Jump to content



Windows Vista Tips


mariosalice

Recommended Posts

εμένα πάλι μου κρασαρει ο explorer συνέχεια :help1:

δεν χρειάζεται φορματ απλα ακολουθήστε αυτά τα βήματα :magic:

To get rid of this issue, Boot into Safe Mode with Command Prompt and delete that folder. For eg. You created a folder Master Control.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} on desktop, So either navigate to Desktop folder execute the following command:

RmDir “Master Control.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}”

Or type the absolute path of folder, like-

RmDir “C:\Users\<User-Name>\Desktop\Master Control.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}”

ΥΓ: εμένα δουλεψε κ χωρις να ειμαι safe mode

Edit: πηγη : http://www.windowsvalley.com/blog/create-a-master-control-panel-shortcut-and-explore-the-all-tasks/

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

το εν λογω τρικ με τον φακελο,εμενα μου κρασαρε το explorer και αχρηστεψε τα vista...

δοκιμασα safe mode,τιποτα ,κρασαρε κ αναβοσβηνε σπαστικα...

ειχα dual boot μπηκα απο τα άλλο λειτουργικο κ εσβησα το φακελο,μιας κ απο vista δεν μπορουσες,ειχε κρασαρει το συμπαν!!

ευχαριστω τον χρηστη που ποσταρε το ωραιοτατο αυτο "vista tip & trick", το οποιο απο ενα μικρο googlαρισμα ειδα οτι δεν παιζει σε vista 64bit και κρασαρει τον explorer...

κριμα ειναι να ταλαιπωρηθει κ αλλος...καλα να παθουμε,η περιεργια βλαπτει!

Link to comment
Share on other sites

πάντως εδώ σε 32bit vista δούλεψε μια χαρα. δεν σκέφτηκαν καν πως θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα σε 64bit οποτε μια που το αναφέρατε καλό είναι και οι επόμενοι να το έχουν υπόψην.

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαστε να φτιάξετε ένα νέο φάκελο στην επιφάνεια εργασίας με το παρακάτω όνομα :D

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Δεν δουλεύει με 64BIT

Δουλευει και στα Windows 7 αυτό?

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω δοκιμάσει,αν θυμαμαι καλά όμως κάποιος έγραψε πως το δοκίμασε και δούλεψε (δεν θυμαμαι αν ηταν σε 32 ή 64bit). για να σιγουρευτείς ψάξε κάπου στη Μαύρη τρύπα για ένα thread με τίτλο God Mode ή κάπως έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προσπαθείτε να μεταφέρετε αρχείο >4Γίγα στον εξωτερικό και σας βγάζει το παραπάνω μήνυμα. Παρόλαυτά βλέπετε πως ενώ έχετε ελεύθερα 50GB το αρχείο είναι 7GB . WTF ?

Είχα την ερώτηση πριν λίγα λεπτά, πριν ρωτήσω το TheLab είπα ας δω τι λέει ο google:

To πρόβλημα έγειται στο ότι ο εξωτερικός σκληρός είναι σε FAT32 ! Έλα μου ντε πως έχουμε αρχεία πολύτιμα μέσα κ δεν θέλουμε να κάνουμε Format σε NTFS !!!!!

Iδού η λύση:

Πηγαίνουμε Start και γράφουμε στο Start Search: cmd

Πατάμε δεξί κλικ στο cmd.exe που εμφανίζεται πάνω πάνω και κάνουμε Run As Admin

Γράφουμε convert j: /fs:ntfs /nosecurity

Aντί για j θα μπορούσε να είναι g. Βάζουμε δηλ. το γράμμα του εξωτερικού σκληρού !

Kαι Ta DA ! Όλα καλά !

είναι ασφαλής αυτός ο τρόπος?

υπάρχει περίπτωση να χάσουμε κάποιο αρχείο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.