Jump to content



Foxconn GTX


Dem

Recommended Posts

@stratos1978 δες....

Σήμερα είπα να δοκιμάσω μια από τις 8800GTX αλλά και να συγκρίνω λίγο τα αποτελέσματα με αυτά των reviews υπάρχουν στο net. Διαβάσω κατά καιρούς αποτελέσματα από διάφορα site και είπα λίγο να τα ελέγξω:tomato:

Κατα αρχήν το 3dMark έδωσε 10060 και σύμφωνα με το riva tuner η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 76-77c.

Σε Idle κατάσταση είναι στους 59-61. Όλα αυτά με το fan της καρτας στο 70%, το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα αφού κάνει λιγότερο θόρυβο ή του λάχιστον πιο ωραίο στα αυτια μου απο αυτή της ΧFX.

Στο case βεβαια ανέβηκε 4c η θερμοκρασία και τώρα idle cpu με coretemp έχω 35c που μου φαίνονται αρκετοί.

Μιλώντας τώρα για το COH και το σχετικό perfomance Test....

Στο bjorn3d εδώ

δοκιμάζουν την κάρτα στα 1600χ1200 4AA/8AF. και βγάζουν 118,9

Ρυθμίζω λοιπόν απο το nvidia settings το 4AA/8AF. και τρέχω το perfomance Test.

αλλά παίρνω 87 fps.

Οι μνήμες μου δεν είναι στα 800 άλλα στα 640Mhz προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978 [Σήμερα, στις 17:55]

Δηλαδη μου λες να παρω την FoxConn......????

Δεν είπα κάτι τέτοιο, προς το παρόν αποτελέσματα παραθέτω και δεν έχω ιδέα πως πρέπει να πηγαίνει μια τέτοια κάρτα σε παιχνίδια σαν το COH.

Τα FPS είναι λιγοτερα πάντως απο αυτα που έβλεπα στα σχετικά reviews. Εκτώς αν κάνω κάτι λάθος.

Το 3dMark06 στα 10060 από τα λίγα που ξέρω μου φαίνεται καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε τι άλλο μπορώ να κάνω για να δω αν είναι εγκατεστημένη σωστα? δυστηχώς προς το παρών έχω μόνο COH.

Το 3d mark score καλό δεν είναι?

Όποιος παραθέσει ένα ενδεικτικό score για το perfomance Test του COH (και τι ΑΑ/ΑF) θα του είμαι ευγνόμων. Θα εγκαταστησω και το FEAR αυριο να δω τι παίζει.

Kαλά τι παιχνιδια είναι αυτά ρε παιδιά? Εχω μεινει πολύ πισω:blink:

Επίσης όταν κανω τέρμα zoom στο στρατιώτη του COH και κοιτάζω ορίζοντα (πάρτα μου:tomato: ) μερικές φορές παει και 29 FPS με fraps. (1280χ1024 όλα τα άλλα max)

Επιτρέπετε αυτό με μια 8800GTX?:whistling

Link to comment
Share on other sites

Στο Fear:

1600χ1200(AAx4/AFx16) 6600@2,7

min 39

Ave 75

Max 138

'Ολα στο max - shoft shadows off.

1600χ1200(AAx0/AFx16) 6600@2,7

min 48

Ave 104

Max 145

'Ολα στο max - shoft shadows on.

Eνω δεν φαίνεται να έχει προβλήματα με τα FPS ακόμα και σε χαμηλότερη ανάληση

κολλάει στιγμιαία:TD: όταν εμφανίζονται "κακοι" και πυροβολούν όλοι μαζι.

Mηπως είναι έτσι το Game? Ξέρω ότι αρέσει σε πολλούς αλλά οι τεράστια διακυμανση στα FPS - μονότονα textures είναι :TD:

Έκανα έλεγχο με memtest. Δεν υπάρχουν προβλήματα. - Έχω να κάνω με την RAM εδώ?

το λύνει κάποιο patch του παιχνιδιου το θέμα?

Εκτώς από defragment που δεν νομίζω να λύσω έτσι το προβληματάκι(είναι καινούριος ο δίσκος) τι άλλο προτείνετε?

οι δοκιμές συνεχίζονται με το συστημα της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Eνω δεν φαίνεται να έχει προβλήματα με τα FPS ακόμα και σε χαμηλότερη ανάληση

κολλάει στιγμιαία:TD: όταν εμφανίζονται "κακοι" και πυροβολούν όλοι μαζι.

τι mhz εχεις στο pcie?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 21:58]

τι mhz εχεις στο pcie?

100mhz

Γιατί εντοπιζεις προβλημα και στα FPS?

Edit : κατέβασα κι αλλο την αναλυση. Εβαλα μερικα στο medium, τα fps πηγαν στον ουρανό και όταν πεφτουν πυροβολισμοι πάλι κολλαει το βλαμμενο :toomuchne (στιγμιαία ετσι χωρις να πεφτουν τα frames και να καρεδιαζει)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 22:22]

100mhz

Γιατί εντοπιζεις προβλημα και στα FPS?

Edit : κατέβασα κι αλλο την αναλυση. Εβαλα μερικα στο medium, τα fps πηγαν στον ουρανό και όταν πεφτουν πυροβολισμοι πάλι κολλαει το βλαμμενο :toomuchne (στιγμιαία ετσι χωρις να πεφτουν τα frames και να καρεδιαζει)

Δικο μου setup :

απο computer μεχρι grafix : maximum

soft shadows : on

dx8 setting : off

1600x1200

4xaa k 16x (και Ingame και απο rivatuner )

και το υπολοιπο hardware οπως ειναι στο signature..

Οσο για το σπασιμο που λες ειχα αντιμετωπησει προβλημα με πολυ υψηλο pcie mhz και εσπαγε σε ακυρες στιγμες και στο 3dmark Και στα games...Για βαλε για δοκιμη 107mhz...

post-5513-1416073045,0798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα αυτα είναι με τα settings στο fear όλα στο μεγιστο? εκτώς από το dx8?

και ΑΑ και soft shadows?? νομιζα ότι δεν πάνε μαζί αυτα...

@Οσο για το σπασιμο που λες ειχα αντιμετωπησει προβλημα με πολυ υψηλο pcie mhz και εσπαγε σε ακυρες στιγμες και στο 3dmark Και στα games...Για βαλε για δοκιμη 107mhz...

μα αν είναι έτσι τότε θα γίνει χειρότερα...

107 απο το bios λες?

Στο Glabal settings (nvidia control panel) να τα αφήσω default?

Link to comment
Share on other sites

@Τα αποτελέσματα αυτα είναι με τα settings στο fear όλα στο μεγιστο? εκτώς από το dx8?

και ΑΑ και soft shadows?? νομιζα ότι δεν πάνε μαζί αυτα...

Τι να σου πω βρε συ.εμενα sto computer το εχω maximum.στο sounds maximum (απο custom τα εχω επιλεξει προφανως) και στα γραφικα τα ΠΑΝΤΑ maximum και ολα "on" except the setting dx8..Εχω επιλεξει ingame 4x aa & 16x aniso αλλα αυτα ειναι επιλεγμενα και απο rivatuner..

@107 απο το bios λες?

Απο bios παντα , ναι...Ειχα προβληματα οχι στα 107 και ουτε στα 112..αλλα στα 118 με 120..Αλλα αν το βλεπεις μονο στο fear τι να σου πω...

Για το nvidia panel δεν ξερω τι να σου πω..Δεν το εχω ανοιξει ποτε..απο rivatuner παιζω παντα..

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχην man ευχαριστω για την βοήθεια.

Έκανα τις ρυθμίσεις που είχες παραπάνω στα 1600χ1200

και στο benchmark πηρα:

39 min

82 Ave

182 max

αλλα με 2,7 στο cpu. Οπότε με τα frames δεν έχω προβλημα. Κάτι αλλο φταίει..

Τώρα δηλαδή εσύ έχεις πάνω από 100 στο pcie?

έτσι απλα το ανεβάζω από το bios? Δεν υπάρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι..Γιατι οπως ειπες εισαι στα 2,7 και το fsb stis ram ειναι 640 ? εμενα ειναι 1040 (εχω δει διαφορα με fsb ) και επισης υπαρχει διαφορα τεραστια με τα mhz του cpu..Δηλαδη τωρα γιατι εβγαλες πολυ περισσοτερο απο πριν ; Τι ηταν αυτο που σε "εριχνε" ? Το dx8 setting?Οσο για το pcie το εχω μονιμα στο 107 οπως και πολλοι απο εδω το εχουν μεχρι 110..Οχι δεν υπαρχει κινδυνος..Δοκιμαζεις να δεις αν αλλαζει κατι και αν ειναι τα ιδια , το ξαναγυρνας στα 100;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 23:22]

μια χαρα εισαι..Γιατι οπως ειπες εισαι στα 2,7 και το fsb stis ram ειναι 640 ? εμενα ειναι 1040 (εχω δει διαφορα με fsb ) και επισης υπαρχει διαφορα τεραστια με τα mhz του cpu..Δηλαδη τωρα γιατι εβγαλες πολυ περισσοτερο απο πριν ; Τι ηταν αυτο που σε "εριχνε" ? Το dx8 setting?Οσο για το pcie το εχω μονιμα στο 107 οπως και πολλοι απο εδω το εχουν μεχρι 110..Οχι δεν υπαρχει κινδυνος..Δοκιμαζεις να δεις αν αλλαζει κατι και αν ειναι τα ιδια , το ξαναγυρνας στα 100;)

Mάλλον το dx8 ήταν. Αν και τα κολληματα παραμένουν. Ακαριαία μικρα σπαστικα κολλημάτακια.:getlost:

στα 2,7 οι μνήμες παίζουν στα 750Mgz. Kαι στα 1000 τις έχω δοκιμάσει χωρις πρόβλημα.

θα μου πεις τώρα γιατι όταν έχεις τον 6600 default δεν τις βάζεις στα 800...

Ρώτα τους τεχνικούς bios της Abit. Δεν την παλέυουν καθόλου εκει πέρα τα παλικάρια.

Κάθε bios έχει και τις ιδιοτροπίες του μέχρι τώρα. Περιμένω το 14.

Θα δοκιμάσω και το Pcie στα 107 όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 00:05]

το pixel doubling το εχω on εγω.

Πανω κατω τα αποτέλεσματα ιδια είναι όσο αναφορά τα fps.

Με τις ρυθμισεις του Mainframe ( pixel doubling off) 2,7mghz στον επεξεργαστή και 750 στην ram έχω:

48 min

82 Aver

181 Max

0% below 25

0% 25-40

100% πάνω από 40 (την μείωση την είχα τελικά λογο του dx8 , λογικό ήταν)

καλά δεν είναι ? καλά μου φαίνονται.

όσο για τα κολλημάτακια, αυτά τα σπαστικά μικρα ηλίθια κολληματακια, έβαλα απο off στο on το hardware mix στο sound και pixel doubling στο off και έστρωσε.

Πουθενά κολλήματα τώρα.:)

Μπορεί κάτι να έπαιζε με το Dx του ήχου.:wassat: ή μπορει να έφταιγε το pixel doubling..κ thnx Μαinframe και gomar για την παραθεση αποτελεσμάτων.

Θα συνεχίσω να κάνω δοκιμές στην foxconn και τελικά μπορεί να κρατήσω και μια εκ των 2 (ΧFX ή Foxconn) - φαίνονται καλύτερες απο την 5900 μου.:tomato:

Ασχετο: το fan το αλλάζω ανάλογα με το παιχνιδι γιατι αν το άφηνα στο auto στο fear ανεβαίνει στους 82C

Δεν πιστεύω να το πάρω στο χέρι το fan:woot:

Για τα mhz στο Pcie GoMar θα το έχω υπ όψη. Αν και δεν ξέρω που βοηθάει να τα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

@Ασχετο: το fan το αλλάζω ανάλογα με το παιχνιδι γιατι αν το άφηνα στο auto στο fear ανεβαίνει στους 82C

Εμενα να ναι καλα η albatron..650/1900 @75% fan speed πανω απο 70 δεν παει ουτε σε 3dmark ουτε πουθενα..idle εχω 49.

Anyway..as i said all settings are on except one.(dx8). Κολληματα δεν εχω..keep testing Και εμεις ειμαστε εδω για δοκιμες :)

Link to comment
Share on other sites

την θερμοκρασια την βλέπω έχοντας αφήσει το rivatuner ανοιχτο κατα την διάρκεια του παιχνιδιου, έτσι ώστε όταν βγω να έχω μια άποψη για το τελευταίο 2λεπτο.

Υπάρχει κάποιος πιο normal τρόπος?

Καλά οι θερμοκρασίες σου GoMar δεν παίζονται. Απο τι βλέπω και απο άλλες GTX δηλαδη...

Εγω υποτίθεται ότι έβαλα και έναν 25cm fan να την χτυπάει από δίπλα αλλα τιποτα.

Το καλοκαιρι θα πρέπει να σκεφτώ κάτι άλλο.:turn: (π.χ. να βρω χρόνο να πάω σε καμια παραλία και να τον αφήσω κλειστό:laughing: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.