Jump to content


Προβλημα με cpu-z?


jose13

Recommended Posts

Εχω εναν Intel Core 2 Duo E6600 και ανοιγωντας το cpu-z μου βγαζει την παρακατω εικονα, οπου core speed 1.600 Μhz... Επισης στο υποπαραθυρο για τις μνημες βλεπω αυτα εχοντας αγορασει τις 2GB Kit (2x1GB), OCZ DDR2 PC2-5400 Gold GX XTC DC . Ειναι κατι που δεν παρατηρω σωστα ή απλα υπολειτουργει κατι? (Ελπιζω οχι το μυαλο μου στις 4,5 το ξημερωμα :upside: )

post-6063-1416073006,4713_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νice...Ενας 6600 υπολειτουργει...

Το multiplier δεν το βλεπεις που ειναι χ6?

6χ266 = 1600

Κανονικα θα επρεπε να ηταν 9χ266

Μηπως το εχεις αλαξει πειραζοντας το bios?Βρες την επιλογη και πηγαινε το 9.

Οι μνημες ενταξει ειναι..Τις αναγνωριζει κανονικα και λειτουργουν στη κανονικη τους συχνοτητα (333Mhz)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πειράξει τίποτα από το bios, τότε δουλεύει μιά χαρά. Απλά είναι ενεργοποιημένο το EIST, το οποίο ρίχνει σε idle κατάσταση τον πολλαπλασιαστή της CPU (από 9 σε 6), εξ ου και η χαμηλή συχνότητα λειτουργίας. Όσο για τις μνήμες έχεις: 333.3 *2 (λόγω DDR)=667 = PC2 5400, άρα όλα ο.k. .

Link to comment
Share on other sites

Για εναν περιεργο λογο ο multiplier στο bios ειχε παει στο 6χ χωρις εγω να το εχω πειραξει ποτε ... :jump: Τεσπα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες... Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας παρεπιπτοντως!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά. Απλά ο επεξεργαστής υπολειτουργεί για να εξοικονομήσει ενέργεια (αν θυμάμαι καλά είναι η λεγομένη τεχνολογία speed step) αν τρέξεις κάτι που πραγματικά απαιτεί μεγάλη ισχύ όπως το orthos τότε αυτόματα αλλάζει και το multi. Της ρυθμίσεις της κάνεις από το control panel στης επιλογές power management

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά προσωπικά δεν έχω core 2 αλλά λογικά αυτό πρέπει να ενεργοποιείται και να απενεργοποιείται (όπως και το αντίστοιχο cool n quiet ) με την αλλαγή του power schemes (κάποιος που έχει core 2 ας ρίξει περισσότερο φως μην παιδευόμαστε εδώ)

http://www.tomshardware.com/2006/07/14/core2_duo_knocks_out_athlon_64/page5.html

post-3848-1416073018,5875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.