Jump to content



Ξεκινααα αφιλοτιμο!(new rig prob)


Gi0

Recommended Posts

Κατευθειαν στο ψητο..

To pc

Τροφοδοτικο:Thermaltake 550 watt

MB:Asus P5W DH Deluxe bios 1305(απο την μανα της)revision δεν ξερω ακομα,το ψαχνω αν χρειαστει.

Cpu:Core 2 duo 6600,ολα default.

Ram:2*1Gb Cellshock 1000αρες,5-5-5-15,ολα default και δω.

GPU:XFX 8800 gts

HD:Ενας και μοναδικος sata WD,80αρης,7200

Cdrom:Ενα αντιγραφικο Plextor.

Το προβλημα

Ολα τα προαναφερθεντα ειναι καινουρια χωρις μερα χρησης,εκτος απο τον HD και το plextor.

Αφου μετα κοπων και βασανων αγορασα ολα τα παραπανω,χτες ειπα να τα βαλω μπρος μεσα σε ενα κουτακι(του κ@λου)που μου περισευε,μεχρι να περασουν στο κυριως κουτι μου και να παρουν την θεση τους σαν πρωτευων pc.

Το προβλημα ειναι πως κανω boot και μετα απο λιγο παπαλα,σβηνει.Ξεκινωντας κανει post κανονικα,βρισκει μνημες,σκληρο,cd(δεν βρισκει τιποτα να κανει boot στην συνεχεια)και περιμενει λιγο μεχρι να σβησει.Ξεκινωντας ενα live cd linux(xgl),φορτωνει κανονικα,μεχρι που σε ασχετη στιγμη,σβηνει και παλι.Tα ιδια και με την εγκατασταση των xp pro (32bit),σβηνει στα καλα των καθουμενων ενω φορτωνει drivers.Στο bios αλλες φορες μ αφηνει να κανω μερικες αλλαγες(να bγαλω πχ την boot up screen της p5w και μετα να σωσω)και αλλες φορες απλα σβηνει μολις μπαινω μεσα.

Το αφησα με ενα dimm ram αλλα και παλι τα ιδια.Μηπως με ενα bios update(1901?)θα δω προκοπη?Αλλα και παλι πως να το κανω?Σβηνει σε ασχετες στιγμες και δεν εχω καμια ορεξη να το αφησω στην τυχη.

Καπου αλλου ειναι το προβλημα(λεγε με 8800)?Με τις gtx δεν ειναι το προβλημα?Και εχω μονο κατι agp καρτες,πως θα το κανω το bios update δεν ξερω!

Ιδεες κανεις...?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να το αναφερω..Αφου μου εκανε τα παραπανω,το εστησα εκτος κουτιου αλλα τζιφος και παλι.:...:

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Δοκιμασε να στησεις το μηχανημα εκτος κουτιου,και δοκιμασε και αλλο τροφοδοτικο.

Αλλο τροφοδοτικο για πιο λογο?(οχι πως δεν θα το δοκιμασω!)Καινουριο ειναι το ατιμο..Και το μονο που εχω με pci-e ειναι ενα ακομα thermaltake στα 500

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω μπρε πως να κανω update!:)

Εννοω πως,με τα τυχαια shutdown που κανει,ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κανει ενα την ωρα του update?

Μνημες τσεκαρα,σε διαφορετικα slot,με ενα dimm,τζιφος και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με μονο μια μνημη σε καποιο αλλο dimm και τον sata WD? (ασε εξω το cd rom)

Aν χρειαστει πρεπει να δοκιμασεις και με αλλη VGA.

Παντως τετοια εκανε και ενα pc ενος φιλου και τελικα εφταιγε το psu.

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ιδιο προβλημα ακριβως ειχα το καλοκαιρι αυγουστο μολις ειχαν βγει οι core 2 duo και η μητρικη της asus εχω και εγω το ιδιο συστημα 6600 asus p5 και δεν ξεκιναγε το συστημα και μου κολλαγε να μην αναφερω οτι το εκανα βιδες και τσεκαρα καθε κομματακι αλλα τζιφος το πηγα τελικα στο plaisio ψυχικο και το βρηκαν το προβλημα οι core 2 duo με την μητρικη αυτην ακριβως δεν μπαινουν καν στα windows το θεμα βρισκεται οτι η μητρικη δεν εχει το πιο ενημερωμενο bios νομιζω τα μετα 600 κατι δουλευουν εχω το 1000 κατι αν θυμαμαι(εσυ βλεπω εχεις 1300 ) υπαρχουν δυο λυσεις 1 κανεις boot με οποιον αλλο επεξεργαστη p4 celleron.. οχι ομως core 2 duo και αναβαθμηζεις το bios η το πας στο plaisio και σου αλλαζουν ενα chip στην μητρικη και (οπως εκανα και εγω) και μετα δουλευουν ολλα(κοιτα το αυτο)πριν ομως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα η μνημες σου να μην ακουμπανε καλα εχω προσεξει οτι κατι δεν παει σωστα πως στεκονται το εχουν κανει 3 φορες μεχρι τωρα κανε boot με την 1 και ισως μπορει να μπει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηρα την p5w με 800 cellshock &bgx 8800gtx seasonic s12 Δεν ειδα τετοια προβληματα :...:

Στην θεση σου θα κοιταγα πολυ κατα ψυκτρα μερια ;) (Αν παταει καλα)

Για BIOS Update μην το ρισκαρεις......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να ξηλώσεις όλα τα drives και να δεις αν συνεχίζει...έτσι αποκλείεις αυτά...αν επιμένει κοιτάς ψύκτρα και τροφοδοτικό (να μην φτάνει για την 8800? είναι μεν ενεργοβόρες αλλά ούτε boot...?) Καμιά απλή pci βρες να δοκιμάσεις αν μπορείς.

Αρχική απάντηση από cabalai

Βρε αδελφέ βάλε καμιά τελεία...είναι αδύνατο να διαβάσει κάποιος το πόστ σου χωρίς να τον πιάσει πονοκέφαλος :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Την ψυκτρα τελικα την κοιταξες?

Καλο βραδυ,οταν γυρισω σπιτι(μαζευω γνωμες να τα δοκιμασω ολα..:) )

Αρχική απάντηση από o polonos

Εγω που πηρα την p5w με 800 cellshock &bgx 8800gtx seasonic s12 Δεν ειδα τετοια προβληματα :...:

Στην θεση σου θα κοιταγα πολυ κατα ψυκτρα μερια ;) (Αν παταει καλα)

Για BIOS Update μην το ρισκαρεις......

Το πρωτο που εκανα το πρωι ειναι να παω στο topic σου να δω αν αναφερεις τιποτα..Αλλ α εσυ εχεις ξεκινησει να ανεβαζεις fsb ηδη και γω πολεμαω να κανω boot:D

Απ οτι φαινεται θα αρχισω τα βαλε βγαλε κ ο θεος /διαβολος βοηθος..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ένα άλλο τροφοδοτικό,έστω και της πλάκας.Έπαθα το ίδιο με καινούριο τροφοδοτικό tagan 800w και 1 μέρα ψαχνόμουν μήπως έχει πρόβλημα η μητρική η ο επεξεργαστής.Το δοκίκμασα με ένα 230w εντελώς της πλάκας και δούλεψε:cool:

Link to comment
Share on other sites

Bootαρε:D :D :happy2: ...δεν ειχε κατσει καλα η ψυκτρα τελικα!Thanx a lot guys!

Αρχική απάντηση από mihalis2001gr

Δοκίμασε με ένα άλλο τροφοδοτικό,έστω και της πλάκας.Έπαθα το ίδιο με καινούριο τροφοδοτικό tagan 800w και 1 μέρα ψαχνόμουν μήπως έχει πρόβλημα η μητρική η ο επεξεργαστής.Το δοκίκμασα με ένα 230w εντελώς της πλάκας και δούλεψε:cool:

Αυτο ακριβως μου συνεβει με ενα pc την προηγουμενη βδομαδα και ακομα προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν δουλευε με το καινουριο τροφοδοτικο(..το οποιο τροφοδοτικο δουλευει μια χαρα σε αλλο pc αυτην την στιγμη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gi0 [Σήμερα, στις 10:42]

Bootαρε:D :D :happy2: ...δεν ειχε κατσει καλα η ψυκτρα τελικα!Thanx a lot guys!

Και στο ελεγα εγω :D

Αδε ανεβαζε σιγα σιγα βρε !

Και καλα κλοκια :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.