Jump to content



Ε4300. δεν ανεβαινει???(help)


fragou14

Recommended Posts

γεια σας και χρονια πολλα

λοιπον στο θεμα τωρα : δεν ανεβαινει αλλο το cpu μου(ευχομαι να κανω εγω κατι λαθος)!!!!!

το συστημα ειναι το εξης:

mobo:GA-965P-S3(rev3.3) f8 bios

cpu:E4300

ram: OCZ DDR2 PC2-5400 Gold GX XTC(667)

vga:gecube X1650 PRO 256 MB

psu:trust(με εκαψες ειναι)570W

ψυξη:zalman 7700

2*8cm fan πανω απο τις μνημες

και 4cm πανω απο NB&SB

BIOS settings:

multi:9

fsb:370

ram: 1:1 4/4/4/12

vram:+0.4

vcore:1.6 απο bios (με πιο κατω δεν μπαινει)

vfsb:+0.3(και εδω με πιο κατω δεν μπαινει)

mch:+0.1

pci-e:μεχρι 116

παιδια δεν ξερω τι να κανω, mod για το mobo δεν βρηκα. λετε να εχει fsb wall τοσο χαμηλα (4300) να δοκιμασω κατι τετοιο http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=134550&highlight=E4300+mod

αλλα τι υλικο ειναι αυτο που εβαλε?

δεν ξερω τι να κανω καθε βοηθεια δεκτη

ευχαριστω

:)

post-5701-1416073071,5851_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα που έπιασες είναι μια συνηθισμένη για έναν 4300. Ελάχιστοι πάνε καλά παραπάνω από όσο έχεις πάει εσύ.Προσπάθησε να τον σταθεροποιήσεις εκεί και θα είσαι οκ. Μάλλον το cpu σε κόβει, οι μνήμες 400 πρέπει να τα έχουνε βάσει ό,τι έχουμε δει.

H ψύξη είναι στοκ?

Επίσης στο Mod λέει για αυτούς που έχουνε πρόβλημα με πάνω από 300fsb. Εσύ είσαι αρκετά πιο πάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

για να δεις αν σε κόβει η μητρική ή οι μνήμες χαμήλωσε πολ/στη και δοκίμασε να δεις αν θα πάει 400 FSB πχ. αν πάει 8χ400 σημαίνει οτι ο επεξεργαστής σου με την ψύξη που έχεις είναι στα όρια του. Αν δεν παει 8χ400 πάει να πει ότι κάτι άλλο σε κόβει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal

για να δεις αν σε κόβει η μητρική ή οι μνήμες χαμήλωσε πολ/στη και δοκίμασε να δεις αν θα πάει 400 FSB πχ. αν πάει 8χ400 σημαίνει οτι ο επεξεργαστής σου με την ψύξη που έχεις είναι στα όρια του. Αν δεν παει 8χ400 πάει να πει ότι κάτι άλλο σε κόβει.

δεν νομιζω να με κοβει η μνημη γιατι την εχω παει με 8 multi 390(με λιγοτερο vcore)

Αρχική απάντηση από gznp

Ti stepping είναι ο 4300 σου?

λεει το cpu z στο πρωτο ποστ

δεν φταιει αυτο ολοι 4300 σε hwbot και ripping.org εχουν ιδιο στεπινγκ

νομιζω οτι το fsb wall του δικου μου ειναι χαμηλα

:(

Link to comment
Share on other sites

Δε τα λες σωστά ή μάλλον δε κατάλαβες σωστά τι σου ζητάει ο gznp.

Ζητάει το Stepping που γράφει πάνω του ο επεξεργαστής. Έχεις το κουτί του? Αν όχι δε μπορούμε να το δούμε.Γράφεται στο κουτί και στον επεξεργαστή πάνω. Δεν υπάρχει fsb wall το cpu σε κόβει εκεί νομίζω και είναι πολύ καλά κατά τη γνώμη μου, εφόσον είσαι σταθερός στα 3,3ghz, αλλά από ό,τι είδα είναι στα 1,6 η τάση, πολύ δεν είναι?Αν δε μπαίνει με λιγότερη τότε σε κόβει ο επεξεργαστής, είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ζητάς από έναν 4300 85% OC δεν σου φτάνεί; είναι περίπου στα 480 fsb για έναν 6300.

Ο 4300 είναι καλή επιλογή για ΜΒ που δεν ανεβάζουν fsb πάνω από τα 400 σε συνδιασμό με φτηνές μνήμες.

Το υλικό που βάζουν για να μοντάρουν το Bsel είναι για να επισκευάζεις την αντίσταση στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου θα το βρείς στα είδη αυτοκινήτου. Όμως αν το ψάξεις το θέμα στο XS θα δείς οτι στο δικό σου Μ/Β δεν λειτουργεί, κάνει μόνο για φτηνά Μ/Β που δεν μπορούν να ανεβάσουν fsb από το bios (ASROCK ECS) κλπ, και για κάποια άλλα που το επιτρέπει το bios (DFI BIOSTAR ALBATRON).

Πάντως και σε αυτές τις περιπτώσεις fsb πολύ πάνω από τα 400 μην περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Δε τα λες σωστά ή μάλλον δε κατάλαβες σωστά τι σου ζητάει ο gznp.

Ζητάει το Stepping που γράφει πάνω του ο επεξεργαστής. Έχεις το κουτί του? Αν όχι δε μπορούμε να το δούμε.Γράφεται στο κουτί και στον επεξεργαστή πάνω. Δεν υπάρχει fsb wall το cpu σε κόβει εκεί νομίζω και είναι πολύ καλά κατά τη γνώμη μου, εφόσον είσαι σταθερός στα 3,3ghz, αλλά από ό,τι είδα είναι στα 1,6 η τάση, πολύ δεν είναι?Αν δε μπαίνει με λιγότερη τότε σε κόβει ο επεξεργαστής, είναι απλό.

Έχουμε συνηθίσει κι εμείς να το λέμε stepping, στην ουσία η εβδομάδα είναι :D

Για το ρεύμα που λες, όντως έχεις δίκιο. Είναι αρκετά τα volt για έναν 4300 στα 3.3 (που θα ανέβαινε κι άλλο). Αν με λιγότερο ρεύμα δεν σηκώνει τα 3.3, τότε όντως μάλλον τερμάτισε.

@fragou14: Ψάξε κάτι στο κουτί του CPU που να είναι κάπως σαν αυτό: Q630A054. Aυτό θέλουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KPap13

Δηλαδή τι ζητάς από έναν 4300 85% OC δεν σου φτάνεί; είναι περίπου στα 480 fsb για έναν 6300.

Ο 4300 είναι καλή επιλογή για ΜΒ που δεν ανεβάζουν fsb πάνω από τα 400 σε συνδιασμό με φτηνές μνήμες.

Το υλικό που βάζουν για να μοντάρουν το Bsel είναι για να επισκευάζεις την αντίσταση στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου θα το βρείς στα είδη αυτοκινήτου. Όμως αν το ψάξεις το θέμα στο XS θα δείς οτι στο δικό σου Μ/Β δεν λειτουργεί, κάνει μόνο για φτηνά Μ/Β που δεν μπορούν να ανεβάσουν fsb από το bios (ASROCK ECS) κλπ, και για κάποια άλλα που το επιτρέπει το bios (DFI BIOSTAR ALBATRON).

Πάντως και σε αυτές τις περιπτώσεις fsb πολύ πάνω από τα 400 μην περιμένεις.

απο τον 4300 και καθε cpu ζηταω το περισσοτερο εμενα και τα stock του με ικανοποιουν

οκ για το week θα βρω το κουτι και θα σας πω επειδι ομως δεν ξερω απο αυτα που ακριβως το λεει

edit:το βρηκα παιδια Q640Α354 (σε τι θα βοηθησει αυτο να μαθαινω και εγω σιγα σιγα)

εδιτ2¨: με 1,6v δεν πιανω πανω απο 50 βαθμους (με coretemp)

Link to comment
Share on other sites

Στην κάτω αριστερή γωνία γράφει FPO#, τι γράφει δίπλα;

Πάντως πρόσεξε λίγο το vcore γιατί 1,6 το βρίσκω υπερβολικό, με 1,5-1,55 ξεκινάει στην DFI με 385 και πάει μέχρι 405 σταθερά με ClockGen.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fragou14

για να μην ξανακανω και 3ο εδιτ λετε αν κλοκαρω λιγο την καρτα γραφικων να κερδισω 2 sec στο super pi (1m) τωρα εχω 17.94?????

Για την ακρίβεια κάπου 1,5 :hehe:

Φίλε μου, επειδή εντάξει είσαι άπειρος, σκέψου το και μόνο σου ότι δεν έχει σχέση ένα πρόγραμμα καθαρά του επεξεργαστή με τα γραφικά που τα αναλαμβάνει η κάρτα γραφικών. Για 2Sec κάτω πρέπει να πας το cpu 3,6ghz. Aλλά είναι καλό να κλοκάρεις τη κάρτα, θα δεις διαφορά στα παιχνίδια.

Αυτός ο κωδικός που έδωσες είναι ο σωστός, και βάσει αυτού του κωδικού θα κοιτάξουμε να δούμε αδερφάκια του επεξεργαστή σου πόσο έχουνε πάει, και κάτα πάσα πιθανότητα θα είσαι και εσύ μέσα σε αυτά τα όρια.:)

Link to comment
Share on other sites

οποτε θα βρω και θα κανω tweaks?

το ειπα γιατι οταν αλλαξα καρτα στο παλιο ειχα καλητερες επειδοσεις τι να πω δεν ξερω

και εγω για αυτο ρωτησα .....

ευχαριστω παιδια :D

κατι ακομα θα κανω και θα ανεβασω και κανα bench (το πρωτο μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fragou14

οποτε θα βρω και θα κανω tweaks?

το ειπα γιατι οταν αλλαξα καρτα στο παλιο ειχα καλητερες επειδοσεις τι να πω δεν ξερω

και εγω για αυτο ρωτησα .....

ευχαριστω παιδια :D

κατι ακομα θα κανω και θα ανεβασω και κανα bench (το πρωτο μου)

Mήπως ήτανε στα παιχνίδια μόνο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fragou14

απο τον 4300 και καθε cpu ζηταω το περισσοτερο εμενα και τα stock του με ικανοποιουν

οκ για το week θα βρω το κουτι και θα σας πω επειδι ομως δεν ξερω απο αυτα που ακριβως το λεει

edit:το βρηκα παιδια Q640Α354 (σε τι θα βοηθησει αυτο να μαθαινω και εγω σιγα σιγα)

εδιτ2¨: με 1,6v δεν πιανω πανω απο 50 βαθμους (με coretemp)

1) Είναι σίγουρο πως είναι Q640A354 - μήπως είναι Q640A435? Βρήκα αρκετά 435άρια αλλά κανένα 354άρι.

2) Γενικά κανένας 4300 δεν θέλει τόσο ρεύμα για τα 3.3GHz, στη χειρότερη περίπτωση (Q640A276) να ήθελε 1.52V.

3) Το ότι πιάνει 50 βαθμούς με το CoreTemp με ποιον τρόπο το έλεγξες? Τι έτρεχε από πίσω? Δοκίμασες με Orthos Prime σε priority 5+? Αν όχι, δοκίμασε και πες μας :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

1) Είναι σίγουρο πως είναι Q640A354 - μήπως είναι Q640A435? Βρήκα αρκετά 435άρια αλλά κανένα 354άρι.

2) Γενικά κανένας 4300 δεν θέλει τόσο ρεύμα για τα 3.3GHz, στη χειρότερη περίπτωση (Q640A276) να ήθελε 1.52V.

3) Το ότι πιάνει 50 βαθμούς με το CoreTemp με ποιον τρόπο το έλεγξες? Τι έτρεχε από πίσω? Δοκίμασες με Orthos Prime σε priority 5+? Αν όχι, δοκίμασε και πες μας :)

για το orthos θα το κανω γιατι δεν ειμαι σιγουρος τι πριοριτι ειχα βαλει

1)δηλαδη μπορει να παει 400+ η εγω δεν καταλαβα καλα και ναι ειναι σιγουρο το week:)

Αρχική απάντηση από ergotelis

Mήπως ήτανε στα παιχνίδια μόνο? ;)

οχι στα παιχνιαδια για σουπερ πι σου λεω ,στα παιχνιδια ενοητε.......

Link to comment
Share on other sites

Oι 4300 γενικά πάνε από 65 έως και 100% overclock με αέρα. Παραπάνω δε νομίζω να τον πήγε κανείς - εκτός αν έτρεχε στα γρήγορα κανα bench.

Κατά γενική ομολογία οι 4300 που είδα σε διάφορες λίστες έχουν πιάσει τα 3200-3300 με 1.4 έως 1.52V. Υπάρχουν και οι τυχεροί με τα 3400-3600, αλλά και πάλι τα Volt είναι χαμηλά (τους έκατσε καλό κομμάτι).

Θεωρώ πως τα 3.3GHz που έχεις πιάσει είναι ένα πολύ καλό και σεβαστό νούμερο (μόλις άρχισες το overclocking έκανες 80+% πάνω - καθόλου άσχημα για πρωτάρης). Το μόνο που με ανησυχεί είναι το 1.6V που έχεις. Αρκετοί Ε6600 αντέχουν τέτοια ρεύματα (και περισσότερα), αλλά για 4300 δεν ξέρω, ίσως είναι πολύ. Δοκίμασε να το χαμηλώσεις για να δεις αν είναι σταθερός ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ομως μου εχει καλα temps και με orthos δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα

στα 3,3 το πηγα ισα ισα να κανω κανα bench,νομιζω οτι στα 340 ειμαι stable

!!!!!ευχαριστω για ολα παιδια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.