Jump to content


μπορεί ένα dvd writer να σταματήσει να γράφει cd αλλά να είναι οκ με τα dvd?


johny111

Recommended Posts

Έχω ένα nec 3520 dvdwriter και ξαφνικά σε κάθε απόπειρα αντιγραφής cd (cd copy, iso, με χαμηλότερη ταχύτητα...) μου το καίει. Μια φορά που προσπάθησα να γράψω dvd μου το έγραψε κανονικά! Τα cd που δοκιμάζω είναι όλα της ίδιας παρτίδας.(κάτι tdk- Δεν έχω πρόχειρα κάποιας άλλης εταιρίας να δοκιμάσω)

Επιπλέον προσπάθησα να γράψω τα ίδια cd σε ένα παλιό ASUS και τα κατάφερα κανονικά, ενώ 2 απόπειρες σε ένα LITE ON δεν καρποφόρησαν και πάλι.

Τώρα αναρωτιέμαι είναι δυνατόν να φταίει το writer και πλέον να μη μπορεί να γράψει cd ενώ με τα dvd να είναι οκ? (Στα 2 παλιά cdwriter δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johny111

Τώρα αναρωτιέμαι είναι δυνατόν να φταίει το writer και πλέον να μη μπορεί να γράψει cd ενώ με τα dvd να είναι οκ?

Ναι, είναι σχετικά συνηθισμένο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 12:36]

για δοκιμασε αυτο

εμενα το #$^%$nec 3520A βλεπει ενα γραμμενο dvd δεδομενων σαν blank cd...θα με βοηθησει αυτο το προγραμματακι να διαβασω το dvdακι η υπαρχει κινδυνος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

videodv το cd recording είναι enable.

tolis86 τι ακριβώς κάνει το προγραμματάκι σου? Αν κατάλαβα καλά είναι για όταν δεν παίζει το autoplay?

Τεσπα, πρέπει να βρώ χρόνο να αγοράσω μερικά άλλα δισκάκια για να τσεκάρω το μηχάνημα, αλλά από ότι κατάλαβα από αυτά που μου είπατε να αρχίσω να ψάχνω για νέο dvdwriter!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς Nero. Επειδή με μια τελευταία έκδοση του Nero είχα πρόβλημα ΜΟΝΟ με τα CD θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.