Sound : Creative X-Fi Xtreme Music

Οθόνη : LG Flatron 20.1" L204WT-BF

Ηχεία : Logitech Z-5500

DVDR : Nec AD7173 Labelflash

HDD : [2] WD 250GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2)

Και ένα σετάκι keyboard + mouse : Logitech Desktop EX110 - (Ασύρματο)

Όλα αυτά θα στεγαστούν σε ένα "κουτάκι" Coolermaster Stacker STC-T01.

Περιμένω τις γνώμες σας...

Y.Γ.1. Χρησιμοποιώ το PC για photoshop/gaming/movie editing/sound editing/Δεν ανήκω στην κατηγορία του overclocker αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Υ.Γ.2. Πρέπει να φτιάξω νέα υπογραφή :X:

Link to comment
Share on other sites

τι μανια ειναι αυτη με τις OCZ.........δεν μπορω να καταλαβω....

απ`οτι καταλαβαινω το συστημα θα προοριζεται και για παιχνιδια ε?

αν ναι αυτη η 1950 θελει αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω πω τιποτα. Πολυ καλό:T:

Εγω πηρα το S12-650 650W ''Energy +'' και το ψιλομετανιωσα να δουμε τωρα πως θα βολεψω ολα αυτα τα καλωδια:confused:

Αρχική απάντηση από giorgos th.

απ`οτι καταλαβαινω το συστημα θα προοριζεται και για παιχνιδια ε?

αν ναι αυτη η 1950 θελει αλλαγη....

Κοιτα που καταντήσαμε να θελουμε πανω απο 400 για να παιξουμε ενα παιχνιδακι.

Εγω νευριασα με αυτη την κατασταση και δεν πηρα ουτε την pro ουτε καποια 8800

θα παρω απο ενα φιλο μια παλια fx5900.

Για παιχνιδια υπαρχει και PS3 στα ιδια λευτα με 8800 (με Blue Ray)

Αφου του χρονου δεν θα αρκει παλι η GTX, Οι προγραμματιστες παιχνιδιων δεν κανουν καλη δουλεια οσο αναφορα την αξιοποιηση του Hardware όπως παλιοτερα..έχει παραγινει το κακό.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γλιτωσεις χρηματα απο τις μνημες και τη μητρικη και να χωσεις πιο πολλα για καρτα γραφικων.

Μνημες παρε 667 οπου βρεις με 200 τα 2GB.Ενω μητρικη μια γυρω στα 100.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 14:26]

Μπορεις να γλιτωσεις χρηματα απο τις μνημες και τη μητρικη και να χωσεις πιο πολλα για καρτα γραφικων.

Μνημες παρε 667 οπου βρεις με 200 τα 2GB.Ενω μητρικη μια γυρω στα 100.

Πειτε το καθαρα...Πρεπει να παρει την καλυτερη καρτα γραφικων του κοσμου.

Η γνωμη μου ειναι να βρεις μια μετχ ή καμια απο κανα φιλο σου. Και περιμενε να βγει καμια πιο λογικη DX10 καρτα, εκτώς αν θελεις να παιξεις τα τωρινα παιχνιδια στο full τωρα, οποτε παω πασο...κοψε απο τις μνήμες.

Edit: Αν ασχολειται το παιδι με την μουσική γιατι να μην την παρει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 14:39]

Πειτε το καθαρα...Πρεπει να παρει την καλυτερη καρτα γραφικων του κοσμου.

Η γνωμη μου ειναι να βρεις μια μετχ ή καμια απο κανα φιλο σου. Και περιμενε να βγει καμια πιο λογικη DX10 καρτα, εκτώς αν θελεις να παιξεις τα τωρινα παιχνιδια στο full τωρα, οποτε παω πασο...κοψε απο τις μνήμες.

αφου το παιδι λεει οτι παιζει και παιχνιδια στα λεφτα που ειναι το tower του ειναι μια χαρα η gts,extreme overclock δε θα κανει ουτε τα χωνει σημερα για να αναβαθμιζει μετα απο 6 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos [Σήμερα, στις 14:44]

αφου το παιδι λεει οτι παιζει και παιχνιδια στα λεφτα που ειναι το tower του ειναι μια χαρα η gts,extreme overclock δε θα κανει ουτε τα χωνει σημερα για να αναβαθμιζει μετα απο 6 μηνες

Καλα ναι δεν λεω και μετα απο 6 μηνες..Κανα χρονο όμως..

Απλα εγω έλεγα το άλλο..ας περιμενει να παρει καμια 8600 την δυνατή απο την σειρα της και να βαλει και την καρτα ήχου να τα κανει όλα.Αν μπορει να βρει καμια παλια τωρα.

Ε τωρα αν βγει η 8600 και με αυτη δεν μπορεις να παιξεις συγχρονα παιχνιδια τι να πω?!

Σηκωνω τα χερια ψηλά:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω αρχικά για τις απαντήσεις.

Επικεντρωθήκατε ως επί το πλείστον στο θέμα της κάρτας γραφικών, για να σας διαφωτίσω και εγώ λίγο, δεν είμαι hardcore gamer.

Πιο απλά παίζω κάνα παιχνιδάκι που και που αν πέσει στα χέρια μου, δεν ασχολούμαι μάχιμα με το σπορ. Αν πάλι η 256 είναι "λίγη" ποια η γνώμη σας για τα 512;

Όσο για το κουτί, υπάρχει ήδη δεν θα προβώ σε αγορά.

Τέλος, σχετικά με τις μνήμες υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση που να είναι διαθέσιμη άμεσα προς αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερουν λιγο παραπανω τα games μπορεις να κανεις αυτό που λεει ο steve_m δηλ

μια m/b σαν την GA-965P-S3 ή την ΑΒIT AB9 που ειναι πολυ καλες, εγω μαλιστα προτιμω την 2η.

Μνήμες καποιες 667 2Gb γυρω στα 210-225 εχουν καποιες νομιζω

Και έτσι γλειτωνεις γυρω στα 110-120 στα οποια προσθετεις αλλα 50-60 και παιρνεις μια 8800GTS με 389 και με τα παιχνιδια εισαι οκ και μαλιστα σε υψηλο επιπεδο.

Έτσι όμως περιοριζεσαι στο o/c. Δεν θα σε αφησουν οι μνημες, για τις οποιες θα πρεπει να δωσεις πανω απο 290 αν κανεις o/c.

Τωρα αν δεν σε ενδιαφερουν και τοσο πολυ τα παιχνιδια μεινε οπως εισαι. Απλα να ξερεις ότι σε λιγο καιρο το Dx9 γινεται DX10, οι εφαρμογες σε DX10 ισως να αργησουν πιο πολυ.

Η ATI 1950pro θα μπορει να παιζει games dx10 αλλα στα προτυπα του dx9.

Η αληθεια ειναι οτι είναι πολυ ασχημη περιοδος για επιλογή VGA. Υπαρχουν καποιες γρηγορες καρτες με 200 που ειναι DX9, ενω αυτες που ειναι dx10 πρως το παρων ειναι λιγο τσιμπημενς.

Για αυτό και αυτη η επιγκεντρωση στην καρτα γραφικών.:)

Edit: για διαφορα κομματια απο την συνθεση μπορεις να κοιταξεις και σε αυτα τα links

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=35253

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=35057

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=35123

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ο/c θα κανεις με τις ocz gold στα 800mhz (250ευρω) για το κατι παραπανω παρε τις cellshock

αν δεν θες να δεις σε gts ναι,η 1950προ με τη διπλασια μνημη θα χρησιμευσει λογω και της οθονης σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wicked

Περιμένω τις γνώμες σας...

Oθονη πηγαινε σε καποια αλλη (πχ philips 200wp7es (440€),dell 2007wpfs(450-475€))

Miας και δεν εισαι ocer(αλλα ποτε δεν ξερεις) μπορεις να παρεις μνημες 667 και οποτε σου ερ8ει η ορξη να δουλεψεις 1-1 στα 9χ333=3giga σε καποια μητρικη με 975chipset.

Vga ...αν βρεις αυτη που λες στα 170-180€ ειναι καλη αγορα..

Μιας και δεν παιζεις φανατικα παιχνιδια λογικα ουτε φιλτρα θες...

οποτε στα λεφτα της ειναι καλη αγορα..

Λιγο παραπανω παιζει η Χ1950 ΧΤ (256ΜΒ) και 7950 GT (512mb) στα 240-270€

Αν και η λυση για 8800GTS μοιαζει καλυτερη, σε σενα μαλλον θα χανει την αξια της μιας και δεν εισαι μαχιμος.

(αν κρινω απο το pc που εχεις τωρα και 7600GT (120€) να παρεις ...καλυμενος θα εισαι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Πειτε το καθαρα...Πρεπει να παρει την καλυτερη καρτα γραφικων του κοσμου.

Συμφωνώ. Ο άνθρωπος λέει ότι παίζει τα παιχνίδια του μέχρι σήμερα σε ΡΙΙΙ και σεις του λέτε ότι δεν θα φτάνει η Χ1950; Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 14:18]

Συμφωνώ. Ο άνθρωπος λέει ότι παίζει τα παιχνίδια του μέχρι σήμερα σε ΡΙΙΙ και σεις του λέτε ότι δεν θα φτάνει η Χ1950; Έλεος...

και η 7600GT που λεει ο NTG φτανει

Και μια που βλεπω οτι διαλεξες και καλα ηχεια σε ενδιαφερει αρκετα και η μουσικη, οποτε μην κανεις υποχωρησεις στον ηχο αν θες να κανεις επεξεργασια, κοβωντας απο καρτα ηχου, για να τα δωσεις σε VGA..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.