Jump to content



Αξίζει αναβάθμιση?


junior-21-

Recommended Posts

Καλημέρα. Ήμουν κάτοχος ενός opteron 165, μέχρι που έπεσε στα χέρια μου πριν μία βδομάδα ένας fx-60.Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αξίζει ένα τέτοιο μηχάνημα σε σύγκριση πάντα με τον ανταγωνισμό (c2d).

Το υπόλοιπο μηχάνημα αποτελείται από:

mobo:Asus A8n32-SLI Deluxe

ram : 2 x 1gb kingston hyper-x 2-3-2-6

vga: Evga 8800 GTS 640 mb

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως ηρθες στο thelab!Αν και εγω μεχρι τωρα κατοχος AMD αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι οι C2D απλα δεν εχουν ανταγωνισμο και ειδικα αν προκειτε να κανεις overclocking!

Δε νομιζω οτι αξιζει να πας εκει!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω topic AMD vs Intel.

Απλά ρωτάω αν το μηχάνημα μου αντέχει μέχρι την νέα γενιά επεξεργαστών των 2 εταιριών. Έκανα λάθος δλδ και πήρα,έστω και used,τον fx-60 αυτή την εποχή???

Link to comment
Share on other sites

Τ συστημα σου αντεχει μεχρι να ερθουν barcelona και penryn.... (Oi νεοι επεξεργαστες των amd και intel αντιστοιχα) οι οποιοι σκανε μυτη Q4 2007

Παντως εκανες λαθος που πηρες τον fx... τουλαχιστον ειναι συλλεκτικο κομματι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από junior-21-

Καλύτερα να έμενα δλδ με τον opty?

Αυτό εννοείς Winters?

Nομίζω ναι, πέραν από καλύτερο σετάρισμα για τις μνήμες(λόγω μούλτι) και ίσως ελάχιστα Mhz δεν έχει να σου δώσει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε ο Κρητικαρος απο πανω

Ο fx ειναι λιγο καλυτερος απο τον 165 απλα αυτα που σου προσφερει δεν αξιζουν τα λεφτα που εδωσες για να τον παρεις....

Εδωσες τον οπτερον και πηρες τον fx? H τραμπα που εκανες σωζεται αν εδωσες μεχρι και 50ε απο κει και πανω.... εκανες λαθος...

Αν επιτρεπεται ποσο τον βρηκες τον fx?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ελεγα πως εκανες και τρομερη επενδυση... αν καινουριος ο 165 εχει 150, μεταχειρισμενος θα εχει κανα 100.....

Που τερματιζει ο καθενας?

Τους χρειαζεσαι και τους 2? (Εννοω τους εχεις και τους 2 πανω σε pc)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

To superPI ειναι ένα προγραμμα που υπολογιζει ουσιαστικα ποσο γρηγορος ειναι ενας επεξεργαστης!Δεν ειναι βελτιστοποιημενο για C2D!

Η πλάκα θα κάνεις ή έχεις πλήρη άγνοια. Το superPI είναι πλέον για να χαίρεσαι τα λεφτά που έδωσες στον C2D. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να βγάλεις αξιόπιστα συμπεράσματα για την ταχύτητα σε real time καταστάσεις απλά και μόνο κοιτώντας το superPI. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ένα και μόνο benchmark που να μπορεί να σου δώσει ολοκληρωμένη άποψη για τις επιδώσεις μίας cpu. Για αυτό και όλα τα hardware sites τρέχουν μια ντουζίνα benchmarks τουλάχιστον για να βγάλουν συμπεράσματα.

@junior-21-

-EDIT-

Από την στιγμή που ο Opteron ανέβαινε τόσο ψηλά και από την στιγμή που φαίνεται να ξέρεις τι εστί overclocking το αν ήταν καλή επένδυση ή όχι εξαρτάται από το πόσο θα πουλήσεις τελικά τον Opteron και κυρίως τι περιμένεις να δεις από το FX. Αν περιμένεις πράματα και θάματα ίσως μια συνολικότερη επένδυση σε C2D με μια καλή μητρική να ήταν καλύτερη επιλογή. Θα σου κόστιζε βέβαια αρκετά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 800Mhz παραπάνω του fx είναι ελάχιστα; ?????

Και ο ξεκλείδωτος πολλαπλασιαστής είναι αμελητέος;

Εγώ το βλέπω σαν μια καλή αναβάθμιση εφόσον ο φίλος δεν ήθελε να αλλάξει ολοκληρωτικά σύστημα. Έχει και μητρική καλή, μπορεί να πάει ίσως και στα 3Ghz με στοκ ρευμα. Εμένα τρέχει στα 2925 και δεν έχω βρει ακόμα ταβάνι γιατί δεν έχω χρόνο και τον ανεβάζω σιγά σιγά.

Εγώ φίλε junior νομίζω ότι μπορείς να πορευτείς με αυτό το σύστημα για αρκετό καιρό χωρίς πρόβλημα.

edit:3200 και με τη μητρική που έχεις νομίζω ότι είναι ρεαλιστικός στόχος;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 13:20]

3200 στον FX με αερα ξεχασε το... Αν εισαι τυχερος και εχεις πεσει σε καλο κομματι 2900-3000

Εγω σου προτεινω να πουλησεις τον fx

Δηλαδή να πουλησει τον fx και να μείνει με τον opty; Περίεργη η λογική σου. Επίσης 3200 μπορεί να τα φτάσει και με αέρα, με καλή ψύκτρα. Όπως είπα, εμένα είναι με στοκ ρευμα αυτή τη στιγμή με την ταπεινή Arctic Cooling Freezer 64 pro...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.