Jump to content



Bluetooth και Skype


kallileo

Recommended Posts

http://www.ebuyer.com/UK/product/117017

δηλαδή όσο πιο φθηνό τόσο το καλύτερο :)

έχω το συγκεκριμένο και δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

βέβαια ψήνεται το κεφάλι σου με την ακτινοβολία αλλά εσύ αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Επικίνδυνη ακτινοβολία το ΒΤ ? :blink::confused:

δε ξέρω καθόλου πόσο επικίνδυνη είναι αλλά όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει με έχει πιάσει πονοκέφαλος στο 15λεπτο

http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth#Health_concerns

Bluetooth devices can operate continuously or sporadically (on demand), so total exposure to EMF radiation is variable.

άρα όταν είναι για voip θα είναι continously

Αρχική απάντηση από kallileo

Εχω δει καποιους ανταμπτορες που λενε οτι ειναι για Voip. Εχουν διαφορα απο τους απλους?????

Ευτυχως δεν θα ψηνεται το δικο μου.

δε ξέρω καθόλου.

απλά ο δικός μου φθηνός δούλευε

συγκεκριμένα δημιουργεί μία εικονική κάρτα ήχου "bluetooth" και αφού συνδέσεις το headset μιλάς όσο αντέξεις :flex:

Link to comment
Share on other sites

εκεί συγκρίνουν την ακτινοβολία του κινητού με του bluetooth

το αποτέλεσμα? κάτι που εννοείται!

λές να μου φέρνει πονοκέφαλο ο συνομιλητής μου? :)

πάντως και μετά απο ακτινογραφία έχω πονοκέφαλο και έχω εμπιστοσύνη στις αισθήσεις μου.

προσωπικά χρησιμοποιώ το κινητό ΕΛΑΧΙΣΤΑ και αν δεν υπάρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ λόγος για τη χρήση του ΒΤ δε πρόκειται να προσθέσω ακτινοβολία στο ψητό :)

ξεφύγαμε!

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ηλεκτρονικες συσκευες επιδρουν πανω στον εγκεφαλο....ειδικα των κινητων και οπως φαινεται και του bluetooth. Απο την αλλη καποιοι χρησιμοποιουν BT για να γλυτωσουν τις ακτινοβολιες των κινητων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Αν έχεις Cosmote κινητό τότε είσαι στην μπάντα των 1700 - 1900MHz....Αν έχεις TIM ή Panafone τότε είσαι από τους 890 - 960MHz .......Tα κινητά όταν είχαν πρωτοβγεί είχαν ισχύ 4Watts(4000mW) ακόμα και 8Watts !........Τα σημερινά κινητά έχουν ισχύ 1Watt(1000mW)("έριξαν" την ισχύ εκπομπής τους κατόπιν συστάσεων της C.C.I.R. κ.τ.λ.)........To bluetouth και γενικά ότι έχει σχέση με τέτοιου είδους εφαρμογές(π.χ. ασύρματα δίκτυα κ.τ.λ. ) έχουν ισχύ περίπου από 2mW έως και 20mW........ΑΡΑ ένα bluetouth ή μια ασύρματη κάρτα εκπέμπουν 50 φορές μικρότερη ισχύ από ένα κινητό τηλέφωνο.......Βέβαια υπάρχουν και τα ασύρματα δίκτυα πόλεων από 1Watt έως και ΑΡΚΕΤΑ Watts αλλά υποτίθεται ότι αυτά είναι ΚΑΛΑ Θωρακισμένα και όλη η ακτινοβολία "βγαίνει" από την κεραία που είναι στην ταράτσα μας......ΑΡΑ και εφ'όσον έχουμε την πλάκα του σπιτιού μας με τα σίδερα πάνω από το κεφάλι μας , μας "θωρακίζει" από αυτή την ακτινοβολία..... ;)

Περισσότερα εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=181270

Link to comment
Share on other sites

δε λέω ότι βγάζει πολύ ακτινοβολία αλλά οτι βγάζει!

και όταν κάποιος θέλει BT dongle για να μιλάει απο το headset δε θα το θέλει για 10'/μέρα

ΑΡΑ αν δεν υπάρχει πραγματικός λόγος (δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον αλλά αυτό είναι υποκειμενικό) δε πρόκειται εγώ προσωπικά να μιλάω έτσι με το κορίτσι μου, συγγενείς μου, κλπ κλπ.

έχω αλλάξει 3-4 wired headsets και μόνο ένα μου άρεσε γιατί ήταν υπερβολικά ελαφρύ, είχε τεράστιο καλώδιο και πολύ καλή ποιότητα μικροφώνου σε λογική τιμή.

έχω κλείσει 3+ωρα να μιλάω στο skype και δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να ένιωθε το ίδιο με ένα wired headset VS BT headset

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα είναι δύο:

1. Ότι 5 λεπτά ομιλίας στο κινητό είναι 1000 φορές πιό επιβλαβή από 5 λεπτά με ΒΤ

2. Ότι τρώμε τόσο πολύ ακτινοβολία από παντού που δεν κάνει διαφορά η απειροελάχιστη ακτινοβολία του ΒΤ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

έχω κλείσει 3+ωρα να μιλάω στο skype και δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να ένιωθε το ίδιο με ένα wired headset VS BT headset

Στο Skype ναι, αλλά το wired handsfree για το κινητό είναι πολύ πιό επιβλαβές από το ΒΤ, επειδή το καλώδιό του λειτουργεί ως ενισχυτής σήματος (επειδή περνάει ρεύμα) και στέλνει και αυτό ακτινοβολία. Μάλιστα υπάρχει κι μία σελίδα που έχει μέτρηση με κινητό, με hf και με bt και φυσικά το bt έχει τα λιγότερα ποσοστά ακτινοβολίας, σχεδόν μηδενικά. Κρίμα που δεν την βρίσκω τώρα για να σας τη δείξω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τα συμπεράσματα είναι δύο:

1. Ότι 5 λεπτά ομιλίας στο κινητό είναι 1000 φορές πιό επιβλαβή από 5 λεπτά με ΒΤ

2. Ότι τρώμε τόσο πολύ ακτινοβολία από παντού που δεν κάνει διαφορά η απειροελάχιστη ακτινοβολία του ΒΤ...

1) συμφωνώ

2) διαφωνώ. δεν είναι λογική αυτή. το θέμα είναι να τη μειώσουμε όσο περισσότερο μπορούμε. προσωπικά μιλάω στο κινητό γύρω στις 10 ώρες το χρόνο. και με headset-skype 2 ώρες τη μέρα μέσο όρο. το ποσοστό ακτινοβολίας που θα έτρωγα με ένα bt headset vs wired headset σε σχέση με την ακτινοβολία απο το κινητό θα ήταν πολύ πολύ μεγάλο.

Αρχική απάντηση από Wizard!

Στο Skype ναι, αλλά το wired handsfree για το κινητό είναι πολύ πιό επιβλαβές από το ΒΤ, επειδή το καλώδιό του λειτουργεί ως ενισχυτής σήματος (επειδή περνάει ρεύμα) και στέλνει και αυτό ακτινοβολία. Μάλιστα υπάρχει κι μία σελίδα που έχει μέτρηση με κινητό, με hf και με bt και φυσικά το bt έχει τα λιγότερα ποσοστά ακτινοβολίας, σχεδόν μηδενικά. Κρίμα που δεν την βρίσκω τώρα για να σας τη δείξω.

για το wired headset σε κινητό υπάρχουν πολλές έρευνες που αντικρούονται.

και επειδή έχω βαρεθεί τα marketίστηκα κόλπα του καθενός μείωσα τις ώρες του κινητού.

αυτή είναι η λύση ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.