Jump to content



Αγορά λειτουργικού. Τι να πάρω;


Green Dragon

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard!

@sotiris: Δε νομίζω ότι είναι δίκαιο να μιλάς για ένα λειτουργικό και τη σταθερότητά του όταν το έχεις σε RC1 ενώ έχει βγει BETA2, RC2 και RTM, πράγμα που σημαίνει ότι είσαι 3 εκδόσεις πίσω....

Αν μου τα χαρίσεις, ευχαρίστως να τα δοκιμάσω :p

Έχω μάθει όμως να τηρώ το EULA και να μην είμαι κλεφτρονάκος, οπότε θα προτιμήσω αυτά που έχω ενεργοποιήσει :)

(πιστεύω είναι προφανές ότι δεν θα έδινα λεφτά να αγοράσω λειτουργικό της Microsoft, καλύτερα χορηγία στο FSF).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Green Dragon [Χθες, στις 23:00]

Νομίζω ότι υπάρχει μια σημαντική δυνατότητα με την αγορά WINDOWS XP HOME EDITION - GREEK DSP στα 79Ευρώ από e-shop.

Αντιγράφω:

" Τώρα με την αγορά έτοιμου συστήματος από 26 Οκτωβρίου 2006 έως 15 Μαρτίου 2007, με εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα Windows XP Home Edition Ελληνική έκδοση, σας παρέχεται η δυνατότητα αναβάθμισης στο νέο λειτουργικό σύστημα της Microsoft, Windows Vista Home Premium Edition.

Τα βήματα για την αναβάθμιση είναι:

Αγορά ηλεκτρονικού υπολογιστή με εγκατεστημένα Windows XP. Μαζί με την αγορά παραλαμβάνετε και ένα ειδικό κουπόνι ενεργοποίησης

Ενεργοποίηση στο http://upgradeweb.moduslink.com/Windows

Υποβολή απόδειξης αγοράς και πληρωμής των εξόδων αποστολής (περίπου 15 ευρώ).

Παραλαβή του kit με τα Windows Vista μετά από 4 εβδομάδες."

Εκείνο που δεν διευκρινίζεται είναι ποιά ακριβώς απόδειξη αγοράς υποβάλλεις. Του DSP των 79Ε ή του έτοιμου συστήματος;;;;;;

Τα ίδια ισχύουν και για την αγορά των WinXP Prof DSP με 131Ε, Που σου δίνει δυνατότητα για αναβάθμιση σε Vista Business.

Αυτο ακριβώς σου έγραψα πιο πάνω όχι όμως τόσο αναλυτικά(5ο post 2 σελίδα)

Είναι η καλύτερη λύση θα στήσεις τα XP και θα πάρεις και τα Vista με 15 και περνάς αργότερα όποτε θες σε Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με την καρτα φραφικων.Αν ειναι geforce 8xxxx τοτε vista για direx 10 αλλιως win xp. Μπορεις παντος να βαλεις "win xp""!!!αγορασμενα???!(χχχ)" μεχρι να πεσοθν και οι τιμες στα vista (αμα πεσουν)

Link to comment
Share on other sites

WINDOWS XP HOME EDITION - GREEK DSP : 79

Εξοδα αποστολής : 15

Σύνολο : 94 ΄

Ενώ τα MS WINDOWS VISTA HOME PREMIUM 32BIT EN DVD DSP καινούρια κοστίζουνε 104,74

δλδ για 10 κέρδος θα γίνει ολόκληρη διαδικασία?

Δεν λέω οτι τρέχουνε λεφτά απο τα μπατζάκια μας αλλά για 10???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο 10 είναι ότι με 94 θα έχεις δυο λειτουργικά αγορασμένα κανονικά και με το νόμο. Δηλαδή 79 + 105 = 184. Τα 94 είναι μισή τιμή.

Βάζεις όποιο σε βολεύει η τα βάζεις και τα δυο στον ίδιο η σε δυο διαφορετικούς η/υ

Και στην τελικη αν αργότερα δεν θες τα ΧP τα πουλάς, δωρίζεις σε φίλο χαμένα αποκλείεται να πάνε

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δύο λειτουργικά... Μετά την αναβάθμισή σου, το παλιό Serial απενεργοποιείται. Αν τα αφήσεις εγκατεστημένα θα παίζουν, αλλά δε θα μπορείς να τα ενεργοποιήσεις αλλού.

Πέραν αυτού όμως, είναι η καλύτερη λύση για το φίλο μας :)

Link to comment
Share on other sites

Wizzard,

το "σε 2-3 μήνες ..με το DX10 ...δε θα παίζει τίποτα χωρίς αυτό κι όλα τα καινούρια παιχνίδια που θα είναι για DX10 δε θα εγκαθίστανται καν στα ΧΡ...!"

ειναι εντελώς διαφορετικό απο το ...

"..σε όλους αυτούς που έχουν αγοράσει DX10 κάρτες και περιμένουν πως και πως να τις δουν να δουλεύουν."

--------------------------

το 1ο ειναι υπερβολή καραμπινάτη. και με τον ιδιο τόνο απάντησα. Οποιος το κάνει θα ειναι τρελός, γιατι παει να πτωχεύσει την εταιρεία του.

το 2ο ειναι άσχετο, και δεν διαφωνώ. Αυτοι που πηραν dx10 vga's τις πηραν για να εχουν ενεργά τα dx10 features.

και πράγματι θα έχουν ποιοτικότερα ή/και γρηγορότερα γραφικά σε ενα αυριανό παιχνίδι, απο τους τοτε κατόχους dx9 cards.

Ξεχνάς. Βρες πότε βγηκε το DX 9. Θεωρητικά εκεινη τη μέρα ήταν ο θανατος της οικογένειας geforce 4xxx, αφου ηταν DX8. έτσι;

θεωρητικά αυτά.

Για μένα ο πραγματικός θάνατος της καρτας μου, gf4400, ηταν τη μερα που απέκτησα το Battlefield 2, που πράγματι δεν ξεκίναγε καν με dx8.

μεταξύ των 2 ημερων, πρεπει να μεσολαβησαν καπου 2 χρόνια.

Αλλα γιατι να πληρώσω σημερινή τιμή, για αυριανή απόλαυση; Οταν βγει το crysis, θα πληρώσω την 8800 με την τότε τιμή της.

-----------------------------------------------------------

κι επειδη ξεφύγαμε, και συγνώμη,

στο αρχικό ερώτημα, αφου θελεις νομιμότητα, αγόρασε vista dsp να σου βρίσκονται.

και αν καπου κολλήσεις με καποια ασυμβατότητα, βαλε τα XP του περιπτερά, εστω σε dual boot, μεχρι να βγουν drivers για τη συσκευή που θα εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

@ random,

μια μικρή παρατήρηση, η 4XXX ηταν γρηγοροτερη απο τις 5XXX καρτες της nvidia σε dx8 σε αντιθεση με τις 8800 που ειναι ταχυτατες σε dx9. οποτε ο τελικός χρηστης θα περάσει σε DX10 ομαλότερα ειδικα με την κυκλοφορία value καρτών της σειράς 8. αρα οι εταιρείες που κοιτανε για dx10 δεν ειναι και τοσο τρελες οταν ξέρουν οτι σε 6 μηνες απο τώρα το μεγαλυτερο ποσοστό θα εχει dx10 Καρτα εστω και value σειρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.