Jump to content



Nεο PC 1000euro all around system


winters

Recommended Posts

Τι?

Φυσικά και τα tagan είναι κορυφή.

Ποιά fortron και δεν ξέρω τι.

Σίγουρα η fortron είναι μια απο τις καλύτερες εταιρίες τροφοδοτικών για υπολογιστές αλλά η tagam παιδιά είναι κορυφή.

Δεν ξέρω τι λένε οι άλοι, αθυτό που ξέρω εγώ είναι οτι έχω δοκιμάσει και Tagan και fortron και q-tec Και enermax, και ακούω τον εαυτό μου, γιατί έχω πρωσοπική εμπιρεία.

Δεν μπορεί κανείς να πει οτι τα enermax Και τα tagan δεν είναι καλά.Τώρα για τη Liberty σειρά κ εγω το έχω ακούσει αλλά δεν έχω δει τίποτα τέτοιο, οπώτε μη πέρνετε πολύ στα σοβαρά ότι ακούτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

Ποιά fortron και δεν ξέρω τι.

Επιμένεις και εκτίθεσαι. Σου είπα, ψάχτο λίγο παραπάνω...Για δες τι γίνεται με τα τροφοδοτικά...Ποιος φτιάχνει τι και ποιος αγοράζει από άλλους...Koίτα και για μία εταιρεία Topower...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Επιμένεις και εκτίθεσαι. Σου είπα, ψάχτο λίγο παραπάνω...Για δες τι γίνεται με τα τροφοδοτικά...Ποιος φτιάχνει τι και ποιος αγοράζει από άλλους...Koίτα και για μία εταιρεία Topower...

Απλά να προσθέσω πως η λίστα είναι μεγάλη, tagan,fortron,ocz,be-quiet....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην τρελαινεστε με τα ονοματα...Δεν υπαρχει μονο tagan και enermax...Τα fortron ειναι μια χαρα μηχανακια...Τωρα οποιος μπορει και θελει να τα χωσει για ''μαρκα'' το κανει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην τρελαινεστε με τα ονοματα...Δεν υπαρχει μονο tagan και enermax...Τα fortron ειναι μια χαρα μηχανακια...Τωρα οποιος μπορει και θελει να τα χωσει για ''μαρκα'' το κανει...

Α, μπράβο!

Κοιτάξτε δεν μπορεί να πει κανείς οτι τα tagan δεν είναι καλά.

Και μεγάλα περιοδικά (ξένα) έχουν πει πολύ καλές παρατηρίσεις για τα tagan , και έχουν πάρει πόσα βραβεία αλλά το πιο σημαντικό είναιο οτι τα έχω δοκιμάσει εγώ ο ίδιος και έχω δική μου άποψη, γ αυτό λέω... :)

Να σου πω , όλα αυτά τα τροφοδοτικά (enrmax,tagan,hec,chieftev,fortron,ocz,thermaltake κα πλιν τα q-tek) είναι απο τα καλύτερα.

Όποιο θέλει ο καθένας το πέρνει.

[Πάντως εμένα το tagan Μου δεν ξέρετε τι έχει περάσει... και είχα βάλει επάνω του, όμως δεν έκανε βήμα πίσω]

Link to comment
Share on other sites

Από τους ανθρώπους που φαίνεται πως γνωρίζουν από τροφοδοτικά πέντε-δέκα πράγματα στα ξένα fora, τα καλύτερα είναι τα Seasonic και τα PC PnC από όσα έχω διαβάσει. Τα Tagan και τα FSP (Fortron-OCZ) είναι στην ίδια κατηγορία μαζί με τα Antec/Hiper/Chieftec/Thermaltake (μόνο τα Toughpower). Αν θέλει κάποιος καλό τροφοδοτικό αλλά δεν έχει να τα σκάσει για Seasonic π.χ. τότε να πάει σε Enermax και Corsair τα οποία βγαίνουν κορυφαία.

Εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα ούτε με το Tagan ούτε με το Thermaltake ούτε με το Fortron που είχα. Αν έπαιρνα τροφοδοτικό τώρα θα έπαιρνα Enermax ή Tagan.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιγραφές απλά είναι rebranded. Η Seasonic κατασκευάζει τα τροφοδοτικά για λογαριασμό της Corsair και η τελευταία βάζει το brand name της επάνω.

Το θέμα με τα rebranded είναι μεγάλο...Μία λίστα που έχω στο PC σχετικά με ποιός παίρνει από που:

PCP&C : Fortron/Zippy/Wintech/Seasonic

Antec : Channelwell/HEC

Corsair : Seasonic

Enermax : Εnermax/Channelwell

Thermaltake : Sirtec/Enhance

Coolermaster : Acbel

Ultra-X : Wintech/Youngyear

Zalman : Fortron

OCZ : Topower/Sirtec/Fortron

Tagan/ePower/BeQuiet! : Topower

Silverstone : Enhance

Aνάλογα το μοντέλο, η κάθε εταιρεία μπορεί να απευθυνθεί και σε διαφορετικό κατασκευαστή οπότε είναι λίγο χάος η κατάσταση. Αφήστε που η FSP Group,για παράδειγμα, όταν κατασκευάζει το X τροφοδοτικό για την PCP&C και για την Zalman δε θα χρησιμοποιήσει τα ίδιας ποιότητας υλικά..Οι της Zalman μπορεί να ζητήσουν να βγει σε λογικό κόστος και οι της PCP&C να πούνε ότι τους ενδιαφέρει η ποιότητα κατά κύριο λόγο, οπότε και η FSP προσαρμόζει τα υλικά ανάλογα.

Edit: Το να συγκρίνουμε την Tagan (την Topower δηλαδή, γιατί αυτή είναι ο κατασκευαστής) με την Fortron και να βγάζουμε την πρώτη καλύτερη είναι το λιγότερο άκυρο. Όταν το FSP Group έφτιαχνε τροφοδοτικά για εταιρείες όπως η PCP&C και άλλες πολλές πέραν της ίδιας της Fortron, χωρίς ποτέ να έχει ακουστεί το παραμικρό, η Tagan δεν υπήρχε καν...Και την πρώτη "καταπληκτική" γραμμή παραγωγής των Tagan 480(?) δεν μπορώ να την ξεχάσω...Ευτυχώς έχουν βελτιωθεί...Καλά και τίμια πλέον τα Tagan, αλλά όταν υπάρχουν λύσεις του FSP Group στα ίδια, και λιγότερα, χρήματα δεν υπάρχει καν δίλλημα για εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

Ρε παιδια μην τρελαινεστε με τα ονοματα...Δεν υπαρχει μονο tagan και enermax...Τα fortron ειναι μια χαρα μηχανακια...Τωρα οποιος μπορει και θελει να τα χωσει για ''μαρκα'' το κανει...

Α, μπράβο!

Κοιτάξτε δεν μπορεί να πει κανείς οτι τα tagan δεν είναι καλά.

Και μεγάλα περιοδικά (ξένα) έχουν πει πολύ καλές παρατηρίσεις για τα tagan , και έχουν πάρει πόσα βραβεία αλλά το πιο σημαντικό είναιο οτι τα έχω δοκιμάσει εγώ ο ίδιος και έχω δική μου άποψη, γ αυτό λέω... :)

Να σου πω , όλα αυτά τα τροφοδοτικά (enrmax,tagan,hec,chieftev,fortron,ocz,thermaltake κα πλιν τα q-tek) είναι απο τα καλύτερα.

Όποιο θέλει ο καθένας το πέρνει.

[Πάντως εμένα το tagan Μου δεν ξέρετε τι έχει περάσει... και είχα βάλει επάνω του, όμως δεν έκανε βήμα πίσω]

Πρωτον ποιος ειπε οτι τα tagan δεν ειναι καλα???

Μια χαρα ειναι αλλα εγω δεν θα τα επερνα ποτε γιατι μπορω με λιγοτερα χρηματα να βρω κατι εξισου καλο (αν οχι και καλυτερο) και αν εδινα τα χρηματα που κανουν τα tagan θα επερνα με κλειστα ματια enrmax...

Και δευτερον το οτι το εχεις δοκιμασει προσωπικα τι εχει να λεει???

Εγω μεχρι πριν 15 μερες ειχα ενα Enermax 465AX-VE το οποιο το δουλευα 5 χρονια και σου λεω οτι δεν καταλαβε τιποτα ακομα και οταν του εβαλλα 8800gtx και C2D κι ας ηταν 5ετιας...Λεει κατι αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.