Jump to content



Περι αγοράς UPS


geogeoland

Recommended Posts

Επειδή με έπιασε πάλι το καταναλωτικό μου σε συνδυασμό με μια τρομάρα που τράβηξα προχθές (Ήμουν στο φροντιστήριο και ξαφνικά έκανε η ΔΕΗ "καρφί". Φυσικά ο υπολογιστής κατέβαζε απο το ιντερνετ σπίτι και εξίσου φυσικά όλη την επόμενη ώρα τα άκουγα κανονικά απο τον καθηγητή μου γιατί ταξίδευα. Ευτυχώς έγινε μόνο σε εκείνο το τετράγωνο, αλλά...) είπα να δω τι παίζει με τα UPS και ίσως να προμηθευτώ και ένα. Οπότε προκείπτουν τα εξής ερωτήματα:

1) Ποιό UPS (line interactive ή stand by? Μάλλον line ε?) να αγοράσω? Έχω ακούσει οτι τα APC και τα Merlin Gerin είναι τα καλύτερα (ισχύει)?. Για το σύστημα της υπογραφής μου μιλάμε πάντα. Επίσης θέλω οπωσδήποτε να είναι αθόρυβο γιατί το έχω το μηχάνημα στο δωμάτιο μου και το ανεμιστήρι με ενοχλεί πολύ.

2) Αξίζει? Αξίζει τα λεφτά του, την αλλαγή των μπαταριών κάθε 4-5 χρόνια, την αποφόρτιση κάθε 2 μήνες κλπ κλπ για το σύστημα μου? Επίσης μένω κέντρο Θεσσαλονίκης (αντε και 3 μήνες το καλοκαίρι το έχω το μηχάνημα Περαία όπου είναι λίγο πιο επίφοβα) πράγμα που σημαίνει οτι δν αντιμετωπίζω προβλήματα με το ρεύμα συχνά (σχεδόν ποτέ). Αξίζει λοιπόν για ενα τέτοιο μηχάνημα? Επίσης υπ' όψιν οτι το έχω σε συνεχές backup οπότε αρχεία δν πρόκειται να χάσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Σήμερα, στις 16:42]

Επειδή με έπιασε πάλι το καταναλωτικό μου σε συνδυασμό με μια τρομάρα που τράβηξα προχθές (Ήμουν στο φροντιστήριο και ξαφνικά έκανε η ΔΕΗ "καρφί". Φυσικά ο υπολογιστής κατέβαζε απο το ιντερνετ σπίτι και εξίσου φυσικά όλη την επόμενη ώρα τα άκουγα κανονικά απο τον καθηγητή μου γιατί ταξίδευα. Ευτυχώς έγινε μόνο σε εκείνο το τετράγωνο, αλλά...) είπα να δω τι παίζει με τα UPS και ίσως να προμηθευτώ και ένα. Οπότε προκείπτουν τα εξής ερωτήματα:

1) Ποιό UPS (line interactive ή stand by? Μάλλον line ε?) να αγοράσω? Έχω ακούσει οτι τα ACP και τα Merlin Gerin είναι τα καλύτερα (ισχύει)?. Για το σύστημα της υπογραφής μου μιλάμε πάντα. Επίσης θέλω οπωσδήποτε να είναι αθόρυβο γιατί το έχω το μηχάνημα στο δωμάτιο μου και το ανεμιστήρι με ενοχλεί πολύ.

2) Αξίζει? Αξίζει τα λεφτά του, την αλλαγή των μπαταριών κάθε 4-5 χρόνια, την αποφόρτιση κάθε 2 μήνες κλπ κλπ για το σύστημα μου? Επίσης μένω κέντρο Θεσσαλονίκης (αντε και 3 μήνες το καλοκαίρι το έχω το μηχάνημα Περαία όπου είναι λίγο πιο επίφοβα) πράγμα που σημαίνει οτι δν αντιμετωπίζω προβλήματα με το ρεύμα συχνά (σχεδόν ποτέ). Αξίζει λοιπόν για ενα τέτοιο μηχάνημα? Επίσης υπ' όψιν οτι το έχω σε συνεχές backup οπότε αρχεία δν πρόκειται να χάσω... :)

νομιζω ενα γυρω στα 500va σε καλυπτει...καλυτερα να πληρωσεις για ενα μικρο επωνυμο(line interactive)παρα ενα μεγαλο χειροτερης ποιοτητας..θαχεις πολυ καλυτερη σταθεροποιηση ρευματος και την ησυχια σου...για να παρεις μια ιδεα του τι μεγεθος χρειαζεσαι το pc της υπογραφης+17αρα crt+Τ7900+30W σε ανεμιστηρια τραβανε 41%(σε φαση σκισιμο) απο ενα 1000αρι mustek...οσο για το αν αξιζει τα λεφτα του....καλυτερα να μην το αναρωτιεσαι αυτο μετα απο εκπληξουλα της δεη κατα τη διαρκεια bios update....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 18:44]

νομιζω ενα γυρω στα 500va σε καλυπτει...καλυτερα να πληρωσεις για ενα μικρο επωνυμο(line interactive)παρα ενα μεγαλο χειροτερης ποιοτητας..θαχεις πολυ καλυτερη σταθεροποιηση ρευματος και την ησυχια σου...για να παρεις μια ιδεα του τι μεγεθος χρειαζεσαι το pc της υπογραφης+17αρα crt+Τ7900+30W σε ανεμιστηρια τραβανε 41%(σε φαση σκισιμο) απο ενα 1000αρι mustek...οσο για το αν αξιζει τα λεφτα του....καλυτερα να μην το αναρωτιεσαι αυτο μετα απο εκπληξουλα της δεη κατα τη διαρκεια bios update....

500? Εγώ στα 1000 ήμουνα! :p Πως μπορεί να με καλύπτει το 500αρι δηλαδή? Πως πάει η σχέση? 560W τροφοδοτικό έχω, το 500va 350W βγάζει...

Τα λεφτά δε με προβληματίζουν τόσο, υπάρχουν έτσι κι αλλιώς αρκετά, αλλά δεν είναι ταλαιπωρία αποφορτήσεις κλπ και άλλαγμα μπαταριών? (Γνήσια ερώτηση είναι). Επίσης, όταν πας ταξίδι, με το ρεύμα τί γίνεται? Μέχρι στιγμής πάντα το έκλεινα απο τη μπαλαντέζα (στην περίπτωση του υπολογιστή και απο το τροφοδοτικό για να μην μου βγάλει καμια ηλίθια απορύθμιση η mobo μετά απο καιρό). Με το PSU πρέπει να αλλάξω τακτική?

Link to comment
Share on other sites

Btw, τα Belkin τί λενε? Αυτό συγκεκριμένα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=835&product=915084

Το είδα σήμερα στο Πλαίσιο. Λογική τιμή, δεν έχει ανεμιστήρα και έχει και καλή ισχή (100va). Aπο ποιότητα τι λέει αυτή η εταιρία? :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland -> Btw, τα Belkin τί λενε? Αυτό συγκεκριμένα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=835&product=915084
Και εγώ το κοίταζα αυτό αλλά και το 1200αρι (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=835&product=915092)
Link to comment
Share on other sites

ένας γνωστός μου πήρε πρόσφατα:

C2D E6600 (9*400 1.45v)

8800GTS (oc/ed)

Giga 965P-DQ6

2 giga ram

4 δίσκους (2*raid0)

2 dvdrw

X-FI

με τροφοδοτικό Enermax infiniti 720w

και οθόνη 20" wide Samsung

Επειδή δεν ξέρουμε από ups, πως θα διαφυλάξουμε την "περιουσία" του?

Το ups που είπε ο tifozif1 μας αρκεί? ή μήπως κάνουμε τη δουλειά μας και με φθηνότερο?

Βασικά μας ενδιαφέρει να μην γίνει ζημιά σε κάποια πτώση-αυξομείωση τάσης και αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνει shut-down μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Από 1200άρι UPS μπορείς να "τραβήξεις" μέχρι 700W περίπου (νομίζω πάει κάπως έτσι 1200 χ 0.6)

Βέβαια αν το 700αρι τροφοδοτικό δίνει 700W (που στο σύστημά σου δεν νομίζω να ξεπεράσει τα 500-550W) στα εσωτερικά του κουτιού, τότε το PC καταναλώνει συνολικά γύρω στα 700/0.8 (περίπου) = 875W, άρα το 1200αρι δεν φτάνει. Θές 1500άρι UPS.

Επειδή όπως είπα παραπάνω το σύστημά σου έχει κατάλωση γύρω στα 500-550W τότε (550/0.8) / 0.6 (όπου 0.8 UPS efficiency περίπου και 0.6 ο συντελεστής) φτάνει 1150VA, άρα το 1200αρι UPS σε φτάνει.

Αν είμαι λάθος (ηλεκτρονικοί πολλοί εδω μέσα) διορθώστε με (για να δώ τι πρέπει και εγώ να αγοράσω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Σήμερα, στις 19:44]

500? Εγώ στα 1000 ήμουνα! :p Πως μπορεί να με καλύπτει το 500αρι δηλαδή? Πως πάει η σχέση? 560W τροφοδοτικό έχω, το 500va 350W βγάζει...

Τα λεφτά δε με προβληματίζουν τόσο, υπάρχουν έτσι κι αλλιώς αρκετά, αλλά δεν είναι ταλαιπωρία αποφορτήσεις κλπ και άλλαγμα μπαταριών? (Γνήσια ερώτηση είναι). Επίσης, όταν πας ταξίδι, με το ρεύμα τί γίνεται? Μέχρι στιγμής πάντα το έκλεινα απο τη μπαλαντέζα (στην περίπτωση του υπολογιστή και απο το τροφοδοτικό για να μην μου βγάλει καμια ηλίθια απορύθμιση η mobo μετά απο καιρό). Με το PSU πρέπει να αλλάξω τακτική?

πιστευω οτι σε καλυπτει το 500αρι απο οτι βλεπω με το δικο μου συστημα...τωρα που το σκεφτομαι βεβαια αν βαλεις στο μελλον καμμια 8800gtx καλο θα ηταν να παρεις μεγαλυτερο...απλως στο ειπα για να παρεις μικρο και ακριβο που θα δινει καθαροτερο ρευμα(αφου λες οτι δεν καιγεσαι τοσο για back-up power αλλα κυριως για καθαρο ρευμα) και μικροτερο χρονο αποκρισης πχ 0.8ms αντι 4-6ms(apc vs mustek)...ας μας διαφωτισει καποιος που ξερει καλυτερα αλλα νομιζω πως με μικροτερο χρονο αποκρισης του ups τρωνε μικροτερο σοκ τα ηλεκτρονικα σου σε περιπτωση μπλακαουτ...υπολογισε αν παρεις 500αρι οτι θα το χρησιμοποιεις σχετικα δυνατα(γυρω στο 60-70%)...αλλα αν θες να κατεβαζεις ειναι κριμα να πληρωσεις 1000αρι...το δικο μου σε φαση κατεβασματος(οθονη κλειστη) τραβαει 19% του ups,δηλ γυρω 120watt/200VA....αν βαλεις και λιγο power management εισαι ακομη πιο χαμηλα...shut down μεσω προγραμματος εχουν και τα φτηνα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Χθες, στις 23:44]

πιστευω οτι σε καλυπτει το 500αρι απο οτι βλεπω με το δικο μου συστημα...τωρα που το σκεφτομαι βεβαια αν βαλεις στο μελλον καμμια 8800gtx καλο θα ηταν να παρεις μεγαλυτερο...απλως στο ειπα για να παρεις μικρο και ακριβο που θα δινει καθαροτερο ρευμα(αφου λες οτι δεν καιγεσαι τοσο για back-up power αλλα κυριως για καθαρο ρευμα) και μικροτερο χρονο αποκρισης πχ 0.8ms αντι 4-6ms(apc vs mustek)...ας μας διαφωτισει καποιος που ξερει καλυτερα αλλα νομιζω πως με μικροτερο χρονο αποκρισης του ups τρωνε μικροτερο σοκ τα ηλεκτρονικα σου σε περιπτωση μπλακαουτ...υπολογισε αν παρεις 500αρι οτι θα το χρησιμοποιεις σχετικα δυνατα(γυρω στο 60-70%)...αλλα αν θες να κατεβαζεις ειναι κριμα να πληρωσεις 1000αρι...το δικο μου σε φαση κατεβασματος(οθονη κλειστη) τραβαει 19% του ups,δηλ γυρω 120watt/200VA....αν βαλεις και λιγο power management εισαι ακομη πιο χαμηλα...shut down μεσω προγραμματος εχουν και τα φτηνα...

Για gtx δν ξέρω, αλλά με μια gts για να λεμε την αλήθεια θα τα πηγαίναμε αρκετά καλα! :p Οπότε τελικά στο 1000ρι θα πάμε, γιατί ναι μεν κατεβάζω, αλλά κάνω και πολλά άλλα διαφόρα (ενίοτε και ταυτόχρονα) οπότε... τώρα όμως που βρήκαμε την τάση [πανω κατω (διαφορετικές γνώμες καλοδεχούμενες)] άλλο είναι που με καίει: Το belkin που είδα τί λειε? Γενικά αυτή η εταιρία δηλαδή. Το έχει κανείς? Ξέρει κάποιος κάτι? Τάσεις κλπ? Χρόνο απόκρισης? Κάτι άλλο καλύτερο (χωρίς "φουρφούρι")? (:p )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω APC Smart 700άρι κι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Όχι μόνο με διακοπές ρεύματος, αλλά και με βυθίσεις. Το σύστημα της υπογραφής μου είναι όλο επάνω και εννοώ ακόμα και το printer και τα z5500. A και μία ένα πορτατίφ 25W :)

Φυσικά αν τυχόν παίζει μουσική δυνατά με μπάσα και πέσει το ρεύμα, η μπαταρία αδειάζει σα να είναι τρύπια :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Χθες, στις 20:36]

Εγώ έχω APC Smart 700άρι κι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Όχι μόνο με διακοπές ρεύματος, αλλά και με βυθίσεις. Το σύστημα της υπογραφής μου είναι όλο επάνω και εννοώ ακόμα και το printer και τα z5500. A και μία ένα πορτατίφ 25W :)

Φυσικά αν τυχόν παίζει μουσική δυνατά με μπάσα και πέσει το ρεύμα, η μπαταρία αδειάζει σα να είναι τρύπια :p

Τί καταναλώσεις έχει αυτό το μηχάνημα? :) Καλά, δν είναι πολύ κτήνος αυτό το UPS? Πού το βάζεις??? :p:tomato::p Btw, έχει καμια σχέση όσον αφορά την τάση που βγάζει το UPS με το τροφοδοτικό? Όχι με το πόσο καταναλώνει το μηχάνημα σου, αλλά με το πόσο ισχυρό είναι το τροφοδοτικό? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 00:23]

Όχι βέβαια, δεν είναι καθόλου μεγάλο! Αυτό ακριβώς: http://www.vos-sps-jicin.cz/images_ucebny/server_bart_hi.jpg

Δεν κατάλαβα το άλλο σου ερώτημα..

Μάααλιστα... ωραίος! :)

Στο άλλο μου ερώτημα εννοούσα, αν Πχ έχεις ενα τροφοδοτικό 600W σε ενα σύστημα που καταναλώνει 360W πρέπει αν αγοράσεις UPS για τα 600W ή για τα 350W που καταναλώνει το σύστημα? (Δν λαμβάνουμε υπόψιν τις αναβαθμίσεις ως παράγοντα τώρα) ;):confused::)

Link to comment
Share on other sites

το ups θα σου παρεχει οτι ισχυ ζητα το υπολογιστηρι....ανεξαρτητως ονομαστικης ισχυος του τροφοδοτικου...πχ τροφοδοτικο 1100w και ενα των 200w...εαν το μηχανημα στο οποιο θα εγκατασταθουν ζητα 100watt χρειαζεσαι ups 100watt...Θεωρητικα ομως(προσεξε,εδω ειναι το ρεζουμε)!!!!!!!Στην πραξη το 1100watt λογω μεγαλυτερων απωλειων σε τετοια φορτια θα θελει κατιτις παραπανω απο το ups...δηλ αντε να ζηταει απο το ups 110watt για να σου δωσει 100watt στο υπολογιστηρι...ενω το 200αρι τροφοδοτικο ζηταει απο το ups 101watt για να δωσει στο υπολογιστηρι 100...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

το ups θα σου παρεχει οτι ισχυ ζητα το υπολογιστηρι....ανεξαρτητως ονομαστικης ισχυος του τροφοδοτικου...πχ τροφοδοτικο 1100w και ενα των 200w...εαν το μηχανημα στο οποιο θα εγκατασταθουν ζητα 100watt χρειαζεσαι ups 100watt...Θεωρητικα ομως(προσεξε,εδω ειναι το ρεζουμε)!!!!!!!Στην πραξη το 1100watt λογω μεγαλυτερων απωλειων σε τετοια φορτια θα θελει κατιτις παραπανω απο το ups...δηλ αντε να ζηταει απο το ups 110watt για να σου δωσει 100watt στο υπολογιστηρι...ενω το 200αρι τροφοδοτικο ζηταει απο το ups 101watt για να δωσει στο υπολογιστηρι 100...

Eίναι άσχετο το μέγεθος του τροφοδοτικού από το πόσο ρέυμα καταναλώνει το ίδιο ως τροφοδοτικό για να αλλάξει τα 220V σε 12/5/3.3V και εξαρτάται από την ποιότητα κατασκευής και υλικών του. Συνήθως (και άσχετα φορτίου) ζητάνε περι τα 20% παραπάνω από ότι δίνουν, άρα αν τα "έσω" του PCιου θέλουν 100Watt το σύνολο της κατανάλωσεις θα είναι κάπου 120Watt. Ο κατασκευαστής του τροφοδοτικού (ή κάποια καλά reviews sto internet) αναφέρουν το πόσο παραπάνω καίνε σε λιγο/μέτριο και πολύ φορτίο.

Αρχική απάντηση από geogeolandΣτο άλλο μου ερώτημα εννοούσα, αν Πχ έχεις ενα τροφοδοτικό 600W σε ενα σύστημα που καταναλώνει 360W πρέπει αν αγοράσεις UPS για τα 600W ή για τα 350W που καταναλώνει το σύστημα? (Δν λαμβάνουμε υπόψιν τις αναβαθμίσεις ως παράγοντα τώρα) ;):confused::)
Πρέπει να υπολογίσεις 350W * 20% για το UPS.
Link to comment
Share on other sites

Παιδία με κατατοπίσατε σε ικανοποιητικότατο βαθμό πιστεύω!!! Πολλά πολλά ευχαρτώ! :D:T::D

Έτσι λοιπών, κλείνοντας, είμαι ανάμεσα στο belkin το 1000va και το APC το 750va Smart. Ποιό απο τα 2 να προτιμήσω για το σύστημα μου? Πόσο πιστεύετε να μου φτουρήσουν πριν χρειαστώ το κάτι παραπάνω με τις σχετικές αναβαθμήσεις? (8800gts πχ...)

Τέλος, υπάρχει κάτι άλλο που να μας ξέφυγε και να πρέπει να μάθω πριν προβώ στην οποιαδήποτε αγορά? Hints & Tips που λένε... :D:p:D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει κανένα άλλο UPS από αυτό που έχω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για άλλα και ούτε να συγκρίνω. Όταν έψαχνα όμως πριν από κανένα χρόνο και βρισκόμουν στην ίδια θέση μ' εσένα χωρίς να έχω ιδέα για το αντικείμενο, αυτό που με έκανε να προτιμήσω APC smart ήταν το άριστο φιλτράρισμα που κάνουν στο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

μάααλιστα.... άρα, μετά κι απ' αυό, μάλον ένα ίδιο με το δικό σου θα χτυπήσω... 750va APC... σού 'ρχομαι!!!

Παιδιά, ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ σε όλους επειδή με βοηθήσατε τρομερά!!! :D :D :D :worship: :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 00:05]

φιλε ang3l τι τασεις βγαζει το ups?σε ρωταω γιατι το δικο μου με 203 φαινεται να μην αντιδρα,οπως και με 228...νανησυχησω?

Δεν το έχω μετρήσει ποτέ αδερφέ.. εσύ πώς το μέτρησες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.