Jump to content



Αγορά μνήνης για νέο μηχάνημα (667 ή 800 mhz;)


freestyler7

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. :)

Σκοπεύω να προβώ σύντομα σε αγορά νέου συστήματος με το εξής setup προς το παρόν :

motherboard: GIGABYTE GA-965P-DS3

cpu: INTEL CORE 2 DUO E6600 2.40 GHZ LGA775

gpu: 8800 GTS 320 MB (δεν ξέρω από ποια εταιρία ακόμα)

Και τώρα βρίσκομαι στην επιλογή μνήμης ram. Το ξέρω οτι η ερώτηση στον τίτλο είναι <<χαζή>> καθώς προφανώς όσο περισσότερα MHz τόσο καλύτερη απόδοση.

Αυτό που θέλω να μάθω λοιπόν είναι αν οι διαφορές απο 667 σε 800 mhz είναι μεγάλη, τόσο ώστε να δικαιολογεί και την διαφορά τιμής τους. Με μια γρήγορη ματιά στο site του plaisio και e-shop παρατήρησα πως δεν υπάρχουν και τόσα πολλά διαθέσιμα kit στα 800 σε σχέση με τα 667 και 1000-1067.

Παίζει κάτι ιδιαίτερο σε αυτήν την κατηγορία ή απλά εγώ δεν διαπίστωσα καλά; :p

Ας διευκρινίσω εδώ πως δεν ενδιαφέρομαι για overclocking. (είμαι noob σε αυτόν τον τομέα όπως καταλάβατε :alien: )

Δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 200 ευρώ περίπου για την αγορά 2gb ram γι 'αυτό και ρωτάω αν όντως τα 800 mhz αξίζουν να βάλω το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη.

Τέλος αν μπορείτε προτείνετε μου και κάποια kit.

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις. :)

υ.γ.: Ελπίζω η cpu αυτή να στέκεται αντάξια δίπλα στην gpu, σωστά; (ή χρειάζεται να ανεβώ στον 6700; )

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι σιγουρος οτι δεν θελεις oc μεινε καλυτερα με τις 667...εγω προσφατα αλλαξα τις μνημες 2X512 TWINMOS DDR2-667 με ταλεντα 2gb ddr2-800 c5 και καποια τερατωδη διαφορα δεν εχω δει στα παιχνιδια...οση διαφορα βλεπω φανταζομαι ειναι απο το διπλασιασμο της μνημης και απο κει και περα στα benchmarks υπαρχει μια ανοδος αλλα μην φανταστεις τπτ τρελλο...

εξηγουμαι...αποτελεσματα memory bench με τις παλιες μνημες

Access latency 70.7 ns (170 clocks)

Read datarate (INT) 5464 Mb/s

Write datarate (INT) 1750 Mb/s

Read datarate (MMX) 6022 Mb/s

Write datarate (MMX) 1743 Mb/s

Read datarate (SSE) 6216 Mb/s

Write datarate (SSE) 4843 Mb/s

με τις καινουριες

Intel P6 processor (CPUID = 6f6) @ 2400.1MHz

Instruction set support : MMX SSE SSE2

Access latency 69.2 ns (166 clocks)

Read datarate (INT) 5582 Mb/s

Write datarate (INT) 2026 Mb/s

Read datarate (MMX) 6040 Mb/s

Write datarate (MMX) 2024 Mb/s

Read datarate (SSE) 6472 Mb/s

Write datarate (SSE) 4778 Mb/s

με τις καινουριες και ελαφρυ κλοκαρισμα στον επεξεργαστη

ntel P6 processor (CPUID = 6f6) @ 2700.1MHz

Instruction set support : MMX SSE SSE2

Access latency 66.3 ns (179 clocks)

Read datarate (INT) 6099 Mb/s

Write datarate (INT) 2032 Mb/s

Read datarate (MMX) 6524 Mb/s

Write datarate (MMX) 2008 Mb/s

Read datarate (SSE) 6938 Mb/s

Write datarate (SSE) 5429 Mb/s

βεβαια εδω πρεπει να υπολογισουμε οτι το τσιπσετ μου ειναι παμπαλαιο σαν αρχιτεκτονικη και δεν μπορει να αξιοποιησει τοσο γρηγορες μνημες....απλα θελω να σου δωσω μια ιδεα...

υγ:στο πλαισιο υπαρχει κιτακι 2gb ddr 800 mushkin με 189 ευρωπουλα...αν προλαβεις κατι τετοιο δεν σε χαλαει πιστευω...Εννοειται πως θα τσεκαρεις πρωτα το σιτε του κατασκευαστη μνημων και μητρικης για συμβατοτητες(για να μην κλαις τα λεφτα σου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή έχω την asus K8V SE DELUXE απλώς ψάχνωντας λίγο σήμερα στο net δίαβασα ότι πλέον οι μητρικές όλες λίγο πολύ ίδιες είναι, γι 'αυτό κατέληξα σε κάτι πιο φθηνό. (υπόψην το pc αυτό ειναι 3+ χρόνων) Αλλά αφού ήδη βλέπω 2 όχι τόσο θετικά post για το mobo τότε κάλλιστα την αλλάζω για την asus P5B-E. :)

Απαντήστε μου για της μνήμες τώρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.