Jump to content



Ερωτήσεις για ποιοτικό 5.1 pc ήχο


Petrossortep

Recommended Posts

Ψάχνω εδώ και καιρό ένα ποιοτικό σετ 5.1 ηχείων για το κομπιούτερ που να μπορεί να συναγωνιστεί την ποιότητα των ακουστικών μου(sennheiser hd 200). Θέλω ήχο ακριβή και λεπτομερή. Έχω σταμπάρει τα m-audio lx-4, επειδή είναι επαγγελματικά, αλλά δεν είμαι σίγουρός για τη δυναμική τους περιοχή. Έχω ακούσει ότι τέτοια ηχεία δεν προσφέρουν ιδιαίτερα μεγάλες κορυφώσεις έντασης π.χ. στις ταινίες, γιατί η κατασκευή τους στοχεύει στην ποιότητα και την ουδετερότητα οπότε έχουν μικρή ευαισθησία συνήθως.

Ποια είναι η δική σας γνώμη;(Δεν τα θέλω για ηχογράφηση, μόνο για ακροάσεις υψηλής ποιότητας).

Κοίταξα τέλος τα ηχεία των megaworks και είδα ότι είναι 8ohm. Κάποιος στο σάιτ extreme tech αντικατέστησε τους δορυφόρους των gigaworks(ίδιας τεχνολογίας και ισχύος για κάθε κανάλι ενισχυτής) με ηχεία paradigm cinema 90 και όχι μόνο τα οδήγησαν χωρίς πρόβλημα αλλά έβγαλαν και φανταστικό ήχο(σύμφωνα με τα λεγομενά του). Μπορώ να κάνω και εγώ το ίδιο άφοβα με τα megaworks συνδέοντας 8ωμα ευκολοδήγητα ηχεία; Υπάρχει καλύτερη λύση από αυτήν την αλχημεία με την προϋπόθεση ότι δεν θα χρειαστώ κάποιον ογκώδη a/v ενισχυτή;

Link to comment
Share on other sites

Τα hi-fi ηχεία δεν είναι για κοντινές ακροάσεις και δεν μπορούν να μπουν εύκολα πάνω στο γραφείο μου, ακόμα και τα πιο μικρά. Εκτός αυτού χρειάζονται και a/v ενισχυτή που είναι συνήθως ογκώδης. Όσο για τα klipsch είναι ποιοτικά αλλά όχι τόσο όσο θέλω. Είμαι διατεθιμένος μέχρι και 600 να δώσω(ή και παραπάνω αν υπάρχει κάτι πραγματικά αξιόλογο τόσο ποιοτικά όσο και πρακτικά).

Τα m-audio φαίνονται καλή λύση. Τα έχει ακούσει κανείς από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει τα 2 μπροστινά και είναι αρκετά καλά και ποιοτικά...

Δεν τα έχω ακούσει όλα μαζί αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι καλά για αυτό που τα θες.

το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι το volume και ότι δεν έχουν κοντρόλ.

Μπορείς να πάρεις σε ηχεία του ίδιου στυλ τα Samson 2.1

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000sWVe56MH?CatalogVideo=&ProductUUID=xr_VqHzl54QAAAEREstpODGE&CatalogCategoryID=SSfVqHzltTgAAAEOom8xe6fF&JumpTo=OfferList

και τα συνδιάζεις με άλλα 2

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000sWVe56MH?CatalogVideo=&ProductUUID=XarVqHzlKUYAAAERz6VpODGJ&CatalogCategoryID=3yzVqHzlXzAAAAEORXAxe6fF&JumpTo=OfferList

Αυτά έχουν και κοντρόλ, είναι μεγαλύτερα απο τα m-audio και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα απο τα γι'αυτο και πήρα τα resolv 65A

Και τέλος αλλα που μπορείς να πάρεις αλλα δεν ξέρω που τα πουλάνε στην ευρώπη, είναι τα Alesis που είναι πολυ ποιοτική σαν εταιρία

http://www.alesis.com/products/ProActive51/About/

Αυτά απο εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Τα Alesis που πρότεινες είναι ΙΔΙΑ με τα Logitech Ζ-5500...

Οπότε άσ'το, γιατί είχαμε κάνει ολόκληρη κουβέντα με τον Petrossortep (http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=12242&perpage=40&pagenumber=6) επειδή δεν του αρέσει ο ήχος των Logitech... ;)

Link to comment
Share on other sites

@PetrossorteP.Μια χαρα φαινονται τα ηχεια.Αν η προταιροτητα σου ειναι οι ταινιες τοτε θα πρεπει να ψαχνεις ηχεια με ΤΗΧ προδιαγραφη

η οποια σου εγγυαται ενταση 105dB για τους δορυφορους και 115dB για το sub.Τα συγγεκριμενα ειναι πολυ κοντα οποτε εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι οταν βλεπεις movies

θα ειναι να δινεις +10dB στο sub channel.

Tip!O καλυτερος audio codec για αυτην την δουλεια ειναι της nvidia o οποιος εχει ρυθμιζομενο bass management.Καλη ακροαση

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα alesis είναι ίδια με τα logitech z-680,τουλάχιστον στην εμφάνιση. Πάντως σε ένα review που είδα αναφέρεται ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα "δεσίματος" δορυφόρων-σαμπ με τα λότζι. Μάλλον είναι τα ίδια ηχεία με την ετικέτα της alesis.

Τα sampson τα θεωρώ λιγότερο πρακτικά από τα m-audio επειδή όλοι οι δορυφόροι είναι ενεργοί(ανάγκη ξεχωριστής τροφοδοσίας).

Έστω όμως ότι καταφέρω να βολέψω έναν a/v ενισχυτή(300-400) δίπλα στο γραφείο μου.

Υπάρχουν σετ ηχείων 5.1 ή μόνιτορ παθητικά ηχεία λίγο μεγαλύτερα από τα m-audio με ξερό στουντιακό ήχο και μάλιστα καλύτερα από τα m-audio;

Μέχρι στιγμής όσα παθητικά έχω βρει είναι ψιλοτεράστια(πλάτος>16εκ).

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι διατεθημένος να δώσεις γύρο στα 1200 πάρε τα bluesky...

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=REC0003246-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

Το link αυτό είναι πολύ καλό και έχει μέχρι και έλληνα εκπροσωπο και στέλνουν με αντικαταβολή στην Ελλάδα...

Αλλη λύση που είναι και ακριβή είναι τα genelec που τα έχω στη δουλεια και είναι παρα πολύ καλα αλλα νομίζω δυσχρηστα για σενα...

Link to comment
Share on other sites

BOSE από μένα, με διαφορά από οτιδήποτε άλλο.

Τόσο σε ποιότητα ήχου, όσο και σε μέγεθος ηχείων.

Ήταν η πρώτη εταιρία που εδώ και χρόνια έχει πατεντάρει τα μικρά ηχεία που αποδίδουν όπως τα μεγάλα.

Με το πέρασμα του χρόνου αποδείχθηκε η ιδανική λύση για υπολογιστές.

Απλά δεν υπάρχουν άλλα μικρά ηχεία στον κόσμο που να έχουν την απόδοση των BOSE.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Αυτό που έχω

http://www.bose.co.uk/GB/en/home-entertainment/home-cinema/speaker-systems/AM6/index.jsp

ή κάποια άλλη λύση

http://www.bose.co.uk/GB/en/home-entertainment/home-cinema/speaker-systems/index.jsp

http://www.bose.co.uk/GB/en/home-entertainment/personal-audio/multimedia-speaker-systems/companion5/index.jsp

Link to comment
Share on other sites

Ή κάρτα ήχου με ενίσχυση (οι περισσότερες, αν όχι όλες).

Δέχονται ενισχυτή από 10-150W ανά κανάλι 4 - 8 ohm.

Αν όμως μιλάμε για ποιοτικό ήχο είναι απαραίτητο να έχουμε και A/V receiver -amplifier.

Αλλά δεν είδες όλες τις παραπομπές που έβαλα.

Η τρίτη (COMPANION

Link to comment
Share on other sites

O Petrossortep θέλει σύστημα 5.1 και οχι 2.1 (3η επιλογή)

Είπε ότι δεν θέλει ενυσχητή

Και, για να έχεις ποιοτικό ήχο δεν θα έπρεπε να έχεις ενυσχητή αλλά στουντιακά αυτοενωσχιομενα ηχεία και όχι εμπορικά όπως τα bose.

Τα bose τα έχω και είναι όντως πολύ καλά για το μέγεθός τους αλλά όχι και τα καλύτερα με διαφορά όπως λες...Τα συγκρίνεις με στουντιακά Genelec, Dynaudio, Adam και άλλα?

Η συκγρίνονται με τα blue sky 5.1 (όχι αυτά που λέω πιο πάνω) που έχουν 5000 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικά μου φαίνονται τα blue sky κι ας είναι ακριβά. Ο ήχος,άλλωστε είναι επένδυση.

Όσο για τα bose νομίζω παίζει πολύ μάρκετινγκ με αυτήν την εταιρεία. Τα έχω ακούσει και...μα που πήγαν οι μεσαίες και υψηλές άνω των 12Khz συχνότητες οεο;

Όχι δεν νομίζω ότι καλύπτουν το φάσμα συχνοτήτων που καλύπτουν μεγαλύτερα ηχεία με τουίτερ.

’λλες εταιρείες έχουν παρόμοιες προτάσεις με αυτήν της blue sky; Δηλαδή υψηλή ποιότητα σε κάπως πιο προσιτή τιμή με ενσωματωμένο ενισχυτή ή έστω έναν μικρό εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις πολύ μεγάλες απαιτήσεις για την κατηγορία τιμής που κοιτάς..

Σε περίπου αυτά τα χρήματα πιστεύω να μείνεις ικανοποιημένος με ένα σετ Tannoy EFX5.1 και έναν ενισχυτή Pioneer VSX-516.

Αλλά όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις σου από τον ήχο πρέπει να αυξάνεται και το ποσό που είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις. Δυστυχώς αν δεν έχεις τη δυνατότητα να ξοδέψεις πολλά πρέπει να συμβιβάζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η χρηση ενισχυτη av θα σε βολεψει περισσοτερο, με την εννοια οτι αυξανονται πολυ οι δυνατοτητες επιλογης ηχειων. Τωρα αν υπαρχει τοσο σημαντικο προβλημα χωρου, τοτε σκουρα τα πραγματα. Θελει πολυ καλο ψαξιμο και δοκιμες. Απο την αλλη να δωσεις τοσα χρηματα σε Blue sky το βλεπω αυτοκτονια αν και δεν τα εχω ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.