Jump to content



Βοηθείστε για μνήμες!!!


triantis7

Recommended Posts

Mε τι τάσεις παίζεις?Περίεργο όμως να πηγαίνεις 520 με 5άρια και με 4άρια ούτε 400. έβαλες 4-4-4-12 να δεις πως συμπεριφέρεται?Μέχρι 2,2V νομίζω για τα elpida είναι καλά όχι παραπάνω. Μήπως φταίει το bios? 416 θα τα πιάνεις λογικά και με το F6 k F8, τo F7 μη το δοκιμάσεις καν. Πάντως αν τα έχεις τα λεφτά πάρε τη Commando δε θα το μετανοιώσεις, τόσες παραξενιές που είδα στη gigabyte σε oc κατάσταση αποκλείεται να δω κάτι χειρότερο.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από triantis7

Φυσικά και διάβασα αλλα δεν είμαι σίγουρος αν ειναι elpida οποτε δεν ξέρω ποσο πάνε!!!

Αν εινια elpida τερματίζουν κοντά στα 1000!!

Yπαρχουν 3 ειδη Elpida

EDE1108ACSE-8E-E rated στα 800 με 5αρια

EDE1108ACSE-6E-E rated στα 667 με 5αρια

EDE1108ACSE-5C-E rated στα 533 με 4αρια

Οι καλες που πηγαιναν 100 με 5-5-5 ηταν οι 6Ε-Ε που ειχαν γινει binned σε αλλες ταχυτητες αλλα δεν ξερω ποιες μνημες τα φορανε πια...

Επισης πολλες μνημες αλλαζουν τσιπακια που φορανε αναλογα με την παραγωγη τους...ποτε δεν ειναι στασιμα...

Και οσον αφορα την commando...με conroe παιζουν σχεδον ολες στα 530...με alendale ειναι πιο πιθανο να πλησιασεις τα 580..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Και οσον αφορα την commando...με conroe παιζουν σχεδον ολες στα 530...με alendale ειναι πιο πιθανο να πλησιασεις τα 580..

Aλήθεια, πως εξηγείται αυτό?Όταν λες allendale εννοείς τους καινούργιους ή και τυος παλιούς κομμένους conroe?Περίεργο μου φαίνεται πάω για διάβασμααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολους τους 6300 και 6400....

Δεν ξερω πως εξηγειτε...:(

Oταν κατεβαζεις multi ειναι σαν να οβερκλοκαρεις το τσιπσετ...οποτε τα βρισκει σκουρα...

Οταν αφηνεις default multi..παει πιο χαλαρα το τσιπσετ...αλλα με conroe θες και πολυ ψυξη να παιξεις με default multi...ενω με τους μικρους και με default multi πανε ψηλα..

Link to comment
Share on other sites

@ergotelis : Με F6 δεν δοκιμασα στα 416..Απλως ειχα το F8 και μου ειχε -μπιμπ- στα cold boots στα 416 και βαζω απευθιας το F5 και ολα μια χαρα..Η διαφορα στα mhz ηταν +5 περιπου..

στα 400 δεν δοκιμασα γιατι ποτε δεν θα τρεχα τις μνημες στα 400 :p Εχω δωσει ρευμα 2,27.

Τελικα δεν μαθαμε τι chipakia φοραει ε ?

@GoriLLakos: Απο 8 μουλτι σε 7 λες να ζοριστει πολυ το chipset ?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιες μνημες τι τσιπακια εχουν?

Ρε παδια τα cold boots δεν ειναι προβλημα...ετσι συμπeριφερεται το chipset της Intel οταν αλλαζει strap ή το ξανακαθοριζει...εχετε φαγωθει όλοι..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Για ποιες μνημες τι τσιπακια εχουν?

Ρε παδια τα cold boots δεν ειναι προβλημα...ετσι συμπeριφερεται το chipset της Intel οταν αλλαζει strap ή το ξανακαθοριζει...εχετε φαγωθει όλοι..:p

2gb gskill NR 5-5-5-15 800mhz.

Όσο για το coldbot, δε ξέρω αν είναι όσο απλό λες, αλλά αυτά που έβλεπα στη gigabyte, δε με ενδιαφέρει αν τα έκανε το coldboοτ ή όχι και δε θέλω να τα ξαναδω! :)

Link to comment
Share on other sites

Για τις δικιες μου...Εγω θεωρω cold boots η μαλλον το οριζω σαν προβλημα το εξης:

Να οριζω καποια settings στο bios..Να ανοιγει κανονικα , να παιζει και να θελω να κανω restart και να κλεινει η mobo και να μην ξαναανοιγει.Να κλεινω το pc..(και απο psu) να ανοιγω και να εχει κανει load defaults (σε fsb kai pcie)

Επισης να εχω ορισει καποια settings @bios , να δουλευει κανονικα , να θελω να κανω shutdown και αφου επιχειρησω να το ανοιξω να μην ανοιγει με τιποτα και ξανα μανα απο την αρχη.Να ανοιγει και να κλεινει..Αυτο το πραγμα συνεχεια..

Αυτο θελω να αποφυγω με την commando.Αν τα εχω , να την χεσω και αυτην και την desperado να πουμε..Ενα σταθερο ετσι μηχανημα χωρις προβληματα δεν θα υπαρξει.Καθε λεπτο θα εχεις να ασχολησε με κατι..

Πες μου τωρα για τις μνημες σε παρακαλω..G.skill 2GBNR 6400 800mhz CL5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από triantis7

Μια ερώτηση!!

Αυτές φοράνε Micron???

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188&tab=specs

Μπορεί ναι μπορεί και όχι, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε τις cellshock, μη το πολυψάχνεις, γιατί αν καθυστερήσεις μπορεί να μη παίζει στοκ! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 18:36]

Όταν λες allendale εννοείς τους καινούργιους ή και τυος παλιούς κομμένους conroe?

<< the E4000 series of Allendale-core is the difference in Front Side Bus. The E4000 series has a quad-pumped 200 MHz front side bus ("800 FSB") while the E6000 series has a quad-pumped 266 MHz front side bus ("1066 FSB") >>

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Core_2#Allendale ;)

και οι Conroe...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bizimis

<< the E4000 series of Allendale-core is the difference in Front Side Bus. The E4000 series has a quad-pumped 200 MHz front side bus ("800 FSB") while the E6000 series has a quad-pumped 266 MHz front side bus ("1066 FSB") >>

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Core_2#Allendale ;)

και οι Conroe...

Nαι, οκ αυτά, άλλο εννοούσα, ότι πλέον οι 6300 και 6400 δεν έχουνε πάνω από 2mb cache συνολικά, ενώ οι παλιοί 6300&6400 έχουνε 2mb ενεργή και 2mb ανενεργή. Για αυτή τη περίπτωση εννοούσα!;)

Link to comment
Share on other sites

OCZ Ram 2GB Kit Flex XLC DDR2 800

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=933376

Αυτές εδώ, το έχει ψάξει κανείς να πει τι είναι?Προσπαθώ να βρω στο νετ αλλά ζορίζομαι, αν έχει δει κανείς κάτι ας ποστάρει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.