Jump to content


πως 8α γινει το κατεβαστηρι τελειως α8ορυβο!S.o.S


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

λοιπον εχω σεταρει ενα ΡΙΙΙ για να γινει το κατεβαστηρακι μου

ειναι ενα ΡΙΙΙ @ 600 ή 500 δεν ξερω κιολας μιας και δεν εχει σημασια

το κουτακι ειναι fanless και μονο το τροφοδοτικο που εχει εναν 12αρη βγαζει αερα εξω απο το κουτι.η καρτα γραφικων δεν εχει φανακι (πρεπει να ειναι μια ΤΝΤ)

το προβλημα ειναι το ανεμηστηρακι της ψυκτρας του επεξεργαστη,μιλαμε για 370 socket,το οποιο ειναι ειναι 5αρι (5cm και το μηκος της ψυκτρουλας ειναι 5 cm) και κανει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φασαρια και προφανως 8ελω να εξαλειψω αυτον τον ενοχλητικο 8ορυβο.

η μια λυση που εχω σκεφτει μεχρι τωρα ειναι να βαλω εναν 6αρη ανεμηστηρα,οπως αυτον εδω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804028

ο οποιος κατα τα λεγομενα παραγει 21db

η δευτερη ειναι (υπο την προυπο8εση οτι βιδωνει ο 6αρης πανω στην ψυκτρα) να παρω εναν ανταπτορα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804143

και να βαλω εναν 8αρη μιας και 8α ειναι σιγουρα πιο ευκολο να βρω α8ορυβο 8αρη (με χαμηλο cfm)

ψυκτρα για σοκετ 370 φυσικα και δεν βρηκα και ουτε περιμενα να βρω

υπαρχει καμια αλλη ιδεα-λυση-πατεντα για να απαλαγω απο αυτον τον ενοχλητικο 8ορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λιγάκι λαδάκι στον ανεμιστήρα (στα ζωτικά του όργανα..:D),να ησυχάσει λιγάκι..:p

Οι λύσεις που αναφέρεις ποιο πάνω δεν είναι άσχημες,απλά ίσως χρειαστεί να κανείς κάποια μόντα.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

για πα8ητικο το σκεφτηκα αλλα δεν το δοκιμασα

τον ανεμηστηρα ομως πως 8α τον στερεωσω για να τον βαλω να φυσαει?

@GV

αν ειναι να ησυχασει λιγο δεν μας κανει πιστεψε με...κανει παρα πολυ φασαρια...

Link to comment
Share on other sites

ναι προφανως,απλα δεν με καταλαβες.δεν εχω καπου να στερεωσω τα tire up ..

η μητρικη ειναι mini ATX και το layout της πολυ χαλια και δεν μπορω να σκεφτω καποιον τροπο αν στερεωσω εναν ανεμηστηρα...

κατι ακομα.τι 8ερμοκρασιες εχουν αυτοι οι ΡΙΙΙ?idle/load?

το μονο που 8α τρεχει σε αυτο το μηχανακι 8α ειναι torrent clients και antivirus,τπτ αλλο

και κατι λιγο OT

ενα partition 6-7 giga ειναι αρκετο για windows/antivirus?γιατι εχω εναν 60αρη δισκο και 8ελω να εξοικονομησω οσο το δυνατον περισσοτερο χωρο :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

η δευτερη ειναι (υπο την προυπο8εση οτι βιδωνει ο 6αρης πανω στην ψυκτρα) να παρω εναν ανταπτορα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804143

και να βαλω εναν 8αρη μιας και 8α ειναι σιγουρα πιο ευκολο να βρω α8ορυβο 8αρη (με χαμηλο cfm)

εγω αυτο θα εκανα...

κοτσαρεις και εναν AKASA AMBER και εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

@dark

το σκεφτηκα και γω αυτο απλα δεν εχω καποιο μεγαλουτσικο κουτακι :p

εχω ομως ενα ξυλινο κουτι απο κρασια το οποιο σκεφτομαι μολις βρω χρονο να κατσω και να τροποποιησω και να τα βαλλω εκει μεσα.να ανοιξω 2-3 τρυπες και να βαλλω 12αρηδες στα 5ή7v και τελος.κατα το Πασχα ομως αυτα

προς το παρον 8ελω να τελειωνω οσο πιο γρηγορα γινεται

δεν ξερω αν ειναι συμβατο το 370 με το Α (462) αλλα τα δοντακια γυρω απο το σοκετ ειναι διαφορετικα,τουλαχιστον στην μητρικη που εγω εχω στα χερια μου.

το σοκετ Α εχει απο 3 δοντακια σε κα8ε πλευρα ή 3 απο τη μια και 1 απο την αλλη

η μητρικη που εχω εγω εχει απο 2 και αυτα οχι παραλληλα μεταξυ τους.ενδεχομενως ομως και να τεριαζει γιατι τα δοντακια δεν ειναι παραλληλα μεταξυ τους.

υπαρχει καποιος που να ξερει επ'αυτου να το διασταυρωσουμε?

εναλλακτικα 8α κοιταξω αν μπορεσω με tire up να περασω καποιον 12αρη ή 8αρη

Link to comment
Share on other sites

CrazyAnt, μια τέτοια πατέντα έχω κάνει εγώ για τον ανεμιστήρα του PIII (άλλα είναι Slot A).

Όπως είδα στις φώτος, "δέσε" ένα καλώδιο από αυτά που "περισσεύουν" από το τροφοδοτικό,

με το καλώδιο τροφοδοσία του exhaust ανεμιστήρα.

Αυτό, λογικά θα διασχίζει διαγώνια το χώρο κάτω ακριβώς από το ανεμιστήρα του τροφοδοτικού.

Επάνω σ'αυτό το καλώδιο λοιπόν, πιάσε έναν 8άρη και κέντραρέ τον πάνω στην ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κεντρικα δοντακια ειμαι αρκετα σιγουρος οτι ειναι ιδια. Οποτε απλα θες μια ψυκτρα 462 που να μην ειναι τεραστια για να χωραει στη mobo που λογικα δε θα εχει πολυ χωρο, και να πιανει με clips στα μεσαια δοντακια μονο.

Για τη στηριξη του ανεμιστηρα, εγω κανω το εξης: Καλώδιο χαλκινο μονοκλωνο 2.5mm2 ("δυομισαρι") που χρησιμοποιειται σε ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις. Μαζι εμ τη μονωση περναει ακριβως απο τις τρυπες για βιδες του ανεμιστηρα, και ειναι αρκετα στιβαρο ωστε να το δεσεις σε καποιο βολικο σημειο του κουτιου και να κραταει τον ανεμιστηρα.

Προσοχη, μιλαω για καλωδιο ΜΕ ΜΟΝΩΣΗ, οχι γυμνο και κανεις κανενα βραχυκυκλωμα. Εγω μια εποχη το ειχα διαμορφωσει ετσι ωστε να κουμπωνει συρταρωτα πανω στη VGA για παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Dr.Gonzo

η πατεντα αυτη δεν νομιζω να ειναι στα8ερη,γιατι ετσι επι της ουσιας η βαση στηρηξης του ανεμηστηρα ειναι "αιωρουμενη"

@μορφεας

νομιζω οτι καταλαβα τι λες αλλα ειχα κατα νου αυτο που ειπε και ο Dellman.να περασω δλδ tire up απο τις τρυπες του ανεμηστηρα και απο τα κλιπακια (την δεστρα δλδ) της ψυκτρας,εκει που κουμπωνουν πανω στο σοκετ.

8α κατσω να το δοκιμασω και 8α σας πω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 'εχω στον P3 μου μία νορμάλ ψύχτρα από Athlon XP, χωρίς ανεμηστήρα, με το κλίπ από μια ψύχτρα για P3...ειναι μια χαρά και παντελώς αθόρυβο.

Mάλλον μπορείς να βάλεις και μια Artic για XP αν κόψεις λίγο το κλιπάκι της...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και πρωτα απο ολα τα αλλα να τον βαλεις να δουλεψει σε 5 ή 7 Volts να δεις διαφορα στον ηχο και να ελεγξεις θερμοκρασιες.

Τουλαχιστον σε ενα pc μου αυτο εχω κανει και απο 12 τον εχω στα 7 και η διαφορα στον ηχο ειναι τεραστια και η διαφορα στις θερμοκρασιες ελαχιστες.

Η βαλε αν πιανουν τα χερια σου εναν ροοστατη στον ανεμιστηρα και ρυθμισε της στροφες του ανεμιστηρα στα επιθυμητα επιπεδα θορυβου.

Παντα εχε ανοιχτο το speedfan να ελεχγεις τι κανεις και τι αποτελεσματα εχεις

Link to comment
Share on other sites

τελικα κοτσαρα εναν 12αρη απλα αργησα να ποσταρω γιατι προεκυψαν κατι τρεχαματα.

οπως 8α φανει απο τις φωτογραφειες ο ανεμηστηρας απο την κατω μερια συγκρατειται απο την "κοτσιδα" για το 20-24πινο και στην δεξια πανω γωνια εχω περασει ενα tire up για να κραταει κοντρα,το οποιο δενει στο κουτι πανω και πιο συγκεκριμενα στην πλατη του,στο υψος απο οπου ξεκινανε τα καλωδια μεσα απο το τροφοδοτικο (αυτο δεν φαινεται).επισης για να τεντωσω την "κοτσιδα" απο το 20-24πινο,την τραβηξα λιγακι με ενα tire up ακομα στο υψος του πρωτου optical drive και τσιτωσε.

dsc00029js0.th.jpg

dsc00030dz4.th.jpg

πως σας φαινεται?με κατι crash test :tomato: που εκανα φανηκε να ειναι ακλονητος στη 8εση του,απλα εβαλα και τα tire up για να ειμαι σιγουρος.

ευχαριστω ολα τα παιδια για τις ιδεες τους και οποιος εχει καμια αλλη ιδεα feel free to say it :D

edit:

πλεον το μοναδικο πραγμα που ακουγεται μεσα στο κουτι ειναι ο σκληρος δισκος :p .κανει ενα σπαστικο υψισυχνο 8ορυβο αλλα δεν βαριεσαι.μεχρι να κλαταρει καλα ειναι εκει :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.