Jump to content



Πρόβλημα με το Steam


michailovits

Recommended Posts

Έχω το Half-life2 και φυσικά μαζί του εκγαθίστατε και το steam το οποίο μέχρι προχτες μου δούλευε μια χαρα ,αλλά τώρα μόλιε πάω να το ανοίξω μου βγάζει σφάλμα και λέει :

Steam.exe (main exception): The registry is in use by another process,timeout expired

Τι είναι αυτό ρε παιδιά?Help me γιατί το χρειάζομαι πολύ το steam.Να πω πως δεν έκανα καμιά αλλαγή hardware και software πλιν μερικές φορές που καθάρισα το pc με το ccleaner και μια φορά που μπήκε ιος,αλλά το nod32 το καθάρισε.Επίσης το παιχνίδι το έχω αυθεντικό.

Α!Ξέχασα να πω πως δοκίμασα να το κάνω Uninstall και ξανά install αλλά τίποτα!δεν άλλαξε τίποτα.

Παρακαλώ help.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits [Σήμερα, στις 15:39]

το ccleaner

Μάλλον εδώ είναι το πρόβλημα...

Ίσως με τον καθαρισμό να έσβησε κάποιο dll που να χρειαζόταν και τώρα και που το ξανακάνεις install δεν λειτουργεί...

Αμέσως μετά το καθάρισμα στο έκανε?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα format, εγώ αυτό θα έκανα... δεν ξέρω να κάνω κάτι άλλο...

και απέφυγε τέτοια καθαριστήρια, εγώ μόνο antivirus, Spyboot και Ad-aware έχω και το pc μου παίζει μια χαρά... και είναι και 10 χρονών έτσι? :D

Βάλε και κάνα καλό firewall, και απέφυγε site που σου βρωμίζουν την εγκατάσταση...

Αλλιώς κάθε δύο μέρες φορμάτ θα κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό.Κατάρα έφαγα?

Δεν δουλεύει ούτε αυτό.

Έσβησα το αρχείο που μου είπες αλλά μόλις πήγα να ανοίξω το steam ακριβώς το ίδιο σφάλμα βγαίνει.

Ωχ τι έπαθα στα καλα καθούμενα...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι προβλημα και λυνεται χωρις format κλπ. Το συναντησα πριν λιγες μερες στο steampowered.com. Κανε μια αναζητηση σε εκεινο το φορουμ και θα βρεις εναν αναλυτικο οδηγο για το τι πρεπει να κανεις.

Edit: τελικα βρηκα ποιο ελεγα. http://forums.steampowered.com/forums/showthread.php?t=525162 . Δυστυχως ομως δεν μπορω να βοηθησω παραπανω γιατι δεν εχω δοκιμασει τον οδηγο (και ελπιζω να μην χρειαστει).

Link to comment
Share on other sites

Το format δεν είναι λύση.

Κάνε αυτά που λένε τα δύο ποστ.

Δηλαδή sfc /scannow για να διορθωθεί το λειτουργικό και mscofig ώστε να βρεις ποιο πρόγραμμα κάνει conflict.

Μετά βγάλε το πρόγραμμα αυτό και εγκατέστησε το ξανά.

Αν ο φταίχτης είναι οδηγός συσκευής, όπως η κάρτα ήχου, μπορεί να έχεις εγκαταστήσει λάθος έκδοση ή να χρειάζεσαι κάποιο update του οδηγού.

Αν έχεις εγκαταστήσει και τον οδηγό ήχου που έχει το πακέτο της Nvidia (όταν έκανες εγκατάσταση των οδηγών της μητρικής), αυτός είναι ο φταίχτης.

Απλά κάνε μια απεγκατάσταση του οδηγού ήχου της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Για το msconfig, μια καλή πρακτική είναι να επιλέξεις αρχικά το diagnostic startup, που απενεργοποιεί όλα τα services και τα startup.

Αν εξαφανιστεί το πρόβλημα, τότε φταίει κάποιο service ή κάποιο πρόγραμμα που έχεις στο startup.

Επειδή όμως στην περίπτωση σου χρειάζεσαι το Internet, είναι καλύτερα να πας από την αρχή στο Startup να απενεργοποιήσεις όλα τα προγράμματα εκτός από το Steam και στο services να επιλέξεις hide all Microsoft Services ώστε να κρύψεις τα services της M$ και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα να τα απενεργοποιήσεις.

Αν δεις ότι εξαφανίστηκε το πρόβλημα ήδη ξέρεις ότι φταίει κάποιο από τα services που απενεργοποίησες ή κάποιο startup πρόγραμμα.

Δεύτερο στάδιο.

Όπως ήσουν, ενεργοποιείς όλα τα services (παραμένουν απενεργοποιημένα τα startup προγράμματα).

Αν εμφανιστεί το πρόβλημα, ξέρει ότι φταίει κάποι service.

Διαφορετικά φταίει κάποιο start up πρόγραμμα.

Για να ψάξεις ποιο από αυτά φταίει, ενεργοποιείς τα μισά και πάει λέγοντας, ώστε να γλυτώσεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.