Jump to content



UPS ?


Guest nitrodr125

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά χρειάζομαι βοήθεια για UPS

Βασικά δεν ξέρω ποιά ακριβώς η διαφορά μεταξύ Standby και Line Interactive !

Ξέρει να μου πει κανείς ποιά είναι ?

Και να μου προτείνεται και κανένα καλό UPS όχι εξωφρενικές τιμές βέβαια ?

Κοντά στα εκατο ευρώ και λιγότερα αν υπάρχει κάτι

Είχα βασικά ένα το οποίο το είχα πάρει πριν 2 χρόνια από ένα μαγαζί που δεν το ξέρει ούτε αυτός που το έχει , και είχα πάρει από εκεί ένα μάρκα μέκαψες το οποίο βέβαια έκανε καλά την δουλειά του παρόλο που είχαμε πολλές διακοπές .

Να μην τα πολυλογώ βασικά θέλω να μάθω την διαφορά μεταξύ Standby και Line Interactive και αν έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό !

Ευχαριστώ

και κάτι ακόμα , αυτό εδώ τι λέει καλό είναι ?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701609

SOCOMEC NETYS PE 600

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, το standby χρησιμοποιεί την μπαταρία του μόνο μόλις αντιληφθεί απώλεια ρεύματος, ενώ το Line interactive συνέχεια. Βολεύει το δεύτερο γιατί διορθώνει τυχόν υποτάσεις της ΔΕΗ.

Αν λέω κάτι λάθος, διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

Τα standby χρησιμοποιουν την μπαταρια για να διορθωσουν οποιαδηποτε ανωμαλια στην παροχη ρευματος πχ αν εχεις πτωση τασης τοτε το ups τραβαει ρευμα απο την μπαταρια μεχρι η ταση να επιστρεψει σε κανονικα επιπεδα (μπορει ακομα και να κλεισει ο υπολογιστης παρολο που υπαρχει παροχη απο το δικτυο) .

Τα αρνητικα ειναι βασικα οτι εχουν μεγαλο χρονο αποκρισης δηλ χρειαζεται σχετικα μεγαλο διαστημα απο την πτωση τασης πχ μεχρι να το "αντιληφθει" το ups και οτι φθειρεται αρκετα πιο γρηγορα η μπαταρια επειδη χρησιμοποιειται πιο συχνα.

Τα line-interactive εχουν ενσωματωμενο AVR και το inverter ειναι συνδεδεμενο συνεχως με την μπαταρια.

Οταν εχεις πτωση τασης ή γενικα ανωμαλιες στην παροχη τοτε αναλαμβανει το avr να διορθωσει την εξοδο και οχι η μπαταρια, ετσι δεν υπαρχει προβλημα με την συχνη χρηση και εχεις αρκετα γρηγοροτερη αποκριση σε σχεση με τα standby. Επισης η μπαταρια φορτιζεται παντα οταν υπαρχει παροχη απο το δικτυο ειτε απευθειας ή μεσω του avr.

Υπαρχουν και καποια ακριβα stand-by που εχουν ενσωματωμενο avr καθως και καποια μουφα line-interactive που δεν εχουν αλλα ειναι μαλλον σπανια.

Imo πλεον δεν αξιζει να παρεις standby η κατι μικροτερο απο 800VΑ.

Φτηνή και δοκιμασμενη λυση ειναι τα κλασικα mustek. Το 800αρι εχει ~80 .

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ups το οποίο τα σπάει. θα σου δώσω το μοντέλο να το ψάξεις. θα πάθεις πλάκα.

20 λεπτά αυτονομία σε δυνατό σύστημα. κάνει όμως 100 ευρώ.

NRG GUARD 1000AP(πρόσεχε το AP) και το παν χωρίς ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη ψήφο για NRG GUARD 1000AP.

Σε σύστημα με Opteron o/c, 5 δίσκους και 20αρα οθόνη έχει αυτονομία πάνω από 15 λεπτά.

Δεν έχει ανεμιστήρα οπότε δεν ακούγεται καθόλου, αλλά δεν τον χρειάζεται κιόλας αφού ζεσταίνεται ελάχιστα.

Το έχω περίπου 1 χρόνο και με έχει σώσει αρκετές φορές από τις ανωμαλίες της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.