Jump to content



την πάτησα - προσέξτε και σεις


kbilly13

Recommended Posts

Mεταφέρω το θέμα εδώ για να σας πω πως την πάτησα και να έχετε και εσείς το νου σας...

Aγγελία του "panos2k" : gigabyte 6600 pci-e

Ήθελα μια κάρτα για το 2ο pc (128bit, αθόρυβη(σημειώστε το) και να μπορώ να βλέπω καμμιά ταινία με purevideo)

Mου έκανε, είχε και καλή παθητική ψύκτρα κανονίζουμε τιμή, συνάντηση όλα καλά

Αν και τα πρώτα σημάδια ήταν μια κάρτα τελείως χύμα σε ένα σακουλάκι χωρίς τίποτα λέμε - ήταν και βράδυ δεν την "εξέτασα" κιόλας...

Την ανοίγω την άλλη μέρα μέρα να την βάλω και βλέπω μια κάρτα μέσα στην μπίχλα (δεν ντράπηκε να την πουλήσει έτσι?) και με οξειδωμένα τα "ποδαράκια" στα Mosfets.. ας πάει στην ευχή λέω.. να δουλεύει καλά τουλάχιστον...

με το που έβαλα windows και άρχισα να ανοίγω παράθυρα ... να΄τα μας... τριζόνια και τζιτζίκια :D και ενίοτε σφυρίγματα :D :whistling με την παραμικρή κίνηση, scrolling, "σύρσιμο" παραθύρων - που να δείτε σφύριγμα όταν ξεκινούσε το 3dmark (με έπιασαν τα γέλια! τι είναι αυτό?)

Ρε λέω μήπως φταίει το motherboard ή το τροφοδοτικό? Την βάζω στο "καλό" σύστημα και έκανε ακριβώς τα ίδια

Η κάρτα default εννοείται και δεν μιλάω ότι έπρεπε να βάλεις δίπλα το αυτί σου για να "την ακούσεις" - ήταν αισθητό και ενοχλητικότατο από μίλια μακριά...

Ενημερώνω τον φίλο μας και εδώ αρχίζουν τα καλά...

"Έλεγξε το τροφοδοτικό, το overclocking, τη μητρική" ... :D και κάτι τέτοια...

Επιμένω... "όχι δεν κάνει τίποτα η κάρτα" ...

ρε μεγάλε έλα εδώ σπίτι που την έχω να δεις (ακούσεις) και μόνος σου..

"όχι δεν κάνει τίποτα"! και αν κάνει, τρέξε στην Infoquest να την τσεκάρουν!... σαν να μου έλεγε βγάλε εσύ το φίδι από την τρύπα.. τώρα την πήρες (την πάτησες δηλαδή)

Να τρέξω εγώ για την μούφα του, χωρίς χαρτιά χωρίς τίποτα και να φάω τη ζωή μου με τηλεφωνήματα και πήγαινε-έλα, και χωρίς χαρτιά χωρίς τίποτα...

Μετά άρχισε να μου το παίζει σοφός και έμπειρος και τεχνικός....

Και μου είπε στο τέλος "αν δεν σου αρέσει βάλε να την πουλήσεις 40 ευρώ"! Απίστευτος?

Δεν καταλάβαινε από λόγια, οπότε όταν με έφερε στο αμήν, του έριξα κάτι λίγα Κινέζικα και ησύχασα λίγο

Για του λόγου το αληθές και επειδή θα βγεί και ο ίδιος μάλλον για αντίλογο, η κάρτα είναι στη διάθεση του οποιουδήποτε... ή μπορεί κάποιος που αμφιβάλλει να έρθει σπίτι μου (και καφεδάκι έχω...), και να μου πει αν θα την κράταγε κανείς έτσι όπως είναι και έτσι όπως ακούγεται.. αυτή δεν είναι κάρτα, είναι βόμβα έτοιμη να εκραγεί

Και σίγουρα θα το ήξερε πριν την πουλήσει εκτός αν είναι και στραβός και κουφός... μόνο έτσι εξηγείται

Έχω κάνει τόσες και τόσες συναλλαγές με μεταχειρισμένα και πρώτη φορά μου τυχαίνει τέτοιο προιον και τέτοια αντιμετώπιση

Αν το προιον είναι προβληματικό δεν το πουλάμε, ή λέμε στον άλλον πάρτο και αν δεν σου κάνει ή σου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα φέρτο πίσω.. έτσι έχω μάθει.

Τι είμαστε? μαγαζί που θέλει απλά να πουλήσει-ξεφορτωθεί?

εντάξει, αν έχει τόσο πολύ ανάγκη τα 45 ευρώ πάω πάσο - ας μου το έλεγε και ας κράταγε και την κάρτα

Αν ακούει, ευχαρίστως του την δίνω πίσω να την ξαναπουλήσει και ας κρατήσει και τα χρήματα - εγώ ούτως ή άλλως θα την πετάξω

Προτείνω να αποφύγετε αυτόν τον χρήστη αν ξαναβάλει αγγελία

EDIT:

Όποιος θέλει ας ποστάρει σε αυτό το thread για ανάλογα περιστατικά και για τον χρήστη που δεν φέρθηκε σωστά στη συναλλαγή ή που πούλησε "σκάρτο πράγμα"

Noμίζω θα είναι καλό για όλους...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λυπηρό να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά, εγώ δεν ξέρω ούτε εσένα ούτε το παλικάρι για να επιβεβαιώσω του λόγου το αληθές (χωρίς παρεξήγηση έτσι?) αλλά δεν μου δίνεις την εντύπωση ότι θα έλεγες ψέματα...

Τέσπα τουλάχιστον δεν είσαι χαμένος και κάνα μεγάλο ποσό αλλά είναι το γαμώτο που σε πειράζει και είναι απόλυτα κατανοητό...

Είχα και εγώ μια δυσάρεστη εξέλιξη σε μια αγορά που έκανα και θα ήθελα να την μοιραστώ με τους συμφορουμήτες έτσι ώστε να έχουν υπόψη τους...

Επειδή και εγώ όπως και πολοί από εδώ κάνω αρκετά συχνά αγορές σε ηλεκτρονικά, και ένα μεγάλο ποσοστό από αυτές είναι από ebay, ακούστε πως την πάτησα...

Εδώ και καιρό μου είχε κολήσει να πάρω ένα ibm keyboard, μιλάμε μου είχε γίνει έμονη ιδέα, και δεν έβρισκα πουθενά...

Βρήκα λοιπόν ένα τύπο στο ebay.de που το πούλαγε σε καλή τιμή(10 ευρώ) εδώ κάνει κάνα 40άρι, αλλά δεν δεχόταν paypal...

Του στέλνω μύνημα και του λέω ότι το θέλω αλλά δεν μπορώ να το πάρω μέσω τραπέζης γιατί για να του στείλω χρήματα η τράπεζα θέλει 27 ευρώ οπότε αν θέλει με paypal έχει καλώς...

Μου λέει ναι, αλλά να του πληρώσω την προμήθεια του paypal συν τα μεταφορικά, συμφώνησα και δέχτηνα να γίνει η συναλαγή εκτός ebay γιατί στην auction που είχε στήσει το paypal δεν υπήρχε σαν πληρωμή...

Τον πλήρωσα 20 ευρώ, έχουν περάσει 30 ημέρες και τίποτα, αυτός λέει ότι το έστειλε, εγώ δεν το πήρα ποτέ και μάλλον ούτε πρόκειτε...

Μπορώ να του κάνω ιστορία επειδή η πληρωμή έγινε μέσω paypal αλλά για 20 ευρά δεν αξίζει τον κόπο...

Για αυτό παιδάκια, όταν θέλουμε να πάρουμε κάτι πάντα μέσω ebay...

Δεν με πειράζει τα 20 ευρώ που έχασα, αλλά με έχει τσατίσει που ενώ εγώ του ξηγήθηκα εντάξει αυτός με έφαγε, και δεν έχω και το keyboard!!!

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ τον ξέρω, ούτε έχω προηγούμενα, ούτε κανένα λόγο να χαλιέμαι... μια φθηνή αξιοπρεπή καρτούλα ήθελα που να δουλεύει σωστά και να μην τρέχω

Αλλά από τη στιγμή που λέω ότι έχει πρόβλημα και μου κάνει αυτό και αυτό, έλα σπίτι ρε μεγάλε pano2k να δεις αν έχω δίκιο και αν ναι, πάρτην πίσω και τελείωνε, και άσε τις θεωρίες

Εγώ αν ήμουν "καθαρός" δεν θα δεχόμουνα με τίποτα τέτοιο διασυρμό, ή θα πήγαινα να το εξακριβώσω επιτόπου, και αν όντως ήταν έτσι, θα την έπαιρνα πίσω και θα έληγε το θέμα όμορφα και ήσυχα και με τουμπεκί κιόλας και με συγνώμη... μην γίνω και ρεζίλι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απαντώ όχι για κανέναν άλλον λόγω, αλλά επειδή δεν αναφέρθηκαν τα βασικά:

1) Ο Βασίλης πήρε μια κάρτα που δούλευε στο pc μου μέχρι την μέρα που του την πούλησα, άψογα, δεν είχα παρατηρήσει κανένα πρόβλημα (κανένα θόρυβο).

2) Η κάρτα έχει εγγύηση μέχρι 5-2008 από Infoquest.

3) Η κάρτα ούτε restart κάνει, ούτε κολλάει το pc, ούτε artifacts έχει (λειτουργεί κανονικά).

Όταν βάζεις μια αγγελία 50 Ευρώ, σε παζαρεύουν στα 45 Ευρώ, πουλάς την κάρτα, η κάρτα δουλεύει μια χαρά και έχει και εγγύηση, και μετά από 4 μέρες αρχίζουν οι δηλώσεις:

«είσαι γύφτος», «είσαι αλήτης», «είσαι απατεώνας» και άλλα που δεν μπορώ να αναφέρω.. και ξεφτιλίζουν πρώτο από όλους αυτόν που τα αναφέρει.

Τι πρέπει να κάνεις να ξαναπάς να δώσεις πίσω τα λεφτά και να πάρεις πίσω την κάρτα, που μόνος του επέλεξε να αγοράσει;

Αν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα θα τον καλύψει η εγγύηση.

Αλλά επαναλαμβάνω η κάρτα δουλεύει, τώρα για τα «τζιτζίκια» από όλους σας έχουν περάσει πολλές κάρτες γραφικών, δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε ακούσει τζιτζίκια, πάντως εγώ δεν τα έχω ακούσει.. (και στην τελική αν τα είχα ακούσει, θα χρησιμοποιούσα την κάρτα στο pc μου για τόσο καιρό; )

Τα συμπεράσματα δικά σας

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω προβλημα καποτε με καποιες αγγελιες και ειχα ανοιξει το "αγγελιες μπαχαλο"

για οσους ηθελαν να ποσταρουν αναλογες περιπτωσεις

εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=31994&perpage=20&highlight=%EC%F0%E1%F7%E1%EB%EF&pagenumber=1

κανε και καμια αναζητηση βρε billy αγορι μου:hehe:

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχήν δεν σε είπα αλήτη, πρόσεχε τι λες... χειρότερα είπα :p

Επιμένεις ε? τα αυτιά σου τα καθαρίζεις καθόλου ή τα έχεις όπως είχες και την κάρτα με "βουτυράκι" πάνω?

Για τα οξειδωμένα mosfets είπες τίποτα?

Α, και να πάω Infoquest να τους πω ξέρετε βρήκα μια κάρτα στο δρόμο χύμα είναι δεν έχω χαρτιά, μήπως μπορείτε να μου την αλλάξετε γιατί έχει πρόβλημα? "Ευχαρίστως κύριε, περιμένετε μισό λεπτάκι..." - ρε δε γμομαστε λεω γω?

Για πιο παζάρι λες? σου είπα ΑΝ μπορείς να τη δώσεις 45 γιατί με 60 βρήκα GT - μην την έδινες αν δεν γούσταρες δεν σε πιέσαμε κιόλας.

Ακούτε? Η κάρτα δεν κάνει restart ούτε κολλάει το pc... τέλεια λοιπόν τι ασχολούμαι?

Δεν έχει καμμία σημασία το ΠΩΣ δουλεύει.. λεπτομέρειες...

Και γιατί ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ότι δεν κάνει τίποτα?! θα με βγάλεις τρελλό? σου είπα έλα να δεις και ο ίδιος αν έχω δίκιο, και έκανες την πάπια - γιατί το αποφεύγεις ρε μάγκα αφού έχεις δίκιο και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα? Μόνο μου λες πήγαινε την για rma - ε βέβαια! γιατί να τρέχεις εσύ? ας την φορτώσω σε κανα κορόιδο να βγάλει αυτός το φίδι από την τρύπα

Ήρθαν κάτι φίλοι στο σπίτι και γελάγαμε όλοι μαζί - "ελάτε να δείτε πως παίζει μουσική μια κάρτα που πήρα"...

Θα μου πεις χαλάλι, σιγά τα λεφτά θα την έχω εδώ για να γελάμε με τους φίλους μου

Που έχεις το καραθράσος να πας να βγείς και από πάνω... που λες στον άλλον να τρέχει για εγγυήσεις μόλις την αγόρασε και να μπλέξει και να μείνει και χωρίς Pc και γω δεν ξέρω για πόσο καιρό.. δεν ντρέπεσαι?

Eδώ μέσα δεν ξαναπουλάς τίποτα - στη χρυσή ευκαιρία να βάζεις τις αγγελίες σου (αν δεν σε κυνηγήσουν και αυτοί)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Γνώμη μου?Panos2k να πας να πάρεις τη κάρτα να την κάνεις rma και να δώσεις μετά τη καινούργια στον billy. Ωραία και απλά.

Ακριβώς, έτσι έχω κάνει σε παρόμοια περίπτωση, έστειλα δίσκο Maxtor 160GB που δούλευε άψογα, με τα χαρτιά του και όλα, σε χρήστη ο οποίος μου ανέφερε 4 μέρες αφού τον έλαβε, ότι ήταν προβληματικός. Τον πήρα πίσω - Infoshop - σε 2 μέρες καινούριος σφραγισμένος δίσκος στο παλικάρι. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ ο Βασίλης αλλάζει 10 κάρτες άμα λάχει τη βδομάδα και ας χάσει και 145 ευρώ στην πορεία. Για να μιλάει έτσι κάπου στράβωσε πολύ το κλίμα. Ρε συ Πάνο στο φινάλε δώστου τα χαρτιά της μαμημένης κάρτας και μοιράστε τα τηλέφωνα και τις μετακινήσεις στην ΙνφοΚουέστ. Τι θα πάει να τους πει χωρίς χαρτιά? Για σας είμαι ο μαμιάς σας , αλλάξτε μου την κάρτα?Έχεις ακούσει τόσο καλά λόγια για την εξυπηρέτηση της ίνφο?

Η αλήθεια είναι ότι έχω αγοράσει και από εδώ μέσα και από αλλού μητρικές που ήρθαν νεκρές αλλά η εξήγηση από την αρχή ήταν ξεκάθαρη. Φίλε μου πάρε την απόδειξη,μου ήρθε από RMA και δεν έχω πώς να τη δοκιμάσω. ΤΗ θες? Πάρτην . Και μετά έτρεχα εγώ . Αλλά τουλάστιχον ήταν συζητημένα και ήμουν καλυμμένος.

Με κάνει πραγματικά το συγκεκριμένο γεγονός να μην παίρνω τίποτα χωρίς τα χαρτιά του.

(ΥΓ γιατί να μην είμαι από τη μια μεριά όταν ένας λέει στο Βασίλη "τσέκαρε το τροφοδοτικό σου , τον υπερχρονισμό σου,ρε Βασίλη μεμτεστ έτρεξες?)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία κι εγώ πούλησα κάτι μνήμες......Ο άνθρωπος που τις πήρε είχε πρόβλημα στα default.......Μου τις έφερε πίσω, τις έστειλα ΕΞΩ για RMA με ΔΙΚΑ μου έξοδα και ήρθαν ΟΚ......Τις έδωσα στο παλικάρι...... :)

Νομίζω ότι αυτός είναι ο ΣΩΣΤΟΣ τρόπος ΚΑΙ όχι ο τρόπος: "βγάλε τώρα εσύ το φίδι απ'την τρύπα"...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.