Jump to content


Northwood 2.8GHz S478 overclocking


Dany

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά έχουμε και λέμε:

Ανέβασα το FSB=230 @3.22Ghz με Vcore να παίζει 1.55Volt.(default+0.1V)

’φησα τις 2 μνήμες Χ512ΜΒ σε dual channel και έχω δώσει τάση επιπλέον 0.2V.Default είναι 2.55V οπότε τώρα είμαι στα 2.75V

Έτρεξα το SuperPi για 4Μ μαζί με 2 Prime95 και δεν μου "χτύπησε" λάθος.

Μαζί έτρεχα και το 3DMark 06 και ολοκληρώθηκε κανονικά με σκόρ έκπληξη σε σχέση με

προηγούμενα . 4072points

Στο τσίτωμα (full load) οι θερμοκρασίες κυμάνθηκαν σε ικανοποιητικά επίπεδα με maximum System-CPU temps 39-51oC.

Τώρα τρέχω και το Memtest για κάμποσες ώρες και δεν έχει βγάλει error ακόμα τουλάχιστον....

Οι μνήμες RAM είναι σε 1:1 με timings 3-3-3-8. Αν και σκέφτομαι να τις αλλάξω με άλλες καλύτερες. :unsure: :unsure: Αυτές έχω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554104.

Ποιες μνήμες προτείνετε να αγοράσω???

Να συνεχίσω με 1:1 ή να αρχίσω να παίζω με διαρέτες ή ακόμα και με τα timings???

Το θεικό το άφησα για το τέλος.

Προσπάθησα να ανεβάσω λίγο τους χρονισμούς της κάρτας γραφικών ( Sapphire ATiRadeon XP1950 AGP 512 MB) μέσω του ATI catalyst. Οι stock χρονισμοί είναι πυρήνα 580ΜHz και μνήμης 700Mhz.

Επέλεξα να ανέβω περίπου 5-10 Mhz σε πυρήνα και μνήμη και τότε άρχισαν να παίζουν-αναβοσβήνουν τα χρώματα της οθόνης και ξαναεπανέφερα τους χρόνους στους αρχικούς.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που έχεις δεν φημίζεται για overclock.. Είναι πολύ δυνατή και τσιταρισμένη από τη μάνα της... Ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες... Οπότε άστη... Έτσι και αλλιώς ο επεξεργαστής σε κρατάει πίσω... Αν είχες π.χ. core 2 duo θα είχες πολύ πιο μεγάλο αποτέλεσμα... Μια χαρά είσαι και έτσι τώρα όμως, μην ξοδεύεσαι προς το παρών....

’σε προσωρινά εκέι τα timings και ανέβασε και άλλο το fsb... Και άφησέ το 1:1....

Δες μέχρι πύ φτάνει..... Νομίζω μέχρι 3,5 μπορείς να πας...

Επίσης τρέξε το 3d mark 06 σκέτο, χωρίς να τρέχει κάτι άλλο από πίσω... Θα βγάλεις μεγαλύτερο αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 09:51]

Η κάρτα που έχεις δεν φημίζεται για overclock.. Είναι πολύ δυνατή και τσιταρισμένη από τη μάνα της... Ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες... Οπότε άστη...

Έχω μια απορία όμως ....

Αρχικές ρυθμίσεις είχε πυρήνα 580Μhz και μνήμης περίπου700Mhz

Όμως όπως φαίνεται εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510575 έχει

Engine Clock 580Mhz και Memory Clock 1400 Mhz .

Τι παίζει εδώ???

Και αν πάρω θα πάρω αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=920622&tab=specs

Θα δω.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά είναι... Το 1400 είναι 2x700, επειδή είναι DDR, double data rate... Μην το πειράξεις....

Δεν χρειάζεται να πάρεις μνήμες, δεν θα δεις διαφορά... Εκτός αν μπορείς να πουλήσεις αυτές που έχεις... Τσάμπα λεφτά θα δώσεις.... Με τόσα λεφτά καλύτερα να πάρεις έναν Prescott όσο πιο δυνατό γίνεται, μεταχειρησμένο ή καινούριο.... Θα έχεις αύξηση στην απόδοση γιατί ο Prescott έχει μεγαλύτερη cache... Είναι καλύτερη αγορά από νέες μνήμες....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 12:40]

Σωστά είναι... Το 1400 είναι 2x700, επειδή είναι DDR, double data rate... Μην το πειράξεις....

Δεν χρειάζεται να πάρεις μνήμες, δεν θα δεις διαφορά... Εκτός αν μπορείς να πουλήσεις αυτές που έχεις... Τσάμπα λεφτά θα δώσεις.... Με τόσα λεφτά καλύτερα να πάρεις έναν Prescott όσο πιο δυνατό γίνεται, μεταχειρησμένο ή καινούριο.... Θα έχεις αύξηση στην απόδοση γιατί ο Prescott έχει μεγαλύτερη cache... Είναι καλύτερη αγορά από νέες μνήμες....

Ωχ ρε γαμώτο! Το έβαλα να κάνει automatic test για το βέλτιστο σημείο και ανέβηκε αρκετά.

Ίσως για αυτό είχα τις παρενέργειες.Δεν πιστεύω να το ξέσκισα....

Kαι τώρα κάποια σημαντικά πράγματα που μου προέκυψαν στην πορεία.

1) Δεν είχα lock το AGP/PCI και είχε ανεβεί αρκετά. (κακώς).

Όταν που λέτε πήγα να παίξω Call of Duty2 (μεγάλη πόρωση) online έπαθα το εξής:

Εκεί που έπαιζα πυροβολούσα και σκότωνα έσκασε δίπλα μια χειροβομβίδα και.....

με πέταξε έξω από το παιχνίδι . Στα Windows. Λέω τυχαίο ήταν. Έλα μου ντε που δεν ήταν. Το τέσταρα αρκετές φορές και κάθε φορά τα ίδια. Και τότε αποφάσισα ως εκ θαύματος -και ας είχα διαβάσει πριν τον οδηγό για overclocking- να κάνω Lock την AGP/PCI σε χαμηλότερες συχνότητες. Και bingo παίζω χωρίς πρόβλημα σε ανάλυση 1320Χ768 -85Ηz με Anisotropic και AAX4.

2) Παρατήρησα το εξής απίστευτο. Στην ίδια συχνότητα (3360Mhz, με FSB=240) όταν απενεργοποίησα το HyperThreding έγραψα μεγαλύτερο σκορ στο 3DMark.(4119).

Ενώ όταν στα ακριβώς ίδια settings το έκανα enable από το BIOS έγραψα (3850).

Γιατί αυτό?? Είναι normal?? Όλοι οι άλλοι στο συγκριτικό που είμασταν κοντά στο score το είχαν ενεργοποιημένο.

Τελικά μέχρι στιγμής κατάφερα να φτάσω στα 3.5 GHz- FSB=251 όπου SuperPi έτρεξα κανονικά, 2 Prime95 έγραψαν torture χιλιόμετρα και το 3dmARK με αντάμειψε με 4200points.

Τώρα έχω αφήσει τα 2 Dimm 512mB σε Dual Channel σε 1:1 και 3-3-3-8.

Θερμοκρασίες case-CPU idle είναι 36-43 ενώ σε full load έιναι 43-52.

Bus speed 1002 Mhz και DDR=501Mhz.

Vcore=1.55,Vddr=2.75.

’ντε να δούμε τι θα φτιάξουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τις μνήμες τις κάρτας σε stock, πριν τις κάψεις....

Δες αν ανεβαίνει λίγο ακόμα το σύστημά σου.... Μια χαρά είναι πάντως... Έκανες επιτυχή υπερχρονισμό.... Well done... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 06:14]

Κατέβασε τις μνήμες τις κάρτας σε stock, πριν τις κάψεις....

Δες αν ανεβαίνει λίγο ακόμα το σύστημά σου.... Μια χαρά είναι πάντως... Έκανες επιτυχή υπερχρονισμό.... Well done... :T:

Thanks anthis

Τις μνήμες τις κάρτας τις έχω ήδη επαναφέρει στις stock ρυθμίσεις αμέσως όταν είδα τα flash στην οθόνη μου να τρεμοπαίζουν. Thank god.

Όταν ανέβασα το FSB στο 260 τότε με έκοψε το Super Pi. Μπορεί και λόγω των μνημών RAM

που έχω.

Γιατί ήμουν ο μοναδικός με το HyperThreading απενεργοποιημένο στο συγκριτικό του 3DMark??

Όταν το ενεργοποιώ καταποντίζομαι στο score.

Πήρα πολλές και χρησιμότατες πληροφορίες από το site για το PC και το overclocking ειδικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Για το Hyper Threading, δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό που λες... Ίσως κάποιος άλλος εδώ στο forum μπορεί να σε βοηθήσει.... Στο 260fsb πιθανότερα να σε κόβουν οι μνήμες, μπορεί όμως και ο επεξεργαστής... Μπορεί να θέλει περισσότερη τ΄ση, την οποία αν δεν έχεις υδρόψυξη καλό είναι να μην δώσεις...

Μάλλον όμως είναι οι μνήμες οι οποίες αν σκεφτείς πάλι ότι είναι DDR πήγαν από 2x200=400

σε 2x260=520 που δεν είναι και λίγο... Υπάρχουν και κάτι μνήμες για υψηλές επιδόσεις DDR

που πάνε 2x300, αλλά μέχρι εκεί θα σε κόψει ο επεξεργαστής μάλλον...

Οπότε κατά τη γνώμη μου ας το ως έχει... Είναι πάρα πολύ καλά... Σκέψουν ότι έχεις καλύτερη επίδοση από τον Pentium 4 3,4Ghz που κοστίζει τρελλά λεφτά!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Χθες, στις 08:15]

Μάλλον όμως είναι οι μνήμες οι οποίες αν σκεφτείς πάλι ότι είναι DDR πήγαν από 2x200=400

σε 2x260=520 που δεν είναι και λίγο... Υπάρχουν και κάτι μνήμες για υψηλές επιδόσεις DDR

που πάνε 2x300, αλλά μέχρι εκεί θα σε κόψει ο επεξεργαστής μάλλον...

:)

Τελικά με έτρωγε δεν μπορούσα.

Πούλησα σε ένα φίλο το 1,5 Gb μνήμες DDR (400Mhz) που είχα για 110 ευρώ και χθές παράγγειλα από την Crucial αυτές http://www.crucial.com/store/partspecs.aspx?imodule=BL2KIT6464L505

Αν δεν το πάρω στο χέρι το PC δεν θα ησυχάσω........:devil: :devil: :devil:

Πλάκα κάνω..

Παίζουν άνετα στα 500Mhz και άντε να δούμε που θα φτάσουμε.:flex: :flex:

Που θα μου πάει θα το τερματίσω το Bus Speed που δίνει η Albatron 1200+..

Link to comment
Share on other sites

Καλή κίνηση... Aπλά αν θεωρήσουμε ότι δεν σε κόβει ο επεξεργαστής, θα πρέπει και οι μνήμες σου να ανεβούν στα 600Mhz... Πρέπει να είναι πολύ super δηλαδή για DDR...

Αυτές πάντως αφού έχουν ονοαστική ταχύτητα 500Mhz θα ανέβουν... Δεν ξέρω πόσο..

Φαίνονται θηριάκια... Καλό deal έκανες.... :T:

Μην ξεχνάς ότι αν ανεβάσεις στα ύψη τον επεξργαστή θα σου χτυπά 70+ βαθμούς και θα θες υδρόψυξη.... Ευκαιρία λοιπόν αν ανεβαίνει να βάλεις υδρόψυξη....

Στα ίδια οδηγήθηκα και εγώ... :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 11:53]

Καλή κίνηση... Aπλά αν θεωρήσουμε ότι δεν σε κόβει ο επεξεργαστής, θα πρέπει και οι μνήμες σου να ανεβούν στα 600Mhz... Πρέπει να είναι πολύ super δηλαδή για DDR...

Αυτές πάντως αφού έχουν ονοαστική ταχύτητα 500Mhz θα ανέβουν... Δεν ξέρω πόσο..

Φαίνονται θηριάκια... Καλό deal έκανες.... :T:

Μην ξεχνάς ότι αν ανεβάσεις στα ύψη τον επεξργαστή θα σου χτυπά 70+ βαθμούς και θα θες υδρόψυξη.... Ευκαιρία λοιπόν αν ανεβαίνει να βάλεις υδρόψυξη....

Στα ίδια οδηγήθηκα και εγώ... :devil:

Αν τολμήσει να με κόψει θα τον κάψω. Θα του δώσω λίγο τάση ακόμα 0.1V και θα παίξει.

Είναι παληκάρι δεν τον φοβάμαι..

Αν πάλι δεν αντέξει θα βρω κανά μετάχειρο από e-bay.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό με όταν ενεργοποιώ το Hyper Threading???

Στην ίδια συχνότητα και τα ίδια settings σε όλα τα modules το

PCmark05 δίνει 4230 (HT Enabled)

PCmark05 δίνει 3840 (ΗΤ disabled)

ενώ

3D mark06 δίνει 3900 (ΗΤ enabled)

3D mark06 δίνει 4200 (ΗΤ disabled)

Γιατί τέτοια ασυμβατότητα στα scores????

Τι παίζει με το Hyper Threading???????

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε ένα χέρι βοηθείας γιατί κόλησα.

Από τη στιγμή που έβαλα τις καινούργιες μνήμες στο σύστημα αντιμετωπίζω μεγάλη αστάθεια και αρκετά reboot όταν προσπαθώ να ανεβάσω συχνότητα.

Οι new είναι αυτές http://www.crucial.com/store/partsp...=BL2KIT6464L505 που όπως αναφέρει και ο κατασκευαστής στα specs είναι PC4000/500 σε timings 2,5-4-4-8 και 2.8V.

Σέταρα και εγώ Vcore=1.625V, Vdimm default(2.55) + 0.3V =2.85 και CPU:DRAM=1:1.

Σε FSB=250 όπου οι μνήμες έπρεπε να παίζουν απροβλημάτιστα στα 500Μhz το σύστημα γίνεται ασταθές, freezάρουν τα Windows, για PCmark 05 ούτε λόγος και bootάρει από μόνο του στην ψύχρα.

Στα 247 ( RAM=494) δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι. Έπρεπε όμως να πηγαίνει άνετα μέχρι τα 500Mhz........!!!

Θερμοκρασίες case και CPU είναι αντίστοιχα 41 και 47 βαθμοί Κελσίου.

’μα δε βάλω FSB 258 τραβάει κατευθείαν restart.

Έχω στείλει e-mail και στο Support Team της Crucial περιγράφοντας την κατάσταση και περιμένω απάντηση.

Το κουλό είναι οτι οι προηγούμενες μνήμες Crucial Series 1Gb που έχω ανεβαίνουν μέχρι τα 520Μhz χωρίς να crashaρει το σύστημα.Με λάθη βέβαια όπως δείχνει το memtest αλλά δεν κρεμάει τουλάχιστον.

Για πείτε καμιά ιδέα.....:boxed: :boxed:

Εδώ έχουμε το CPU-z σε stable κατάσταση

post-6327-1416073062,0917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.