Jump to content



Φυσιολογικές θερμοκρασίες


oekab1992

Recommended Posts

Το θεμα δεν ειναι να μας πεις τι αποτελεσματα το θεμα ειναι απου τα βλεπεις αυτα και ακτα ποσο αξιοοιστα ειναι!!

Τις περισσοτερες φορες οι ενδειξεις της θερμοκρασιας που δινουν καποια προγραμματα ειναι λανθασμενες!Ακομα και μεσα παο το βιος ειναι πιθανον να παιρνεις λαθος ενδειξεις και ειδικα οταν οι θερμοκρασιες ειναι τοσο χαμηλες οπως μας λες!

Ο ασφαλεστερος και πιο ακριβης τροπος ειναι με εξωτερικο θερμομετρο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Απο το BIOS είδα τις θερμοκρασίες και απο το πρόγραμμα της Gigabyte τόσο έλεγε δεν έχω φαντασιώσεις ρε παιδιά:tomato:

Δε σου είπαμε οτι βλέπεις λάθος αλλά επειδή είχαμε και εμείς gigabyte άνοιξε ένα coretemp να δεις κανά +20 να καταλάβεις ότι κάτι δε πάει καλά.Απλή σκέψη θέλει να καταλάβεις ότι το νούμερο που βλέπεις είναι πέραν για πέραν αφύσικο.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι σταματαει το ανεμηστηρι μη σε φοβιζει αυτο γιατι ειναι επιλογη απο το bios...

Απλως εχει σενσορα η μητρικη να αρχιζει να δουλευει οταν αρχιζει και ανεβαζει θερμοκρασια ο επεξεργαστης..Ψαξε στο bios για την επιλογη αυτη..Ειναι στα fan controlls..τα κανεις disable.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

ok θα του το πω, δεν ειναι δικό μου το PC δεν το έχω ψάξει. ’μα δίνει λανθασμένες ενδείξεις το bios και σταματάει και το ανεμηστηρι τότε είναι και επικύνδυνο αυτο.;)

Aκριβώς όπως το λες.Πρέπει να τα προσέχουμε αυτά. Επίσης, καλό τέστ είναι το τέστ του χεριού. Αλλά καλύτερα να ανοίξει πρώτα το coretemp. Γενικά, idle με το ανεμιστήρι να γυρνάει ελάχιστα πρέπει να είναι κάπου στους 35-40 νορμάλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε 6300/6400 ολα default (266 FSB με C1E (EIST) ενεργοποιημένο) είναι λογική η θερμοκρασία 28 βαθμών IDLE (με δωμάτιο στους 20 και καλό κουτί με ανεμηστήρια). Η τάση της CPU πρέπει να είναι κάπου στα 1.1V αν όχι λιγότερο.

O 6600 (=διπλάσια cache) που έχω (είναι και μπανάνα) με C1E (EIST) ενεργοποιημένο στα 356 MHz (3200Mhz) idle έχει 1.21V και 29-31 (coretemp) σε κάθε πυρήνα και full load (orthos cpu stess) 50-52 με 1.36V

9x356 : h1.jpg

6x356 : h2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 00:19]

Aπό που μετράς θερμοκρασίες?Και με τι τάσεις? Στροφές στο φούλ?. Για να δεις πιο σωστή ένδειξη ωστόσο τρέξε το Sp2004 με priority 9. Γενικά μου φαίνονται πάντως αυτές οι θερμοκρασίες πολύ νορμάλ, σε απόλυτα λογικά πλαίσια. Απλά για το αρχείο σε ρωτώ. :)

Λοιπόν τις θερμοκρασίες τις μετράω με το το core temp. Vcore 1.325v

Τώρα στροφες στο cooler δεν έχω δώσει ή κόψει, είναι στο default...

(Έτρεξα και το Orthos σε priority 7 και απλα οι παραπάνων τιμές ανέβηκαν +2 οC)

Απλα πιστεύω οτι οι τιμές αυτές είναι λόγο χαμηλής θερμοκρασίας δωματίου

και ανοιχτού κουτιού.Θέλω να δω το καλοκαιρι τι θα λέει το PC με

θερμοκρασίες δωματίου 27+ οC

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 15:42]

To C1E (EIST) το έχουμε ενεργοποιημένο σε κατάσταση overclock?

Τα C1E και EIST πρεπει να ειναι κανονικα απενεργοποιημενα σε κατασταση overclock διοτι μειωνουν το Vcore και ετσι προκαλουν ασταθιες, ανεξαρτητα με το ποσο αυξανεις απο μονος σου το vcore

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 -> Τα C1E και EIST πρεπει να ειναι κανονικα απενεργοποιημενα σε κατασταση overclock διοτι μειωνουν το Vcore και ετσι προκαλουν ασταθιες, ανεξαρτητα με το ποσο αυξανεις απο μονος σου το vcore
Δεν έχω δει αστάθειες, μαζι με το vcore ρίχνουν και το multi, και έτσι αντί για 9χ355 (3200Μhz) τρέχει σε 6χ355 = 2130 Μhz. Σε extreme o/c (500 FSB) δεν ξέρω τι γίνεται αλλά μάλλον θέλει απενεργοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ειτε enabled ειτε disabled το eist δεν ριχνει κανενα multi. Aλλα αυτό μπορει να ειναι ένα απο τα χιλιαδες κουλά της ABit:D . Με cpu z το βλέπω. Αν το βλεπω απο κάπου αλλού , πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.