Jump to content



Chipset cooler


anthis

Recommended Posts

Έχω την Gigabyte 965P S3 και ως γνωστό το chipset της είναι καυτό... :devil:

Έχω εφαρμόσει πάνω στην παθητική ψύκτρα της ένα 4cm ανεμιστηράκι, αλλά εκτός του θορύβου που κάνει, δεν έχει και φοβερά αποτελέσματα...

Επειδή θα βάλω υδρόψυξη, έψαχνα για ένα block, αλλά είναι πολύ ακριβά...

Έτσι σκέφτηκα την αγορά μιας Thermalright HR-05 στα 16 ευρώ.... Μπορώ να της βάλω πάνω και έναν 8cm ανεμιστήρα? Αν όχι 8cm, 6cm παίρνει?

Θα αντέξει έτσι το 450fsb το οποίο ελπίζω να πάω σε 500?

Ή να πάω κατ'ευθείαν σε water block? Αν είναι για block, πείτε μου το πιο φτηνό copper....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Μνήμες, θερμοκρασίες, voltage που δεν δίνω λόγω θερμοκρασιών... Οι μνήμες μου με coolerάκι έχω διαβάει ότι πιάνουν 1000Mhz καθαρά, οπότε μόλις βάλω υδρόψυξη και ψύξω σωστά το chipset και τις μνήμες θα δώσω τάση να πάω 500fsb...

Eκτός και αν δεν φταίνε αυτά... 450 είμαι rock stable με χαμηλές σχετικά τάσεις....

Link to comment
Share on other sites

οντως, η thermalright (την sli εχω δοκιμασει) είναι πάραπολύ καλή. Αν και μιλάω για nf4, ειδα διαφορες της ταξης των 17-20 βαθμών σε σχέση με την default ψυξη. Φαντάσου να βάλω και ανεμιστήριον :p

Link to comment
Share on other sites

Καλή λύση είναι ενα από στοκ ψύκτρα Athlon64, στα 5v δεν θα ακούγεται καθόλου ;)

Αλλιώς όποιο 7cm βρείς.

Για σφυρίξτε κάποιος αν υπάρχει πουθενά το HR-05 SLI, στο HAC μόνο το βρήκα αλλά no stock και άγνωστη ημερομηνία παραλαβής...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το sli ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να βολευει αυτους που εχουν μεγαλες καρτες που καλυπτουν το chipset (οπως οι περισσοτερες dfi για amd τουλαχιστον).. 7αρι εγω οπως ειπα βρηκα στο hac και το εχω γυρω στις 3500 rpm :p οποτε ειμαι στους 30-33 βαθμους ακομα και με o/c.. Προσεχε ομως να βαλειε παστα με κολλα γιατι εγω που πηγα και εβαλα artic silver ναι μεν εχει καλα αποτελεσματα αλλα η ψυκτρα κουνιεται (γλιστραει πανω στη παστα)..

Link to comment
Share on other sites

Οντως το κουμπωμα ειναι μαπα.... Ανεμιστηρι μην παρεις αμεσως... Βαλ'τη σκετη και αν δεις οτι το χρειαζεται τοτε παρ΄το.... Αν και δε νομιζω οτι θα το χρειαστεις...

Αυτη εχεις?

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/ga-965p-s3_3.html

Link to comment
Share on other sites

μόλις πήρα μια HR-05 SLI.

1) ποιά πάστα να βάλω; Εχω Arctic Ceramique και όσες συνόδευαν τις ψύκτρες ΧP-120 και zalman 7000

2) το 8ρι φαν της ακασα δεν θα στερεώνει πάνω στην HR-05? Λέω να το βάλω και να δηλώσω στο smartguardian να παίρνει μπροστά στους >40 βαθμούς στο chipset

Εχω διαθέσιμο ένα 8ρι akasa, ένα fan από athlon64 cpu, και ένα fan από celeron.

Link to comment
Share on other sites

Που την βρήκες? Μεγειές :p

1) Βάλε ceramique, γιατί όχι?

2) Αν θες να στερεώσεις το 8άρι χρησιμοποίησε δεματικά (tireups), δε θα έχει πρόβλημα. Για το φανάκι του Α64 δεν κάνουν τα μεταλλικά ελάσματα που έχει στη συσκευασία?<

Δωσε και πες και temps πριν και μετά αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Παιδιά επειδή με ρώτησαν αρκετά άτομα, δυστυχώς πήρα το τελευταίο κομμάτι...

Ρωτάω για την ceramique διότι φίλος παραπάνω γράφει "Προσεχε ομως να βαλειε παστα με κολλα γιατι εγω που πηγα και εβαλα artic silver ναι μεν εχει καλα αποτελεσματα αλλα η ψυκτρα κουνιεται (γλιστραει πανω στη παστα).."

Η ceramique έχει κόλλα ή θα γλυστράει;

Το φανακι του αθλονα πόσα cm να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω δεν εχει κολλα.. Κολλα λογικα θα εχει αυτη που ηταν μαζι με τη ψυκτρα.. Βεβαια θα ειναι κατωτερης ποιοτητας.. Παντως οταν λεω γλιστραει μη φανταστεις τιποτα τρομερο (οτι φευγει απο τη θεση της κτλ) απλα οταν πας να ανοιχεις το κουτι για να το σκαλισεις και πεσει το χερι σου πανω της θα κουνηθει λιγο.. αποτομα. Θα σε πιασει λιγο η καρδια σου εκεινη τη στιγμη (το εχω παθει πολλες φορες κι ας το ξερω πλεον..) :hehe: αλλα κατα τα αλλα θα εισαι gg. Τωρα απο θεμα ψυξης δε νομιζω να χανει απο τη στιγμη που εφαπτεται κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Οτι παστούλα και να βάλεις ανάμεσα σε AS5 / Ceramique θα είσαι μια χαρά. Η ψυχτρα εφάπτεται μια χαρά στο chipset. Οσο για ανεμιστήρα, και να μην βάλεις δε νομίζω να δεις διαφορά. Εγω με την υποτιπώδη ροή στο κουτί είναι με τον ανεμιστήρα (7αρι) με κομμένες στροφές είναι τελείως off πάνω από 1-2 βαθμους δε βλέπω. :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα την πάρω και εγώ λοιπόν χωρίς ανεμιστήρι προς το παρών να δω θερμοκρασίες....

Πώς βλέπεται αλήθεια την θερμοκρασία του chipset? Το BIOS δεν μου τη δείχνει.... Υπάρχει πρόγραμμα?

Επίσης, η ψύκτρα πιάνεται κανονικά με δυο διαγώνιες βίδες/ελατήρια?

Ποια πάστα έχει κόλλα, αλλά είναι και θερμοαγώγιμη κοντά σαν ceramique?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.