Jump to content


Λήψη Waterblock.


DoctorMad

Recommended Posts

Εντάξει ελήφθη το Waterblock universal όπως το είχα ζητήσει.

Το γυαλί φαίνεται άψογο, το block λιμαρισμένο εξωτερικά όπως πρέπει, αλλά εσωτερικά η κοιλότητα για την κυκλοφορία του νερού ναι μεν είναι άψογα σχηματισμένη, αλλά η επιφάνεια του πάτου της κοιλότητας δεν είναι άψογα γυαλισμένη, έχει τις μικροανωμαλίες της αλλά δεν νομίζω ότι είναι τέτοιες που θα δημιουργήσουν πρόβλημα.

Εκείνο που με προβλημάτισε είναι το ότι δεν βλέπω "φλάντζες" ή κάτι ανάλογο ανάμεσα στο γυαλί και στις σωληνώσεις εισαγωγής/εξαγωγής. Τώρα που το βλέπω από το πλάι φαίνονται οι μαύροι δακτύλιοι που υποθέτω ότι είναι οι φλάντζες από την κάτω μεριά, αλλά θα μπορούσε να έχει και απο την επάνω για μεγαλύτερη ασφάλεια (έχω την εντύπωση ότι αυτό στην φωτογραφία έχει τις φλάντζες και απο επάνω). Αυτά. Γενικά ευχαριστημένος.

Υ.Γ Αναρωτιέμαι γιατί επελέχθη σχήμα επιμηκυμένης καρδιάς για την κυκλοφορία του νερού... Αντιγραφή της φύσης και της κυκλοφορίας του αίματος μέσα στην καρδιά?

Υ.Γ2 Πιστεύω ο κούριερ με χρέωσε πολλά 10,70Ε. 6-7Ε τον περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μικροανωμαλίες έχουν μπει εσκεμμένα...turbulance. Φλάντζες παραπάνω απο όσες έχει δεν χρειάζεται trust me.

Χαίρομαι που τακτοποιήθηκες έστω και αργοπορημένα:T:

Link to comment
Share on other sites

Έχει τις περίεργες κάθετες διαμορφώσεις του στην κεντρική περιοχή για δημιουργία υδρο-δινών (lol) δε νομίζω ότι χρειάζονται και οι μικροανωμαλίες.

Χμ , κάτι άλλο οι 4 βίδες στο σακουλάκι μου φαίνονται υπερβολικά μεγάλες, είναι για σύστημα υδρόψυξης που όλο πρόκειται να βιδωθεί πάνω από το Waterblock? Ποιο σύστημα υδρόψυξης γενικά συνιστάς?

Link to comment
Share on other sites

Oι "ανωμαλιες" που λες γινονται επιτηδες στο χερι με dremel για τον λογο που ειπε ο μακης καθως και για να μεγαλωσει η επιφανεια οσο αυτο ειναι δυνατον. Για διαρροες το μπλοκ ειναι ελεγμενο οποτε μην σε απασχολει το θεμα "φλατζες". Οσο για τις σχεδιαστικες σου ανησυχιες ασε τον μιχαλη να ξερει καλυτερα. Το μπλοκ ειναι πανω απο 2 χρονια σχεδιαση και ακομα κραταει αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να βιδωθεί σύστημα υδρόψυξης πάνω στο μπλοκ? Δεν βιδώνεις τίποτα εκει. Οι βίδες είναι μακρυές για να μπορείς να βάλεις τα ελατήρια ώστε να μην παρασφύξεις το μπλοξ και κάνεις ζημιά στον επεξεργαστή. Βέβαια όλοι οι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν heatspreader που δύσκολα θα του κάνεις ζημιά.

Κάτι μου λέει ότι πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο διάβασμα περι υδρόψυξης. υπάρχουν ένα σωρό θρεντ στο κατάλληλο υποφόρουμ όπως επίσης και ένας αρκετά καλός οδηγός.

Και πάντα προσοχή σε ότι κάνεις για πρώτη φορά. Δεν θα το αντέξω να πνίξεις τα εξαρτήματα σου και να βγεις να φωνάζεις για "Νεοέλληνες" που φταίνε για την καταστριφή που έπαθες και σε ώθησαν στα άκρα:p

Ξεκίνα τη μελέτη και καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 11:10]

Τι εννοείς να βιδωθεί σύστημα υδρόψυξης πάνω στο μπλοκ? Δεν βιδώνεις τίποτα εκει. Οι βίδες είναι μακρυές για να μπορείς να βάλεις τα ελατήρια ώστε να μην παρασφύξεις το μπλοξ και κάνεις ζημιά στον επεξεργαστή. Βέβαια όλοι οι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν heatspreader που δύσκολα θα του κάνεις ζημιά.

Μάλιστα, αναρωτιόμουν ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Κάπου στο thread για τους Barcelona είχε παρεκλίνει η συζήτηση σε υδρόψυξη και εκεί κάποιος είχε βάλει φωτογραφίες για ένα σύστημα υδρόψυξης all in one που βίδωνε πάνω στον επεξεργαστή.

Κάτι μου λέει ότι πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο διάβασμα περι υδρόψυξης. υπάρχουν ένα σωρό θρεντ στο κατάλληλο υποφόρουμ όπως επίσης και ένας αρκετά καλός οδηγός.

Ναι πρέπει να αφιερώσω, ξέρω μόνο τα βασικά και λίγο παραπάνω.

Και πάντα προσοχή σε ότι κάνεις για πρώτη φορά. Δεν θα το αντέξω να πνίξεις τα εξαρτήματα σου και να βγεις να φωνάζεις για "Νεοέλληνες" που φταίνε για την καταστριφή που έπαθες και σε ώθησαν στα άκρα:p

Ξεκίνα τη μελέτη και καλορίζικο

Τώρα με έβαλες σε υποψίες, συγχωρέστε με που είμαι καχύποπτος άλλα όταν το δοκιμάσω θα το βάλω να δουλέψει εκτός συστήματος για κάποια ώρα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 11:00]

Oι "ανωμαλιες" που λες γινονται επιτηδες στο χερι με dremel για τον λογο που ειπε ο μακης καθως και για να μεγαλωσει η επιφανεια οσο αυτο ειναι δυνατον. Για διαρροες το μπλοκ ειναι ελεγμενο οποτε μην σε απασχολει το θεμα "φλατζες". Οσο για τις σχεδιαστικες σου ανησυχιες ασε τον μιχαλη να ξερει καλυτερα. Το μπλοκ ειναι πανω απο 2 χρονια σχεδιαση και ακομα κραταει αψογα.

Καλά οι ανωμαλίες δεν με απασχολούσαν και τόσο, το θέμα της διαρροής με απασχολούσε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad

Τώρα με έβαλες σε υποψίες, συγχωρέστε με που είμαι καχύποπτος άλλα όταν το δοκιμάσω θα το βάλω να δουλέψει εκτός συστήματος για κάποια ώρα.

Σε καλό δρόμο είσαι....αυτό είναι ούτως ή άλλως η σωστή διαδικασία:T:

Link to comment
Share on other sites

αν τα μπλοκ του 11 ειχαν διαρροες τωρα θα τον κυνηγουσε η μιση ελλαδα.

ποιο ευκολα θα εχεις διαρροη απο σωληνα παρα απο μπλοκ.

και οπως ειπε και ο dark παντα το δοκιμαζεις πρωτα εκτος κουτιου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Οι βίδες είναι μακρυές για να μπορείς να βάλεις τα ελατήρια ώστε να μην παρασφύξεις το μπλοξ και κάνεις ζημιά στον επεξεργαστή. Βέβαια όλοι οι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν heatspreader που δύσκολα θα του κάνεις ζημιά.

Μωρέ ο επεξεργαστής δεν παθαίνει τίποτα χωρίς ελατήρια, για πότε ανοίγεις τρύπα στη μητρική όμως αν το παρασφίξεις :D

Κάπου είχε πάρει ο μάτης μου φωτογραφίες στο interweb από τυπά που θεώρησε ότι μπορεί να σφίξει όσο θέλει χωρίς ελατήρια. Αποτέλεσμα; Ο επεξεργαστής πέρασε μέσα από τη μητρική και φαινότανε από πίσω :ο

Δόκτωρ, εννοείται ότι θα στήσεις την υδρόψυξη εκτός συστήματος πρώτα.

Η διαδικασία που ακολουθώ εγώ είναι η εξής:

- Βγάζω μητρική, βάζω βίδες από πίσω, την ξαναβάζω πάνω στο κουτί.

- Βάζω τα πάντα μέσα στο κουτί, εκτός από σωλήνες (μπλοκ, αντλία, τανκ, ψυγείο) το καθένα στη θέση του.

- Κόβω/ράβω σωλήνες και τις φοράω κανονικά σε κάθε εξάρτημα, κλείνω το κύκλωμα *προσωρινά* για να δω την δρομολόγηση των σωλήνων και να εντοπίσω τυχόν λάθη. Σ'αυτό το στάδιο, κυριολεκτικά όλα πρέπει να είναι εγκατεστημένα κανονικά, κάρτες γραφικών, κλπ για να δεις που θα περνάνε οι σωλήνες κανονικά.

- Κατόπιν τα βγάζω όλα, κλείνω όλο το κύκλωμα κανονικά και σφίγγω τις ενώσεις των σωλήνων στα ρακοράκια, όλα εκτός από ένα ρακόρ στο μπλοκ.

- Γεμίζω το κύκλωμα, ανάβω την αντλία κι αρχίζω τα ακροβατικά με το ψυγείο και την αντλία, για να σιγουρευτώ ότι έχει βγει όλος ο αέρας.

- Μετά κλείνω εντελώς το κύκλωμα, έχωντας τις τελευταίες ανοικτές ενώσεις του μπλοκ βυθισμένες μέσα στη λεκάνη με το νερό και αφού τα σφίξω όλα, ξαναρχίζω τα ακροβατικά. Φροντίζω να ζορίσω τις σωλήνες, όσο θα ζοριστούν μέσα στο κουτί, και λίγο παραπέρα (λυγίσματα, στριψίματα κλπ)

- Το αφήνω να δουλεύει εκτός για κανα 2ωρο.

Σ'αυτό το σημείο, ακόμα κι αν η υδρόψυξή σου είναι στεγνή, δεν σημαίνει ότι όταν θα μπει πάνω στο pc θα παραμείνει στεγνή. Αν έχεις τον Ε6600 στα 3.7 γίγα, το νεράκι θα ζεσταίνεται και με τις διαστολές/συστολές μπορεί να αρχίσεις να βλέπεις καινούριο αέρα μέσα στο κύκλωμα καθώς και μικροδιαρροές. Γι'αυτό φροντίζω να έχω πάντα τανκ στο κύκλωμα καθώς και πολύ σφικτές ενώσεις. Για τις πρώτες ώρες λειτουργίας, τυλίγω κάθε ένωση με λίγο χαρτί και μετά από κανα δυο ώρες cpu stressing, κοιτάω τα χαρτάκια για τυχόν σταγόνες. Αν κάποιο από τα χαρτάκια είναι έστω και λίγο υγρό, όλα βγαίνουν έξω και ξαναστήνονται πιο προσεκτικά και πιο σφικτά, όπου χρειάζεται :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, δεν κατάλαβα ακριβώς τι κάνεις για να βγει ο αέρας: έχεις βυθισμένο το μπλοκ σε λεκάνη με νερό για να βλέπεις πότε θα φύγει όλος ο αέρας από το μη καλά σφιγμένο ρακόρ?

Υ.Γ Α οκ κατάλαβα, αφήνεις να τρέξει νερό από το ένα σωληνάκι του μπλοκ για να βγει ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad [Σήμερα, στις 15:59]

Y.Γ Α οκ κατάλαβα, αφήνεις να τρέξει νερό από το ένα σωληνάκι του μπλοκ για να βγει ο αέρας.

Αυτό ακριβώς: παρόλο που θα έχεις τανκ στο κύκλωμα, η λεκάνη με το νερό που θα κρατάς μέσα το μπλοκ, θα λειτουργεί σαν ένα μεγάλο τανκ. Ο λόγος που χρησιμοποιώ την μεγάλη πλαστική λεκάνη, είναι γιατί μπορείς να έχεις άνετα μέσα το μπλοκ βυθισμένο για να κλείσεις το κύκλωμα. Μετά για ψιλο-γεμίσματα και λοιπά, χρησιμοποιείς το τανκ του κυκλώματος.

Σιγουρέψου ότι έχεις στεγνώσει καλά ό,τι είναι εξωτερικά βρεγμένο στο κύκλωμα, ώστε να εντοπίσεις αμέσως τυχόν διαρροές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.