Jump to content



ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ?


JIMPRO

Recommended Posts

εχω εναν athlon x2 4200+ και του εχω φορεσει zalman 9700 led. το θεμα ειναι οτι το speedfan λεει οτι η cpu εχει στισ χαμηλοτερεσ στιροφεσ 25C ενω το bios μου λεει στισ ιδιεσ στροφεσ οτι εχει 14C. υποψην οτι εχω βαλει το ρευμα τησ ψυκτρασ στην υποδοχη system fan και οτι το speed fan στο temp3 λεει 14C.

τι συμβαινει??

Link to comment
Share on other sites

Ποιον αερα? Ουτε με νερο τις πιανεις.... (Εκτος αν πετας παγακια στο τανκ)

Δεν γινεται να εχεις 20 βαθμους στο δωματιο και να εχεις στον επεξεργαστη 14...

ειναι αδυνατο....

Μηπως μενεις σε igloo?... :D

Link to comment
Share on other sites

την ψυκτρα την εχω βαλει εδω και δυο μηνεσ. παστα εβαλα παρα πολυ λιγο αλλα σε ολη την επιφανεια του cpu σχεδον. μηπωσ χρειαζεται αλλαγη η παστα? η zalman ειναι η πρωτη ψυκτρα της cpu και πριν δεν προυπηρχε αλλη παστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από ergotelis

Ακόμη και οι 25 προσωπικά μου φαίνονται υπερβολικά λίγοι...

Coretemp δες.

Δοκίμασε ότι είπε ο εργοτέλης!

Δεν μπλέκεις με σενσορες μητρικής κλπ, διαβάζει απευθείας από τη θερμοδίοδο του επεξεργαστή ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

η θερμοδίοδος του επεξεργαστή σου δείχνει τη θερμοκρασία του πηρύνα (ή των πυρήνων), που είναι πιο σημαντικό από τη θερμοκρασία του hs ;)

Ακριβώς. Αυτή τη θερμοκρασία πρέπει να κοιτάς και όχι απο τους σενσορες της μητρικης. Εμενα στον opt170 στο FPU στο long snm η μητρική λέει 42 βαθμούς ενώ το coretemp χτυπάει 55αρια+

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.