Jump to content



Αξίζει αναβάθμιση?


junior-21-

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από FocusX

Δηλαδή να πουλησει τον fx και να μείνει με τον opty; Περίεργη η λογική σου. Επίσης 3200 μπορεί να τα φτάσει και με αέρα, με καλή ψύκτρα. Όπως είπα, εμένα είναι με στοκ ρευμα αυτή τη στιγμή με την ταπεινή Arctic Cooling Freezer 64 pro...

Δε ξέρω πολλούς fx που πήγανε τόσο πολύ σταθερά...Εγώ, θα πουλούσα πάντως τον fx ναι, γιατί είναι κομμάτι μόνο για κολλημένους πλέον δυστυχώς, δεν έχει αξία, και τα 2,68 από τα 2,9 που θα φτάσει o fx(πρόβλεψη κάνω να δω πόσο έξω θα πέσω :p) δεν έχουνε μεγάλη διαφορά.

Ρεαλιστικός στόχος θα είναι τα 3ghz με 1,4χχ σταθερά.Από κει και πάνω νομίζω πρέπει να έχεις ΤΟ κομμάτι για να πετύχεις 3200.Κάνε ένα google, δεν είναι πολλοί αυτοί που πήγανε τόσο, και αν πήγανε τόσο δε θα τον δίνανε έτσι εύκολα το cpu.Εκτός και αν είναι καινούργιο Ακόμη και ο dag, χρησιμοποίησε νερό και τον ξεκαπάκωσε και είναι από τους ελάχιστους που ξέρω, ενδιαφέρεσαι να κάνεις τις ίδιες θυσίες?Επειδή δε το νομίζω, τα 250 ευρώ που έδωσες αγόραζες ένα 4300+μόμπο και τα λεφτά που θα σου περίσστευαν από αυτά που θα πουλούσες θα αγόραζες μνήμες και θα ήσουνα πολύ πιο γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα στο xtreme κανα μισαωρο και ειδα πως οι περισσοτεροι fx πανε 3000 με 1.45v αερα.... Οποτε εκει θα παιξεις.... (Πανω απο 1.45 αερα θα ανεβαζεις θερμοκρασια)

Τι ψυκτρα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Εψαξα στο xtreme κανα μισαωρο και ειδα πως οι περισσοτεροι fx πανε 3000 με 1.45v αερα.... Οποτε εκει θα παιξεις.... (Πανω απο 1.45 αερα θα ανεβαζεις θερμοκρασια)

Τι ψυκτρα εχεις?

Όσο δλδ και οι όπτερον.Εμένα ο 170οπτερον ήθελε 1,396 για 3ghz σταθερά. Και οι μπανάνες fx δε παίζουνε σταθερά ΟΥΤΕ 2,8ghz με τόση τάση.Επίσης, ανάλογα και το κομμάτι, 1,45 με αέρα είναι οριακά.Ανεβάζουνε πολύ θερμοκρασία.

Ελπίζω να μην είναι άτυχος γιατί θα ξενερώσει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Junior 21 σου εύχομαι να σου πάνε ΟΛΑ ΚΑΛΑ και τα 3200 να τα πάρεις με αέρα, ΑΛΛΑ....

Μη κοιτάς σα παράδειγμα τον δικό μου OPTERON γιατί...

1) ΕΧΩ νεράκι.....

2) Είναι ξεβράκωτος (Χωρίς καπάκι)

3) Επεσα σε διαμάντι, που είναι στατιστικά ΠΟΛΥΥΥΥ δύσκολο να βρείς τέτοιο κομμάτι ξανά, αλλά ΟΧΙ απίθανο.....

4) Γενικά με τις CPU είμαι κωλόφαρδος.... :D :worship: :tomato:

Εγλω βρε φίλε ΔΕΝ εχω βρεί τα όρια της CPU ακόμη, αφού τερματίζει το FSΒ τις μητρικής μου λόγο χαμηλού multi (X9) και μου κάνει ******** η μητρική, και όσες άλλες έχω δοκιμάσει.... :(

Πιστεύω πως με 1.6 Vcore θα είχα DOUBLE SCORE = 3600MHz στεαθερά αλλά με μεγάλα ζόρια στο νερό και ΜΟΝΟ με χειμωνιάτικη δροσιά....

Κόλλησα λοιπόν στα 3250ΜΗz σταθερά και τα παράτησα αφού πλέων με αντίπαλο τον CONROE δεν αξίζει να παιδεύομαι....;)

Μακάρι ο δικός σου FX60 να πάει ακόμη παραπάνω αλλά είναι ΠΟΛΛΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ με αέρα βρε φίλε....

BTW GOOD LUCK και πες μας τι έγινε τελικά.... :T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη ξεχνατε πως το ψυχολογικο οριο των Athlon 64 γενικοτερα ειναι τα 3 γιγα, και αυτα ερχονται ΜΟΝΟ με τα καλυτερα κομματια. Στους AMD τα μεγαχερτζ δεν ειναι στραγαλια που λενε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καθότι ήμουν κάτοχος Opteron 165 (ο οποίος με αέρα "δυστυχώς" τερμάτιζε στα 2750) μπορώ να σου πω πως δε νομίζω ο FX-60 να σου δώσει κάποιο σημαντικό boost στις επιδόσεις σου.

Τα 3.2 με αέρα καλό θα είναι να μην τα σκέφτεσαι, είναι πολλά τα παραδείγματα επεξεργαστών που με μικρό ρεύμα πήγαιναν στα 3GHz αλλά μετά για να ανέβουν έστω στα 3.05 ήθελαν ένα σκασμό ρεύμα.

Ρεαλιστικά θεωρώ πως μπορείς να ελπίζεις στα 3 για κάθε μέρα (με καλό αέρα) και ότι παραπάνω έρθει, καλοδεχούμενο θα είναι. Και πάλι από τα 2.7 του 165 στα 3 του FX-60 όμως, οι διαφορές θα είναι στο μάτι αμελητέες.

Όσο για τους C2D που αναφέρθηκαν τα παιδιά πιο πριν, δεν είναι το SuperPi σωστό παράδειγμα της ισχύς τους. Για μένα σοβαρό επιχείρημα είναι οι επιδόσεις τους σε παιχνίδια και στα 3DMark (π.χ. στο 3DMark06 ο 165 του Dag με 8800GTX χάνει από C2D με 8800GTS ;)). Βέβαια δε νομίζω ότι ένας FX-60 με μια GTX θα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κάποιο σύγχρονο παιχνίδι, απλά ένας C2D θα ήταν ελαφρώς γρηγορότερος.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οι core2 ειναι αντικειμενικα καλυτεροι απο τους opty-FX ΑΛΛΑ δεν υπαρχει ακομα λογος να πας σε intel κατσε οπως εισαι παρε ενα καλο w/c system και ξεζουμισε το fx σου.Αν σε καιει τοσο πολυ η "δυναμη" μπορεις ευκολα να βρεις ενα καλο ζευγαρι μνημες και να εισαι παρα που γρηγορος και με λιγοτερα λ7.Μην τρελαθουμε κιολας.Ο Fx 60 πριν 2 μηνες ο κορυφαιος επεξεργαστης ξαφνικα εγινε αχρηστος.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught

Μην τρελαθουμε κιολας.Ο Fx 60 πριν 2 μηνες ο κορυφαιος επεξεργαστης ξαφνικα εγινε αχρηστος.:cry:

’χρηστος όχι βέβαια, αλλά έτσι λειτουργεί η αγορά δυστυχώς ή ευτυχώς. Η ψυχολογία αυτή τη στιγμή του κόσμου είναι να προτείνει (και δικαίως) C2D. Μέχρι την επόμενη γενιά κ.ο.κ...

Συμφωνώ και με gnzp, σαφώς είστε πιο έμπειροι από μένα και πιο διαβασμένοι, περιμένω σύντομα μια noctua nh-u12f και θα έχω περισσότερα να πω με πραγματικά στοιχεία πλέον.;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όλα αυτά που λέτε είναι πολύ σωστά.

Χρόνο δεν είχα να παίξω με τον fx γιατί ήμουν εκτός αθηνών (dag ήμουν απ΄τα μέρη σου).

Όταν αρχίσω τον υπερχρονισμό,θα σας ενημερώσω και θα ζητήσω τις συμβουλές σας, όντας πιο έμπειροι από εμένα!

Πάντως χαίρομαι που μου λέτε πως ο fx δεν είναι για τα σκουπίδια ακόμα...

όπως μου είπαν κάποιοι φίλοι και με έκραξαν για την επιλογή μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.