Jump to content



Οποιος ξερει,βοηθεια πλζ!!!!!


d3viL

Recommended Posts

Θελω να παω να σπουδασω δικτυα,συγκεκριμενα το CCNA και μετα το ανωτερο CCNP.Το θεμα ειναι οτι εχω αγορασει ενα βιβλιο για δικτυα που διδασκεται σε πανεπιστημια και εχει μαθηματικα και φυσικη μεσα(δν τα παω καλα με αυτα :rip: ).Και αυτη ειναι η ερωτηση μου....χρειαζεται κανεις να ξερει καλα μαθηματικα και φυσικη?το ξερω οτι τα δικτυα εχουν binary maths αλλα αν εχει σαν αυτα που ειδα μεσα στο βιβλιο(τυποι,σειρες ολοκληρες:p )τοτε.....παρακαλω οποιος ξερει κ καλυτερα αν καποιος εδω εχει καποιο χαρτι στα δικτυα να μου πει...:help:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλα να εισαι τεχνικος δλδ να στηνεις μικρα δυκτια ή να φτιαχνεις κατι οταν χαλασει δεν σου χρειαζονται και τοσο. Χρειαζεσαι ομως πειρα πανω στα δυκτια ξεκινοντας απο μικρα αλλα και βιβλια θεωριας δυκτιων. Το θεμα ειναι σε τι επιπεδο θες να ασχοληθεις? Οι μετασχηματισμοι fourier laplace Z κλπ χρησιμευουν, σε συνδιασμο με προγραμματισμο, για να σχεδιασεις δυκτια κλπ. :) Παντως ολα γινονται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα πανεπιστήμια διδάσκεσαι θεωρία για τα δίκτυα... η θέωρία περιέχει και μαθηματικα , φυσική και προγραμματισμός .. .. και στις εξετάσεις θα αντιμετωπίσεις αυτα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Papas [Χθες, στις 23:22]

Το θεμα ειναι σε τι επιπεδο θες να ασχοληθεις?

Εγω αυτο που θελω ειναι να παω για τεχνικος δικτυων.Η αποψη αυτου του επαγγελματος οπως την εχω καταλαβει,ειναι να μπορω να στηνω δικτυα LAN,MAN,WAN και ολα τα αλλα δικτυα(αρκει να μου δωσει εξοπλισμος :p) και αν κατι παει στραβα να ξερω να το διορθωνω.Αυτη δεν ειναι η δουλεια ενος τεχνικου δικτυων?Τωρα για το αλλο που ειπες,τι εννοεις οι σειρες Fourier χρησιμοποιουνται στον σχεδιασμο δικτυων?Αυτος ο τυπος ειναι για την ευρεση bandwidth αν δεν κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα οι μετασχηματισμοι χρειαζονται και εχουν πολλες χρησεις αλλα για τεχνικος δυκτιων θες μονο θεωρια δικτυων το οποιο εχει αρκετη θεωρια(λογικο αφου λεμε για θεωρια :p) κ λιγο προγραμματισμο. Μαθηματικα ελαχιστα. Αν εχεις ορεξη παρε ενα βιβλιο θεωριας δυκτιων και ριξε μια ματια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω αγορασει ενα βιβλιο γιατι δεν ηθελα να παω στη σχολη και μετα να πω δεν μου αρεσει η δεν μπορω να τα καταλαβω.Το βιβλιο ομως που αγορασα και ονομαζεται 'Δικτυα Υπολογιστων' του Tatenbaum ειναι για επιπεδο αρκετα ανεβασμενο.Ο σκοπος ομως που το πηρα ειναι γιατι ηθελα να παρω μια ιδεα.Και την πηρα.Τα δικτυα ειναι πολυ δυσκολα αν δεν κατεχεις μαθηματικα και φυσικη.Βεβαια εγω καθησα τωρα μονος μου να τα μαθω και ειναι πιστευω σχεδον αδυνατο να τα μαθει κανεις μονος του χωρις να κανει εργαστηριο κτλ.Τι να καταλαβω εγω απο πρωτοκολλα και φυσικα επιπεδα και ολα αυτα.Τα βασικα τα ηξερα,εμαθα και μερικα επιπλεον πραγματα αλλα τα περισσοτερα ειναι πολυ εξειδηκευμενα για το επιπεδο μου.Θα δω τι θα κανω.Παντως ευχαριστω για την βοηθεια παιδια.:T:

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω...Ουτως η αλλως εγω θελω να παρω το CCNA και μετα το CCNP.Αυτα εχουν 2 'δρομους' που μπορεις να ακολουθησεις. Routing&switching η design.Εγω θελω να παω για routing&switching αρα δεν πιστευω θα παιξουν τρελα μαθηματικα εκει.:X:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να πάρεις το CCNA ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!! Τα πρωτόκολλα πρέπει να ξέρεις καθώς και πως σετάρονται τα router k switch!

Τα μαθηματικά χρησιμέυουν σε θεωρητικό επίπεδο που θα πρέπει να υπολογίσεις την καθυστέρηση του δικτύου, την πραγματική ταχύτητα κτλ. Επίσης χρειάζονται για να καταλάβεις πως ακριβώς δουλεύουν όλες αυτές οι συσκευές. Π.χ. πώς βρίσκει ένα router το γρηγορότερο μονοπάτι για κάποιο δίκτυο. Η απάντηση είναι με τον αλγόριθμο του Dijicstra (μαθηματικά δηλαδή)!!

Αρχική απάντηση από d3viL

Θα το κοιταξω...Ουτως η αλλως εγω θελω να παρω το CCNA και μετα το CCNP.Αυτα εχουν 2 'δρομους' που μπορεις να ακολουθησεις. Routing&switching η design.Εγω θελω να παω για routing&switching αρα δεν πιστευω θα παιξουν τρελα μαθηματικα εκει.:X:

Και το ccna k to ccnp έχουν σχέση με routing & switching. Το ccna είναι το πρώτο επίπεδο και το ccnp το δεύτερο. Τα αντίστοιχα πτυχία για design είναι τα ccda k ccdp. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι το ccna.

Δες κι εδώ: http://www.cisco.com/web/learning/le3/learning_career_certifications_and_learning_paths_home.html

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο του Tanenbaum είναι πάρα πολύ καλό, αλλά όχι για το σκοπό που το πήρες και πολύ περισσότερο είναι για reference και όχι για ανάγνωση από την αρχή μέχρι το τέλος. Υπάρχουν ειδικά βιβλία της cisco για τις πιστοποιήσεις της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.