Jump to content



Ερωτήσεις για ποιοτικό 5.1 pc ήχο


Petrossortep

Recommended Posts

Θέλω ήχο εξαιρετικά λεπτομερή κάτι που φαίνεται και σε όχι τέλειο χώρο εαν ειδικά τα ηχεία σε κοιτάζουν κατάματα. Ο χώρος μου είναι 10τ.μ. και περιορίζει τις ψηλές κυρίως λόγω κουρτινών.

Τα hi-fi ηχεία που μπορεί κανείς να αγοράσει(και που μου προτείνετε) με κόστος ας πούμε 300 το ζεύγος δεν έχουν σημαντικά καλύτερο ήχο από τα gigaworks(400 για 7.1 συν την ενίσχυση και με άφθονα db). Το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Αντίθετα βλέπω ότι τα ηχεία υπολογιστών από τα φθηνότερα έως τα ακριβότερα έχουν κορυφαίο value for money.

Η πηγή είναι η x-fi extreme music που είναι εμπορική κάρτα μεν αλλά προσφέρει κορυφαίο ήχο, πράγμα διαπιστωμένο και από μετρήσεις στο νετ και από τα ακουστικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με τα ποιοτικα ηχεια ειναι οτι ειναι δυσκολα στην οδηγηση. Το να περιμενεις απο μια καρτουλα ηχου να ανταποκριθει σε τοσο δυσκολα φορτια ειναι λαθος. Τα ακουστικα σου (300Ohm) ειναι λογικο να παιζουν ομορφα αλλα ακομα και σε αυτα θα δεις βελτιωση με χρηση καλου ενισχυτη. Με δεδομενο οτι θες 5.1 ηχο και λεπτομερεια (πολυ δυσκολο μονοπατι) νομιζω πως χριαζεται να ορισεις ενα budget μεσα στο οποιο μπορεις να κινηθεις. Οι επιλογες ειναι πολλες απλα τα πραγματα ξεφευγουν λιγακι σε τιμες. Παντως μην περιμενεις απο 5.1 ηχεια να παρεις τοσο λεπτομερη και διακριτο ηχο οσο απο τα senns. Νομιζω πως θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα (σε σχεση με τα 5.1) αν χρησιμοποιησεις το dac της x-fi με ενα καλο συνδιασμο τελικου στερεοφωνικου ενισχυτη και ηχειων, αλλα και παλι το αποτελεσμα εξαρταται πολυ απο τα χρηματα που θες να δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά μου astacus είναι 64ohm(με 115db sensitivity) και η x-fi τα οδηγεί σχεδόν άριστα. Από αυτά τα ακουστικά καταλαβαίνεις πόση απίστευτη ηχητική λεπτομέρεια σου δίνουν τα νέας τεχνολογίας dacs η οποία πάει χαμένη εξαιτίας των αρκετά κατώτερων σε επιδόσεις ηχείων και ενισχυτών-ακόμα και υψηλού κόστους.

Ωστόσο είχα ακούσει κάποτε κάτι θηρία της klipsch τα rf-5 που είχαν εξωφρενική ανάλυση. Δεν περιμένω κάτι τέτοιο από το pc μου. Θα ήθελα απλά περισσότερη λεπτομέρεια από αυτήν που δίνουν τα τωρινά top pc speakers.

Έχω πάντως και κάποια νέα σχετικά με τον ήχο στο pc.Εγκατέστησα το windvd8 το οποίο απαιτούσε κάποια αναβάθμιση σχετικά με τα directx για να παίξει. Μόλις συνέβη αυτό ο ήχος απογειώθηκε. Ήταν η πρώτη φορά που άκουγα τόσο αέρινο και ογκώδη ήχο από τα μέγκα. Μπορούσα να ξεχωρίσω το(όργανο) μπάσο όσο ποτέ άλλοτε, ενώ σε ελληνικά τραγούδια άκουσα διπλά φωνητικά σε ορισμένα tracks που πριν ακούγονταν αμυδρά μόνο από τα senns. Ο ήχος δε στα senns έγινε πιο μελωδικός, λιγότερο οξύς και περισσότερος καθαρός.Πιστεύω ότι με το windvd εγκαταστάθηκαν drivers για bitperfect ήχο. Τα μέγκα πλέον ξεπερνουν στο θέμα του διαχωρισμού των μουσικών οργάνων ακόμα και σετ ακριβών hi-fi ηχείων που είχα ακούσει παλιότερα. Μόνο η περισσότερη λεπτομέρεια(μικρότερη απώλεια σήματος) λείπει τώρα κάτι που πιστεύω ότι θα μου δώσουν ποιοτικότερα μόνιτορ ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι άλλο.Πολλά από τα ακριβά σετ ηχείων που λες astacus είναι ποιοτικά μόνο στην τιμή και όχι στον ήχο αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Χρησιμοποιούν υλικά που υπόσχονται κορυφαίο ήχο στα χαρτιά αλλά στην πράξη λόγω κακής σχεδίασης ή έλλειψης εμπειρίας δεν μπορούν να συναγωνιστούν φθηνότερα ηχεία σχεδιασμένα πιο προσεκτικά από έμπειρους σχεδιαστές μπάτζετ συστημάτων. Αμφιβάλλω αν όλες αυτές οι εταιρείες με τα εξωτικά ονόματα μπορούν να δώσουν ότι η λότζι και η creative στα ίδια λεφτά.

Εξάλλου η τεχνολογία των υλικών προοδεύει και μπορεί κανείς να βρει υλικά με τις επιθυμητές ιδιότητες σε όλο και χαμηλότερες τιμές. ’ρα η ισότητα κάλος ήχος=υψηλή τιμή δεν ισχύει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τα ohms. Ειχα την εντυπωση οτι η σειρα hd ηταν ολα 300ohm. Για τα klipsch που λες, σου φανηκαν καλα λογο της υψηλης εαισθησιας που εχουν που τα κανει αρκετα ευκολοδηγητα. Μαλιστα ηθελα να στα προτινω απλα περιμενα να πεις πανω κατω το budget. Παρολα αυτα ενισχυτη θα χριαστεις. Για το ηχητικο αποτελεσμα ολα παιζουν ρολο μεχρι τελευταιας λεπτομερειας. Απλα καποια πραγματα ειναι πιο σημαντικα σε σχεση με το αποτελεσμα που θα προκυψει. Για μενα η σειρα σημαντικοτητας ειναι η εξης:

α)πηγη

β)ηχεια

γ)ενισχυτης

δ)καλωδια

Και ολα αυτα με την προυποθεση να εχουμε σωστα ρευματα και χωρο

Το windvd δεν δινει bitperfect ως output. Εξακολουθει να στελνει τον ηχο για επεξεργασια στο directsound. Μηπως αναβαθμισες σε vista ?? γιατι εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα στο νεο λειτουργικο εχει καταργηθει ο kmixer των xp.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Να προσθέσω και κάτι άλλο.Πολλά από τα ακριβά σετ ηχείων που λες astacus είναι ποιοτικά μόνο στην τιμή και όχι στον ήχο αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Χρησιμοποιούν υλικά που υπόσχονται κορυφαίο ήχο στα χαρτιά αλλά στην πράξη λόγω κακής σχεδίασης ή έλλειψης εμπειρίας δεν μπορούν να συναγωνιστούν φθηνότερα ηχεία σχεδιασμένα πιο προσεκτικά από έμπειρους σχεδιαστές μπάτζετ συστημάτων. Αμφιβάλλω αν όλες αυτές οι εταιρείες με τα εξωτικά ονόματα μπορούν να δώσουν ότι η λότζι και η creative στα ίδια λεφτά.

Εξάλλου η τεχνολογία των υλικών προοδεύει και μπορεί κανείς να βρει υλικά με τις επιθυμητές ιδιότητες σε όλο και χαμηλότερες τιμές. ’ρα η ισότητα κάλος ήχος=υψηλή τιμή δεν ισχύει πάντα.

Ναι παλικαρι μου και γω με senns 650 ακουω. Τι λυσαω τοσο καιρο με την υπεροχη του στερεοφωνικου ηχου απο ακουστικα...:D

Πιστευω οτι ειναι ο πιο τιμιος οικονομικα τροπος για να παρεις καθαρο ηχο.

Γι'αυτο θα σου προτεινα αντι να αγορασεις ηχεια να στισεις ενα συστημα γυρω απο αυτα... Θα δεις παλι διαφορα μεγαλη.

Σε οτι εχει να κανει με την κουβεντα για ηχεια τα πραγματα ειναι πολυ σχετικα. Το υπολοιπο συστημα ειναι το Α και το Ω. Δεν παιζουν ολα παντου και σιγουρα δεν μπορεις να κρινεις ενα ηχειο αν ειναι καλο συνδεοντας το στην x-fi. Σκεψου οτι τα περισσοτερα ηχεια με εξοτικη τιμη (δεν ειναι απολυτο αυτο) ειναι 4ohm. Που να τα οδηγησει σωστα η x-fi. Με τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αναβάθμισα σε vista αλλά βλέπω μετα την εγκατάσταση του τελευταίου windvd αλλαγή ακόμα και στο winamp που είχε ήδη asio output. Λες να αναβαθμίστηκε το directsound;

Η σειρά σημαντικότητας που δίνεις είναι σωστή αν και θεωρώ ότι ο ενισχυτής πρέπει να μπει πάνω από τα ηχεία. Γενικά όλα τα ηλεκτρονικά πιστεύω ότι είναι πιο σημαντικά από τα ηχεία γιατί η τεχνολογία τους προχωρά ταχύτερα και μπορούν να στείλουν εξαιρετικά καθαρό ήχο στα ηχεία τα οποία αναπόφευκτα θα προσθέσουν τις δικές τους ακουστές παραμορφώσεις όσο ακριβά και να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 22:44]

Ναι παλικαρι μου και γω με senns 650 ακουω. Τι λυσαω τοσο καιρο με την υπεροχη του στερεοφωνικου ηχου απο ακουστικα...:D

Πιστευω οτι ειναι ο πιο τιμιος οικονομικα τροπος για να παρεις καθαρο ηχο.

Γι'αυτο θα σου προτεινα αντι να αγορασεις ηχεια να στισεις ενα συστημα γυρω απο αυτα... Θα δεις παλι διαφορα μεγαλη.

Ναι ρε συ, αλλά με τα ακουστικά ο ήχος είναι μέσα στο κεφάλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Όχι δεν αναβάθμισα σε vista αλλά βλέπω μετα την εγκατάσταση του τελευταίου windvd αλλαγή ακόμα και στο winamp που είχε ήδη asio output. Λες να αναβαθμίστηκε το directsound;

Η σειρά σημαντικότητας που δίνεις είναι σωστή αν και θεωρώ ότι ο ενισχυτής πρέπει να μπει πάνω από τα ηχεία. Γενικά όλα τα ηλεκτρονικά πιστεύω ότι είναι πιο σημαντικά από τα ηχεία γιατί η τεχνολογία τους προχωρά ταχύτερα και μπορούν να στείλουν εξαιρετικά καθαρό ήχο στα ηχεία τα οποία αναπόφευκτα θα προσθέσουν τις δικές τους ακουστές παραμορφώσεις όσο ακριβά και να είναι.

Οταν ο ηχος περναει απο asio driver δεν φτανει καν στo dx. Ισως να εκανες καποια αλλη αλλαγη και να πηρες καλυτερο αποτελεσμα. Καπου εχω γραψει σε ενα αλλο θεμα τη ισχυει σε καθε περιπτωση. Ο ενισχυτης για μενα ειναι κατω απο τα ηχεια με την εννοια οτι, αν ανεξαρτητου συστηματος τα ηχεια χανουν τις πληροφοριες τοτε οτι ενισχυτη και να βαλεις παλι θα τις χανουν. Εσυ που εχεις καλα ακουστικα ειναι πιο ευκολο να το καταλαβεις αυτο δοκιμαζοντας την βελτιωση που μπορει να δωσει ενας ενισχυτης στα ακουστικα και την αντιστοιχη στα ηχεια Η/Υ. Αν τωρα μιλαμε για τπτ θηρια που απαιτουν μεγαλη ενεργεια τοτε ειναι εξισου σημανικος.

Σε οτι εχει να κανει με τα dac και γω μεχρι προτινος ετσι πιστευα (οτι τρεχουν μπροστα κλπ) μεχρι που ακουσα ενα καλο αναλογικο συστημα (βινυλιο) και μου εφυγε το κλαπετο. Οποτε απο τοτε δεν τσιμπαω τοσο ευκολα προτιμω να ακουω και μετα να κρινω ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 23:05]

Σε οτι εχει να κανει με τα dac και γω μεχρι προτινος ετσι πιστευα (οτι τρεχουν μπροστα κλπ) μεχρι που ακουσα ενα καλο αναλογικο συστημα (βινυλιο) και μου εφυγε το κλαπετο. Οποτε απο τοτε δεν τσιμπαω τοσο ευκολα προτιμω να ακουω και μετα να κρινω ).

Και εγώ με βάση αυτά που ακούω σου λέω. Πάντως αναλογικό σύστημα δεν έχω ακούσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.