Jump to content



oc 6400


silenc3

Recommended Posts

λοιπον εχουμε και λεμε

6400 χωρις αλλαγμενη ψυκτρα

gigabyte ds4

μνημες supertalent 533 2x512

psu thermaltake480w

και vga 7900gtx

το ερωτημα ειναι εχω το fsb 310 και voltage (core) 1,35

επισης οι μνημες πηγαν 620 θα καουν??????? και το voltage τους 1,8

συνολικα βγαζω 2,479ghz

:jump: :jump: :jump:

ποσο να τα παω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πουμε εμεις ποσο θα το πας...Αλλα η μητρικη σου..Ανεβαζεις και βλεπεις..Ο επεξεργαστης παει..η μητρικη μεχρι τα 400 δεν εχει προβλημα..Οποτε οι μνημες ειναι αυτο που μπορει να σε κοψει..Οταν βλεπεις οτι αρχιζουν τα προβληματα τοτε αρχιζεις και ανεβαζεις ρευμα...Σε καθε σταδιο να ελεγχεις με stability programs.

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο PC μου έχω τις ίδιες μνήμες... Με τάση 2,1 volt 5/5/5/15 έφτασαν 800Mhz....

Όσο τις τσέκαρα σταθερές ήταν, δεν έτρεξα memtest να είμαι σίγουρος... ΕΠίσης έκαιγαν σε τέτοια συχνότητα... Μπορεί να αντέχουν και με χαμηλότερη τάση....

Δοκίμασε να ανέβεις πάντως, με 5/5/5/15 και δώσε τάση αν χρειαστεί, βάλε και ένα memory cooler να είναι κρύες.... 667 πάνε σίγουρα... Ανέβασε λοιπόν να δούμε μέχρι πού πάνε.... Μπορεί στην τελική τελική να μην χρειστείς άλλες μνήμες! Postαρε αποτελέσματα να συγκρίνω και εγώ... Με 2,1volt 5/5/5/15 800Mhz μου έβγαζε ORTHOS μία ώρα μέχρι που το σταμάτησα γιατί ζεστάθηκαν και δεν έχω memory cooler...

Link to comment
Share on other sites

Δες και πες μας την τάση μέσα από το CPU-Z, όχι από το bios.

Οι μνήμες όντως θέλουν περισσότερο, 1,8v είναι η stock τάση των DDR2.

Δοκίμασε τουλάχιστον με 2.0v (+0,2 από το bios της Gigabyte) και τα 5άρια που σου λέει ο anthis.

Επίσης, όλες οι επιλογές στο bios της Gigabyte εμφανίζονται με Ctrl+F1 στο κεντρικό μενού.

Οπότε κάθε φορά που μπαίνεις στο bios για o/c (κι όχι μόνο) -> Ctrl+F1 ;)

bios update έκανες? πρέπει να υπάρχει ήδη το F9/F10 για την DS4.

Πάντως mobo και cpu πρέπει να έχουν σίγουρα τα 3GHz (αν όχι 3,2) δηλαδή 375x8.

Με την DQ6 εγώ ήθελα +0,05 FSB voltage μετά τα 350, +0,1 κοντά στα 400, και τώρα +0,15 για τα 486.

Ξεκίνα από αυτά σιγά-σιγά και πες μας πως πάει. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε όλα αυτά και πες μας... Πάντως πιστεύω ότι με 2,1 θα φτάσουν πάνω από 700...

Ελπίζω και 800... Αν και είναι πολύ για 533, αλλά νομίζω οι superalent έχουν καλά τσιπάκια... Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

σωστος. Οι μνήμες είναι χωρίς ψύκτρες? Αν ναι, βγάλε μια φώτο τα τσιπάκια,

ίσως να βρει κανένας τι είναι, για να ξέρουμε και πόσο ψηλά πάνε.

Αλλιώς.. αν έχει καθόλου info ο Gorrilakos γι' αυτά..! :p

Link to comment
Share on other sites

Έεις δώση παραπάνω τάση στον επεξεργαστή από όσο χρειάζεται... Δώσε 1,35-1,37 και είσαι οκ νομίζω....

Πάρε και coolerάκι για τις μνήμες και δώσε τάση 2,1

Θα ανέβουν

Στο κεντρικό menu του BIOS πάτα Ctrl+F1 μια φορά, και στο M.I.T.

θα σου εμφανίσει επιλογές για τα memory timings... Βάλε manual, και με τη σειρά τα πέντε πρώτα 5/5/5/15.. Τα άλλα άστα auto...

Είδες τελικά που ανεβαίνουν? Απλά στο τέλος τρέξε και ένα memtest να σιγουρευτούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως πολυ ρευμα για τετοια συχνοτητα..

1,40 Το μεγιστο δωσε..

Cooler μπορει να μην χρειαζεται..Ας δει ποσο πανε τα μνημονια..Ας ανεβασει ρευμα μεχρι 2,1..και βλεπει.Αλλα να τρεξει κανενα memtest γιατι στα windows ολα ωραια φενονται :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα μικρο προβληματακι μετα απο το oc το προγραμα της μ/β μου εδειχνε

2,1 ενω το ειχα φτασει 2,9!!λες ενταξει ξεχασα να το σωσω αλλα το cpu z μου λεει

1,6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!γιατι?ποια ειναι η σωστη τιμη??

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι μόνο ότι λέει το BIOS... Εγώ το πρόγραμμα τηςGigabyte το έβγαλα γιατί δεν με βόλευε....

Ψύξη στον επεξεργαστή τι έχεις? Με το cooler άκι οι μνήμες θα ανέβουν λίγο πιο πάνω, οπότε πάρε ένα....

Link to comment
Share on other sites

Ας βρει πρωτα ορια...μην ξοδευεται αδικα..

Αυτο που λες alexander εχει να κανει με επιλογες στο bios που σου ριχνουν τον multiplier σε idle κατασταση..TO EIST Νομιζω ειναι..

Και επισης θα σου προτεινα να κανεις o/c απο bios..Μπορει να ειναι πιο επικυνδινο αλλα ξερεις τι σου γινεται βρε αδερφε και βρισκεις και ορια της mobo ετσι..

Τι version για bios εχεις; Θα σου προτεινα το F5 να βαλεις..Το πιο σταθερο απο ολα.Στη μητρικη μου παντα..Αλλιως βαλε το F6 που το εχουν ολοι..Το F6 δε το ξανα-ακουμπω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.