Jump to content



Αγορά λειτουργικού. Τι να πάρω;


Green Dragon

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Κοντεύω να τελειώσω το στήσιμο ενός PC για φίλο και προβληματίζομαι με την αγορά λειτουργικού.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από helloween [Σήμερα, στις 22:34]

Εάν πρόκειται να αγοράσεις λειτουργικό δεν θέλει και ερώτημα windows vista και ανάλογα για τι δουλειά θέλεις τον υπολογιστή διάλεξε και έκδοση

Τον θέλω κυρίως για games, ταινίες και Ιντερνετ.

Έχω δεί αυτό και σκεφτόμουνα να το παραγγείλω γιατί είναι φοβερή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 23:19]

Εννοείται ότι άμα σου ταιριάζει η Home έκδοση μην το συζητάς go for it:T:

Ενα θέμα που έχει συζητηθεί και σε άλλο topic, αλλά είναι μάλλον ασαφές ακόμη είναι πόσες ενεργοποιήσεις σού δίνουν το δικαίωμα να κάνεις με αυτές τις DSP εκδόσεις, μετά από format κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι ρε παιδιά να πάρει Vista το παιδί? Δεν τα έχουμε δει ακόμα καλά καλά. Το πόσο συμβατά ειναι δεν το ξερουμε κτλ κτλ.... Παρε winxp pro να εισαι άνετος χωρίς πολλά πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manolis [Σήμερα, στις 04:08]

Μα γιατι ρε παιδιά να πάρει Vista το παιδί? Δεν τα έχουμε δει ακόμα καλά καλά. Το πόσο συμβατά ειναι δεν το ξερουμε κτλ κτλ.... Παρε winxp pro να εισαι άνετος χωρίς πολλά πολλά προβλήματα.

Λαβε σοβαρα υποψην σου αν το παιδι χρησιμοποιει καποια συγκεκριμενα προγραμματα που του ειναι απαραιτητα και κατα ποσο αυτα ειναι συμβατα με Vista.

Για games ταινιες και internet νομιζω πως δεν θα εχει κανενα προβλημα με τα Vista

Αυτο που ειδες με 81ε: "Η έκδοση DSP είναι πλήρης και πωλείται μαζί με καινούριο Ηλεκτρονικό Υπολογιστή" Παντως η home basic (280ε)μαλλον του ειναι αρκετη απο αυτα που γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια "χαζη" ερωτηση?Γιατι να παρεις κατι που ειναι ακομα σε "beta" μορφη!

Τα windows αρχιζουν να στρωνουν απο το sp2 και μετα.Ναι παρε s-vista φαε στη μουρη ολα τα bugs και δωσε και ενα καρο λ7.Ενω μπορεις να βρεις τα xp χμχμ "αγορασμενα" που πλεον ειναι αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

+1 για xp pro και απο εμενα. Ο φιλος σου απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι advanced user (αφου εσυ του στηνεις το pc) οποτε δε θα θελει να κανει κατι το ιδιαιτερο που να απαιτει vista και τα xp θα τον "βγαλουν" για πολυ καιρο πιστευω! Kαλυτερα για μενα τα χρηματα που προοριζονται για vista να τα διαθεσει σε καλυτερο hardware.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught

Παιδια να κανω μια "χαζη" ερωτηση?Γιατι να παρεις κατι που ειναι ακομα σε "beta" μορφη!

Τα windows αρχιζουν να στρωνουν απο το sp2 και μετα.Ναι παρε s-vista φαε στη μουρη ολα τα bugs και δωσε και ενα καρο λ7.Ενω μπορεις να βρεις τα xp χμχμ "αγορασμενα" που πλεον ειναι αρκετα καλα.

Αρχική απάντηση από gaig

+1 για xp pro και απο εμενα. Ο φιλος σου απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι advanced user (αφου εσυ του στηνεις το pc) οποτε δε θα θελει να κανει κατι το ιδιαιτερο που να απαιτει vista και τα xp θα τον "βγαλουν" για πολυ καιρο πιστευω! Kαλυτερα για μενα τα χρηματα που προοριζονται για vista να τα διαθεσει σε καλυτερο hardware.. ;)

Το παληκάρι θέλει να αγοράσει λειτουργικό. Όχι σπασμένο. Αγορά.

Ξέρετε την διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παρεις 2000 η ακομα καλυτερα 98.

τι του λετε του παιδιου ρε σεις. εφοσον θα αγορασει λειτουργικο θα παει σε vista. δεν ειναι μια καρτα γραφικών που θα αλλαξει σε ενα χρονο. τα xp ειναι κοντα μας μια πενταετία και αλλο τοσο θα κατσουν και τα vista. ποιος ο λογος να παρει λειτουργικο με ημερομηνία λήξης??

Link to comment
Share on other sites

Να σας δω όλους τι θα λέτε σε 2-3 μήνες που θα βγει το SP1 με το DX10 και πλέον δε θα παίζει τίποτα χωρίς αυτό κι όλα τα καινούρια παιχνίδια που θα είναι για DX10 δε θα εγκαθίστανται καν στα ΧΡ...!

Όσο για το BETA testing ρωτήστε κι εμένα που τα έχω στημένα από το Δεκέμβριο και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω WinXP Pro Greek αυθεντικά, εγκατεστημένα στο pc μου.

Σκεφτόμουνα να βάλω αυτά, αλλά αν το κάνω αυτό, θα είναι ενεργοποιημένα σε 2 pc συγχρόνως.

Επίσης είναι ενεργοποιημένα πολλές φορές, λόγω format στο pc μου και τώρα αν εγκαταστήσω αυτά θα θέλουν ενεργοποίηση μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας με τη τεχνική υποστήριξη της Microsoft και φοβάμαι μη μπλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πάρεις Vista business και με το ίδιο σειριακό να στήσεις windows xp pro

Είσαι απόλυτα νόμιμος.

Όταν θα δεις όπως είπαν και οι προηγούμενοι ότι είσαι ok απο drivers κλπ. βάζεις τα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.