Jump to content



w/c 4 o/c!no money limits!!!


v.djay!

Recommended Posts

my pc4-3,0Gh(θέλω να τον φτάσω το πολύ 3,8Gh,γιατί τον ιούλιο θα πάρω quad core!!!)2x512-667mh-5-5-5/15\mo-bo:asus p5b-v

Gpu:MSI X1950pro 256mb ddr3(θερμαίνεται πολύ...)+160GB SEAGATE Barracuda(θερμαίνεται εξίσου πολύ)

psu:enermax liberty 500W ? be quiet dark power!(ζαχαρώνω κ' το asus atlas 550W)

case:μάλλον θα πάω se soprano...

ΥΓ:Σκέφτομαι να εγκαταστήσω υδρόψυξη στο

υπάρχων pc κ φυσικά να την κρατησω στο pc ακόμα κ μετά τις αλλαγές..θέλω λοιπόν να μου προτείνετε ένα καλό watercoong(έτοιμο kit ή πρωσοποποιημενη λύση,προτιμώ το δεύτερο)Επίσης θέλω να ξέρω αν η επιλογή case/psu είναι σωστή

Link to comment
Share on other sites

http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_45&products_id=126&osCsid=4f1b978b856b787393d83fb13643d3cf

να πας σε αυτο η αν μπορεις να δοσεις παραπανο ευρο τοτε αντικατεστισε το διπλο ψυγειο με τριπλο την αντλια με μια D5 και θα εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 12:47]

http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_45&products_id=126&osCsid=4f1b978b856b787393d83fb13643d3cf

να πας σε αυτο η αν μπορεις να δοσεις παραπανο ευρο τοτε αντικατεστισε το διπλο ψυγειο με τριπλο την αντλια με μια D5 και θα εισαι αρχοντας

πόσο θα πάει η τιμη με τριπλή αντλία κ λοιπά?+πώς κ δεν μου πρότεινες εξ'ολοκλήρου custom λύση...οι περισότεροι είναι εναντίον ready kit

PS:δεν είδα ακόμα το λινκ που μου παραθέτεις..υπενθιμίζω πώς η υδρόψυξη ΄θέλω να καλύπτει τα εξής:chipset,vga,hard disk +cpu όχι ram

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 12:55]

για τι budjet μιλάμε?Γιατί, υπάρχει περίπτωση να συμφέρει καλύτερα να πάρεις core2 από νερό& με δεδομένο ότι θα πουλήσεις τα παλιά.

totally free money limit έτσι κ αλλιώς είχα σκοπό να πάρω τετραπύρηνο,άλλα έχω βάλει προταιραιότητα μια κορυφαία,άριστη υδρόψυξη,όχι τόσο για υπερχρονισμό αλλά για νορμάλ συνθήκες θερμοκρασίας σε οποιοδήποτε σύστημα+μείωση θορύβου+ψώνιο...πές το ματαιοδοξία,πές το απωθημένο(το προηγούμενο σύστημα ήταν για τον π...ο καβάλα,τρικαβάλα!)

Link to comment
Share on other sites

Koίτα, αν θες κορυφαία υδρόψυξη τότε στην Ελλάδα δε θα βρεις τη λύση που επιθυμείς. Αν αγοράζεις από το εξωτερικό τότε θα μπορέσω να σου πω λύσεις, αλλιώς από Ελλάδα ότι σου είπε ο ’λεξ. Επίσης, θα μπει αυτή μέσα ή έξω από το κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Πως την εννοείς την κορυφαία υδρόψυξη που δεν βρίσκεις στην Ελλάδα;;;

Radiator thermochill PA120.3, block apogee gt&gtx είτε Storm για μερικές περιπτώσεις, είτε fuzion, και αντλία ddc plus είτε D5. Μόνο τις αντλίες βρίσκεις και από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι σχετικά...δεν είμαι ο hipro5:laughing: άμα ήθελα κάτι τόσο κορυφαίο κ δυσεύρεστο σε θέμα υδρόψυξης θα πήγαινα σε freon:jump: η dry ice η άζωτο:p

όντως έτσι όπως το γράφω μπερδεύετσι εύκολα κάποιος θέλω μια υδρόψυξη άριστη κ κορυφαία όσον αφορά ποιότητα κ' αξιοπιστία δεν πρόκειται να δουλέψω σε τρελλές θερμοκρασίες έτσι κ αλλιώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από v.djay!

όλα είναι σχετικά...δεν είμαι ο hipro5:laughing: άμα ήθελα κάτι τόσο κορυφαίο κ δυσεύρεστο σε θέμα υδρόψυξης θα πήγαινα σε freon:jump: η dry ice η άζωτο:p

όντως έτσι όπως το γράφω μπερδεύετσι εύκολα κάποιος θέλω μια υδρόψυξη άριστη κ κορυφαία όσον αφορά ποιότητα κ' αξιοπιστία δεν πρόκειται να δουλέψω σε τρελλές θερμοκρασίες έτσι κ αλλιώς!!!

Κοίτα, θερμοκρασίες αρνητικές είναι άλλη φάση, πρέπει να υπολογίσεις αρκετά άλλα πράγματα(μονώσεις,ΔΕΗ,θόρυβο). Αν θες να πάρεις από Ελλάδα θα βρεις πολύ καλές λύσεις αλλά όχι τις καλύτερες που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

ωραία πές τε μου για τι τιμές μιλάμε(όμως πραγματικά κορυφαία εργαλεία τώρα!)+πάντα για λύσεις εξ'ολοκλήρουcustom κ βλέπουμε μετά πώς τα κάνουμε παραγγελία....εξωτερικό πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από v.djay!

ωραία πές τε μου για τι τιμές μιλάμε(όμως πραγματικά κορυφαία εργαλεία τώρα!)+πάντα για λύσεις εξ'ολοκλήρουcustom κ βλέπουμε μετά πώς τα κάνουμε παραγγελία....εξωτερικό πάντα

Ότι είπα πιο πάνω, καταρχήν για τι επεξεργαστή το θες?Επίσης, θες και για κάρτα γραφικών?

Thermochill PA120.3 ψυγείο ασυζητητί

Αντλία D5(ή με άλλο όνομα mcp655) vario ή την Laing DDC-2 (είτε Mcp355 με άλλο όνομα) αρκεί σε αυτήν να αλλάξεις καπάκι να βάλεις κάτι άλλο όπως της Alphacool ή αυτό που έχω(petrastech). Γενικά από αντλίες θα βρεις άκρη και από Ελλάδα.

Μπλοκ swiftech apogee gt/gtx ή dtek fuzion. Το 2ο έχει μικρότερη αντίσταση, το 1ο ίσως είναι ελάχιστα καλύτερο(μιλάμε για κανά ένα δυό βαθμούς όχι παραπάνω), αν ωστόσο βάλεις και ένα 2ο μπλοκ(για κάρτα γραφικών) καλύτερα πάρε το 2ο.

Σωλήνες tygon, τους βρίσκεις και Ελλάδα+προστατευτικά πλαστικά σωλήνα για να μη τσακίζουν.

Ένα τανκ προφανώς, συγκεκριμένο μοντέλο δε χρειάζεται,απλά να είναι το κατάλληλο που θα σε βολέψει στη τοποθέτησή του.Και από Ελλάδα βρίσκεις λύση.

Ανεμιστήρες κατά προτίμηση δυνατούς αρκετά, αλλά να είναι και ρυθμιζόμενοι, για να έχεις ησυχία όταν θες και απόδοση όταν ζορίζει. Παράδειγμα είναι οι enermax 12άριδς που πάνε από 1000 μέχρι 2400 στροφές, υπάρχουνε επίσης στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δέν φαίνεται στο αρχικό μύνημα για τι επεξεργαστή μιλάμε?

Τέσπα το ρίχνω άλλη μια:p4(3gh=θέλω να τον φτάσω στα 3,6 πρίν πάρω τον quad core!)

vga:msi x1950pro 256mb ddr3(pci-e),

mo-bo:asus p5b-v(το chipset θέλω να ψύξω)

hard disk:160Gb Seagate barracuda sata2

τα παραπάνω θέλω να υδροψύξω

case:soprano τελικά

psu:μάλλον be quiet dark power >550W

αυτά....θέλω να μου προτείνετε watercooling ready/custom kit +περίπου πάντα τιμή..

Link to comment
Share on other sites

Aν θες τέτοιο case πάει λοιπόν η υδρόψυξη εξωτερικά.Τον δίσκο δε χρειάζεται να τον ψύξεις, ένας ανεμιστήρας να τον φυσάει είναι οκ.Επίσης, το chipset δε χρειάζεται, εκτος και αν σκοπεύεις αργότερα να πάρεις μια καλύτερη μητρική.Αλλά μετά θα πρέπει να ψύξεις τις 2 ομάδες των Mosfet και Northbridge+southbridge. Καλύτερα να μη τα πιάσεις καθόλου αυτά, γιατί παραγίνεται πολύπλοκο το κύκλωμα χωρίς λόγο. Σε ρώτησα για τον επεξεργαστή που θα προορίζεται, όχι για αυτόν που έχεις τώρα. Αυτόν που έχεις , και μια πιο απλή και οικονομική υδρόψυξη σου κάνει κυριλλέ. Για τη κάρτα γραφικών υπάρχουνε πολλά μπλοκ, ανάλογα από που θα τα πάρεις εν τέλει τα πράγματα θα βρεις την ανάλογη λύση. Μάλλον η καλύτερη λύση θα είναι το νέο της dtek που διαθέτει παρόμοια σχεδίαση με το μπλοκ της για τον επεξεργαστή.Αλλιώς το Maze4/5 είναι πολύ καλά μπλοκ για τη κάρτα γραφικών.Επίσης,σκέψου το ενδεχόμενο για ένα καλύτερο τροφοδοτικό σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμιση.Τον 4πήρυνο που λες τον χρειάζεσαι?Γιατί μου φαίνεται σαν πιο λογική επιλογή σου ένας 2πήρυνος εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος.

Ένα μαγαζί σχετικά γνωστό στους έξω για αυτά που σου προτείνω είναι αυτό εδώ

http://www.over-clock.com/index.php

Link to comment
Share on other sites

o quadcore τον ιούλιο θα πέσει στα 266 από 800 πού έχει τώρα...οπώτε συμφέρει πιστεύω...προετοιμάζω την υδρόψυξη για mo-bo με P35 chipset αλλά αυτό θα αργήσει οπώτε ας μήν πάρω chipset watercooling ακόμα...θα βολέψω τον σκλήρο με ανεμιστηράκι αλλα vga k psu watercooled όπωσδήποτε...τι κουτί προτείνεις?(οχι mozart!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Για CPU καλύτερα G5 ή G7 Block του Cathar.

To G5 δε το βρίσκει εύκολα, το G7 άστο, φτιάχτηκε για μερικούς φίλους του και με κόστος που ξεπερνάει τα 500ευρώ. Επίσης, για quad core δε κάνει το G5, αν ήτανε κανάς διπήρυνος είτε ακόμη καλύτερα ξεγυμνωμένος διπήρυνος θα ήτανε η καλύτερη λύση.’ρα, μένουν τα κλασσικά apogee Και fuzion.

Το καλοκαίρι αμφιβάλλω αν θα έχει πέσει τότε τόσο, γενικά μη κάνεις ποτέ μακρινά σχέδια στους υπολογιστές γιατί μπορεί να έρθουνε τα πάνω κάτω.Όλα εξαρτώνται πιστεύω για τη τιμή του από τον ανταγωνισμός. Αν αυτός είναι τζούφιος ως τότε πιστεύω θα δούμε μια μικρή μόνο πτώση της τιμής του. Τις ανακοινώσεις μη τις παίρνεις πάντα στα σοβαρά αν δε δεις κάτι με τα μάτια σου.

Όσο για κουτί, μεγάλη κουβέντα έχει γίνει γύρω από αυτό, εξαρτάται πάλι τι επιθυμείς και πόσα θες να δώσεις.Αν δεν έχεις όριο τότε τα μεγάλα lianli είναι κατά τη γνώμη μου ότι καλύτερο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.