Jump to content



Northwood 2.8GHz S478 overclocking


Dany

Recommended Posts

Γεια σε όλους

Είναι το πρώτο μου post στο forum αυτό και αφού διάβασα όλα τα topic για το overclocking των Northwood θα ήθελα και εγώ μια μικρή βοήθεια.

Πρώτα από όλα να αναφέρω το σύστημα μου:

Intel Northwood 2.8@3.04- 800FSB HT Socket 478

Zalman 9500LED

MotherBoard Albatron PX 865PE Pro(http://www.albatron.com.tw/English/product/mb/pro_detail.asp?rlink=Specification&no=52) Chipset Intel 865PE/ICH5

RAM DDR 2X512MB PC3200/400 Crucial + 2X256MB PC3200 Kingston = 1.5 GB

Κάρτα γραφικών ATI Sapphire X1950Pro AGP-DDR3 512MB

PSU: Thermaltake 550W

Case:ThermalTake Tsunami-Black

Έχω ήδη ανεβάσει ήδη τη CPU (FSB=217) παρατηρώντας τις θερμοκρασίες από ένα program που κατάβασα από το site της Albatron (Dr Speed) και Idle έχω 41-42 οC και όταν το ζορίσω φτάνει 48-50 οC.Δεν έχω πειράξει καθόλου την Vcore.

Η mοbo από οτι δηλώνει τουλάχιστον ο κατασκευαστής Albatron πηγαίνει σε FSB 1200+ by overclocking. ’ρα η mb αντέχει.....!!!!!?????

Στο θέμα μας τώρα. Λόγω του οτι η κάρτα γραφικών μόλις μπήκε στο σύστημα σε αντικατάσταση μιας παλιάς Radeon 9600, πιστεύω οτι η CPU κρατάει πίσω την κάρτα γραφικών σε θέμα απόδοσης.

’ρα αν ισχύει αυτή η σκέψη τι μπορώ να κάνω?

Να συνεχίσω το overclocking για παραπάνω ή να κινηθώ για κάποιο μεταχειρισμένο Prescott??

Αυτά τα ολίγα για αρχή και περιμένω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aν το αντέχει η τσέπη σου..(δεν θα δώσεις και πάρα πολλά)..To καλύτερο που έχεις να κανείς είναι το εξής.

Πουλα CPU-RAM-MOBO-VGA(~400) και πήγαινε

σε κάτι φτηνό C2D πχ Ε4300 Τray(159) +GA-965P-S3(100)+Supertalent 1GB DDR-2 667MHz CL5(69)-Βάζεις άλλη μια αν χρειαστεί +1950 Pro 512 MB(189)=517

Με 117 και άφθονο Ο/C,και καμιά σχέση σε επιδόσεις.Αν παίξεις και με μεταχειρισμένα, ίσως δώσεις και λιγότερα.

Αλλιώς Ο/C όσο πάει με το παρών σου σύστημα.

ΕDIT¨:Eβαλα Λινκ για να μην χαθείς.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 11:19]

Αλλιώς Ο/C όσο πάει με το παρών σου σύστημα.

;)

Το θέμα είναι πόσο αντέχει το παρών σύστημα??

Ανεβάζοντας και πόσο την Vcore θα μπορέσω να ανέβω και άλλο σε ταχύτητα??

Απλώς δεν την έχω πειράξει για να μην πάρω τίποτα στο χέρι!!:woot: :woot:

Link to comment
Share on other sites

Με την ψύξη που έχεςι δεν θα σου δώσει τίποτα στο χέρι... Είσαι οκ...

Ανέβασε τάση σιγά σιγά, αλλά όχι πάνω από +0,2 volt... Γενικά μόλις δεις θερμοκρασίες άνω των 60 σε full load πρέπει να μην ανεβάσεις άλλο....

Πρέπει να δώσεις και στις μνήμες λίγη τάση και να ελαφρύνεις τα timings αν θες να ανέβεις...

Κάνε αυτά, και μετά στείλε αποτελέσματα.. Αν δεν πιάσει τίποτα πάρε έναν prescott 3Ghz αν βρεις μεταχειρισμένο πολύ φτηνά... Αλλιώς φύλα λεφτά για μελλοντική ολική αναβάθμιση σε Conroe...

Link to comment
Share on other sites

Για να τα δώσει το παιδί 400 ευρώ πρέπει να βρεί να σκοτώσει κάποιον...(θύμα κοινώς).Aν το βρεί καλώς...

Το πολύ να τα δώσει καμια 300αρα αλλά νομίζω το θέμα είναι οτι το παιδί θέλει να μείνει με αυτά που έχει , οπότε:

Κατά την γνώμη μου μείνε με αυτά που είσαι και δοκίμασε να πας 3,3-3,4GHz...Ο Prescott τι παραπάνω να σου δώσει;Μην περιμένεις μεγάλες διαφορές απο εκεί που είσαι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 16:04]

Για να τα δώσει το παιδί 400 ευρώ πρέπει να βρεί να σκοτώσει κάποιον...(θύμα κοινώς).Aν το βρεί καλώς...

300αρα?Πάμε καλά βρε παιδιά?Τόσο πολύ υποτιμάτε το Hardware?

CPU:40,MOBO:40,Crucial:85,Kingston:45,Χ1950Pro:170=380

Νομίζω οι τιμές είναι παραπάνω από τίμιες.

Και δεν είπα να τα πουλήσει σε ένα άτομο.

Oλο και περισσότερος κόσμος στήνει κατεβαστηρια,οπότε θα μπορούσε να δώσει επεξεργαστή,CPU,Ram πακέτο,και την VGA ξεχωριστά,σε κάποιον που κάνει αναβάθμιση σε AGP..

Αν έχω κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου Feel free..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Kοιτα δεν είμαστε εδώ για να βγάζουμε προσφορές...

:confused::blink::o

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Αλλά συμφωνώ CPU+MOBO 80 ευρώ αλλά οι μνήμες το πολύ να πιάσουν 100 ευρώ...+140 την VGA...πάμε στα 320...

Οι μνήμες indeed..είναι τσίτα...κανένα 100άρι το κόβω και γώ στην καλύτερη...αλλά μαν την VGA την κατακερμάτησες....έλεος...230 έχει καινούρια

Link to comment
Share on other sites

@obi:Nταξ ναι δεν θα βγάλω εγω την προσφορά.Το σκεπτικό μου είπα.(τι θα έκανα εγω τουλάχιστον,ήμουν και εγώ στην ίδια θέση πριν 1,5 μήνα περίπου,το έκανα και δεν το μετάνιωσα).Επίσης μην ξεχνάς ότι η VGA είναι AGP και δεν έχει 1 μηνά που έχει βγει (220 new).Ένταξη για της μνήμες το παράκανα λιγάκι.

Νομίζω όμως ότι το σκεπτικό μου δεν είναι καθόλου λάθος.:...:

Φιλικά πάντα..;)

Link to comment
Share on other sites

H x1950pro είναι πλέον φτηνή και όλοι την αγοράζουν καινούρια για 150+ ευρώ... Δεν αξίζει να αλλάξει το σύστημά του... Και ούτε Prescott να πάρει...

Ας υπερχρονίσει λοιπόν ανεβάζωντας τάσεις και πιθανότατα θα πετύχει αυτό που θέλει...

Έτσι και αλλιώς, πόσο βγάζει στο 3d mark 06 με stock χρονισμούς? Σίγουρα πάνω από 5000, ακόμα και να τον κρατάει πίσω το υπόλοιπο σύστημα... Οπότε τι το ψάχνει? Είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ... Απλά λέω ότι δεν αξίζει να μπει σε όλο αυτόν τον κόπο...Πες ότι πουλά την κάρτα και όλα τα άλλα και παίρνει μνήμες και επεξεργαστή conroe.... ’ντε να πάρει και μια φτηνή μητρική... Τέλος τα λεφτά μετά, άσε που θα έχει μπει και μέσα.... Και μετά ποια κάρτα θα βάλει? On board?

Θα πάει να πάρει μια πολύ φτηνή και δεν θα πιάνει ούτε 2000 στο 3d mark 06... Καλά είναι τώρα... Αρκεί να μας πει πόσο πιάνει...

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχήν παίδες Thanks για το άμεσο ενδιαφέρον.

Το βασικό είναι οτι θέλω να πορευτώ με τον επεξεργαστή που έχω και την Mobo που πιστεύω οτι με το συγκεκριμένο Chipset της Intel i865 έχει μεγάλες δυνατότητες o/c.

Δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες πώλησης-αγοράς.

Σε κανά χρόνο θα πάω για ολική καλή αλλαγή PC.

H Albatron δίνει FSB=1200+. Εντάξει δεν τα πιάνω με αυτόν τον Northwoodακο αλλά πιστεύω οτι αξίζει να προσπαθήσω.

Παρακάτω παραθέτω CPU-z με την τωρινή ρύθμιση που έχω. (Temp CPU 42oC, Vcore=1.47). To SPi δίνει το 1Μ σε 0.46s.

Στο PCMark που έτρεξα έχω κάποιο πρόβλημα και δεν μου βγάζει system score.

:blink: :blink: :blink: :blink:

cpuz.txt

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου βγάζει score δεν είναι σταθερό το σύστημα... Το τροφοδοτικό που έχεις είναι οκ για τη δουλειά που το χρειάζεσαι, δεν θα σε κόψει... Δώσε τάση και ας ελπίσουμε να μην σε κόψουν οι μνήμες... Χαλάρωσε λίγο τα timings και θα ανέβουν... 3d mark 06 βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 13:30]

Με την ψύξη που έχεςι δεν θα σου δώσει τίποτα στο χέρι... Είσαι οκ...

Ανέβασε τάση σιγά σιγά, αλλά όχι πάνω από +0,2 volt... Γενικά μόλις δεις θερμοκρασίες άνω των 60 σε full load πρέπει να μην ανεβάσεις άλλο....

Πρέπει να δώσεις και στις μνήμες λίγη τάση και να ελαφρύνεις τα timings αν θες να ανέβεις...

Κάνε αυτά, και μετά στείλε αποτελέσματα.. Αν δεν πιάσει τίποτα πάρε έναν prescott 3Ghz αν βρεις μεταχειρισμένο πολύ φτηνά... Αλλιώς φύλα λεφτά για μελλοντική ολική αναβάθμιση σε Conroe...

Vcore στα 1.47Volt είναι σε λογικά επίπεδα??

Στο θέμα των μνημών κολάω! Δεν ξέρω πως πρέπει να πειράξω τα timings στις μνήμες!

Υπάρχει κάποιος κανόνας για τα timings στις μνήμες?

Ανέβασα FSB=225 @3.15 Ghz και το Spi έδειξε 0.51s-1Μ . Χειρότερα δηλαδή. Είναι θέμα timings ή τάσης μνημών???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα κατέβασα και έτρεξα το 3DMark 06.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παρακάτω στοιχεία:

FSB=217 3.033Mhz

RAM 1:1 3-3-3-8

CPU temp Idle :43 oC

SYS Temp :35 oC

Vcore=1.55V (την ανέβασα κατά 0.1V από 1.47 που ήταν πριν περίπου)

Στα +12,-12 έχω 11.92-11.87V.

Έδειξε το SuperPi=0.46s για 1Μ

To memtest δεν έβγαλε λάθος για 100%.

Και το Mark έβγαλε σκορ 3683.

Τι προτείνετε τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά χαμηλό για την κάρτα που έχεις.... Προσπάθησε να ανεβάσεις άλλο λίγο τον επεξεργαστή... Καλές θερμοκρασίες έχεις, οπότε αν δεν ανεβαίνει δώσε τάση περισσότερο...

Ακόμα και έτσι πάντως είναι αξιοπρεπές στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 05:33]

Αρκετά χαμηλό για την κάρτα που έχεις.... Προσπάθησε να ανεβάσεις άλλο λίγο τον επεξεργαστή... Καλές θερμοκρασίες έχεις, οπότε αν δεν ανεβαίνει δώσε τάση περισσότερο...

Ακόμα και έτσι πάντως είναι αξιοπρεπές στα παιχνίδια.

Vcore είναι στα 1.54 περίπου. Πόσο να δώσω ακόμα??

Γιατί το έβγαλε τόσο χαμηλό Score άραγε??

Προκειμένου να ανέβω σε FSB να παίξω με τους διαιρέτες της μνήμης ή να τους αφήσω στο 1:1 ?? Τι προτείνεις?

Να δώσω τάση και στις μνήμες??

Κατά τη διάρκεια του 3DMark οι θερμοκρασίες από MBM5 ήταν SYS-CPU=43-52oC σταθερές!!!!

Μια χαρά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Drivers Chipset έχεις βάλλει?

Τάση στης μνήμες πόσο εχεις?

Γενικά όσο ποιο σφιχτά είναι τα timing τόσο καλύτερα.Το ιδανικό είναι 2-2-2-5.

Επίσης δοκίμασε να παίξεις με διαίρετες,μπορεί να ανέβεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.