Jump to content


πως προστατευόμαστε?...


kbilly13

Recommended Posts

Δεν πρόκειται να γίνει κάτι. Οι πωλήσεις είναι και θα παραμείνουν (; ) απλά ένα κομμάτι του thelab. Καμμία ενέργεια δε θα γίνει από μέρους μας. Αν θέλετε να να προχωρήσετε σε αγοραπωλησία, κάντε το σταυρό σας (ή όποιο άλλο θρησκευτικό σύμβολο σας εκφράζει) και προχωρήστε.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα μιλησω προσωπικα και πιστευω οτι το παληκαρι που εκανε το ποστ εχει δικιο γιατι αν καποιος την πατησει θα μπορεσει να ενημερωσει και τα αλλα παιδια ετσι ωστε να ξερει τι παιζεται με τον συγκεκριμενο χρηστη,αλλα βεβαια τον τελευταιο λογο τον εχει το Δ.Σ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:44]

να μπορει ο δημιουργος της αγγελιας να κανει αλλαγες οι οποιες θα φερουν την αγγελια και ψηλα στην χρονολογικη καταταξη στο υποφορουμ

θελουμε κατι τετοιο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι απλό. Όταν το Χ κατάστημα σου στέλνει ένα προιόν ως καινούργιο και το παραλάβεις ελαττωματικό, το επιστρέφεις και πέρνεις καινούργιο. Πολλές φορές όμως, ναι μεν το προιόν φεύγει καινούργιο από το κατάστημα, αλλά για τον Α ή τον Β λόγο (κακομεταχείριση ας πούμε απο διανομείς) φτάνει στον παραλήπτη χαλασμένο.

Δεν είναι άδικο να βγω δημόσια και να τα "σούρω" σε κάποιον χωρίς ο άνθρωπος να φταίει σε τίποτα;

Προσωπικά μου έτυχε να στείλω ένα DVD επιτραπέζιο στην Ρόδο στο οποίο πριν το πακετάρω έβλεπα σε επανάληψη τον αγώνα Πορτογαλία Ελλάδα (1-2). Ε! μόλις έφτασε με παίρνει το παλικάρι και μου λέει δεν δουλεύει (ούτε καν άνοιγε). Τα βρήκαμε πολιτισμένα και τελείωσε.

Δεν μπορείς να είσαι απόλυτος για τίποτα!

EDIT: (αφού είδα το περιστατικό)

Καλό είναι να γίνεται συμφωνία για το ποιος από τους δύο θα αναλαμβάνει το RMA ενός χαλασμένου υλικού, όταν βέβαια είναι εντός εγγύησης. Αν συνέβαινε αυτό δεν θα τραβιόσασταν τώρα. Και νομίζω πως είναι καλύτερο να το αναλαμβάνει ο νέος αγοραστής διότι απλά η διαδικασία της αποστολής στον πρώτο κάτοχο κτλ επιβραδύνει ακόμα περισσότερο την όποια αντικατάσταση.

Αλλά επαναλαμβάνω είναι θέμα καθαρά των εμπλεκομένων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 05:53]

θελουμε κατι τετοιο;

εγω ειμαι αντιθετος στο να γινει αυτο,εβαλες την αγγελια σου την ειδαν οσοι πραγματικα ενδιαφερονται και τελος...

σε αλλα φορουμ που συμβαινει αυτο απλα εχω εδω και καιρο παψει να κοιταω καν τις αγγελιες επειδη το θεωρω αστειο να πεφτουν quotes toυ τυπου "υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες" +"φιλε εχω 50 ευρο τι παιρνω? " κλπ κλπ

μια αγγελια και ενα quote απο τον δημιουργο ειναι αρκετα,αλλιως θα γινουμε "τατιανες"

γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz

εγω ειμαι αντιθετος στο να γινει αυτο,εβαλες την αγγελια σου την ειδαν οσοι πραγματικα ενδιαφερονται και τελος...

Η πρόταση που έγινε ανέφερε οτι Posts θα γίνονται μόνο από τον πωλητή, όχι από άλλους. Οπότε αυτομάτως ακυρώνεται αυτό που λες.

Με το υπάρχον σύστημα των αγγελιών, κάποιος γράφει μια αγγελία, αν δε πουληθεί σε μια εβδομάδα, μπορεί να την ανεβάσει χρονολογικά μόνο μια φορά. Αν πάλι δεν πουληθεί? Ή θα την αφήσει να θαφτεί ή θα ξαναφτιάξει άλλη μια ίδια ξανά και ξανά. Αυτό δε νομίζω οτι είναι καλό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 14:13]

Η πρόταση που έγινε ανέφερε οτι Posts θα γίνονται μόνο από τον πωλητή, όχι από άλλους. Οπότε αυτομάτως ακυρώνεται αυτό που λες.

ναι παρερμηνευσα εχεις δικιο.

παραυτα το γεγονος οτι δεν πουλιεται κατι εντος μιας εβδομαδας ,και εν συνεχεια 2, σε ενα τοσο μεγαλο φορουμ νομιζω οτι αρκει σαν επιχειρημα για να μην αλλαξει κατι στο υπαρχον καθεστος.το να ανασυρουμε διαρκως μια "νεκρη" αγγελια δεν νομιζω να ειναι το ζητουμενο.το θεμα ειναι οι αγγελιες να ειναι προσιτες και να "φευγουν" σε ευλογο χρονικο διαστημα.

με αλλα λογια καλο το παζαρεμα αλλα ας γινεται off the table aka pm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz

το θεμα ειναι οι αγγελιες να ειναι προσιτες και να "φευγουν" σε ευλογο χρονικο διαστημα.

με αλλα λογια καλο το παζαρεμα αλλα ας γινεται off the table aka pm

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν το κανονίζει κανένα σύστημα αγγελιών. Πολλές φορές έδωσα hardware μετά από 3-4 μήνες γιατί τότε χρειάστηκε κάποιος αυτά που έδινα. Όλοι θέλουν να δινουν γρήγορα αυτό που πυλάνε, αλλά δεν είναι στο χέρι τους.

Το ζητούμενο για μένα είναι το σύστημα των αγγελιών να γίνει πιο εύχρηστο, να διευκολύνει τους πωλητές και φυσικά να αποφεύγευται το "σπαμάρισμα" με πολλές ίδιες αγγελίες.

Με το υπάρχον σύστημα, δε νομίζω οτι αυτό συμβαίνει.

Και για να αποφευχθούν συνχόμενα ups κλπ θα μπορούσε -ίσως- να μπει κάποιο χρονικό οριο στην συχνότητα ανανέωσης της αγγελίας. Πχ, ο πωλητής να μην μπορεί να κάνει όσα Post θέλει για να ανεβάζει την αγγελία του αλλά όχι συχνότερα από -ας πούμε- 2 ή 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι? δεν θα ηθελα να βλεπω τις ιδιες αγγελιες με μειωση 1% (λεμε τωρα αλλα καπου εκει θα παιζει) καθε δυο τρεις μερες να μοστραρουν πρωτες;)

αυτο που θα με ικανοποιουσσε σαν υποφηφιο αγοραστη θα ηταν να βλεπω μια σοβαρη μειωση της τιμης εντος μιας εβδομαδας ας πουμε απο την αρχικη αγγελια.

επειδη το προβλημα ειναι καθαρα πρακτικο ετσι θα πρεπει να το προσεγγισουμε.

απο την πλευρα του πωλητη θα με βολευε αυτο που λες αλλα και παλι σου λεω δεν ειναι το ζητουμενο για μενα.

εχεις hardware που θες να φυγει αμμεσα? πουλα το φθηνα.

θες να το πουλησεις με το μεγιστο δυνατο κερδος?πουλα οριακα φθηνα αλλα να ξερεις οτι οι πιθανοτητες σου ειναι λιγες...

η περιπτωση που ανεφερες για hardware που αγοραστηκε μετα απο 4 μηνες ειναι ειλικρινα εξαιρεση και δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο να αλλαξει ενα υγειες κατ εμε συστημα για το 2% των περιπτωσεων.

να συμπληρωσω λεγοντας οτι το υπαρχον συστημα εχει ακομα ενα πλεονεκτημα,ξερεις οτι εχοντας μονο ενα quote δεσμευεσαι απο την αρχικη τιμη που θετεις,με αλλα λογια δεν εμπαιζεις τον υποψηφιο αγοραστη ξεκινοντας απο τα αστρα για να προσγειωθεις στην πραγματικοτητα.η προταση σας θα δωσει λαβες σε "πονηρους" κατι που φανταζομαι γνωριζει η ΔΟ του λαμπη και για αυτο προφανως δεν εχει επελθει αλλαγη στο συστημα τοσο καιρο.

ps:προφανως και μιλαω για τριτους ετσι,επιθετα και καταστασεις ουδεμια σχεση φερουν με τα εμπλεκομενα στην κουβεντα ατομα(disclaimer) :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.