Jump to content


Τάσεις? ’ντε γεια!!!


dark221416003258

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα fortron epsilon 700W να τροφοδοτεί το σύστημα της υπογραφής μου...

Μέχρι και πριν δύο μέρες το είχα σε ένα άλλο σύστημα και παλιότερα σε άλλο κλπ, το είχα τσεκάρει και σε idle και σε load και όλες οι τάσεις του ήταν μέσα στα όρια +-5%, και μάλιστα η 3,3 και η 12άρα ήταν άριστες +-2%...

μόνο η 5άρα έφτανε το -5%...

Εδώ και μια δυο εβδομάδες δεν το είχα τσεκάρει, και σήμερα λέω κάτσε να δω, ανοίγω λοιπόν everest, ανοίγω speedfan, και έτριβα τα μάτια μου... :blink:

Η 12άρα στα 12,4 και η 5άρα στα 4,8 max!!!

Τσεκάρω και μέσα από bios και πάλι τα ίδια...

Τα αποτελέσματα είναι αυτά...

taseisjs3.th.jpg

Παίζει να μην διαβάζει καλά η μητρική? :(

Edit: Να συμπληρώσω ότι το psu ζήτημα είναι να έχει δουλέψει συνολικά ένα-δύο μήνες το πολύ...

Επίσης έχει τροφοδοτήσει στο παρελθόν έναν Ε6600 στα 4,06 Ghz χωρίς το παραμικρό...

Link to comment
Share on other sites

Thx m8 :)

Edit: Έκανα το τεστ που είναι εδώ αλλά δεν βγάζει ενδείξεις... μάλλον το πολύμετρο είναι γτπ... αν και στο παρελθόν σε ένα τροφοδοτικό από λάπτοπ είχε βγάλει μέτρηση...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το συνδεσες λαθος ή το εβαλες σε λαθος κλιμακα?

Η σωστη συνδεση ειναι το μαυρο στο com και το κοκκινο (+) στο dcV ή input. Η κλιμακα που επιλεγεις ειναι dc 20V ή το κοντινοτερο στην ταση που θελεις να μετρησεις αλλα οπωσδηποτε μεγαλυτερο απο αυτη.

Να μην βγαζει καθολου ενδειξεις ειναι μαλλον περιεργο οσο και μουφα να ειναι.

Επισης μηπως το εχεις αφησει πολυ καιρο και εχει αδειασει η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

εμ, πλακα εκανε ο τιφοζι. Νομίζω οτι εξαρταται απο τη μητρικη σου, το που πρεπει να βαλεις τους ακροδεκτες του πολυμετρου. Επισης εδω δεν ειναι η σωστη κατηγορια για την ερωτηση σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho εμ, πλακα εκανε ο τιφοζι.
γιου γκοτ μι :o

Και πέρα από αυτό θα χρειαστείς ΠΟΛΥ καλό (ακριβό) πολύμετρο για να μετρήσεις με κάλυτερη ακρίβεια από ότι μετρά το ΜοΒο μέσα από το ΒΙΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα συνδέσει λάθος τα καλώδια :tomato::D

Το τέσταρα και δείχνει 12,4 στην 12άρα και 4,9κάτι στην πεντάρα...

η πεντάρα εντάξει είναι, αλλά αυτό το 0,40 παραπάνω της δωδεκάρας με χαλάει...

Link to comment
Share on other sites

το αναποδο θα ελεγα εγω. Τα κυκλωματα που τροφοδοτουνται με 5 volt χρειαζονται μεγαλυτερη ακριβεια διοτι δεν λειτουργουν σωστα εαν η ταση πεσει κατω απο 4.75 και καθολου κατω απο τα 4.5 ενω η ανωτερη επιτρεπτη ειναι 5.1 .( προδιαγραφες TTL , CMOS )

Αυτα με τα 12 δεν εχουν κανενα προβλημα ουτε προς τα πανω ουτε προς τα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το ~3,5% που ειναι παραπανω, το οριο για την 12αρα συμφωνα με τις προδιαγραφες του ATX ειναι +-5%. Μαλλον οφειλεται στο μικρο φορτιο που εχεις.

Οσον αφορα την 5αρα επισης δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα 4,9 αν ηταν 4,5 V τοτε προφανως εχεις σοβαρο προβλημα αφου ειναι 10% λιγοτερο ενω το οριο ειναι παλι 5% δηλ 4,75!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Όσο και αν ακουστεί κουφό αυτό το τροφοδοτικό έχει την τάση να ανεβάζει volt υπό φορτίο...

Δηλαδή η δωδεκάρα σε full load παίζει να πάει και 12,5 ή 12,6...

δες το Live Αυτό, ζόρισε τον υπολογιστή σου και δες που πάει η 12άρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 02:38]

Θα πρεπει να το δει σε συναρτηση του ποσο πεφτει η 5αρα αυτο.

Η δωδεκαρα ανεβαινει μονο οταν πεφτει η 5αρα.

αυτό δεν το έπιασα και τόσο καλά...

είναι κανόνας ότι όσο ανεβαίνει η 12άρα τόσο πέφτει η 5άρα?

Επίσης με το σύστημα που έχω τώρα είναι αδύνατον να ζοριστεί το psu...

ζήτημα είναι να τραβάει σε full όλο το pc 200 watt...

Με σιγουριά όμως μπορώ να πω ότι όταν είχα τον conroe στα 4Ghz και είμαι σίγουρος για τις μετρήσεις όσο ζοριζόταν ανέβαινε...

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει κι εμένα αυτό στο Azona (lol) 250W του HTPC της υπογραφής...idle ~12.05 load ~12.15 μετρημένα με πολύμετρο...δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα όμως εφόσον δεν υπερβαίνει τα +-5% όπως είπε κι ο tasosmos. Αλήθεια dark22 όταν λες κίτρινο πολύμετρο εννοείς της tele? Τέτοιο έχω κι εγώ και το θεωρώ αξιόπιστο για τα 40 περίπου ευρώ που κάνει.

Αρχική απάντηση από papakos

Θα πρεπει να το δει σε συναρτηση του ποσο πεφτει η 5αρα αυτο.

Η δωδεκαρα ανεβαινει μονο οταν πεφτει η 5αρα.

Για εξήγησέ το αυτό λίγο αδελφέ γιατί μου κίνησες την περιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.