Jump to content



Oικιακο δικτυο με... dial up


ramolimento

Recommended Posts

Mεχρι προτινος ειχα ενα broadband δικτυο με modem/router/switch και δυο pc αναμεσα στα οποια υπηρχε επικοινωνια και διαμοιρασμος του adsl internet.

Tωρα ομως δεν εχω adsl γιατι ειμαι σε φαση αναμονης ενεργοποιησης απο καποια εταιρια. Εχω μονο dial up. Πως μπορω τωρα να δικτυωσω 2 pc με αυτη τη συνδεση?

Να δινω ιντερνετ και στα 2 pc και να μεταφερω αρχεια απ το ενα στο αλλο?

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Για το δικτυο μεταξυ των πισι ειτε τα συνδεεις απευθειας μεταξυ τους ή αφηνεις το ρουτερ απο την dsl, δεν υπαρχει προβλημα.

Για ιντερνετ ο απλουστερος τροπος ειναι να βαλεις το μοντεμ στο ενα πισι και να κανεις διαμοιρασμο της συνδεσης μεσω win.

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως τα συνδεω απευθειας μεταξυ τους? Το router το εχω βγαλει προ πολλου και ειναι σε καποια κουτα...

Εννοειται οτι εχω στο ενα pc (αυτο με το οποιο τωρα γραφω) ενα pci dial-up fax/modem. To θεμα ειναι ΠΩΣ θα κανω το διαμοιρασμα της συνδεσης μεσω win, οπως μου λες. Το αλλο pc θα χρειαστει dial up modem?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μπορείς να ενεργοποιήσεις στο pc που έχει το modem την κοινόχρηστη σύνδεση και όταν είναι συνδεδεμένο να δίνει ίντερνετ και στο άλλο. Τη μεταξύ τους σύνδεση μπορείς να την κάνεις είτε με cross καλώδιο είτε να τα ρίξεις και τα δύο με κανονικό καλώδιο σε switch/router/hub.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μπορείς να ενεργοποιήσεις στο pc που έχει το modem την κοινόχρηστη σύνδεση και όταν είναι συνδεδεμένο να δίνει ίντερνετ και στο άλλο
Στο pc που εχω το modem φυσικα την εχω ενεργοποιημενη, οπως ειπα απο αυτο γραφω τωρα. Το πως θα δωσω συνδεση στο αλλο ειναι το ζητουμενο.
Τη μεταξύ τους σύνδεση μπορείς να την κάνεις είτε με cross καλώδιο είτε να τα ρίξεις και τα δύο με κανονικό καλώδιο σε switch/router/hub.
Εχω crossover καλωδιο και το συνδεω φανταζομαι μεσω ethernet...και μετα? (δεν εννοεις straight ethernet καλωδιο, φανταζομαι). Τι εννοεις "κανονικο καλωδιο? Τα switch/router οπως ειπα τα εχω καταχωνιασμενα σε κουτες εδω και 3 μηνες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

Στο pc που εχω το modem φυσικα την εχω ενεργοποιημενη, οπως ειπα απο αυτο γραφω τωρα. Το πως θα δωσω συνδεση στο αλλο ειναι το ζητουμενο.

Όχι μπορείς να ενεργοποιήσεις στο pc που έχει το modem την κοινόχρηστη σύνδεση και όταν είναι συνδεδεμένο να δίνει ίντερνετ και στο άλλο

Αρχική απάντηση από ramolimento

Εχω crossover καλωδιο και το συνδεω φανταζομαι μεσω ethernet...και μετα? (δεν εννοεις straight ethernet καλωδιο, φανταζομαι). Τι εννοεις "κανονικο καλωδιο? Τα switch/router οπως ειπα τα εχω καταχωνιασμενα σε κουτες εδω και 3 μηνες...

Κανονικό εννοώ το straight. Αν έχεις ενεργοποιήσει το internet connection sharing τότε συνδέοντας το δεύτερο pc στο πρώτο θα παίρνει και το δεύτερο. ’φησε το μόνο να πάρει αυτόματα ρυθμίσεις για να μην τα μπερδέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι θα μπορω μεσω του crossover να βλεπω το ενα pc μεσα απο το αλλο και να ανταλλασω αρχεια?

Να μοιρασω το νετ της dialup δε με ενδιαφερει τελικα, αφου η χρεωση παει με την ωρα, μπορω ομως να χρησιμοποιω το δευτερο pc για τηλεοραση-παρακολουθηση divX ταινιων(ειδικα αφου το συνδεσα με την LCD μου).

Λοιπον, συνδεσα το crossover στα ethernet των 2 υπολογιστων. Τωρα?....:)

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεις την ιδια διαδικασια με οταν τους ειχες συνδεσει με το ρουτερ, βαζεις ιδιο workgroup, ρυθμιζεις ip κτλ

Εναν αρκετα αναλυτικο οδηγο στα Ελληνικα μπορεις να βρεις εδω

Link to comment
Share on other sites

Ok, εδωσα στο ενα pc 192.168.01 και στο αλλο 192.168.0.2 και ετσι τωρα μεσω κοινοχρηστων φακελων μπορω να μεταφερω αρχεια. Για μεταφορα αρχειου 1.5G θελει 3-4' (πολλα δεν ειναι? με το straight ethernet της adsl θελεις λιγοτερα?) Μεσω remote βλεπω το ενα pc μεσα απ το αλλο, οπως και πριν.

Γιατι χρειαζεται οπωσδηποτε να εχω ορισει password για να μπω απ το ενα στο αλλο?

Κατι που ποτε δε καταλαβα: Γιατι οταν παρακολουθεις βιντεο απ το pc2-client μεσω του pc1 η κινηση ειναι σπαστη?

Μπορω να ειμαι και στο νετ συνδεδεμενος και ταυτοχρονα συνδεδεμενο με αλλο pc ε? Με την adsl αυτο δε γινοταν γιατι ηταν πιασμενη η ethernet θυρα απ το crossover!

Και μια πολυ σημαντικη ερωτηση για να εκκινει το δευτερο pc χωρις να χρειαζεται πληκτρολογιο (μονο το ποντικι ειναι αρκετο για να δεις ταινια): Ακομα κι αν δεν ορισεις καποιο user password εισοδου, το παραθυρακι θα σου βγει πριν την εισοδο στα windows και θα πρεπει να πατησεις ENTER. Πως γινεται να μην εμφανιζεται αυτο το παραθυρακι και να μπαινεις κατευθειαν?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η σύνδεση σου φίλε μου μεταξύ των δύο pc είναι 100mbps. Δηλαδή η κάρτα δικτύου που έχει το κάθε pcάκι σου είναι Fast Ethernet (10/100). Τώρα για τα σπασίματα στο βίντεο οφείλεται το bandwidth του δικτύου σου και φυσικά η ποιότητα του βίντεο που κάνεις streaming. Μια καλή λύση είναι να πάρεις κάρτες δικτύου gigabit(10/100/1000Mbps) ώστε να αυξήσεις το bandwidth του δικτύου σου ή να προσπαθήσεις να μειώσεις την ποιότητα του βίντεο που κάνεις streaming στο δίκτυο σου.

Όσο για το δεύτερο η λύση είναι πολύ απλή...

’νοιξε ένα cmd πληκτρολόγησε control userpasswords2 πάτα enter και θα σου εμφανιστεί ένα παραθυράκι με τους λογαριασμούς που υπάρχουν στον υπολογιστή σου και τον τρόπο που κάνουν όλοι οι χρήστες login. Διάλεξε να μη χρειάζεται να πληκτρολογείς τίποτα και ποιος χρήστης θα μπαίνει αυτόματα μετά το boot.

;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η σύνδεση σου φίλε μου μεταξύ των δύο pc είναι 100mbps. Δηλαδή η κάρτα δικτύου που έχει το κάθε pcάκι σου είναι Fast Ethernet (10/100).

Ναι, 100mbps ειναι. Τοσο δεν ειναι και με το straigh ethernet καλωδιο?

Με ασυρματο ποσο θα ειναι?

Τώρα για τα σπασίματα στο βίντεο οφείλεται το bandwidth του δικτύου σου και φυσικά η ποιότητα του βίντεο που κάνεις streaming. Μια καλή λύση είναι να πάρεις κάρτες δικτύου gigabit(10/100/1000Mbps) ώστε να αυξήσεις το bandwidth του δικτύου σου ή να προσπαθήσεις να μειώσεις την ποιότητα του βίντεο που κάνεις streaming στο δίκτυο σου.

Δεν με καταλαβες μαλλον, δε μιλαω για bandwidth ή για streaming, μιλαω για απλη αναπαραγωγη ηδη υπαρχοντος video στο σκληρο.

’νοιξε ένα cmd πληκτρολόγησε control userpasswords2 πάτα enter και θα σου εμφανιστεί ένα παραθυράκι με τους λογαριασμούς που υπάρχουν στον υπολογιστή σου και τον τρόπο που κάνουν όλοι οι χρήστες login. Διάλεξε να μη χρειάζεται να πληκτρολογείς τίποτα και ποιος χρήστης θα μπαίνει αυτόματα μετά το boot.

Koιταξε, ΔΕΝ υπαρχουν αλλοι χρηστες. Ωστοσο το παραθυρακι βγαινει και περιμενει.

Παντως τελικα δε με απασχολει αυτο το θεμα διοτι για να κανεις remote απ το ενα pc στο αλλο, δηλ. για να μπω μεσα απ το ενα στο αλλο, πρεπει να υπαρχει user pass (Eκτος αν μπορει αυτο να παρακαμφθει, αν ξερει κανεις...)

Link to comment
Share on other sites

3-4' για 1,5GB ισοδυναμεί με 50-70Mbps που είναι καλή ταχύτητα για το windows file sharing (too much overhead...)

Σύνδεση υπολογιστών με cross καλώδιο είναι η πιο γρήγορη από οποιαδήποτε άλλη τοπολογία.

Το ασύρματο δεν μπορεί να συναγωνιστεί το σύρμα.

Η κίνηση στο traffic monitor είναι σπαστή, δηλαδή με peaks, γιατί ο player που χρησιμοποιείς διαβάζει με αυτόν τον τρόπο το αρχείο που παίζει. Αν το έπαιζες από τον ίδιο το δίσκο του pc που το έβλεπες και είχες κάποιο γράφημα των αναγνώσεων στο δίσκο τότε θα έβλεπες κάτι αντίστοιχο.

Τέλος για remote desktop είναι κενό ασφάλειας να μην υπάρχει password και δε γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Για ιντερνετ ο απλουστερος τροπος ειναι να βαλεις το μοντεμ στο ενα πισι και να κανεις διαμοιρασμο της συνδεσης μεσω win.

@

Όχι μπορείς να ενεργοποιήσεις στο pc που έχει το modem την κοινόχρηστη σύνδεση και όταν είναι συνδεδεμένο να δίνει ίντερνετ και στο άλλο.

Mπορειτε να μου πειτε πως θα γινει αυτο? Δοκιμαζω αλλα το δευτερο pc δεν εχει ιντερνετ. Μηπως πρεπει να κανω καποια extra ρυθμιση? 'Η μηπως επειδη δεν εχει καν pstn καρτα?

Και μια ακομα ερωτηση, τι διαφορα εχει η καρτα 10/100 απο την 10/100/1000Mbps ? Ονομαστικά δεν ειναι αυτα τα νουμερα? Παιζουν πουθενα ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Πας στη σύνδεση του pstn και στις ιδιότητές της βρίσκεις την καρτέλα που λέει να ενεργοποιήσεις την "κοινόχρηστη σύνδεση" ή "internet connection sharing".

Η 10/100 διαφέρει από την 10/100/1000 στο ότι η δεύτερη μπορεί να πιάσει gigabit ταχύτητα αν το δίκτυο που συνδέεται το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πας στη σύνδεση του pstn και στις ιδιότητές της βρίσκεις την καρτέλα που λέει να ενεργοποιήσεις την "κοινόχρηστη σύνδεση" ή "internet connection sharing".

Πηγα και εψαξα ολες τις ρυθμισεις αλλα πουθενα δε βρηκα τετοια επιλογη.

Η 10/100 διαφέρει από την 10/100/1000 στο ότι η δεύτερη μπορεί να πιάσει gigabit ταχύτητα αν το δίκτυο που συνδέεται το υποστηρίζει.

Tωρα μιλας για το LAN oικιακο εσωτερικο δικτυο ή για το εξωτερικο ιντερνετ? Αν μιλας για το δευτερο, το περισσοτερο που εχει ακουστει ως τωρα ειναι 20Mbps απο vivodi (4 Mbps δινουν η tellas και η 4thnet) ενω στην 10/100 αναφερεται 100Mbps οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

Πηγα και εψαξα ολες τις ρυθμισεις αλλα πουθενα δε βρηκα τετοια επιλογη.

Κοίτα το help των windows τότε.

Αρχική απάντηση από ramolimento

Tωρα μιλας για το LAN oικιακο εσωτερικο δικτυο ή για το εξωτερικο ιντερνετ? Αν μιλας για το δευτερο, το περισσοτερο που εχει ακουστει ως τωρα ειναι 20Mbps απο vivodi (4 Mbps δινουν η tellas και η 4thnet) ενω στην 10/100 αναφερεται 100Mbps οποτε...

Το εσωτερικό βέβαια, είναι η ταχύτητα της κάρτας δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.