Jump to content



θα αλλαξετε πλατφορμα?


def

Recommended Posts

για να δουμε ποσοι απο σας θα αλλαζατε πλατφορμα αμα το Κ10 ηταν πιο γρηγορο

απο το CORE2,βεβαια για να μην γινει καμια παρεξηγηση μιλαμε παντοτε υποθετικα

+K10

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχα γράψει οτι η επόμενη αναβάθμισή μου θα είναι με Quad-Core και DDR3.

Αυτό μάλλον αργεί γιατί είναι σημαντικός ο παράγοντας κόστος.

Είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε τον Κ10 και φυσικά ένα σύστημα δεν αποτελείται μόνο από τον επξεργαστή. Αυτό που έχει σημασία είναι η όλη πλατφόρμα.

Το να αλλάξεις όλο το PC σου γιατί απλά μια νέα γενιά επεξεργαστών είναι πιο γρήγορη δε μου λέει κάτι. Ο Κ10 θα έρθει, θα δοκιμαστεί και μετά βλέπουμε.

Το να είναι πιο γρήγορος από τον C2D είναι μεν σημαντικό αλλά το θέμα είναι πόσα θα ζητήσει, κατά πόσο η δύναμή του θα αξιοποιείται από το software και φυσικά αν η πλατφόρμα θα είναι σταθερή και αξιόπιστη ωστε να μην βλαστημάμε με τις μητρικές, να μην αλλάζουμε chipset κάθε φορά που ανεβαίνει η ταχύτητα των μνημών, να παίζει καλά με multi-gpu (το Open CrossFire δεν είναι τυχαίο που τώρα το ετοιμάζουν) και ένα σωρό άλλοι παράγοντες που θάβονται κάτω από το βάρος των benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

Intel στον επεξεργαστη,intel στο chipset και αν μπορουσα και για κουτι,και κουτι ιντελ θαπαιρνα...Μια φορα την εκανα τη λαλακια και πηρα μη ιντελ τσιπσετ(βλ υπογραφη) και αρχισαν τα μπλεξιματα...Οσο για τον επεξεργαστη θα επιμεινω κι εγω στην σταθεροτητα,την αξιοπιστια κλπ...κατι προβληματα των Χ2 με τα windows ακουω και........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

Intel στον επεξεργαστη,intel στο chipset και αν μπορουσα και για κουτι,και κουτι ιντελ θαπαιρνα...Μια φορα την εκανα τη λαλακια και πηρα μη ιντελ τσιπσετ(βλ υπογραφη) και αρχισαν τα μπλεξιματα...Οσο για τον επεξεργαστη θα επιμεινω κι εγω στην σταθεροτητα,την αξιοπιστια κλπ...κατι προβληματα των Χ2 με τα windows ακουω και........

Εγώ τους έστειλα e-mail να δω πότε θα βγάλουν αυτοκίνητα, κουζίνες, γυναίκες* και τέτοια. Θέλω να περάσω σε one-brand PC, πλατφόρμα, ζωή γενικώς για λόγους αξιοπιστίας και matching.

’σε που οι AMD καίγονται.

Χωρίς παρεξήγηση, το thread νομίζω είναι λίγο άκυρο, φίλε def, και μου μυρίζει μπαρούτι. Είναι πολλά τα "αν" ακόμη για να μπορεί να εκφράσει κάποιος εμπεριστατωμένη άποψη.

Just my 2 cents.

* Αυτό το "γυναίκες" το άκουσα πρόσφατα σε άλλο thread. Δεν ξέρω τι είναι αλλά ακούγεται καλό, θα πάρω 2-3.

Link to comment
Share on other sites

Ας ειναι πιο γρηγοροι για αρχη, να ανεβαινουν οσο οι c2d, να εχουν quad core σε καλες τιμες και μετα βλεπουμε....Ε, τον σεπτεμβρη με την ελευση της ddr3 και αλλαγη cpu/mobo/ram θα παρω οτι ειναι πιο γρηγορο στα λεφτα που διαθετω οπως κανω παντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Εγώ τους έστειλα e-mail να δω πότε θα βγάλουν αυτοκίνητα, κουζίνες, γυναίκες* και τέτοια. Θέλω να περάσω σε one-brand PC, πλατφόρμα, ζωή γενικώς για λόγους αξιοπιστίας και matching.

’σε που οι AMD καίγονται.

Χωρίς παρεξήγηση, το thread νομίζω είναι λίγο άκυρο, φίλε def, και μου μυρίζει μπαρούτι. Είναι πολλά τα "αν" ακόμη για να μπορεί να εκφράσει κάποιος εμπεριστατωμένη άποψη.

Just my 2 cents.

* Αυτό το "γυναίκες" το άκουσα πρόσφατα σε άλλο thread. Δεν ξέρω τι είναι αλλά ακούγεται καλό, θα πάρω 2-3.

μα δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησεις φιλε μου,οποιος θελει απανταει,και δεν νομιζω οτι μυριζει μπαρουτι:)

Λευτερης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όπως πήρα Χ2 τότε που θεωρούσα ότι ήταν καλύτεροι, τό ίδιο θα κάνω πάλι. Δε βρίσκω το λόγο να είμαι fanboy καμμίας εταιρίας (που δε μου δίνει ποσοστά βεβαίως βεβαίως :innocent: )

Αυτό ακριβώς. Βλέπουμε, κρίνουμε και ότι συμφέρει πέρνουμε ;)

Είχα να πάρω Intel απο Northwood εποχές αλλά τώρα όπως και να το κάνουμε οι c2d υπερέχουν έναντι των αντίστοιχων A64 X2 της AMD. Εάν αλλάξει αυτό στο μέλλον με τους νέους cpu της AMD τότε no problem αλλάζουμε εκ νέου στρατόπεδο :D

Link to comment
Share on other sites

Tα ατομα που κανουν απο 2 ως 6 μηνες αναβαθμισεις ειμαι 90% σιγουρος οτι θα παραταγανε ευκολα τον Core2 τους για να πανε σε K10

Το συγκεκριμενο site αποτελει και αποδειξη σε αυτο

Προσωπικα ειμαι απο τους τυπους που δεν κανουν μεγαλες αναβαθμισεις εαν δεν περασει τουλαχιστον απο 1 ως 3 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 14:05]

Εγώ τους έστειλα e-mail να δω πότε θα βγάλουν αυτοκίνητα, κουζίνες, γυναίκες* και τέτοια. Θέλω να περάσω σε one-brand PC, πλατφόρμα, ζωή γενικώς για λόγους αξιοπιστίας και matching.

’σε που οι AMD καίγονται.

Χωρίς παρεξήγηση, το thread νομίζω είναι λίγο άκυρο, φίλε def, και μου μυρίζει μπαρούτι. Είναι πολλά τα "αν" ακόμη για να μπορεί να εκφράσει κάποιος εμπεριστατωμένη άποψη.

Just my 2 cents.

* Αυτό το "γυναίκες" το άκουσα πρόσφατα σε άλλο thread. Δεν ξέρω τι είναι αλλά ακούγεται καλό, θα πάρω 2-3.

Γυναικες?????Οταν πας να παρεις πες να την περιμενω στην εκκλησια την δικια μου με τη μια!!!!

οσο για τα προβληματα των χ2 με τα windows μαλλον εκφραστηκα λαθος,απλως θελανε κατι παραπανω σε drivers αν αληθευαν 2-3 πραγματα πουχα δει καπου...ναι ειμαι fanboy...(486/66-p3-600-p4-3,2-c2d 6600)

Link to comment
Share on other sites

"για να δουμε ποσοι απο σας θα αλλαζατε πλατηφορμα αμα το Κ10 ηταν πιο γρηγορο"

Εγώ σίγουρα.

Έχω αγοράσει και Cyrix και Duron και Mobile Athlon και ήταν όλα τους εξαιρετικές αγορές, όπως άλλωστε και οι Pentium και Pentium M και Core 2. Πρόβλημα είχα με την VIA της οποίας τα τσιπσετ ήταν πάντα "μεγάλα λόγια να αγαπιόμαστε".

Λυπάμαι τα fanboys είτε λέγονται Intel είτε AMD γιατί αντικαθιστούν την γνώση με το συναίσθημα. Και η εκτίμηση ενός επεξεργαστή είναι θέμα γνώσης και όχι συναισθήματος.

Οπότε η απάντηση είναι ναι, κατευθείαν θα αγόραζα οτιδήποτε προσέφερε μεγαλύτερη ταχύτητα και λιγότερη κατανάλωση για τα ίδια χρήματα και την ίδια αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.