Jump to content


Αγορά UPS ! pls Help


deviant

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από deviant [Σήμερα, στις 19:56]

Το 800αρη όμως αντιστοιχεί σε 480 watt... σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση δεν θα έχω πρόβλημα???

το 1000αρι πόσο θορυβώδες είναι?

επίσης η αλλαγή της μπαταρίας κάθε πότε γίνεται? πόσος είναι ο χρόνος ζωής της πόσο κοστίζει και τέλος βρίσκεται?

Εγω δεν μπορω να κοιμηθω στο ιδιο δωματιο με το 1000αρι.Δεν ειναι κανα πολυ φασαριοζικο.....ο ανεμιστηρας του c2d το καλυπτει να φανταστεις...αλλα σε ησυχια κανει εναν συνεχομενο λεπτο ηχο που ενοχλει.Τωρα βεβαια αν ζεις επανω στην Πατησιων η στην Κηφισιας θα σου φαινεται αθορυβο....Στα 5-6 μετρα δεν ενοχλει τοσο ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Με 115.00 σήμερα, παίρνεις απλά ένα επώνυμο παντελόνι οχι UPS .

Και επειδή τα μηχανήματα αυτά δεν είναι κουτιά για περιστέρια , αλλά ένας μηχανισμός ΑΜΥΝΑΣ και ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ !! ΔΕΝ κάνουμε την μέγιστη οικονομία στο θέμα τιμής !!

Υπάρχουν τεχνικές προδιαγραφές , και ενα σημαντικό πρόβλημα ειλικρίνειας, στο θέμα πόσα Watt η Volt-Ambere ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι !!

Η εταιρεία APC ειναι ο ηγέτης στην κατασκευή τέτοιων συσκευών , απλά και μόνο διότι ειναι ειλικρινείς για το τι προσφέρουν τα μηχανήματα της .

Η εταιρεία APC , δεν χρεώνει τα μηχανήματα παραπάνω απο όσο κοστίζουν !! δεν είναι δηλαδή τα προϊόντα ακριβά !!

Και εαν σκεφτείς το γεγονός οτι σε περίπτωση βλάβης μεσα στον πρώτο μήνα , έρχεται ο κουριερ και στο παίρνει και σε μια εβδομάδα εχεις καινούργιο !! ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ Τοτε τι άλλο να πούμε δηλαδή !!

Ενω στα δυο χρόνια εγγύησης ,εαν συμβεί κατι πληρώνεις εσυ τα μεταφορικά μεχρι την Ολλανδία ..

Τελος το κόστος για την απόκτηση ενος πραγματικά καλού UPS ξεκινά απο τα 180 ευρώ και πάνω , σκεφτομενος πάντα οτι μιλάμε για μηχανήματα φορτωμένα απο καταναλώσεις , δηλαδή Dream machines . (UPS 550 - 750 Watt )

Τελος ενα πραγματικό 1000αρι UPS , Μπορεί να σηκώσει άνετα τρία Dream machines για 20 λεπτά , ή ενα Dream machine προσφέροντας του χρόνο λειτουργίας απο την μπαταριά 47 - 50 Λεπτά .

Η τελική επιλογή δεν γίνετε εξετάζοντας το θέμα κόστους , αλλα το τι ακριβώς ζητάμε από το UPS να μας προσφέρει !!

.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Και εαν σκεφτείς το γεγονός οτι σε περίπτωση βλάβης μεσα στον πρώτο μήνα , έρχεται ο κουριερ και στο παίρνει και σε μια εβδομάδα εχεις καινούργιο !! ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ Τοτε τι άλλο να πούμε δηλαδή !!

Ενω στα δυο χρόνια εγγύησης ,εαν συμβεί κατι πληρώνεις εσυ τα μεταφορικά μεχρι την Ολλανδία ..

Εμένα, που είχε αποθάνει 3 μερες πριν λήξει η εγγύηση, μου στείλανε καινούριο, και πήρανε το παλιό, χωρίς να δώσω φράγκο ;)

Link to comment
Share on other sites

τον παραγοντα κόστους δεν τον κοιταει κανεις σας? τελικα ολοι οι λεφταδες εδω πέσανε??Φιλε εγω προσωπικα δεν θελω να με κραταει με τις ωρες το ups αμα κωπει το ρευμα, θελω προστασια απο τις αυξομειωσεις και να προλαβω να σωσω και να κλεισω το το pc με ασφάλεια. Και πιστέυω οτι αυτα σε ένα επώνυμο ups ειναι standar ακομα και με τα 100+ ευρώ....δεν ήμαστε όλοι Κροίσοι με νησια και φυσικα αμα είχα λεφτα θα έπερνα ότι καλύτερο κυκλοφορεί μην τρελαθούμε....το αντίστοιχο 1000 της APC κάνει 130+ εσυ μπορει να τα διαθέτεις εγω όχι αν έχεις να προτείνεις κάτι στα 100+ ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 09:16]

τον παραγοντα κόστους δεν τον κοιταει κανεις σας? τελικα ολοι οι λεφταδες εδω πέσανε??Φιλε εγω προσωπικα δεν θελω να με κραταει με τις ωρες το ups αμα κωπει το ρευμα, θελω προστασια απο τις αυξομειωσεις και να προλαβω να σωσω και να κλεισω το το pc με ασφάλεια. Και πιστέυω οτι αυτα σε ένα επώνυμο ups ειναι standar ακομα και με τα 100+ ευρώ....δεν ήμαστε όλοι Κροίσοι με νησια και φυσικα αμα είχα λεφτα θα έπερνα ότι καλύτερο κυκλοφορεί μην τρελαθούμε....το αντίστοιχο 1000 της APC κάνει 130+ εσυ μπορει να τα διαθέτεις εγω όχι αν έχεις να προτείνεις κάτι στα 100+ ακούω.

εχω εγω το 1000αρι mustek,εχω ποσταρει τις εντυπωσεις μου διασπαρτες σε αυτο το θρεντ....μπορεις να βρεις καλο ups+οικονομικο αν ψαξεις σε μεταχειρισμενα..............

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 11:16]

τον παράγοντα κόστους δεν τον κοιταει κανεις σας? τελικα ολοι οι λεφτάδες εδω πέσανε??

1) Ναι τον κοιτάμε , και για αυτό, ΔΕΝ προσπαθούμε τα προστατέψουμε την περιουσία μας με τα ψέματα !!

2) Ναι είμαστε λεφτάδες του μεροκάματου , όποιος δουλεύει παίρνει οτι του αρέσει.

3) Μην ζητάς για προτάσεις , οταν σκέφτεσαι να πάρεις ΕΝΑ ανώνυμο κινέζικο UPS, διότι η γνώμη μας δεν είναι και η καλύτερη .

Δεν θα αντέχαμε σε καμιά περίπτωση να μας κατηγορείς μέσα στο φόρουμ, οτι σου προτείναμε ενα προβληματικό προϊόν !! Οπως είναι και τα περισσότερα από δαύτα .

Αμα ποτέ καταλάβεις οτι το UPS είναι σημαντικότερο ακόμα και από τον υπολογιστή τον ίδιο , τότε θα τα ξαναπούμε.

( Το μόνο που σου εύχομαι είναι να μην πάρει το σπίτι σου φωτιά, επειδή το κινέζικο UPS, υπερθερμάνθηκε και βραχυκύκλωσε )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 20:41]

1) Ναι τον κοιτάμε , και για αυτό, ΔΕΝ προσπαθούμε τα προστατέψουμε την περιουσία μας με τα ψέματα !!

2) Ναι είμαστε λεφτάδες του μεροκάματου , όποιος δουλεύει παίρνει οτι του αρέσει.

3) Μην ζητάς για προτάσεις , οταν σκέφτεσαι να πάρεις ΕΝΑ ανώνυμο κινέζικο UPS, διότι η γνώμη μας δεν είναι και η καλύτερη .

Δεν θα αντέχαμε σε καμιά περίπτωση να μας κατηγορείς μέσα στο φόρουμ, οτι σου προτείναμε ενα προβληματικό προϊόν !! Οπως είναι και τα περισσότερα από δαύτα .

Αμα ποτέ καταλάβεις οτι το UPS είναι σημαντικότερο ακόμα και από τον υπολογιστή τον ίδιο , τότε θα τα ξαναπούμε.

( Το μόνο που σου εύχομαι είναι να μην πάρει το σπίτι σου φωτιά, επειδή το κινέζικο UPS, υπερθερμάνθηκε και βραχυκύκλωσε )

1)κανεις δεν ειπε να τον προστατεψεις με ψεματα απλα μην μου λες για ups 300+τα ξερω οτι ειναι καλα δεν περιμενα εσενα να μου το πεις.....περιμενα απο σενα να μου πεις κατι οικονομικο στα 100+ αμα δεν εχεις γνωμη μην απαντας καθόλου καλυτερα....

2)και εγω δουλευω αλλα δεν παιρνω οτι μου αρεσει ίσως αμα ειχα 1500+ μησθο να το εκανα

3)το ιδιο που σου ειπα και πιο πανω αμα δεν εχεις γνώμη σε αυτο που ζηταω μην απαντας για τα ups των 300+ ευρω, και εγω τα βλέπω και ξερω οτι ειναι καλα αλλα τοσα δεν δινω για ups

4)Το ups φίλε οτι ειναι σιμαντικότερο απο το pc δικη σου θεωρία πρεπει να ειναι.......και για το οτι αν ειναι συμαντικο η όχι να σου πω οτι ειμαι κυκλαδες και απο διακοπες ρευματος έχουμε συνέχεια καθε εβδομαδα και αμα σου χαλασει πριζα απο υγρασια να σε πληροφορήσω οτι όχι ups 1000+ ευρω δεν σε σώζει αλλα τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Χθες, στις 23:22]

τα ξερω οτι ειναι καλα δεν περιμενα εσενα να μου το πεις.....

Η περίπτωση σου, είναι απελπιστικά απελπιστική , και εριστική !! !!!!!

Σίγουρα έχουμε τουλάχιστον τρεις Moderators , να παρακολουθούν το θέμα ,Ετσι ώστε , ΕΑΝ εκραγούν τα νεύρα μου μαζί σου !! ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ !! Να είναι έτοιμοι να το διαγράψουν το θέμα ΞΑΝΑ ..

Για τους παραπάνω λόγους σταματάω να ασχολούμαι μαζί σου . :zzz:

Και λόγω του οτι , εδώ είναι φόρουμ και οχι Skype τηλέφωνο , η γνώμη μου για την ουσία του θέματος UPS , έχει ήδη προβληθεί , και ως σύσταση, ας ληφθεί σοβαρά υπόψιν, από οποιωνδήποτε άλλον ενδιαφερόμενο.

Προκειμένου να διαφυλαχτεί και ο υπολογιστής του , και η ασφάλεια του σπιτιού του.

Φιλικά Overvolt 37 ετών .. Πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος - Ηλεκτρονικός , επισκευαστής UPS .

Τελεία & Παύλα . :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Χθες, στις 01:05]

Και επειδή τα μηχανήματα αυτά δεν είναι κουτιά για περιστέρια , αλλά ένας μηχανισμός ΑΜΥΝΑΣ και ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ !! ΔΕΝ κάνουμε την μέγιστη οικονομία στο θέμα τιμής !!

Καλά χαλάρωσε. Αν μπει κανεις απο το μπαλκόνι σου...ούτε άμυνα έχεις ούτε προστασια:worship:

Ο άνθρωπος ζήτησε μια γνώμη για ups και εσύ δεν τον βοηθάς...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορει εκτος απο τον overvolt να μας πει σε τι μας προστατευει ενα UPS εκτος απο τις διακοπες ρευματος?

Σας πληροφορω οτι αν ξερατε τους κινδυνους που καραδοκουν εκει εξω λογω ΔΕΗ θ ανατριχιαζατε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πολύ papako αλλά μην ξεχνάμε ότι καθένας

ιεραρχεί τις ανάγκες του και κοιτάει και τα οικονομικά του.

Το καλύτερο για μένα είναι να πέρνεις κάτι καλό σε αναλογία

ποιότητας/τιμής.

Δεν φτάνει ο Ευαγγελάτος και έχουμε και εσενα τώρα!:p

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο εδω και 2 χρονια κοντα χωρις απολυτως κανενα προβλημα σε αρκετα εργοβορο συστημα...

Να σημειωσω οτι στην αρχη ειχα παρει το Nova 600 το οποιο επεστρεψα πληρωνωντας την διαφορα ,γιατι στις βυθισεις βυθιζοταν κι αυτο κι εσβηνε το πισι....με το 2ο εχω σωθει χωρις να ξοδευτω..:):T:

Ασε που του εχω βαλει πανω ασυρματο τηλεφωνο,router,printer,ηχεια και ολα τα λοιπα...

Υ.Γ Και η αγορα και η αντικατασταση εγινε στο τοπικο Μουλτιραμα παρ'ολο που ειχε περασει καιρος απο την 1η αγορα...το αναφερω απλα γιατι εδωσα λινκ απο αλλο γνωστο καταστημα και για αποκατασταση εντυπωσεων & credits ..:cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, αλλα οταν καποιος ρωταει θα πρεπει να παρει ολες τις απαντησεις που πρεπει, ειτε αυτες τον καλυπτουν οικονομικα ειτε οχι.

Επισης πρεπει να κατανοησει τα υπερ και τα κατα και να μην νομιζει οτι το UPS ειναι ενα εξαρτημα που κραταει απλα λιγο το PC ανοιχτο οταν πεσει το ρευμα.

Αυτο ειναι το λιγοτερο που σου προσφερει.

Καλο και φτηνο δεν υπαρχει.

Οσο για τις αναγκες που αναφερεις, οταν το χρειαστεις τοτε θα τις καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στον εξομαλυντή τάσης είναι και APC ok δεν προσφέρει προστασία από τηλ γραμμή αλλά αν είναι να την πάθω από αυτό τι να πω.... ότι βρέξει ας κατεβάσει... ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και τον χρόνο σας !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 23:10]

Δεν διαφωνω, αλλα οταν καποιος ρωταει θα πρεπει να παρει ολες τις απαντησεις που πρεπει, ειτε αυτες τον καλυπτουν οικονομικα ειτε οχι.

Επισης πρεπει να κατανοησει τα υπερ και τα κατα και να μην νομιζει οτι το UPS ειναι ενα εξαρτημα που κραταει απλα λιγο το PC ανοιχτο οταν πεσει το ρευμα.

Αυτο ειναι το λιγοτερο που σου προσφερει.

Καλο και φτηνο δεν υπαρχει.

Οσο για τις αναγκες που αναφερεις, οταν το χρειαστεις τοτε θα τις καταλαβεις.

αν διαβαζες αυτα που εχω γραψει θα εβλεπες οτι εδω στις κυκλαδες οι διακοπες ρευματος και οι αυξομειωσεις ειναι σύνηθες φαινόμενο....εδω και τεσσερα χρόνια εχω ενα ups των 70 και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Τωρα όλα τα υπόλοιπα που λέτε εσεις ειναι θεωριες εγω τα δοκιμάζω στην πράξη.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.