Jump to content


Αγορά UPS ! pls Help


deviant

Recommended Posts

Γεια χαρά έχω το εξής σύστημα:

CPU Core duo 2 6300,

M/B ABIT AW9-MAX

2G μνήμη

Τροφοδοτικο 580watt Hiper type-r

Κάρτα γραφικών : saphire 1950 pro 512mb

2 σκληρους 80 + 250 G

DVD-r, CD-r

Netgear 802.11g καρτα δικτύου.

Scanner: Canon lide 80

Ηχεία απλά,

Router sagem 1500wg

οθόνη LG TFT 17" L1732P Flatron

Σκέφτομαι να βάλω ups... ώστε να μειώσω την πιθανότητα να καεί το PC από ******* της ΔΕΗ...

Δεν γνωρίζω τίποτα περί ups, οπότε ζητώ την βοήθειά σας...

100e είναι αρκετά για ups για το σύστημα αυτό? επίσης τι μάρκα προτείνετε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

αρχαγγελε φοβαμαι πως το φλερτ σου με τις 2 αυτες συσκευες θα καταληξει σε one-night stand....

τα πρωτα εχω ακουσει πως ειναι made in china και το 2ο οταν αγορασε λαμπιτης ups ιδιας μαρκας με το που το αναψε αρχισε το καπνισμα (οχι ο λαμπιτης ε :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σ' αυτή τη κατηγορία τιμής τα mustek είναι τα καλύτερα. Τώρα, αν θέλεις να κοιτάξεις σε κάτι καλύτερο (τα καλύτερα της αγοράς) κοίταξε προς APC, αλλά εχουν πολύ υψηλότερο κόστος (2πλάσια τιμή και βάλε...). Κι εγώ πριν απο κανα μηνα αγόρασα ups και ήμουν στην ίδια θέση μ' εσένα πριν την αγορά. Τα παιδιά στο forum με κατατόπισαν πλήρως Επίσης, όσον αφορά το ups, φρόντισε να είναι line interactive, και, αν και 500va σε καλύπτουν, θα σου συνηστούσα ενα γύρω στα 750va (~500W) για να έχεις και κάποια επεκτασιμότητα αλλά και για να μην το δουλέβεις στο φουλ. :D Απτά! :)

(’ και κάτι ακόμα.... αν πας να το πάρεις απο κάποιο κατάστημα και δεν στο φέρουν σπίτι, φρόντισε να έχεις κάπως να το μεταφέρεις, εκτός αν έχεις ικανότητες...αρσηβαρίστα!!! :p Είναι θεόβαρια και θα σου βγεί η πίστη να το μεταφέρεις με τα χέρια. Πίστεψε με που σου λέω... :bye: :boxed::p )

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο. Aν έχεις εκτυποτή laser να ξέρεις ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΣΤΟ UPS!!!!! Θα στο τινάξει. Σκέψου μόνο πως ο εκτυπωτής αυτός εκτώς απ' όλα τα υπόλοιπα είναι και ενας μικρός φούρνος...)

Επίσης δεν ξέρω τι ηχοσύστημα έχεις, αλλά να σου επισημάνω πως το woofer ,αν έχεις, στα δυνατά του ανεβάζει αρκετά τις απαιτήσεις σε ρεύμα, οπότε πράξε ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Το trust 950va το εχει δοκιμασει κανεις,η γενικα καποιο ups αυτης της εταιριας?Ψαχνομαι και εγω γιατι μετα απο 4,5+ χρονια το 625VA ups μου μονο απο τις υπερτασεις προστατευει.Συμφερει να του αλλαξω μπαταριες ή να παω σε νεο?

Υπαρχει καμια σελιδα που να βαζουμε τα κομματια του PC και να μας λεει τι ups ειναι καλο να παρουμε?

Μια γνωμη και γι αυτο http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701608

Link to comment
Share on other sites

σταθεροποιητης->αν δωσει μια αποτομη η ΔΕΗ θα την "απορροφησει"...αν ομως πεσει καπως το ρευμα δηλαδη να παει 180 και οχι 0 ο σταθεροποιητης νομιζω πως δεν θα κανει τιποτα....αντιθετα ενα line interactive σε σωζει και αν πεσει στα 180....και οι βυθισεις του ρευματος δεν ειναι αβλαβεις,.................

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deviant

Ποια είναι η διαφορά του σταθεροποιητή τάσης και του UPS?

Δεν με ενδιαφέρει αν πέσει το ρεύμα να λειτουργεί το PC αλλά μόνο η προστασία από υπερτάσεις της ΔΕΗ !

Για να προστατευτείς απο τις υπερτάσεις, αρκεί και ενα πολύμπριζο ασφαλείας (~14). Αλλά αυτό έχει νόημα μόνο αν μένεις σε περιοχή που ρίχνει κεραυνούς σε καθημερινή βαση! Κατα κύριο λόγο, οι διάφορες ζημιές στα συστήματα γίνονται κατα τη διάρκεια βυθίσεων, ειδικά στους δίσκους (οι κεφαλές τα παίζουν... :rip:). Και απο τις βυθίσεις το πολύμπριζο δεν προστατεύει...Τώρα για τον σταθεροποιητή δεν ξέρω, στην περιγραφή τους λένε όλοι οτι προστατεύουν απο αυξομειώσεις αλλά δεν το έχω ψάξει το θέμα...παρακαλώ αν κάποιος άλλος γνωρίζει... τα φώτα του στο παιδι! :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια γενική πληροφορία.... με τις αλλαγές των μετασχηματιστών της ΔΕΗ τα τροφοδοτικά καίγονται αβέρτα! Σε διάφορους γνωστούς μου τεχνικούς βλέπω συνέχεια παραγγελείες καινούργειων εξαρτημάτων ή συστημάτων ολόκληρων λόγο μλκιας της ΔΕΗ ενώ παλαιότερα ήταν πολύ σπάνια. Κι εγώ όμως με το UPS μου καταγράφω κάτι αυξομειώσεις τρελές! (Γενικά ηλεκτρολόγος μου έχει πει οτι το δίκτιο μπορεί να έχει στην κανονική λειτουργία του διακειμάνσεις της τάξεως των 50V αλλά δν εχω διαπιστώσει πότε εγώ προσωπικά κάτι τόσο ακραίο...). Και όσο για τις αυξομειώσεις, δεν μένω στην Κωλοπετινίτσα, Θεσσαλονίκη κέντρο μένω (το ίδιο κάνει θα μου πείτε αλλά τέλος πάντων... :hehe: ). Οπότε με βάση όλα αυτά μια προστασία πιστεύω πως χρειάζεται.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην θεωρηθει double post αλλα ειναι ιδια ερωτηση

Εγω εχω ενα τετοιο http://www.isystems.gr/home/products/ups.htm 105ε απο Μακρο.

Περιπου 20 λεπτα αυτονομια (Ε6600,striker,7800gtx,600w enermax,3raptor,19"tft,τρομπες,ανεμιστηρες.κλπ)Σε καμια περιπτωση δεν εχω δει το load του ουτε στο 1/5. (ουτε με την 8800).Εντελως αθορυβο.Δεν μπορεις καν να καταλαβεις πως ειναι μεσα στο δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [12-04-2007 22:48]

αρχαγγελε φοβαμαι πως το φλερτ σου με τις 2 αυτες συσκευες θα καταληξει σε one-night stand....

τα πρωτα εχω ακουσει πως ειναι made in china και το 2ο οταν αγορασε λαμπιτης ups ιδιας μαρκας με το που το αναψε αρχισε το καπνισμα (οχι ο λαμπιτης ε :)

που παω και την πεφτω ο φούστης!:D

αυτο που λεει ο φιλος καλο φαίνεται

http://www.isystems.gr/home/products/ups.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 07:37]

που παω και την πεφτω ο φούστης!:D

αυτο που λεει ο φιλος καλο φαίνεται

http://www.isystems.gr/home/products/ups.htm

δεν εχω ιδεα για το συγκεκριμενο αλλα η πολυ μικρη τιμη με βαζει σε υποψιες....

Για να σουδωσω μια μικρη ιδεα των ποιοτικων διαφορων->ενα apc πουχα δει,σε περιπτωση διακοπης ρευματος θελει 0,5-1ms για να αντιδρασει...Αυτο του λινκ και το δικο μου θελουν μινιμουμ 4-6ms.........οσο λιγοτερο μεινει στον "αερα" το συστημα τοσο καλυτερα γενικα...

Link to comment
Share on other sites

@arxagelos Εχω βαλει ενα μικρο ups ΚΕΒΟ σε εναν υπολογιστη εδω και 2 χρονια και δουλευει μια χαρα μεχρι τωρα,βεβαια μπορει να ετυχε καλο μοντελο,παντως ενα 1200αρι τετοιο (βασικα ιδια κατασκευη απλα αλλο λογοτυπο) σκεφτομαι να παρω και εγω,φτηνο ειναι,αυτο που εβαλα καλο εχει βγει.Θα δειξει,περιμενω τιμη να μου πουνε.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να παραγείλω τον εξομαλυντή τάσης αλλά παρατήρησα πως δεν έχει προστασία για τηλεφωνικές γραμμές γμτ ... ξέρετε κανένα άλλο μοντέλο εξομαλυντή με προστασία για τηλ?

Αλλιώς θα πάρω το mustek το 800αρη...

Link to comment
Share on other sites

Το 800αρη όμως αντιστοιχεί σε 480 watt... σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση δεν θα έχω πρόβλημα???

το 1000αρι πόσο θορυβώδες είναι?

επίσης η αλλαγή της μπαταρίας κάθε πότε γίνεται? πόσος είναι ο χρόνος ζωής της πόσο κοστίζει και τέλος βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.