Jump to content



Φυσιολογικές θερμοκρασίες


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, όπως θα δείτε στην υπογραφή μου για την σχετική σύνθεση του pc, ενας core 2 duo 6400 με 2 gb ram και 550 watt τροφοδοτικό, σε τί θερμοκρασίες πρέπει να δουλεύει φυσιολογικά? Με το everest είδα πως ειμαι κάπου στους 28 βαθμούς ο κάθε πυρήνας και 32 η μητρική. Ποιά ειναι τα φυσιολογικά όρια και πως αλλίως κάνουμε monitoring θερμοκρασιών (εκτός απο bios).

Σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

28 βαθμούς μάλλον θα εννοείς για idle. Το cpu το έχεις στα default ή έχεις κάνει o/c?

Μπορείς να δοκιμάσεις κανένα orthos για να δεις σε τι θερμοκρασίες θα φτάσει, διότι εκεί θα φανεί εάν έχεις προβλήματα με την θερμοκρασία. Για monitoring κατέβασε το Core Temp.

PS: Μάλλον σε λάθος κατηγορία έχεις βάλει το thread

Link to comment
Share on other sites

28 βαθμοι με τη μαμα ψυχτρα μου φαίνεται πολυ λιγο!Ισως οι ενδειξεις να μην ειναι σωστες!

Το προγραμματακι της Asus τι σου δειχνει!

Οπως και αν εχει οι χαμηλες θερμοκρασιες δε θα επρεπε να σε προβληματιζουν παρα μονο οι ψηλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι γινεται με αυτο το coretemp!!

Μολις το κατεβασα και οι θερμοκρασιες που μου λεει ειναι 6-7 βαθμους απο αυτες που δειχνει το βιος και δυστυχως μου πεταει μπλε οθονες μολις ξεκινησει :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Σε έναν φίλο μου που έχει τον 6300 χωρίς να έχει υποστεί overclock ο επεξεργαστής λειτουργεί σε 23 βαθμούς με μαμά ψύκτρα και σε idle ούτε καν γυρνάει το ανεμηστηράκι απο την ψύκτρα.;)

Ωραία!Τώρα πατείστε και το κουμπί εκκίνησης του υπολογιστή(power on) να δούμε τι θερμοκρασίες πιάνει.:alien:

Link to comment
Share on other sites

23 βαθμοι και σου φαινεται φυσιολογικο και μαλιστα με το fan στο auto???

Αλλοι με υδροψυξη και δεν κατεβαινουν τοσο!

Μαλλον θα ειναι λαθος η ενδειξη εκτος και αν εχει βαλει εξωτερικο θερμομετρο οποτε το ξανασυζηταμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Σε έναν φίλο μου που έχει τον 6300 χωρίς να έχει υποστεί overclock ο επεξεργαστής λειτουργεί σε 23 βαθμούς με μαμά ψύκτρα και σε idle ούτε καν γυρνάει το ανεμηστηράκι απο την ψύκτρα.;)

Tο ιδιο πραγμα ειχα παρατηρησει και εγω σε συνθεση ενος φιλου μου.

C2D το μηχανημα σε coolermaster praetorian case. Δε θυμαμαι αν ηταν 6300, 6400 ή 6600 αλλα ειχε καλες θερμοκρασιες και το ανεμιστηρακι το μαμισιο ηταν κλειστο την περισσοτερη ωρα, μονο οταν επαιζε κανα game ή οταν ανοιγε καμια βαρεια εφαρμογη ξεκινουσε.

Ειχα μεινει μ@λ@κας...:crazy: :drool: :drool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

ειλικρινά δεν γυρνάει το ανεμηστήρι μόνο όταν ανοίγει μια εφαρμογή ή παιχνίδι. 1,86 τρέχει ο 6300 με 65 nm το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό να έχει τόσο χαμηλή θερμοκρασία.

Απλή σκέψη θέλει για να καταλάβεις ότι κάτι κάνεις λάθος στο συλλογισμό σου.Τι θερμοκρασία δωματίου έχεις?Μόνο αν μου πεις τπτ 0 βαθμούς θα πω ότι έχεις δίκιο.Αν παρόλα αυτά σου φαίνεται φυσιολογικό δε μπορούμε να σου πούμε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

Ο 6300 με ο/c στα 3Ghz έχει 35-37οC σε idle

Παίζοντας Fear για καμια ωρίτσα έδειξε 56-58 οC με θερμοκρασία δωματίου

γύρω στους 18 οC (με μανίσιο cooler).

Aπό που μετράς θερμοκρασίες?Και με τι τάσεις? Στροφές στο φούλ?. Για να δεις πιο σωστή ένδειξη ωστόσο τρέξε το Sp2004 με priority 9. Γενικά μου φαίνονται πάντως αυτές οι θερμοκρασίες πολύ νορμάλ, σε απόλυτα λογικά πλαίσια. Απλά για το αρχείο σε ρωτώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Πήγα σήμερα και το είδα και είχε 26 βαθμούς και το ανεμηστήρι δεν δούλευε. Θερμοκρασία δωματίου ήταν 20 βαθμοί. Πιστεύω αυτά που βλέπω.:getlost:

Και δε σκέφτηκες ποτέ ότι η ένδειξη που βλέπεις είναι λανθασμένη?Σου φαίνεται ποτέ δυνατόν να υπάρχει μόνο διαφορά 6 βαθμών χωρίς να γυρνάει ο ανεμιστήρας?Μη τρελαθούμε τελείως....

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής δεν έχει υποστεί o/c, ούτε η κάρτα γραφικών ούτε τίποτα. Το case έχει 3 ανεμιστήρες και ειναι αρκετά δροσερό, ειναι επίσης τοποθετημένο σε χώρο που αερίζεται. Θα κάνω κάνα video rendering με adobe premiere να δώ αν ανεβάζει θερμοκρασία και θα σας πώ για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.