Jump to content



Windows Vista Tips


mariosalice

Recommended Posts

Μαριε φιλε μου...τι κανεις εισαι καλα???

θελω τα φωτα σου....πως ξηλωνω....(Open File - Security Warning) που πεταει οταν τρεχω προγραματακια που κατεβαζω,το User Account Control δεν ειναι παντος..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply
RFC 1323 Timestamps

Κατά το παρελθόν, το TCP/IP stack χρησιμοποιούσε ένα δείγμα ανά παράθυρο αποστολής δεδομένων, για να υπολογίσει το round trip time (RTT) και μετρούσε το χρόνο μέχρι να πάρει επιβεβαίωση λήψης. Για παράδειγμα, αν το παράθυρο στο δίκτυο ethernet ήταν 64,240 bytes (44 full segments), το round trip time (RTT) υπολογιζόταν μόνο σε ένα από τα 44 πακέτα. Σε περίπτωση που το παράθυρο είχε μέγεθος μέχρι 65,535 bytes, αυτό ήταν αρκετό. Στα Vista όμως, το παράθυρο επιτρέπεται να είναι πολύ μεγαλύτερο, λόγω του TCP Windows scaling, οπότε το δείγμα είναι πλέον ανεπαρκές.

Ενεργοποιώντας την επιλογή RFC 1323 Timestamps, πετυχαίνουμε καλύτερες ταχύτητες σε περίπτωση γρήγορων συνδέσεων, με σύγχρονους router που είναι πλήρως συμβατοί με τις νέες τεχνολογίες των Vista.

RFC 1323 Timestamps

Συνιστώμενη εντολή: (σε περίπτωση που υποστηρίζεται από το hardware που έχουμε)

πως μπορω να τσεκαρω αν το υποστηριζει το ρουτερ μου?

EDIT:και για το ECN αν γινεται να μου πεις

thx.

Link to comment
Share on other sites

Aς πω και εγώ την εμπειρία μου για ένα από τα Tips που ποσταρε ο Marios δίνοντας του την σκυτάλη να το ψάξει λίγο παραπάνω για το συγκεκριμένο. Ο λογος για το :

netsh interface tcp set global autotuninglevel=xxxxxxx

Όταν δεν είχε βγει ακόμα το SP1 για τα Vista οι χρήστες των Linksys WAG200G δεν μπορούσαν να συνδεθούν στο Μsn λόγο οτι αυτό το Feature ήταν Enabled.(Μιλάω μόνο για τους συγκεκριμένους χρήστες). Όποτε και τα παιδιά στο Adsl.gr ειχαν ποσταρει αυτο...το οποιο με ειχε σώσει οταν πρωτοβγηκαν τα Vista όντας χρήστης WAG200G.

Final solution:

After some more searching online, I found this recent post by David McGown:

“- Click start

- Type: cmd

- Right-click cmd.exe when it appears under Applications

- Click Run As Administrator

- Type the following: netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled

- Press enter

- Restart your computer”

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1028777&postcount=25

Ολα καλα μεχρι εδω.

Aυτο το πρόβλημα λέγανε οτι θα λυθεί με το SP1 όποτε και έπαψα να ασχολουμε.

Σε επόμενες καθαρές εγκαταστάσεις (πλέον με το SP1) όμως και αφού ειχα στήσει και έναν Win2003 Fileserver...οι ταχύτητες μεταφοράς μεγάλων αρχείων με gigabit ήταν απελπιστικά αργές..(guess what..):

TCP/IP RWIN Auto-Tuning can slow down network

...Τhe copy operation may be slower than expected on some Windows Vista-based computers

Οποτε παλι disable και απο 10 mb/s επιανα 65.:p

Αυτα απο εμενα.

:T:

Εdit και 1 ακόμα tip που βελτιώνει την ταχύτητα μεταφοράς

http://courtneymalone.com/2007/08/28/a-note-on-vista-network-speed/

http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/speed-up-network-file-copying-while-playing-audio-in-windows-vista-sp1/

http://blogs.technet.com/markrussinovich/archive/2007/08/27/1833290.aspx

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είχε βγει ακόμα το SP1 για τα Vista

Ακομα και με SP1 και προσφατα SP2 RC για vista x64 το προβλημα αυτο επεμενε. (Msn Timeout)

Guess what?

...και στα seven x64 (7057) δεν λυθηκε το συγκεκριμενο και αναγκαστικα μενουμε στο Disabled :p

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω είναι κυρίως θέμα υποστήριξης από το router που έχετε και όχι θέμα SP1 ή SP2 των Vista. Αν τρέξετε το Internet Connectivity Evaluation Tool, που γράφω στο ποστ, θα δείτε αν είναι νέας ή παλαιάς τεχνολογίας. To router πρέπει να περάσει όλα τα test.

Προσοχή.

Κάποια προγράμματα, firewall, UAC κτλ, μπορεί να είναι αιτία να μην περνάει το test o router μας. Τέτοια παραδείγματα είναι κάποια firewall τρίτων κατασκευαστών και το DropMyRights. Το δικό μου router περνάει όλα τα test, έχοντας ενεργοποιημένα όλα τα συστήματα ασφαλείας (εκτός από το UAC που δεν προσφέρει ασφάλεια) και όλα τα Ports πλήρως stealth.

Ειδικά για το autotuninglevel έχω γράψει σε ποιες περιπτώσεις αλλάζουμε την παράμετρο και γιατί. Τo MSN εμπίπτει στην περίπτωση του email και είναι θέμα router. Το θέμα της μειωμένης ταχύτητας μεταφοράς σε ένα δίκτυο μπορεί να οφείλεται τόσο στο router, όσο και σε περίπτωση που μεταφέρουμε αρχεία μεταξύ Vista - XP. Νομίζω όμως ότι είδα κάποιο update στα XP, που διορθώνει το πρόβλημα αν έχουμε σωστό router.

Αν όμως αλλάξουμε το autotuninglevel σε disabled τότε καλύτερα είναι να βάλουμε και όλες τις άλλες εντολές στο default.

Συμπέρασμα.

Περίπτωση πρώτη

Έχουμε δίκτυο με Vista και router που περνάει όλα τα test στο Internet Connectivity Evaluation.

Ενεργοποιούμε όλες τις τεχνολογίες (είναι οι συνιστώμενες τιμές που έχω στο προηγούμενο Post), ώστε να έχουμε τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα.

Περίπτωση δεύτερη

Δεν πληρούμε τις προηγούμενες προϋποθέσεις.

Στην περίπτωση αυτή παίζουμε ανάλογα.

Εδώ χρειάζεται να διαβάσουμε το προηγούμενο ποστ και να πράξουμε ανάλογα.

Χοντρικά όμως βάζουμε το autotuninglevel disabled ή highlyrestricted και τα υπόλοιπα default.

Link to comment
Share on other sites

RFC 1323 Timestamps

Συνιστώμενη εντολή: (σε περίπτωση που υποστηρίζεται από το hardware που έχουμε)

πως μπορω να τσεκαρω αν το υποστηριζει το ρουτερ μου?

EDIT:και για το ECN αν γινεται να μου πεις

thx.

Τρέξε το παρακάτω link και όταν τελειώσει πάτα το κουμπί statistics.

http://speedtest.forthnet.gr/

Θα δεις τα παρακάτω.

Σε μένα όπως βλέπεις το ECN (RFC 3168 Explicit Congestion Notification) είναι OFF.

Προφανώς δεν υποστηρίζεται είτε από το router μου είτε από την κάρτα NIC είτε από το modem μου είτε από τον πάροχο που έχω (forthnet).

Web100 reports TCP negotiated the optional Performance Settings to:

RFC 2018 Selective Acknowledgment: ON

RFC 896 Nagle Algorithm: ON

RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF

RFC 1323 Time Stamping: ON

RFC 1323 Window Scaling: ON

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω είναι κυρίως θέμα υποστήριξης από το router που έχετε και όχι θέμα SP1 ή SP2 των Vista.

Κάπου είχα διαβάσει ''τότε'' ότι το πρόβλημα αυτό θα διορθωνόταν με το SP1.

Το θέμα της μειωμένης ταχύτητας μεταφοράς σε ένα δίκτυο μπορεί να οφείλεται τόσο στο router, όσο και σε περίπτωση που μεταφέρουμε αρχεία μεταξύ Vista - XP. Νομίζω όμως ότι είδα κάποιο update στα XP, που διορθώνει το πρόβλημα αν έχουμε σωστό router.

Τι δουλειά έχει το Router όταν όλο το δίκτυο είναι στημένο σε Gigabit Switch (και άπλα παίρνει Ιντερνετ από το Router)?

Aυτο το φαινόμενο που σου λέω παρατηρήθηκε και σε XP και σε Server 2008 και σε Linux με Samba Server. (Όχι μόνο από μένα).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις router, τότε έχει εφαρμογή το παρακάτω κομμάτι που έγραψα.

Σε δίκτυα με λειτουργικά που δεν υποστηρίζουν το TCP Window Scaling όπως για παράδειγμα μεταξύ Vista και XP, καθυστερεί η αντιγραφή αρχείων μεγαλύτερων από 100 megabytes (MB) με τον Windows Explorer. Στην περίπτωση αυτή ή ενεργοποιούμε το offload checksum ή βάζουμε την παράμετρο disabled ή χρησιμοποιούμε το robocopy ή κάποια από τις άλλες υποδείξεις της microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ του GeorgeVasil, θα πω δυο κουβέντες.

Τα link αναφέρονται σε ένα παλιό πρόβλημα που ανακαλύφθηκε το 2007. Τα Vista έχουν ένα νέο service MMCSS (Multimedia Class Scheduler Service). Σε περίπτωση που ακούμε MP3 (ή άλλα αρχεία πολυμέσων), το MMCSS μειώνει την ταχύτητα (κάνει throttling) του Ethernet σε 10000 πακέτα/δευτερόλεπτο (10/ms). Δεν ξέρω για ποιο λόγο το έκανε αυτό η Microsoft. Με το SP1 μας δόθηκε η δυνατότητα να ρυθμίζουμε τα πακέτα μέσα από τη registry.

Η καλύτερη λύση πριν το SP1

Τα 10.000 πακέτα Χ 1500 MTU (Ethernet frame size)= 15MB/s. Αν το ethernet είναι 100Μbit/sec τότε η μέγιστη μεταφορά είναι 100/8=12MByte/sec, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα. Σε περίπτωση όμως που έχουμε Gigabit Ethernet, τότε καλό είναι να αυξήσουμε το Jumbo frame στο NIC πχ στα 4000bytes μέσα από τις ιδιότητες του Driver του NIC.

Η λύση που προτείνει η Microsoft μετά το SP1

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile\

Name : NetworkThrottlingIndex

Value type : DWORD

Value data : From integer 1 through integer 70 (Decimal) (Decimal)

Η Default τιμή για το Value data είναι 10, (δηλαδή 10 πακέτα /ms).

Αν βάλουμε FFFFFFFF (hexadecimal) απενεργοποιείται το Network throttling.

http://support.microsoft.com/kb/948066

Βέβαια, μπορούμε να δοκιμάσουμε συνδυασμό jumbo frames και πακέτων.

Προτίμησα το συνδυασμό, δηλαδή απενεργοποίησα το Network throttling με FFFFFFFF και αύξησα το Jumbo frame στο μέγιστο.

Ευχαριστώ τον GeorgeVasil που πρόσεξε το θέμα αυτό, μας ενημέρωσε και έδωσε link.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επειδή παρατήρησα σχετικά μικρές ταχύτητες μεταφοράς μεταξύ των δύο υπολογιστών (είναι συνδεδεμένοι μέσω ενός router), είπα να δοκιμάσω τον οδηγό του Μάριου.

Πριν κάνω όμως οτιδήποτε, έτρεξα, όπως ανέφερες, το τεστάκι που έχει στη σελίδα της Microsoft. Το πρόβλημά μου είναι ότι δύο στις τρεις φορές που το έτρεξα, έβγαλε διαφορετικά αποτελέσματα.:flag:

Την πρώτη και την τρίτη, είχα τα παρακάτω αποτελέσματα

Basic Internet Connectivity Test - - - Supported.

Network Address Translator Type - - - Not supported.

Traffic Congestion Test - - - Supported.

TCP High Performance Test - - - Not supported.

UPnP Support Test - - - Not supported.

Multiple Simultaneous Connection States Test - - - Supported.

ενώ την δεύτερη είχα

Basic Internet Connectivity Test - - - Supported.

Network Address Translator Type - - - Not supported.

Traffic Congestion Test - - - Supported.

TCP High Performance Test - - - Supported.

UPnP Support Test - - - Not supported.

Multiple Simultaneous Connection States Test - - - Supported.

Η διαφορά εστιάζεται στο "TCP High Performance Test". Τη μία γράφει ότι το υποστηρίζει, ενώ την άλλη όχι.

Εγώ τώρα τί πρέπει να κάνω; Να συνεχίσω κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα ή να μην μπω στον κόπο;:unsure:

Το router μου είναι το Speedtouch 585v6 (το έδιναν δώρο μαζί με σύνδεση Conn-X)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Μάριε για τα network tips.

να προσθέσω και το

direct cache acess που υπάρχει στα windows 7.

με enabled υπάρχει επίσης αισθητή διαφορά στην ταχύτητα κυρίως στο browsing.

netsh int tcp set dca=enabled

Βγαζει "the following command was not found: int tcp set dca-enabled."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα alfa156

Το router Speedtouch 585v6 (που το έδιναν δώρο μαζί με σύνδεση Conn-X) δεν είναι gigabit. Επομένως οι ταχύτητες περιορίζονται στα 100Μbit/sec = 12MByte/sec. Αν και είναι υπέρ αρκετή αυτή η ταχύτητα για μια σύνδεση στο Internet και για μοίρασμα του Internet, δεν επαρκεί για γρήγορη μεταφορά αρχείων μεταξύ υπολογιστών. Έτσι δεν νομίζω ότι έχει νόημα να παλεύεις με αυτό το router για να πετύχεις μεγαλύτερες ταχύτητες στο δίκτυο του σπιτιού σου. Κατά τα άλλα, το πιθανότερο είναι ότι δεν έχεις πρόβλημα.

Σχετικά με το διαγνωστικό της Microsoft, μάλλον οι ρυθμίσεις σου δεν είναι σωστές ή τρέχεις κάποιο παράξενο πρόγραμμα firewall - antivirus. Μπορείς να τρέξεις και το δεύτερο διαγνωστικό που έχω βάλει (http://speedtest.forthnet.gr/ και πατάς statistics). Επίσης μπορείς να κάνεις τις αλλαγές και να μετρήσεις την ταχύτητα μεταφοράς. Δες την εικόνα.

Επεξήγηση εικόνας.

Perfmon στα Vista κατά τη διάρκεια κατεβάσματος από το Internet.

Μετράει την ταχύτητα κατεβάσματος real time του NIC. Δηλαδή είτε πρόκειται για αρχεία από το Internet είτε για αρχεία από το δίκτυο.

Start - γράφουμε Perfmon (enter) - Επιλέγουμε Performance monitor - add (+) - Network interface - bytes received - επιλέγουμε τον NIC που θέλουμε - add - ΟΚ. Μετά αλλάζουμε τον τρόπο εμφάνισης ή την κλίμακα ανάλογα.

Με δεξί κλικ επιλέγουμε save sattings as - δίνουμε ένα όνομα και το σώζουμε ως htm.

Αν πατήσουμε διπλό κλικ στο αρχείο που σώσαμε και το ανοίξουμε στον Internet Explorer ή στο Firefox με μηχανή ΙΕ (addon IE Tab), και πατήσουμε το βελάκι να αρχίσει τη μέτρηση, θα βλέπουμε real time το performance monitor !!

attachment.php?attachmentid=34555&stc=1&d=1237996929

Enjoy, :flower:

Μάριος

post-2226-1416073922,3128_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.