Jump to content



Βοήθεια για Portforward στο Zyxel 660HW-D1


HOTAS

Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω portforward το utorrent από το port 47636. Έψαξα στο portforward.com και στο adslgr αλλά τα μπέρδεψα περισσότερο. Τα μενού στο D1 είναι αλλαγμένα, βρίσκονται σε διαφορετικές θέσεις και έχουν περισσότερες επιλογές και δε μπορώ να βγάλω άκρη. Αν απενεργοποιήσω το firewall πρέπει πάλι να κάνω portforward; Σώστε με, πριν χαλάσω όλες τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Κάθε βοήθεια δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πας: Network > NAT > Port Forwarding, στο Service Name πατάς User Define.

Θα σε πάει στο Rule Setup.

Εκεί, στο Service Name βάζεις ένα όνομα ότι θες πχ: utorrent.

Στο Start Port & End Port βάζεις το 47636.

Στο Server IP Address βάζεις την ip του υπολογιστή στον οποίο τρέχεις το utorrent.

Τσεκάρεις το κουτάκι Active και πατάς Apply.

Μετά πρέπει να ανοίξεις την πόρτα και στο firewall (αν το έχεις ενεργοποιημένο) Για να το κάνει αυτό πας:

Security > Firewall > Rules.

Επιλέγεις Packet Direction: Wan to Lan

Στο Create a new rule after rule number : πατάς το κουμπί ADD

Στο Source Address, κάτω από το Source Address List να λέει: Any

Στο Destination Address, στο Address Type βάλε Subnet Address και εκεί συμπλήρωσε στο Start IP Address την ip του υπολογιστή σου και στο Subnet Mask το Subnet Mask του δικτίου zyxel-pc πχ 255.255.255.0 Μετά πάτα το κουμπί ADD >>.

Στο Destination Address List πρέπει να σβήσεις το Any πατώντας πάνω του και στη συνέχεια το κουμπί Delete, ώστε να μείνει μόνο αυτό που έβαλες στο παραπάνω βήμα.

Μετά από κάτω στο Service, πατάς το Edit Customized Services. Εκεί πατάς το πρώτο άδειο νούμερο.

Στο Service Name βάζεις ότι θές πχ utorrent.

Στο Service Type του λες τι κίνηση θα επιτρέπει σε αυτή την πόρτα. Αν το utorrent θέλει και TCP και UDP διάλεξε το TCP/UDP

Στο Port Configuration, στο Type βάλε Single και στο Port Number βάλε παντού το 47636

Πάτα Apply. Μετά back.

Τώρα στη λίστα Available Services θα υπάρχει αυτή που μόλις έφτιαξες. Την πατάς για να την μαρκάρεις και πατάς το ADD >>. Σβήνεις τα ANY(TCP) & ANY(UDP) μαρκαροντάς τα και πατώντας Remove (ένα ένα).

Στο Schedule τσεκάρεις τα Everyday & All day και μετά πατας το Apply.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ panosst για τον αναλυτικότατο οδηγό... Όταν λες την ip του υπολογιστή μου ποιά εννοείς; Φαντάζομαι πως πρέπει να φτιάξω static ip πρώτα όπως περιγράφεται εδώ: http://www.portforward.com/networking/static-xp.htm. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί την ΙΡ που επικοινωνεί το PC σου με το router...

Αυτή μπορείς να την δείς είτε μέσω του zyxel στην επιλογή DHCP Table ή απλά πάς στο Network connections και διπλό κλικ στην συσκευή που είναι συνδεδεμένο το zyxel και εκεί μπορείς να δείς την ΙΡ στην δεύτερη καρτέλα "Support"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 01:07]

Ναι...

Δοκίμασες να κάνεις restart το σύστημα και το router?

Ναι...και τα δύο. Να σημειώσω ότι δεν πρέπει να φταίει το Kaspersky Internet Security γιατί έχω ανοίξει την πόρτα και με το Crypto F200 παίρνω OK! στο port checker.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τικ στα Active the Universal Plug and Play(UPnP) Feature και Allow UPnP to pass through Firewall αλλά και πάλι τπτ. Απενεργοποίησα και το Kaspersky, γιατί καμιά φορά δε ξέρεις, αλλά και πάλι τπτ... Απενεργοποίησα και το firewall του router, αλλά τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς router και σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα, ενώ δηλαδή όλα ήταν σωστά ρυθμισμένα το firewall του router δεν άνοιγε τις ports, δούλεψε το εξής: έβαλα το router να έχει ip την 192.168.1.1 (ενώ εγώ στην αρχή δοκίμαζα την 192.168.0.1) και σε όλα τα pc που συνδέονται πάνω του έβαλα "καρφωτές" ip από 192.168.1.2 μέχρι 192.168.1.7 (όλα δηλαδή να παίζουν στο ίδιο υποδίκτυο/subnet) και ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε. Αν μπορείς κάνε και εσύ το ίδιο.

Δηλαδή, ο router να παίρνει την 192.168.1.1 και τα pc από 192.168.1.2 μέχρι 192.168.1.9. Αν δε γίνεται, δοκίμασε να κάνεις firmware update στο τελευταίο που είναι το "V3.40(AGL.4)C0". Φαντάζομαι πως πλέον θα έχουν λύσει αυτό το χαζό bug.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν άνοιξε το port άνοιξε το utorrent, βάλε το να συνδεθεί και πήγαινε στο http://www.canyouseeme.org/ Εκεί θα δεις αν όντως ανοίγει το port ή όχι.

Δεν ξέρω πως λειτουργεί το utorrent αλλά στο azureus που χρησιμοποιώ εγώ στη αρχή γρινιάζει για Nat error αλλά αφού περάσει λίγη ώρα, γίνουν οι πρώτες συνδέσεις και αρχίσει να κατεβάζει μου λέει ότι "Νat ΟΚ".

Οπότε αν στο site σου λέει ότι το Port είναι ανοικτό αλλά το utorrent γκρινιάζει, απλώς περίμενε λίγο μέχρι να αρχίσει να κατεβάζει από κάποιον. Λογικά μετά θα πει ότι όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς router και σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα, ενώ δηλαδή όλα ήταν σωστά ρυθμισμένα το firewall του router δεν άνοιγε τις ports, δούλεψε το εξής: έβαλα το router να έχει ip την 192.168.1.1 (ενώ εγώ στην αρχή δοκίμαζα την 192.168.0.1) και σε όλα τα pc που συνδέονται πάνω του έβαλα "καρφωτές" ip από 192.168.1.2 μέχρι 192.168.1.7 (όλα δηλαδή να παίζουν στο ίδιο υποδίκτυο/subnet) και ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε. Αν μπορείς κάνε και εσύ το ίδιο.

Δηλαδή, ο router να παίρνει την 192.168.1.1 και τα pc από 192.168.1.2 μέχρι 192.168.1.9. Αν δε γίνεται, δοκίμασε να κάνεις firmware update στο τελευταίο που είναι το "V3.40(AGL.4)C0". Φαντάζομαι πως πλέον θα έχουν λύσει αυτό το χαζό bug.

Αν σου είναι εύκολο γίνε λίγο πιο αναλυτικός, γιατί με ότι έχει να κάνει με ip δεν τα πάω καθόλου καλά. Το δικό μου firmware είναι το "V3.40(AGL.3) | 05/29/2006" .

Εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80086 λένε ότι ίσως το V3.40(AGL.4)C0 να παρουσιάζει προβλήματα. Εσύ το δοκίμασες;

Για να δεις αν άνοιξε το port άνοιξε το utorrent, βάλε το να συνδεθεί και πήγαινε στο http://www.canyouseeme.org/ Εκεί θα δεις αν όντως ανοίγει το port ή όχι.

Δοκίμασα και στο canyouseeme.org αλλά τα port εμφανίζονται κλειστά.

Δεν ξέρω πως λειτουργεί το utorrent αλλά στο azureus που χρησιμοποιώ εγώ στη αρχή γρινιάζει για Nat error αλλά αφού περάσει λίγη ώρα, γίνουν οι πρώτες συνδέσεις και αρχίσει να κατεβάζει μου λέει ότι "Νat ΟΚ".

Οπότε αν στο site σου λέει ότι το Port είναι ανοικτό αλλά το utorrent γκρινιάζει, απλώς περίμενε λίγο μέχρι να αρχίσει να κατεβάζει από κάποιον. Λογικά μετά θα πει ότι όλα οκ.

Το κουφό είναι ότι ενώ στο port check παίρνω error , το uTorrent συνδέεται κανονικά , δίνει μήνυμα Network OK και κατεβάζει με σχεδόν full - αλλά όχι full- ταχύτητα. Πιστεύεις πως είναι bug του firmware και απλά εμφανίζει τα port κλειστά; Τώρα πλέον βλέπω error και με το Crypto F200. Τί συμβαίνει τελικά;

Και κάτι ακόμη: Ποιά η διαφορά PPPoA με PPPoE στο Encapsulation. Είμαι σε PSTN γραμμή. Ποιό πρέπει να διαλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πες μου πόσους υπολογιστές συνδέεις πάνω του, πως (με καλλώδιο/ασύρματα) και τι λειτουργικό έχουν.

Αρχική απάντηση από HOTAS

Αν σου είναι εύκολο γίνε λίγο πιο αναλυτικός, γιατί με ότι έχει να κάνει με ip δεν τα πάω καθόλου καλά.

Αρχικά βρές τις ip adresses των DNS servers του ISP σου, θα χρειαστούν.

( Εδώ είναι όλοι μαζεμένοι)

Πήγαινε στο router, Network > LAN > IP και στο IP Address βάλε 192.168.1.1 και στο IP Subnet Mask βάλε 255.255.255.0 .Μετά, πήγαινε Network > LAN > DHCP Setup και στο DHCP επέλεξε το None

Στον υπολογιστή (δεν θυμάμαι ακριβώς τα μενού και για αυτό τα λέω στο περίπου) πήγαινε στις ιδιότητες της σύνδεσης, μάρκαρε το TCP/IP και πάτα το κουμπί ρυθμίσεις.

Εκεί τσεκάρεις την δεύτερη επιλογή που λέει "χρησιμοποίησε την παρακάτω διεύθυνση" και εκεί στο διεύθυνση ip βάλε: 192.168.1.2.

Από κάτω βάλε: 255.255.255.0

Και στην τρίτη σειρά βάλε: 192.168.1.1

Πιο κάτω επιλέγεις την δεύτερη επιλογή, και μετά στις επόμενες 2 σειρές βάζεις ip adresses των DNS servers του ISP σου.

Πατάς παντού ΟΚ και βγαίνεις από εκεί.

Πλέον η ip του pc είναι "καρφωτή", και δεν θα παίρνει αυτόματα ip από το router όπως πριν αλλά θα έχει πάντα την 192.168.1.2. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι στους κανόνες που έφτιαξες προηγουμένως σε NAT & Firewall θα πρέπει όπου έβαλες 192.168.1.33 (την προηγούμενη ip του υπολογιστή δηλαδή) να βάλεις 192.168.1.2.

Αρχική απάντηση από HOTAS

Το δικό μου firmware είναι το "V3.40(AGL.3) | 05/29/2006" .

Εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80086 λένε ότι ίσως το V3.40(AGL.4)C0 να παρουσιάζει προβλήματα. Εσύ το δοκίμασες;

Εγώ ναι το έβαλα το V3.40(AGL.4)C0 και μια βδομάδα τώρα που το έχω δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποιο πρόβλημα. Αλλά αφού άλλοι λένε ότι αντιμετώπισαν πρόβλημα μην βιαστείς να το βάλεις.

Αρχική απάντηση από HOTAS

Δοκίμασα και στο canyouseeme.org αλλά τα port εμφανίζονται κλειστά.

Μια "μπακαλίστικη" μέθοδος που χρησιμοποίησα εγώ για να σιγουρευτώ ότι άνοιξαν τα ports που ήθελα ήταν η εξής:

Εγκατέστησα το eMule, και πήγα στο Options>Connection. Εκεί στο client port έβαζα τα ports που ήθελα να τεστάρω και μετά πάταγα το κουμπί test ports. Ε τότε χωρίς να κλείσω το eMule, άνοιγε μια σελίδα και μου έλεγε αν είναι ανοιχτό το port. (Αν αποφασίσεις να το δοκιμάσεις φρόντισε στο Options>Security το "Allow obfucated connections only" να μην είναι τσεκαρισμένο.)

Αρχική απάντηση από HOTAS

Και κάτι ακόμη: Ποιά η διαφορά PPPoA με PPPoE στο Encapsulation. Είμαι σε PSTN γραμμή. Ποιό πρέπει να διαλέξω;

Βάλε Encapsulation PPPoA και Multiplexing VC. Για τις διαφορές τους ψάξε στο adslgr, έχουν γραφτεί πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πάνω στο ρούτερ συνδέεται ένας υπολογιστής με WinXP SP2 Pro ενσύρματα με μία 1000αρα Netgear GA311 και με καλώδιο FTP.

Έκανα ό,τι περιγράφεις παραπάνω και έφτιαξα static ip. Για DNS της ForthNet δεν έβαλα αυτούς που είδα εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17546, αλλά αυτούς που παίρνω όταν εκτελώ το ipconfig/all με συνδεδεμένο το F200 δηλ. Primary DNS 194.219.227.1 και Secondary 193.92.150.3. Έκανα καλά ή πρέπει να βάλω αυτούς που υπάρχουν στο adslgr (δηλ. 193.92.110.1 και 193.92.110.2 αντίστοιχα για Θεσ/νίκη);

Και πάλι error στο port checker και στο canyouseeme. Δοκίμασα να αλλάξω το port στο uTorrent βάζοντας 47639 και δε συνδεόταν... Κάτω δεξιά έβλεπα το κίτρινο τρίγωνο (no incoming connections) και μετά το θαυμαστικό στον κόκκινο κύκλο (not connectable - a firewall/router is limiting your network traffic.Open up a port so others can connect to you). ’ρα το 47636 έχει ανοίξει για να παίρνω network ok. Γιατί όμως εξακολουθεί να φαίνεται κλειστό στο port checker και στο canyouseeme; Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως panosst για την πολύτιμη βοήθεια και τον κόπο σου...:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από panosst [12-03-2007 23:36]

Λοιπόν, πας: Network > NAT > Port Forwarding, στο Service Name πατάς User Define.

Θα σε πάει στο Rule Setup.

Εκεί, στο Service Name βάζεις ένα όνομα ότι θες πχ: utorrent.

Στο Start Port & End Port βάζεις το 47636.

Στο Server IP Address βάζεις την ip του υπολογιστή στον οποίο τρέχεις το utorrent.

Τσεκάρεις το κουτάκι Active και πατάς Apply.

Μετά πρέπει να ανοίξεις την πόρτα και στο firewall (αν το έχεις ενεργοποιημένο) Για να το κάνει αυτό πας:

Security > Firewall > Rules.

Επιλέγεις Packet Direction: Wan to Lan

Στο Create a new rule after rule number : πατάς το κουμπί ADD

Στο Source Address, κάτω από το Source Address List να λέει: Any

Στο Destination Address, στο Address Type βάλε Subnet Address και εκεί συμπλήρωσε στο Start IP Address την ip του υπολογιστή σου και στο Subnet Mask το Subnet Mask του δικτίου zyxel-pc πχ 255.255.255.0 Μετά πάτα το κουμπί ADD >>.

Στο Destination Address List πρέπει να σβήσεις το Any πατώντας πάνω του και στη συνέχεια το κουμπί Delete, ώστε να μείνει μόνο αυτό που έβαλες στο παραπάνω βήμα.

Μετά από κάτω στο Service, πατάς το Edit Customized Services. Εκεί πατάς το πρώτο άδειο νούμερο.

Στο Service Name βάζεις ότι θές πχ utorrent.

Στο Service Type του λες τι κίνηση θα επιτρέπει σε αυτή την πόρτα. Αν το utorrent θέλει και TCP και UDP διάλεξε το TCP/UDP

Στο Port Configuration, στο Type βάλε Single και στο Port Number βάλε παντού το 47636

Πάτα Apply. Μετά back.

Τώρα στη λίστα Available Services θα υπάρχει αυτή που μόλις έφτιαξες. Την πατάς για να την μαρκάρεις και πατάς το ADD >>. Σβήνεις τα ANY(TCP) & ANY(UDP) μαρκαροντάς τα και πατώντας Remove (ένα ένα).

Στο Schedule τσεκάρεις τα Everyday & All day και μετά πατας το Apply.

είσαι άπαιχτος! Ευχαριστώ πολύ. Τα ακολούθησα κατά γράμμα και δούλεψε 100% :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.