Jump to content



Εντελως ΝΕΟ PC... ιδέες για κάρτα γραφικών + τροφοδοτικό?


perp

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη καθώς, αν και το συμβουλεύομαι χρόνια, αυτό είναι το πρώτο μου πόστ! Πρόκειται να στήσω ενα εντελώς νέο PC το πολύ σε 15 μέρες γνωρίζοντας πως δεν είναι η κατάλληλη περίοδος βέβαια (λόγω vista, DX10 etc αλλά μήπως και πότε θα είναι?).

Το σύστημα που έχω κατάλήξει προορίζεται για gaming, εργασίες γραφείου, ταινίες, μουσική, 24h χρήση και downloading, αρχειοθέτηση... Κρατώντας τα WinXP μου μέχρι να ωριμάσει η αγορά, τα games, οι drivers, τα vista, κτλ. Ιδού λοιπόν

CoolerMaster CM Stacker RC 810

Asus P5B Deluxe

Intel 2 Core Duo 6600

OCZ Ram 2GB Kit (2x1GB) DDR2 800 MHz Gold

HDD1 WD Raptor SATA 150GB

HDD2 WD SATA2 320GB (δεν με ενδιαφέρει RAID)

DVD-RW Plextor PX-760 SATA

Logitech Gaming Mouse G5

Logitech Gaming Keyboard G15

LG TFT-LCD WIDE 20'' L204WT

Έχει να κανείς να προτείνει τροφοδοτικό (μάρκα/watt) ? Από UPS τί γίνεται?

Επειδή όπως βλέπετε πρόκειται να πέσει γερός μπερντές, θέλω και η κάρτα γραφικών να είναι αντάξια του συστήματος. Εχω μία αδυναμία στην ΑΤΙ όπως πολλοι και γνωριζώ ότι δεν αξιζει να πεταξώ λεφτα για κάρτα μίας που σχεδόν σιγουρα με το DX10 θα αλλάξει το τοπίο (ή μήπως όχι όπως με AGP και PCI Express???).

Τείνω πρός:

1) X1950 PRO 512 (MSI εαν όχι Sapphire και επουδενή Gecube)

2) Sapphire X1950XTX 512

To παω καλά :confused: ? Μήπως αξιζει να δώσω αυτά τα 80-90 ευρω παραπάνω για την 2η και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για 1 χρόνο περίπου (ή λέω πολύ :laughing: ?). Σιγουρα και σε AGP υπάρχουν αξιόλογες κάρτες αλλά είπα να γυρίσω σε PCI-E.

Ειλικρίνα θα εκτιμήσω κάθε απάντηση/ πρόταση για κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό καθώς περιμένω σχεδόν 1,5 χρόνο για αυτό το project και δεν κρατιέμαι άλλο :p .

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις x1950xtx με 325 τσιμπα την.

Για τροφοδοτικο κανε μια επενδυση και παρε καποιο επωνυμο 600αρι.Μαρκα δεν εχω καμια ιδιαιτερη προτιμηση,ολα ιδια μου φαινονται.(tagan,enermax,hiper,bequiet!,antec)

Κατα τα αλλα πολυ καλο το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως η 8800 ειναι πολλη καλη καρτα ή μαλλον οτι καλυτερο αυτη την περιοδο.

Το τροφοδοτικο ειναι παρα πολυ καλο για τα λ7 του εγω με τη σειρα μου σου προτινω το thermaltake to 750 watt

αθορυβο και πολυ σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

μα, γτ να περιμενει να παρει μια 8600, κι οχι μια 8800 τωρα, με 299, από τη στιγμή που θα παιζει σε 1680*1050 (20αρα wide)??? ουτως η αλλως τονν ενδιαφερουν τα παιχνιδια, οπότε δεν ειναι περιττόε έξοδο η 8800

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από G10

απο καρτα γραφικων θα σου ελεγα να πας σε

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=927767&tab=specs

και απο τροφοδοτικο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=817376

Για τροφοδοτικό προς αυτό καταλήγω εν τέλει...

Όσον αφορα την κάρτα, ξέρω ότι είμαι περίεργος αλλά δεν μου πάει να αγοράσω κάρτα made by ALBATRON....δεν ξέρω δεν μου πάει σαν όνομα, σαν εταιρεία... άσε που μου θυμίζει τις πάλιες εποχές που μας έπρηξε το Π με τις albatron mobos.

Η τιμή της είναι όντως δελεαστική αλλα όπως είπα τείνω προς ΑΤΙ....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην το λες αυτό...

λαχείο είναι και άμα σου κάτσει σου κατσε...

Τέσσερις έχω γυρίσει μέσα σε ένα χρόνο για RMA χωρίς overclocking όλες (τρεις asus και μια msi) και η μόνη που παίζει εδώ και ένα χρόνο κλοκαρισμένη στο pc ενός φίλου είναι μια Albatron 7800GTX...

Ειρωνία?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 01:52]

Βασικά μην το λες αυτό...

λαχείο είναι και άμα σου κάτσει σου κατσε...

Τέσσερις έχω γυρίσει μέσα σε ένα χρόνο για RMA χωρίς overclocking όλες (τρεις asus και μια msi) και η μόνη που παίζει εδώ και ένα χρόνο κλοκαρισμένη στο pc ενός φίλου είναι μια Albatron 7800GTX...

Ειρωνία?

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες ... Σιγουρα τέτοια περιστατικά υπάρχουν πολλά και όντως είναι από ειρωνικά έως τυχαία... Απλά επειδή είμαι και λίγο γκαντεμάκος που λέμε όμως, δεν θέλω να προκαλώ την τύχη μου για αυτό ακολουθω συνήθως τις δοκιμασμένες συνταγες. Απλά κάνω τον σταυρό μου και εαν κάτσει έκατσε... όπως με τα deadpixels πχ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο βλέπω έχεις χρήματα να διαθέσεις οπότε θα σου πρότεινα μια 8800GTS και ένα Enermax ή Tagan γύρω στα 700Watt. Με αυτά θα είσαι βασιλιάς!!!

Αυτή η Albatron 8800gts από το πλαίσιο που σου πρότειναν παραπάνω έχει λιγότερη μνήμη από άλλες (320MB αντί 640MB) , σίγουρα όμως αξίζει όλα τα ευρώ που θα δόσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.